22 listopada 2016

Jesteśmy zdeterminowani, by walczyć z jakimkolwiek przejawem antysemityzmu, bo z tego wyrasta tylko i wyłącznie zło – zadeklarowała premier Beata Szydło podsumowując dwudniową wizytę znacznej reprezentacji polskiego rządu w Tel-Avivie i Jerozolimie.

 

To, co łączy dzisiaj Polskę i Izrael, to nasza historia, wspólne losy, które zostały brutalnie przerwane przez nazistowskich najeźdźców – mówiła prezes Rady Ministrów. Jej zdaniem, obecnie należy walczyć o prawdę historyczną, mówić o historii, pokazywać wspólną przeszłość i budować na niej przyszłość. – Jest zrozumienie i pełna wola współpracy, mówienia jasno, kto był najeźdźcą, kto był katem, a kto był ofiarą – dodała. 

Wesprzyj nas już teraz!

Beata Szydło mówiła, że ci którzy zbudowali niemieckie hitlerowskie obozy zagłady w Polsce, chcieli zniszczyć zarówno Polaków, jak i Żydów. – Te dzisiejsze rozmowy uwidoczniły, że Polskę i Izrael łączy kulturowa bliskość, wspólnota naszych dzielonych historycznych losów i wyznawanych wartości – stwierdziła szefowa rządu.

Premier Izraela podkreślił, że przyjaźń między Izraelem a Polską jest konkretna, ale ma też głęboki wymiar duchowy. Wspomniał o wspólnej historii obu narodów. – Trzy miliony polskich Żydów zostało zamordowanych przez niemieckich nazistów, co było ogromną tragedią, Polska również przeżyła ogrom cierpienia podczas II wojny światowej –  powiedział Benjamin Netanjahu. – Polska ma zdecydowane stanowisko, jeżeli chodzi o pojawiający się antysemityzm w różnych częściach Europy. Doceniamy to – dodał.

Rządowy komunikat omawiający wypowiedzi szefowej polskiego rządu oraz jej izraelskiego odpowiednika cytuje obietnicę premier Szydło na temat przeciwdziałania „wszelkim przejawom antysemityzmu”, milczy jednak na temat analogicznych deklaracji dotyczących zwalczania antypolonizmu.

Szefowa Rady Ministrów zapowiedziała obustronną współpracę w dziedzinie projektów innowacyjnych. Przekonywała, że Polska ma w tej sferze ambitny program gospodarczy –  Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Rozmowy dotyczyły też młodzieży oraz współpracy turystycznej i kulturalnej.

Podczas wizyty w Izraelu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podpisała porozumienie o zabezpieczeniu społecznym. Wcześniej, premierzy obu państw zatwierdzili wspólną deklarację. Umowa podpisana na szczeblu ministerialnym ma na celu zapewnienie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego funkcjonujących w Polsce i Izraelu. Jak głosi rządowy komunikat, została ona oparta na międzynarodowych standardach obowiązujących w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, tj.: zasadzie równego traktowania, zasadzie swobodnego transferu (eksportu) świadczeń, zasadzie jedności stosowanego ustawodawstwa, zasadzie sumowania okresów ubezpieczenia.

Równolegle do rozmów premier Beaty Szydło z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu trwały konsultacje międzyresortowe obu krajów. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: premier.gov.pl

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 126 904 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram