DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Poseł do rabina: nie zapalam świec chanukowych. Zabrania tego pierwsze przykazanie

Data publikacji: 2015-12-11 05:00
Data aktualizacji: 2015-12-11 07:48:00
Poseł do rabina: nie zapalam świec chanukowych. Zabrania tego pierwsze przykazanie
FOT.JERZY DUDEK/FORUM

W środę wieczorem w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wraz z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce zapalił świeczki z okazji judaistycznego święta Chanuki. Na uroczystość zaproszony został także poseł Robert Winnicki. Lider Ruchu Narodowego odmówił jednak udziału w ceremonii. Powód: wierność Bożym przykazaniom.

 

„Bardzo dziękuję panu rabinowi za zaproszenie przesłane na moją skrzynkę poselską, ale nie zamierzam zapalać świec chanukowych. Powód? Ten sam, dla którego nie obchodzę ramadanu czy hinduskiego święta holi - I przykazanie” – napisał na Facebooku honorowy prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

 

W komentarzach do postu Winnicki wyjaśniał swoje stanowisko udostępniając artykuły i nagrania z YouTube, w tym wykład ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, który mówi o trudnościach w dialogu katolicko-żydowskim. Zdaniem duchownego współpraca jest niemożliwa, gdyż judaizm wymaga uległości ze strony chrześcijan i nie chce prowadzić rozmowy jak równy z równym.

 

W Pałacu Prezydenckim w środę, 9 grudnia, prezydent Andrzej Duda przyjął przedstawicieli wyznania mojżeszowego. Z okazji judaistycznej uroczystości chanuki głowa naszego państwa zapaliła, zgodnie z żydowską tradycją, świece.

 

„Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że tradycję zapalania światełka chanukowego w Pałacu Prezydenckim zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński. Dziękując za obecność wszystkim zgormadzonym, w szczególności podziękował ambasadorowi Szewachowi Weissowi, który – jak podkreślił – jest symbolem Rzeczpospolitej przyjaciół” – czytamy na stronie prezydent.pl.


 

Źródło: Facebook / prezydent.pl

MWł
 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
boba
proszę zerwać z ta tradycja ja żyję w Polsce nie w Izraelu
PawelPI
PIS należy zdelegalizować, gdyż jego rząd nie reprezentuje interesów Polaków, tylko interesy kk. Polityk, który ogłasza że jest katolikiem nie rozumie, że nas to w ogóle nie obchodzi. Niech swoją religię zachowa dla siebie. Dopóki jest politykiem ma pracować dla dobra Polski, a nie dla swojego kościoła.
tymek
Dlaczego tak oddany katolik (rzekomo) jak A. Duda nie zapala swec adwentowych, ktore sa polska tradycja?
Kicka
Mógł uczestniczyć w uroczystości ale stać z boku
Stan
Może jednak lepiej twardo postawić prawdę ponad poprawność polityczną??? MOŻE.... znaczy tyle co NAPWENO!!!
[email protected]
W ogólnie przyjetych normach to goście powinni szanować obyczaje chsześcijan , a nigdy odwrotnie. To że było jak było swiadczy o tym że zydzi przychodzą do nas jako rządzacy nami . Brawo Panie Winnicki. Modlę się żeby takich Winnickich było wiecej.
:)
tradycja jest już od drugiego razu?
pj56
Czy my nie mamy tego samego Ojca, Stwórcę wszechświata?
Zbyszek Kr.
Sami pokazują kim są i komu służą.
JAWA
"trooper: Przypomnę, że Chanuka nie jest świętem religijnym" Oczywiście, że jest świętem religijnym, ustanowiono ją na pamiątkę oczyszczenia Świątyni Jerozolimskiej sprofanowanej przez Antiocha. Co kto sobie pali w domu to jego sprawa, Pałac Prezydencki nie jest prywatnym domem.
JAWA
"TFilip Bóg Żydów nie jest Bogiem chrześcijan!" takie twierdzenie jest marcjonizmem, herezją potępioną przez Ojców Kościoła. "Rozczarowany Czy gdziekolwiek w Biblii Bóg został nazwany imieniem "Allah"?" A czy w oryginale Biblii użyte jest słowiańskie słowo "Bóg"? Stary Testament pisano po hebrajsku, jednym z Imion Bożych jest tam Elohim, czego arabskim odpowiednikiem jest Allach.
JAWA
"opi JEZUS BYŁ GALILEJCZYKIEM NIE ŻYDEM" to czemu Samarytanka mówi "jakże Ty będąc Żydem" (J 4,9) "Ziemysław Tradycja to nie to samo co obrzęd stricte religijny." jaka tradycja? Kaczyńskiego? Staliśmy się świadkami narodzin nowej, świeckiej tradycji (Bareja).
Tera
Prezydent szanuje obyczaje gości czy to tak trudno zrozumieć i trzeba używać takich słów ?
Wojciech
Zastanawiam się, czy wszyscy Państwo tutaj na prawdę traktujecie Nowy i Stary Testament w sposób dosłowny? Uważacie, że wszystko to wydarzyło się w 100% realnie i dogmaty wiary trzeba traktować dosłownie? :-D
opi
JEZUS BYŁ GALILEJCZYKIEM NIE ŻYDEM ,A ŻYDÓW OKREŚLIŁ JAKO PLEMIĘ ŻMIJOWE
Kiki
Warszawa nie jest polska.Sejm teź nie polski.Prezydent teź jest nie polski i nie katolik.
Leo
Ciekawe co biedak zrobi jak się dowie że Jezus był Żydem...
Maranello
Nie ma dwóch albo wielu Bogów i powoływanie się na I przykazanie jest chybione
dmstl
Pierwsze przykazanie nie zabrania - to przecież ten sam Bóg. Jezus powiedział: "Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić" (Mt 5,17). Sam Jezus palił świece chanukowe i obchodził święta żydowskie (oczywiście również Maryja). Nie jest to więc żadne wykroczenie religijne. Wyrośliśmy z religii żydowskiej, choć oni nie przyjęli pełni Objawienia w Chrystusie - niemniej nie można doszukiwać się u nich herezji, a tym bardziej innego Boga. Czym innym jest oczywiście sprawa dialogu z nimi - tego, że nie zamierzają go podejmować i nad tym trzeba ubolewać i modlić się o ich nawrócenie.
Robin
To raczej chrześcijanie nienawidzą Żydów. ... a kim jest Chrystus ? Kim jest Maria Matka ? No cóż nie oszukujmy się to żydzi wyniesieni na ołtarze chrześcijaństwa. ... :)
Ziemysław
Bzdura totalna. Tradycja to nie to samo co obrzęd stricte religijny. Myślę, że akurat te świeczki można zapalić na znak dobrej woli w stosunku do innowierców - wyznawców judaizmu talmudycznego. O ekumenizmie trudno tu mówić, bo Talmud nazywa gojów nieczystymi psami i odbiera im w ogóle człowieczeństwo...Ale to nie powód, żebyśmy my zachowywali się analogicznie..
Aaaaa
Kaczyński jest pochodzenia żydowskiego to mógł sobie zapalić. Nie znaczy że trzeba to kontynuować.
robin hood
Żydzi nienawidzą chrześcian, nie obchodzą Świąt Bożego Narodzenia. Nie podoba mi się postawa Prezydenta Dudy !!!
Nula
Panie Prezydencie zapalenie swiecyto Panu Bogu swiatlo a diablu ogarek paniatno?
Polska Walcząca
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/468592,tusk-bedzie-dostawal-80-tys-zl-emerytury-miesiecznie.html Tusk dostanie 80 tys. zł emerytury miesięcznie. Od 62 roku życia...
Janusz
Panie Robercie brawo!
Leo
Co za dużo to niezdrowo. To, ze żona Prezydenta jest pochodzenia żydowskiego to nie znaczy ,że ma zapraszać ziomków do pałacu męża .
tom.siem
Zgadzam się z wywodami posła Winnickiego.Już lepiej by było ,że wierzenia tak jak seks są sprawą osobistą i intymną każdego człowieka.Nawracać winno się też pojedynczo a nie zbiorowo i to przy świetle jupiterów.A może co do ostatniego to się mylę?
Konrad Turzyński
Otrzymałem DZIWNY (tym razem) DLA MNIE komunikat: "Wziąłeś udział w dyskusji dotyczącej artykułu Poseł do rabina: nie zapalam świec chanukowych. Zabrania tego pierwsze przykazanie. Pojawił się nowy komentarz na stronie tego artykułu. Jeśli chcesz na niego odpowiedzieć, kliknij tutaj." Jednak tutaj NIE MA mojego udziału w owej dyskusji, dlatego nie wiem, czy miałbym odpowiadać na słowa innego dyskutanta skierowane do mnie, czy tak "w powietrze", aby tylko coś napisać.
Cynik dyżurny
A jakim prawem pan poseł czytał przykazania, przecież są częścią Starego Testamentu...
tomasz26
o rozdział wiary i kościoła od państwa o to chodzi !.. odjadacie co bogu boskie co cesarskie cesarzowi itd ..władza nie może wykorzystywać kościoła symboli itp do walki politycznej ..bo ani jedni i ani drudzy nie osiągną swego celu ! cesarz musi umieć łączyć ogień z wodą inaczej nie jest cesarzem
JAWA
religia powinna być sprawą prywatną, Pałac Prezydencki jest gmachem urzędowym, zgodnie z art. 130 Konstytucji Prezydent przysięga jej bronić
WAWA
posłowi zabrania 1 przykazanie a nie Konstytucja która nakazuje władzom państwowym bezstronność w sprawach religijnych (art. 25)?
pk
przecież nasz prezydent to żyd z pochodzenia, tak jak i jego żona, kaczyńscy, komorowski, kwaśniewski oraz większość wpływowych ludzi w polityce, taka prawda, my prawdziwi Polacy jesteśmy tylko niewolnikami pracy...
pk
przecież to żyd z pochodzenia tak jak i jego żona, kaczyńscy i połowa polityków!
Marek
Nie dla tego że łamiemy I przykazanie,świeta te po prostu nie obowiązują katolików. Hanuki jest dla nas czymś w rodzaju lania wosku w andrzejki.
Propolak
racja,Panie Franciszku!Racja!
franciszek
Chętni do obrzezania na start ! Kto pierwszy ? Na pewno młodzi uchodźcy z komórkami ? Zamiast stawiać szpecące piękny polski krajobraz, bezsensowne i obrzydliwe zielone płoty "niby akustyczne", lepiej za te wyrzucone w błoto (a raczej wciśnięte do czyjejś prywatnej kieszeni) pieniądze, zabudować i zabezpieczyć takimi zaporami polskie granice - będzie większy pożytek i bezpieczeństwo. Ludzie myślcie, to nie boli.
Propolak
Zawiodłem sie na prezydencie!Nie godzien jest by pisać słowo "prezydent" od wielkiej litery.Szczerze mówiąc,obawiałem się, że to szabesgoj!
agricola
Dzięki Bogu nie mamy w Polsce mniejszości Papuaskiej z Nowej Gwinei. W ramach ekumenizmu i uszanowania dla papuaskich tradycji "nasi wybrańcy" byliby zapraszani na rytuał pieczenia i konsumpcji jakiejś świeżo zmarłej papuaskiej babci lub dziadka. Smacznego...nie powiem.
Irside
A przeciez narod wybrany Izraelici to nie sa nasi Zydzi ,nasi to chazarskie azjatyckie plemie ,z ktorymi nikt z sasiadow nie mogl wytrzymac,zostali pogonieni na wschod i tam tez przyjeli Judaizm bo wiele obiecywal,Chrzescijanstwo odrzuciliNasi i okolo 80% Zydow na swiecie to nie sa Semici to AzjaciAle wracajac do Prezydenta to wiele stracil w moich oczach,chce kontynuowac prezydenture Kaczynskiego,ale powinien odrzucic rzeczy zle ,ktore tez byly.Brawo Winnicki!
gość
Jak PAD tyle gada o "zachowaniu ciągłości",to nie może dziwić ani kontynuacja IIIRP,ani obce-bo nie polskie-chanukowe świętowanie.
Propolak
Nie chcemy obcych nam wyznań.
Alka
Talmud był przez wieki ukrywany przez żydów, nikt obcy nie miał dostępu do jego treści. Dzięki uczciwym żydom, którzy niejednokrotnie zapłacili życiem za ujawnienie prawdy poznajemy obecnie "religię" "narodu niegdyś wybranego". Fakty tylko potwierdzają słuszność naszych odkryć. My, katolicy, mamy prawo nie wiedzieć czy bóg żydów to nasz Bóg. Ale tego prawa nie mają księża np. duszpasterz Prezydenta, biskupi, Episkopat. Nie mają prawa milczeć uczelnie "katolickie" w Polsce. To oni powinni nam wyjaśnić. Jeśli milczą, lub twierdzą, że "żydzi to nasi starsi bracia" to są w tej sprawie jak faryzeusze.
x
@Soplica: To, że my nie bardzo wiemy może jeszcze (z Bożą Pomocą) można naprawić. Gorzej, że nasi Biskupi uporczywie trwają w błędzie i najwyraźniej nie mają zamiaru nic z tym zrobić. Katastrofa.
Propolak
Brawo,Panie Winnicki!Brawo!!!
Kasia
Brawo panie Robercie jestem z pana dumna.Narodowcy górą!
Aga
Pan Prezydent Duda powinien zaprzestać kontynuacji złej tradycji...Gazeta Warszawska wyraziła swój sprzeciw, a świadomi katolicy są oburzeni! Zgorszenie! Jak mamy dokonać Aktu Intronizacji Jezusa na Króla Polski skoro w kraju łamane jest I przykazanie???
Stanisław Bik
Dziękuję Ci Panie Winnicki! To jest postawa godna dumnych i znających swoją wartość Polaków,tych ,którzy nie dali się upokorzyć ,,pedagogice wstydu" usilnie wpieranych przez wrogie i żerujące na nas obce elity i swojskich sprzedawczyków biorących jałmużnę z rąk swych mocodawców. Brawo Młodzi Polacy!!! Niech żyję Polska po wsze czasy!!
nieżyt
Ta reakcja Roberta Winnickiego, szczególnie w dobie, sianej przez zapraszających na uroczystość nienawiści do POLAKÓW I POLSKOŚCI jest godna pochwały
HKW
Ciekawe czy Prezydent Polski w ogóle czyta opinie Polaków i obecne tu wpisy...? Powinien !
rozsądny
Nie traktowałem tak radykalnie wzięcia udziału w obcym religijnym rytuale, bo to jedynie z szacunku dla cudzej wiary. Nie czczę wtedy cudzych bóstw, tylko jestem uprzejmy. Ale też rozumiem podejście posła. Taka interpretacja jest zrozumiała.
Bożenka
Na szczęście, PAD zapalał świeczkę z gołą głową, bez kipy, więc całą Chanuka na nic :)
Mocher
Panie Prezydent! Pan jesteś nasz prezydent? Tzn POLSKI prezydent? Czy pan jesteś pRezydent, jakiegoś innego państwa - semickiego???
HKW
Zawód i skandal pod adresem Prezydenta Polski. A czy żydzi z szacunkiem traktują nasze święta katolickie? Jedynie wtedy kiedy mogą na tym zarobić, czym jest komercjalizm. Popieram Winnickiego!
tomasz26
po pisie przyjdzie czas ze obejmiecie i wy stery...przyjdzie tez czas ze kłamstwo żydowskie ujrzy w końcu światło dzienne i żadna sucha ryba już więcej nie ożyje
antares1939
Tyle tu mądrych uwag o jednym Bogu - naszym i żydowskim. Anim nie studiował Talmudu a o zapisach Pisma Świętego wiem tyle co z nauki religii w szkole więc mogę tylko próbować wszystko oprzeć o skojarzenia. Żydzi jeżdżą po naszym terenie na którym obowiązuje ruch prawostronny wedle kodeksu drogowego karawan wielbłądzich, którego egzemplarz ukradli Egipcjanom podczas słynnej ucieczki z "domu niewoli".
Zenon
Ks. Chrostowski opowiada o dialogu między żydami a Polakami
Zenon
Shlomo Sand opowida o wynalezieniu narodu żydowskiego
Zenon
Proszę poczytać, co pisze Shlomo Sand na temat żydów, oraz co na ich temat mówi ks. Chrostowski
Alka
PS. Ponieważ obecni żydzi rabiniczni nagminnie łamią 10 Przykazań Bożych, zaryzykuję twierdzenie, że za pomocą Talmudu sprowadzili oni Starotestamentowego Boga (Boga Ojca obecnych chrześcijan) jedynie do roli Nadawcy Prawa do panowania nad innymi narodami. Dla chrześcijan staje się oczywistym, że bóg żydów nie jest ich Bogiem, jest więc "cudzym bogiem", czyli poseł Winnicki ma rację.
Alka
To nie jest ten sam Bóg. Chrześcijanie wierzą w Boga Ojca, w którego wierzyli żydzi w czasach Maryi, św. Józefa, Chrystusa. Przed Nim klękali. Przestrzegali Jego przykazań. Obecni wyznawcy judaizmu rabinicznego czyli talmudycznego nie klękają przed swoim bogiem Patrzą na świat i Boga Ojca (Chrześcijan i dawnych żydów) przez pryzmat Talmudu, który jednoznacznie stawia naród żydowski w roli boga. W myśl Talmudu, naród ten jest uprzywilejowany, wybrany, ma "prawa boskie" w stosunku do pozostałych narodów. Nie można więc zrównywać Boga Chrześcijan i boga żydów, szczególnie w kontekście zapalania chanuki w pałacu prezydenckim.
Rozczarowany
Modemiku, jak widać sam jesteś zbyt tępy by zrozumieć że katolicy wierzą w Trójjedynego Boga, a żydzi w Jedynego Boga :)
Maria
No i właśnie ten fakt obchodzenia Chanuki przez śp.Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jak i A. Dudy bardzo mnie niepokoi. Sądzę, że korzenie Pani Prezydentowej nie mają tu nic do rzeczy, to jest raczej jakieś szczególne podlizywanie się Żydom. Dlaczego Panie Prezydencie Duda?! Pan katolik, bierze udział w jakimś żydowskim święcie? I to gdzie, w Pałacu Prezydenckim? Jeśli chcieli zaprosić, to do siebie. I tam zapalać te świeczki. Ech, chyba nigdy już w Polsce nie będzie tak, jak potrzeba.
TheModern
Żydzi i katolicy wierzą w tego samego Boga. Ale Winnicki jest trochę zbyt tępy by to zrozumieć.
[email protected]
@ Greg. Bóg jest ten sam, ale Żydzi nie uznają pełni objawienia, odrzucając Chrystusa, odrzucają prawdę o Bogu. Dziwne, że zawsze uchodzili za znawców Pisma Świętego, a okazuje się, że tego Pisma nie rozumieją. Być może powodem tego jest ich pycha, która blokuje szare komórki.
Greg
Dziwne, powołuje się na przykazanie pochodzące z Judaizmu ... nie czytał Starego Testamentu ? Nie wie że to ten sam Bóg ?
TFilip
Niedawno był tu artykuł o tym, że chrześcijanin (ale nie katolik) nie może przyjmować Komunii Św. w naszym Kościele. Skoro są takie różnice w ramach jednej religii, to tym bardziej między różnymi religiami. Gdyby Chrystus nakazywał czczenie Ojca na modłę judaistyczną, nie założyłby nowej religii.
do frigga
Nie bądź hipokrytą i sam zrezygnuj z propagowania religii ateistycznej w przestrzeni publicznej
[email protected]
@Leon1. Te sprawy nie podlegają demokracji, jak również normy moralne. Z demokracją to jest taka sprawa, że cały świat będzie mówił ,,,tak, jeden powie ,,nie,, i ten jeden może mieć rację - w tym wypadku pan Winnicy, choć może nie on jeden jak wskazują wpisy.Racje bardzo często nie zależą od statusu społecznego.
jk
Do tych, którzy uważają, że Żydzi czczą tego samego Boga: UWAGA!!! NIE UZNAJĄ CHRYSTUSA, NIE UZNAJĄ ŚWIĘTEJ TRÓJCY!!! Poza tym Pięcioksiąg Mojżeszowy jest u nich tylko przyczynkiem do Talmudu. Chrystus świętując dowolne święto żydowskie nie świętował odrzucenia Swojej boskości. Robił to przed odstępstwem Żydów. Świece chanukowe symbolizują oczekiwanie na Mesjasza. Czy ktoś naprawdę chce być tak bezmyślny, że szanuje święto przeczące boskości Chrystusa, a jednocześnie uważa, że to da się pogodzić z katolicyzmem? Zrozumieli czy nadal nie? Niech sobie poczytają dawniejsze dokumenty Kościoła, a nie ograniczają się do współczesnych bełkotliwych katechez.
frigga
I to jest kolejny dowód na to, że formy i ceremonie religijne nie powinny funkcjonować w przestrzeni Państwa. To czy zapalam świece, wieszam krzyż czy zakładam chustę na głowę jest sprawą prywatną - to jest rozdział Państwa od Kościoła. I wobec tego przyznaję rację Winnickiemu, pod warunkiem, że będzie klęczał w kościele jako Pan Robert Winnicki, a nie publicznie - jako poseł na Sejm Robert Winnicki.
Leon1
Moze ktos wyjdzie z propozycja referendum w sprawie obchodow swiat zydowskich chanuka i innych w Palacu Prezydenckim, w Sejmie, Senacie i w polskich szkolach? Moze Polacy maja juz dosc Boga Milosci i zamienia na boga zemsty i nienawisci (oko za oko - zab za zab).
trooper
Przypomnę, że Chanuka nie jest świętem religijnym ( NIGDZIE W STARYM TESTAMENCIE NIE MA O NIEJ MOWY). Jest świętowana przez Żydów po zwycięstwie wojsk Judy Machabeusza nad Antiochem Epifanesem. Tak samo jak Polacy nie obchodzą 4 lipca czy nie zabijają indyka na Święto Dziękczynienia, tak samo nie palą świec na Chanukę
adam
To bardzo dziwne, że prezydent Rzeczypospolitej świetuje zydowskie święta. Mamy w Polsce (podobno) tylko 30.000 żydów. Rozumiem, że zona prezydenta jest zydówką - i mają prawo rodzinnie świętować. Ale dlaczego publicznie? Żydzi szczują na Polaków, gdzie mogą, wyłudzają nasze naieruchomosci, plują na Polskę (vide; Gross i jemu podobni).
jamci
Wielu nie zauważa, że Bóg żydów i nasz to ta sama "osoba", oni nie wierzą w Jezusa Chrystusa, którego zabili i czekają nadal na "jego" przybycie z tym, że masoni np czekają na antychrysta. Allach z kolei to szatan, a machomet to jeden z fałszywych - antychryst, który swoje żniwo zbiera do dziś. Ten sam Bóg, nie wzywa do miłości i jednocześnie do morderstw i pedofilii na swoich ukochanych dzieciach. Islam to nie jest wiara w Boga to wiara w szatana.
Ukryta
Czy o wydarzeniach ze światłem nie mówi Prolog Ewangelii św. Jana 1, 1-18 Katolik gdzieś zagubił Ducha Świętego, a Prezydent zwyczajnie ewangelizuje : 1 Na początku było Słowo1, a Słowo było u Boga1, i Bogiem było Słowo. 2 Ono było na początku u Boga. 3 Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało2. 4 W Nim było życie3, a życie było światłością3 ludzi, 5 a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. 6 Pojawił się człowiek posłany przez Boga - Jan mu było na imię4. 7 Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. 8 Nie był on światłością, lecz [posłanym], aby zaświadczyć o światłości. 9 Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi5. 10 Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat6 Go nie poznał6. 11 Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. .....
AA
Brawo Panie Robercie!
Przyszły_PREZES
Ja mając 40 lat pierwszy raz w życiu na wybory nie poszedłem (te prezydenckie) aby mieć czyste sumienie! Chyba to coś wam powinno powiedzieć...
Leo
---Anaja, poczytaj choćby pisma Świętego Jana a nie powtarzaj złośliwie po innych.
[email protected]
@Alka Dziękuje za ten wpis.
rafal
nie powinni zapalac swiec w palacu i tyle
Jan
Panie Winnicki, wielki szacun !
Soplica
No i proszę, wystarczyło 50 lat a my katolicy nie bardzo wiemy kto w kogo i jak wierzy.Nasi przodkowie setki lat żyli w symbiozie z żydami ale mieli swój kręgosłup religijny. Żyd miał swoją Synagogę my Kościół i nikt sobie nie wchodził w drogę. Dziś, ambasador Izraela w polskim Sejmie zastanawia się: "Już nie wiem, czy Chanuka to polskie czy żydowskie święto. Jestem już drugi rok w Polsce i Chanuka jest świętowana. Wczoraj u prezydenta, dzisiaj w Sejmie. Myślę, że to jest polskie święto".
Do_Alka
Jeżeli wykładnikiem wiary mają być komentarze pod artykułem, to ciekawa opcja.
korona
Nareszcie ktos zachowal sie jak POLAK. A panu Dudzie nie wröze dlugiej prezydentury.
głóupota p\'osłów nie zna granic!
Pan Poseł nie chce obchodzić święta, które obchodził Jezus ;-) Brawo! Czy Jezus obchodząc święto Chanuka wystąpił przeciw I przykazaniu? Czy tylko przeciw kretyńskiej interpretacji p\'Osła? J.10. 22: "Obchodzono wtedy w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia świątyni4. Było to w zimie. 23 Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona." Jakie to święto? Wyjaśnienie z bibli 1000 lecia: " J 10, 22 - Pamiątka przywrócenia kultu przez Judę Machabeusza. Por. 1 Mch 4,59; 2 Mch 10,8. Dzień 25 miesiąca Kislew (listopad/grudzień)."
Rzymski katolik
Do niewyedukowanych dostatecznie . Pan Jezus Chrystus wielokrotnie dawał do zrozumienia, że jest Synem Bożym i że kto w Niego nie wierzy, nie wierzy także w Jego Ojca. ( Na tym m.in. polega wiarołomstwo Żydów.) Np.J3.36 :" Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; a kto Synowi nie wierzy , nie ujrzy życia, lecz gniew Boga wisi nad nim" i J 5.23 :" Kto nie oddaje czci Synowi,nie oddaje czci Ojcu,który Go posłał " i wiele innych świętych słów wygłaszanych przez samego Syna Bożego.
jj
To święto żydowskie mnie nie interesuje.Żydzi mogą je sobie obchodzić,ale katolicy powinni być od tego z daleka.
Alka
@DO TFilip: KTOKOLWIEK JESZCZE CHCE SIĘ WYPOWIADAĆ pod tym artykułem na temat herezji niech najpierw wysłucha WYKŁADÓW KS. CHROSTOWSKIEGO. Tematy "Chrześcijaństwo a Judaizm" oraz "Starsi Bracia..." na YTube. Linki są poniżej. Albo poczyta komentarze i sam pomyśli zamiast zarzucać bezmyślność innym lub pisać BZDURY.
Do TFilip
Drogi kolego, to co napisałeś jest jakąś herezją. Negując Boga uznawanego przez Żydów negujesz cały Stary Testament, a Jezus Chrystus nie jest jakimś "drugim Bogiem" jak to wynika z twojego wywodu, tylko ludzkim wcieleniem Boga, Mesjaszem. Owszem, Żydzi go nie uznają, ale nawet papież Jan Paweł II nazwał ich Starszymi Braćmi w wierze. Mało tego, kapłani i wierni śpiewając psalmy w ramach Liturgii Godzin śpiewają również te psalmy znane Żydom. Natomiast twój wpis świadczy o tym, że wyznajesz jakiś politeizm, skoro piszesz, że Bóg którego wyznają Żydzi nie jest naszym Bogiem. To jak wg Ciebie powstał świat? Skoro opis znany z ks. Rodzaju powstał w Izraelu za czasów niewoli babilońskiej. Nie uważasz, że chrześcijanie pochodzą od Abrahama?
domixy
Ja jako katolik wierzę w Boga tego samego co żydzi Boga Abrahama, Izaaka, Jakuba.Bóg Ojciec jest ten sam tylko problem jest taki że ja jako chrześcijanin wierzę że Jezus syn Boga przyszedł na świat aby go zbawić i oddał za mnie życie abym nie zginał a miał życie wieczne. Czyli wierzę że mesjasz już w osobie Jezusa Chrystusa objawił się światu, natomiast Żydzi nadal czekają na mesjasza i ja jako chrześcijanin też czekam na mesjasza ale na jego powtórne przyjście.
Anna
Jestem katoliczką . Chanuka nie jest moim świętem , zatem w nim nie uczestniczę , ale szanuję święta tych wszystkich , którzy nie są katolikami . Szanuję , czyli nie wyśmiewam , nie mówię źle , etc. To tyle w temacie .
olsztyn
Co to za zwyczaj obchodzenia świąt obcych religii. Szanowny Pan Prezydent do Mekki też poleci, na Grabarkę też się wdrapie
[email protected]
@,,Do posła Winnickiego,,. Proszę swoją wypowiedź skonfrontować z moją wypowiedzią do Jakuba Majewskiego, to ten sam problem. Żydzi wybiórczo traktują Stary Testament, a podstawy ich wiary wyznacza tzw judaizm rabiniczny,który ukształtował się między II a V w. n.e. Wierząc w jednego Boga nie doprecyzowują o Pełnię Objawienia Nowego Testamentu - zatrzymali się w połowie drogi, a może wcześniej, więc, jak słusznie zauważył poseł Winnicki,nam nie po drodze z nimi i nie ma się co silić na obłudną faryzejską uprzejmość.
TFilip
Bóg Żydów nie jest Bogiem chrześcijan! My nie wierzymy po prostu w Boga - wierzymy w Chrystusa, Boga-człowieka, a oni nie. To kolosalna różnica. Kto nie widzi różnicy między chrześcijaństwem a innymi religiami ten nie rozumie chrześcijaństwa. Oczywiście, że katolik nie obchodzi świąt żydowskich, tak jak nie obchodzi muzułmańskich, hinduskich, ani żadnych innych. I nie pomaga tu stwierdzenie, że przykazania zostały dane Żydom, a Kościół też je uznał. Nie judaizujmy chrześcijaństwa!
rachmistrz
Do Luk. Źle policzyłeś !
Do posła Winnickiego
Szanowny panie pośle, I przykazanie na które pan się powołuje jest zapisane w Starym testamencie, które dotyczy również Żydów. No, ale myślenie nie jest łatwym zadaniem.
pl80
Mega! Brawo Winnicki!
Luk
Więcej od żydów jest w Polsce rodzimowierców (pogan), buddystów i muzułmanów. Ich święta też Dudzik będzie obchodził? :D
x
PS. Przypominam, że PIS NIGDY, ALE TO NIGDY nie odciął się od roszczeń żydowskich wysuwanych przeciw Polsce, Duda gości w Pałacu i zgina kolana przed Szewachem Weissem, który roszczenia wysuwa i popiera (rozmowa z Braunem), więc ta cała chanuka w Pałacu prezydenckim może być odbierana tylko jednoznacznie. Zwłaszcza wobec wcześniejszych dokonań PiSowskich eu-posłów w Brukseli. Czyżby objawiono nam Rzeczpospolitą Obojga Narodów (Polska-Izrael)?
DVD
Musze przyznać że na plus mnie zaszokował :).
mT
Zgoda Panie Pośle. Dialogować to możemy - jako chrześcijanie - ale tylko z chrześcijanami którzy się na przestrzeni wieków pogubili się (ewangelicy, prawosławni).
Rozczarowany
@Grzechotnik: "Mało tego islamiści mają tego samego Boga" - błędna teza. Czy gdziekolwiek w Biblii Bóg został nazwany imieniem "Allah"? Nie. Taka nazwa (podobno) została nadana Bogu przez anioła który objawił się Mahometowi. Po drugie, czy Bóg nakazałby swym rzekomym wyznawcom - muzułmanom zabijać innych swoich wyznawców (chrześcijan, żydów)? Też nie. A zresztą, w drugą stronę jest podobna opinia, bo muzułmanie nie uznają chrześcijan za wyznawców tego samego Boga, patrz Koran 5:72-73 i cała sura 109. Podsumowując - "Allah" jest PRZEZWISKIEM Boga nadanym przez złego ducha, a objawionym przez fałszywego proroka Mahometa, zapowiedzianym przez Jezusa jako jeden z fałszywych proroków (Mt24,11).
Klem
Coraz bardziej podoba mi się Pan Winnicki i tyle w temacie.
[email protected]
Chanuka to nie jest święto "judaistyczne" tylko żydowskie. Nie Żydowskie, tylko żydowskie, to zasadnicza różnica.
[email protected]
@Jakub Majewski. Idąc za Pana rozumowaniem należałoby odrzucić Trójcę Świętą. Pan Bóg powiedział ,,uczyńmy człowieka na nasz obraz i podobieństwo,,. Słowo ,,my,, uświadamia i zapowiada niejako ,,uzupełnienie,,w Nowym Testamencie: Bóg jako Trójca Święta. Żydzi więc nie do końca wierzą w całość i Starego Testamentu.Zresztą w pierwszych wiekach po Chrystusie powstał tzw. judaizm rabiniczny, określający ich aktualne zasady wiary. Nie mają kapłanów, a mieli. Dlaczego nie mają? To bardzo ciekawe pytanie?
Boho
Mam żal do PiS: wygranymi wyborami uniemożliwi mi pracę co najmniej do 67 lat, zabrał młodym t y l k o 153 mld składek z OFE, uniemożliwił sprzedaż lasów państwowych 1/4 obszaru Polski by spłacić roszczenia żydowskie, wysyłkę maluchów do szkoły od 6 roku życia a może wcześniej była szansa, i wiele innych
Viking
Dosyć ciekawe podsumowanie. Jako ultra-konserwatywny Ewangelik- Augsbusrki ale jeszcze nie Luteranski Fundamnetalista, zagdzam sie trochę z opinia poniżej. Ale jset jedno ale; Prezydent do dyplomata, i musi sie znalezć w kazdej sytuacji, nawet jesli chodzi o inne religie, pomimo ze jestem zaciętym wrogiem wszelkiego ekumenizmu z innymi wyznaniami chrzescijanskimi czy religiami. Pozdrawiam
Soplica
"sam Chrystus obchodził to święto" - ?Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego.? Chrystus wiele innych świąt obchodził ale czy one były świętami Boga czy świętami historii narodu żydowskiego? Jako naród wybrany doświadczali różnych dobrych rzeczy ale Chrystus wprowadził dla ludzi nową jakość świąt które odnoszą się do Boga i wpisują w nie wszystkich ludzi nie tylko naród wybrany. Objawił prawdziwą naturę Boga jako Trójcę Świętą i nakazał głosić ęwangelię. A tu p. Duda "wstecz się ogląda" i propaguje coś co do nas katolików nie ma zastosowania. Bo czy Żydzi obchodzą Cud nad Wisłą albo rocznicę Grunwaldu?
MOISHE
PRAWDZIWY POSEL
Ee
Rozumując w ten sposób, pierwsze przykazanie zabrania czczenia Jezusa....
Soplica
P. Winnicki powiedział głośno co wielu mówi pod nosem. Nie podoba mi się poprawność obecnego prezydenta. Skucha wyraźna. Żydzi i katolicy nie do końca mają wiarę w "jednego" Boga. Wiara katolicka mówi o Trójjedynym Bogu, żydowska o Bogu. Czy obecny prezydent pójdzie dalej niż L. Kaczyński i zacznie obchodzić Purim, Sukkot czy Jom Kippur? Obawiam się że muzułmanie też poproszą o swoje i ... co wtedy? Trochę zaczynam żałować swego głosu wyborczego ...
Grzechotnik
Ku woli wyjaśnienia. Sam nie zapalałbym świeczki w ich święcie i obrzędach bo mamy swoje, ale jeszcze raz podkreślam, że to jest ten sam Bóg. Mało tego islamiści mają tego samego Boga. Różnice polegają przez przeinaczenia dokonane przez szatana. Jezus przyszedł do Żydów bo oni byli narodem wybranym. Nie do wszystkich a do wybranych np. rozmowa z kobietą Kananejską i cytat, który bardzo mi się podoba :) "nie dobrze zabierać chleb dzieciom i rzucać psom". Ale zgodnie z przypowieścią o uczcie królewskiej, niektórzy wybrani nie są godni i zaproszono do uczty wszystkich napotkanych. Z nich także nie wszyscy są godni. Na koniec pytanie zadane przez mojego katechetę - czy przeczytaliście chociaż raz Biblię, tak od deski do deski a nie fragmentami? mi jeszcze się nie udało :(
Anaja
Mam mieszane uczucia co do zapalania świec chanukowych, ale uważam że 1 przykazanie nie ma tu nic do rzeczy, wszak to ten sam Bóg.
Alka
Żeby zrozumieć, TRZEBA SŁUCHAĆ WYKŁADÓW ks. Chrostowskiego. Linki w jednym z komentarzy poniżej - odszukajcie. Jednak SV2 zrobił swoje. Papież Pius X przewraca się w grobie.
Skowronek
Ten kto handluje swiecami niech sam wosk wytapia zanim w zasiegu wzroku pojawi sie drapiezna telapia.
Palmer Eldritch
Pierwsze przykazanie? ale to ten sam Bóg :)
snow
No nie wiem, trochę się prezydentowi Dudzie dziwię. Mam nadzieję, że to tylko kurtuazja i pogoni Żydów przy pierwszej okazji jak będą chcieli jakieś odszkodowania albo będą nas nazywać współoprawcami hitlerowców, lub gdy będą chcieli po kryjomu zagarniać majątki i stanowiska. Nie mówię już o tym, że gdy Polak nazwie Żyda złodziejem i lichwiarzem to kłamie bo każdy Polak od urodzenia jest antysemitą a Żydzi to naród wybrany, który propaguje ubóstwo (banki) i niesie pokój (mosad).
Jakub Majewski
Rozumiem gest Pana Winnickiego, niemniej z powołaniem się na pierwsze przykazanie, mocno się zagalopował. Przecież Chanuka jest świętem pochodzących z czasów przed Chrystusem - sam Chrystus obchodził to święto. Nowy Izrael - nasz Kościół - nie obchodzi tego święta ze względu na to iż nie ma sensu świętować poświęcenia świątyni która nie tylko fizycznie już nie istnieje, ale również, tak czy inaczej, przestała być Przybytkiem Boga ze względu na Chrystusa. Obchodzenie tego święta nie ma więc sensu dla katolików. Niemniej, absurdem jest twierdzić iż obecność przy obchodach święta które sam Chrystus obchodził narusza pierwsze przykazanie. A to, że są jeszcze inne względy które sprawiają iż pojawianie się tam niekoniecznie miało sens, to inna kwestia.
endthefed
Winnicki powinien uzyc argumentu ze plomienie swiec chanukowych sa stanowczo za wysokie i nie zgodne z nowymi unijnymi przepisami.
Skanderbeg
Jedna uwaga. Prezydent też powinien obchodzić święta muzułmańskie, wraz ze społecznością polskich Tatarów. Inaczej będzie to oznaczało wywyższanie jednych religii nad inne. A Chanuka, chyba wydarzenia religijnego nie upamiętnia.
Wojtek
Przypominam lemingom, że religią Pana Jezusa i tych żydów którzy poszli za nim był Mozaizm. Do judaistów Jezus mówił: synowie diabła, groby pobielane, oraz to, że nie są żydami.
Rozczarowany
A co by było gdyby muzułmanie zaproponowali p. Dudzie wspólne obchodzenie ramadanu? Bo podobno Allah to Bóg, a św. JPII całował Koran...
wiosna
Posel Robert Winnicki nie skorzystal z zaproszenia, dlatego, ze jest Polakiem.
Marian
Mania: Chrystus nie był wyznawcą judaizmu. Chrystus był Bogiem-człowiekiem, w którym obietnice judaizmu zostały wypełnione. W tym sensie, to wyznawcy Chrystusa są "nowymi żydami" - ludem Nowego Przymierza. Jedynego Przymierza.
HKW
Jakim prawem w polskim Parlamencie?! Niech świętują w swoich instytucjach!
DM
Watykan wlasnie oglosil, ze katolik nie ma prawa do prob nawracania Zydow, bo oni nie potrzebuja Jezusa do zbawienia. Mamy byc wobec Zydow pokorni, Biedny posel, a to tylko poczatek niespodziankek z Watykanu.
Anka N
No i mamy kolejnego chanukowego prezydenta. Prezydenci sie zmieniaja, a w Palacu Prezydenckim ciagle plona chanukowe swiece, czyli ..... wszystko zostaje po staremu. Mam pytanie. Kiedy izraelski Knesset bedzie obchodzil chrzescijanskie swieta?
Kumaty
Pan Duda musiał uczestniczyć i łamać orzykazanie albowiem małżonka z domu Kornhauser!
Kasia
Jestem dumna z Pana postawy Winicki ,glosowalam na Dude jestem zawiedziona jego troska o zydow zobaczymy czy rabin bedziw zapalal switelka na choince i czy zjawi sie na oplatku prezydenckim,,,,,,,,,,,,,,,,Duda podkreslam ze jestesmy dumnym narodem a zaczyna pastowac buty tym obludnikom pieniadza
Wacław
Macie, co wybraliście. "Gratuluję" wyboru lewacy!
Jerry
@ihyi Jan Paweł II to nawet Koran całował...
iga
Nareszcie !Poseł Winnicki ma jaja . Tak uważa i napisał prawdę.Brawo !
Ar
Żydzi nie wyznają tego samego Boga. Odrzucili go, gdy zdecydował się objawić im pełnię wiedzy o sobie i zwrócili się do własnego wyobrażenia, które było zgodne z ich chęciami. Winnicki odpowiedział bardzo grzecznie, słusznie i rzeczowo. A to, że p. prezydent został wybrany przez ludzi różnych religii nie zobowiązuje go jeszcze do uczestnictwa w ich rytuałach religijnych. Z kolei KK wyraźnie stwierdza, że katolik nie powinien tego robić. Przestańcie wreszcie smalić cholewki do Żydów i cmokać na nimi. Wartałoby też, aby miłośnicy PiS przejrzeli na oczy i dostrzegli czyja agentura stoi za tą partią. To Lech Kaczyński wepchnął Polskę w okowy Traktatu Lizbońskiego, to on zalegalizował słusznie zakazaną lożę Synów Przymierza, to on domagał się utworzenia unijnej armii. Przestańcie patrzeć na PiS jak na zbawców, tylko dlatego, że wstrzymali pochód kulturowej bolszewii. Chwała im za to, ale jestem pewien, że innych pozytywów nie będzie.
stary wiarus
Może zaprosić rabinów na uroczystości Wielkiego Tygodnia z Rezurekcją włącznie ??? w ramach sympatycznego rewanżu :)))
piopio
to że Prezydent Kaczyński popełnił błąd, nikogo nie uprawnia do tego samego i to bez wzajemności. BRAWO PANIE rOBERCIE
Mania
O ile pamiętam, to Bóg dał te przykazania Izraelitom, Żydom właśnie, aby przez to nawiązać przymierze z Narodem Wybranym. W związku z tym, nie obrażając nikogo, pytam was, czy Bóg w tej sprawie się pomylił? Czy pomylił się wybierając swojego syna na wyznawcę Judaizmu?
Minusjedengłos
Właśnie jestem na etapie zmiany portalu informacyjnego z niezależnej na pch24, ze względu na kompletny brak wiadomości o tego rodzaju dokonaniach prezydenta. Ba! Komentarze na temat wydarzenia pozostają niepublikowane. Ot geste sito "prawicowej" cenzury.. Na marginesie, to czy nie mogła świeczek zapalić pani prezydentowa?
Kwal
Jest przynajmniej jeden prawdziwy POLAK w tym cyrki na ul. Wiejskiej. Chwała mu za to. W mojej rodzinie koniec z PIS-em...
Leopatriot
Tzw ,,narodowcy, konserwatyści i realiści \'\' ( wszyscy z miętą do Rosji i nikłym poparciem ) lubią nadmuchiwać tematy zastępcze.
wwm
"Dziękując za obecność wszystkim zgromadzonym, w szczególności podziękował ambasadorowi Szewachowi Weissowi, który - jak podkreślił - jest symbolem Rzeczpospolitej przyjaciół". Na czym ma polegać ta "Rzeczpospolita przyjaciół"? Zaglądamy tutaj: http://www.pch24.pl/grzegorz-braun-i-szewach-weiss-o-zydowskich-roszczeniach-wobec-polski,36909,i.html "Zdaniem Weissa Polska powinna dać Żydom, głównie starym... pieniądze. Natomiast młodsi powinni otrzymać na 40 lat przywileje dające wpływ na polską gospodarkę. Wedle ambasadora, gdy nie ma spadkobierców to żydowskie organizacje powinny przejąć ich prawa majątkowe".
chanuki
Prawdę mówiąc, nie bardzo wiadomo, czemu ten zwyczaj wprowadzono w pałacu prezydenckim. Czy inaczej mówiąc, czemu Prezydent RP wszedł w tę rolę. Można próbować to wytłumaczyć zaszłościami historycznymi, Żydzi stanowili kiedyś ogromną mniejszość, Niemcy zgotowali im okrutny los. Gdyby taki gest wykonywał prezydent Niemiec, być może nie budziłby zdziwienia. Sprawa ma jeszcze jeden aspekt. Czy ktokolwiek słyszał jakikolwiek minimalny choćby pisk wydany przez jakże zwykle głośnych i pryncypialnych rzeczników państwa świeckiego? Niczego takiego nie dało się usłyszeć, czyżby nikt z nich o tym nie wiedział? Wyobraźmy sobie, co by się działo, gdyby na miejscu rabinów byli księża. Od ich świętego oburzenia ochoczo prezentowanego w słusznych mediach trząsłby się całymi tygodniami cały ich światek.
Kraken
A jednak J Paweł II głowa kościoła szukał porozumienia poprzez różnego rodzaju przyjacielskie gesty.To i prezydent ma prawo na takowe przyjacielskie znaki.
[email protected]
@Aln Bóg objawił się wraz z przyjściem Chrystusa jako Trójca Święta. Przyjście Mesjasza zapowiada po raz pierwszy Stary Testament w słowach Ks.Rodzaju (49): ,,Nie zostanie odjęte berło od Judy ani laska pasterka spośród jego kolan aż przyjdzie ten, do którego ono należy i zdobędzie posłuch u narodów,,. Chodzi oczywiście o Chrystusa, którego Żydzi nie uznają (to bardzo delikatnie powiedziane), jakże więc mamy udawać, że to nam się podoba, to byłby fałsz i taki fałsz jest praktykowany poprzez zapalanie świec chanukowych. Żydzi zachowują się tak, jak gdyby nadal posiadali berło i laskę, a to zostało im odjęte z chwilą przyjścia Chrystusa. Powinni na kolanach dziękować Bogu,że Mesjasza wybrał spośród ich narodu. Nie robią jednak tego.
Zenon
No, to Winnicki zapunktował u mnie. MEGA-bonus! I szacun.
Adam M.
Brawa dla posła Winnickiego. Ale najważniejsza w tym tekście jest uwaga dotycząca Szewacha-Weissa. "Symbol Rzeczpospolitej przyjaciół"?????? ARE U SERIOUS???????? Panie prezydencie! Na litość Boską! Opamiętania! Agent syjonistycznego agresora przyjacielem???? Polska, jak reszta świata stoi na głowie.
Wyjaśnienie rozbiezności zdań
Niektóre komentarze wskazują na błędne rozumienie istoty judaizmu. Najlepiej temat ten tłumaczy ks.Chrostowski. Za pozwolenie drogiej redakcji podaję linki do wykładów i polecam wysluchanie: https://www.youtube.com/watch?v=8rzGH4IJmyg , https://www.youtube.com/watch?v=1-9G5t9ci8U i inne.
erzac
kto ma żydowskie pochodzenie ?
templariusz
Ci którzy nazywają siebie "żydami" nimi nie są
Gość
Jeżeli mówimy o zwiazkach chrześcijństwa i judaizmu to nalezy pamiętać, iz do zburzenia Świątyni w 70 roku mamy judaizm świątynny. Tutaj możemy mówić o tych samych korzeniach. Po zburzeniu Świątyni wykształca się judaizm rabiniczny z którym zwiazków jest już nie za dużo
wwm
"Dziękując za obecność wszystkim zgromadzonym, w szczególności podziękował ambasadorowi Szewachowi Weissowi (...)". Pan Duda (aktualnie na posadzie prezydenta RP) nie zauważył, że Weiss od dwunastu lat nie jest ambasadorem.
leon
Bóg katolików jest Trójcą. Tego nie ma u Żydów , ani tym bardziej u muzułmanów. Judaizm nie jest religią, lecz kulturą religijną, będącą we wrogiej opozycji do wszystkich innych religii, a właściwie - do wszystkich ludzi. (...) Kto z katolików odważyłby się uczynić podobnie jak prezydent-katolik-Duda?
wars
Po niektórych komentarzach widać, że Fronda i FŻP spuściły psy z łańcucha i "apostołowie judaizacji chrześcijaństwa" oraz żołnierze Hasbary zawitali na PCH24 ;) A co do samej uroczystości to nie chodzi tu o "religię", a o wpływy żydowskie i judaizację polskiej przestrzeni publicznej. Tak jak w przypadku komendanta policji w Radomiu (Karol Szwalbe) który walczył z krzyżami, ale był wychwalany za współpracę przez rabinów przypomnę, że poprzednio na uroczystości zapalenia chanukowych świec w Sejmie pojawiali się przedstawiciele tych którzy najgłośniej domagali się usunięcia krzyża z Sejmu (np. Biedroń paradował w jarmułce, była też Nowicka i Wenderlich). Dziś Ambasador Izraela powiedziała "Jestem już drugi rok w Polsce i Chanuka jest świętowana. Wczoraj u prezydenta, dzisiaj w Sejmie. Myślę, że to jest polskie święto"...
MK
Gratuluję. Czyżby małymi krokami nadchodziła normalność?
!!!!
Ludzie, współczesny judaizm to daleki krewny religii Mojżeszowej! Judaizm to nie mozaizm! Tak wam media umysły wyprały, że tego nie widzicie?
Sztos
Polsce potrzebna jest skrajana prawica , tylko po to żeby poodcinać macki tej zagniłej lewacko-żydowskiej komuny. Milego wieczoru życzę .
Jaco
pytający: proszę zwrócić uwagę na to, jak ten judaizm rozwijał się w epoce po narodzinach Chrystusa. I ma pan odpowiedź na pana wątpliwości.
leone
do Grzechotnik skoro oni nie przyjęli Jezusa jako Syna Boga, to nie wierzą w tego samego Boga (Trójca).
jo
Brawo Pośle popieram !
AIn
Bóg JHWH jest Bogiem chrześcijan jak i żydów.To ten sam Pan i jedyny Bóg.Zapalenie świecy Bogu na żydowskim święcie nie może być złamaniem pierwszego przykazania bo to ten sam Bóg.Co więcej takie podejście byłoby zaprzeczeniem starego testamentu.
nicki
I po co mieszać tu boga Jahwe? Winnicki chciał zamanifestować swoją niechęć do Żydów i wyszedł na głupka. W końcu Jahwe to zarówno bóg w judaizmie, jak i w chrześcijaństwie. A pan Andrzej Sebastian Duda, piastujący urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, może wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą obchodzić święta w tradycji, w której rzeczona małżonka wzrastała.
Max
BRAWOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO PANIE ROBERCIE
sailor
Czemu Prezydent to zrobil?To nir jest wola naszego narodu.Niech najpierw zapala lampki na drzewku choinkowym w knesecie
obi-1
każde gó...o można uzasadnić odpowiednio
Stan
Są naszymi braćmi, ale niewierzącymi, dlatego modlimy się przecież o "nawrócenie się Żydów".
jerzyk
Grzechotnik - słyszałeś o trzech Osobach Boskich?
jhyi
Nie widzę w tym nic złego , Prezydent sam podkreślał że będzie prezydentem wszystkich Polaków , pozatym Jan Paweł II także brał udział w podobnych uroczystościach a nawet modlił się wraz z innymi religiami ich modlitwą
aj
Brawo!!!
gerd
KONIECZNIE: niech Prezydend zaprosi rabina na wspolne przezywanie obchodow Wielkiego Piatku ale tez na zapalenie swiecy w obrzedach rezurekcyjnych!
prawie babcia
brawo Panie Winnicki !! dziekuję!dzięki takim jak Pan jestem Dumną Polką
Super katolik z zasadami.
Piekne zachowanie prawdziwego katolika,wstyd dla Prezydenta Dudy,podejrzny?,czyzby stchorzyl,grzech tchorzostwa (jak sam P.Jezus nazywa ten grzech w swoich,, oredziach na czasy ostaeczne\'\'
Szkad że większośc z tu komnetjących
jeszcze sobie z dziobków nie spija. Co za logicznie odmienny.
W tradycji żydowskiej nieznane jest święto Chanuki.
Powstało ono tylko dlatego by żydowskie dzieci miały jakiś substyt Bożego Narodzenia.
Sylwia
Chwila, o jakim pierwszym przykazaniu on mówi? "Najwpierw" jest napisane w Dekalogu: "Jam jest Pan, Bóg Twój, którym Cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli". Kogo więc wywiódł Bóg z tej ziemi, z domu niewoli? Izraelitów. Kogo jest więc Bóg z Dekalogu? Biblii nie czytasz! Młodyś i głupiś...i nie rozumiesz, co czytasz. Horror!
Wojtek
"Bóg jest ten sam" Bzdura, za Św. Pawłem trzeba powiedzieć, że "bogowie" pogan to demony. Poza tym, Trójca Święta, to chyba coś innego niż bożek plemienny nakazujący nienawiść do innych.
tred
"Bardzo dziękuję panu rabinowi za zaproszenie przesłane na moją skrzynkę poselską, ale nie zamierzam zapalać świec chanukowych. Powód? Ten sam, dla którego nie obchodzę ramadanu czy hinduskiego święta holi - pierwsze przykazanie.? a powinno być "... Powód? Jestem przedstawicielem świeckiego państwa, wybranym przez ludzi wielu wierzeń?
rozbawiony
Zaraz, a czy to nie chodzi o pierwsze przykazanie Dekalogu, który Żydowi Mojżeszowi przekazał Bóg?
Nick
Ładny elegancki gest,zwłaszcza w czasach w których wszędzie za granicą plują na Polaków jako rasistów faszystów i w szczególności antysemitów. Głupie światełko ale może pozytywnie wpłynąć na nasz wizerunek za granicą. Zastanawiają tylko umizgi do Szewacha Weissa.
[email protected]
Gdy mówiono, o paleniu świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim, dopatrywałam się w tym złośliwości. Okazuje się, że to są fakty. Gratulacje dla posła Winnickiego, który jednoznacznie określił problem.
abakur
1.Dziękuję Panu Robertowi Winnickiemu - "Serce roście" i plaster miodu na mym sercu mam na widok takiej postawy. Tak trzymać. 2. Panie Grzechotniku - ja to widzę inaczej; po pierwsze - nasz Bóg jest w Trójcy Jedyny, po drugie - dla katolików wszyscy są bliźnimi, dla żydów - tylko współwyznawcy; to czyni istotną różnicę w etyce naszych społeczności.
pytający
Chrystus chodził do synagogi, modlił się w niej, brał udział w nabożeństwach. Powiedział, że nawet najmniejsze przykazanie starotestamentowe w Nowym Przymierzu nie jest zniesione. Tak więc nie poprawiajmy tego co głosił Chrystus. Porównywanie Judaizmu do Islamu jest tutaj nieporozumieniem. Nie rozumiem o co chodzi z tym pierwszym przykazaniem. Akurat wszystkie 10 przykazań łączą Judaizm z Chrześciajństwem. Twierdzenie, że Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba nie jest Bogiem nas czyli Chrześcijan jest absurdem. Na każdej Mszy św. Czyta się teksty z ksiąg Starego Przymierza. Czy Pan Winnicki wychodzi wtedy z Kościoła? Bo to przecież mowa o "obcym" Bogu.
JAWA
Przede wszystkim jest to złamaniem Konstytucji. Artykuł 25 "Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych" Art. 53 "Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych." Chanuka nie jest świętem państwowym żeby ją obchodzić w Pałacu Prezydenckim. Dekalog jest przedchrześcijański, wchodzi w skład Tory, uznają go też mahometanie.
jerry
w końcu jakiś Polak!
Alka
Maryjo, Królowo Polski módl się za Naszą Ojczyznę. Miej w opiece Narodowców-Polaków wiernych Tobie i Twemu Synowi. Szczególnie w najbliższą sobotę, wobec przygotowywanych niejasnych zdarzeń w Warszawie, w sieci można przeczytać ostrzeżenia przed zamachami w metrze.
polny wolak
Grzechotnik: niestety, obawiam się, że nie. Mój Bóg jest w Trzech Osobach: Bóg Ojciec, Syn Boży - Jezus Chrystus i Duch Święty. A skoro Jezusa Chrystusa Żydzi w Talmudzie przyrównują do zwierzęcych odchodów, to śmiem twierdzić, że nie mam nic wspólnego z ich bogiem, bo gdyby to był Bóg Ojciec, wówczas uznaliby Jego Syna oraz Ducha Świętego. Jak to powiedział Pan Jezus, oni szatana mają za ojca i to szatan jest ich bogiem.
rzymski katolik
Żydów tak jak i innych innowierców czy niewierzących należy nawracać i tylko temu mają służyć instrukcje katolików wydawane onym dla oświecenia ich umysłów i dusz. Tu nie może być mowy o jakiejś równości co do wiary, gdyż nie można stawiać na równi Prawdę z fałszem. A więc celem ma być Konwersja a nie konwergencja.
el-loco
a widział kto, powiedzmy, jakiegoś rabina na Pasterce??
Krzysiek
skoro mają Esterki za żony...
Gula
Brawo. Czas najwyższy, żeby zacząć odkłamywać talmudyczny ekumenizm, który wielu doprowadził do ateizmu lub służenia cudzym bożkom, a nawet diabłu. Celem masonerii, określonym jawnie, jest likwidacja wiary katolickiej, Kościoła Katolickiego i ruchów narodowych, wszystko opatrzone dużym kwantyfikatorem. Dobrze, że Robert Winnicki głośno wyraził postawę, którą powinien mieć wszczepioną przez Pasterzy KK każdy Polak Katolik.
Leo
Nie lubię tego Pana ale zachował się wzorcowo. Szacunek za odwagę której dziś nie ma żaden biskup w Polsce.
Kajndmdmsmkak
Winnik ma klasę i odwagę. Niech jeszce nad mięśniami popracuje by jeszce mężniej stanąć w obronie Polski i katolickich wartości
lukasz
tak jak należy
Reselka
Brawo Robert Winnicki!!! Nie możemy obchodzić świąt wszystkich możliwych religii! Prawidłowa postawa.
katolik
Chwala Ci Boze chwala i milosc za te pocieche
Grzechotnik
Bóg jest ten sam. Różnica jest w tym, że my przyjęliśmy Jezusa jako syna Boga a oni nie.
antymodernista
Pan Robert Winnicki dał przykład zabłąkanym katolikom, jak mają traktować wyzwania związane z fałszywym ekumenizmem czy też, nie daj Boże, z tzw. wolnością religijną, którymi zainfekowane jest obecne modernistyczne duchowieństwo - z przerzutami chorobowymi na wiele owieczek.
ukontentowany
Przepiękna, wzorcowa postawa lidera Ruchu Narodowego - rzymskiego katolika pielęgnującego wiarę katolicką !
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.