DZIŚ JEST:   25   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marka Ewangelisty
Św. Rustyka, biskupa
 
 
 
 

Pierwszy klasztor w diecezji Meath od czasu anglikańskiego spustoszenia. Celebruje „po staremu”

Pierwszy klasztor w diecezji Meath od czasu anglikańskiego spustoszenia. Celebruje „po staremu”
By MK777 (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

Dekretem biskupa Michaela Smitha ustanowiono w lutym tego roku mnichów benedyktyńskich od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza jako instytucję monastyczną życia konsekrowanego na prawach diecezjalnych w diecezji Meath w Irlandii – informuje Bradley Eli z ChruchMilitant.com. Jest to pierwszy klasztor w tej diecezji od czasów rozwiązania instytucji monastycznych za panowania angielskiego króla Henryka VIII w roku 1536.

 

Mnisi przybyli do opactwa Silverstream ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w roku 2009 w Tulsie w stanie Oklahoma założono wspólnotę, która kładła „szczególny nacisk na adorację eucharystyczną ofiarowaną za księży katolickich”.

 

Mnisi musieli uzyskać uprzednią aprobatę papieskiej komisji Ecclesia Dei, gdyż „odprawiają liturgię benedyktyńską po łacinie, przy udziale chorału gregoriańskiego, według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego z roku 1962”.

 

Szczególną troską wspólnoty jest „uświęcenie księży”, zapewnienie im „duchowej oazy”, zwłaszcza tym, którzy „potrzebują duchowego wytchnienia”. Opactwo prowadzi też „znakomitą księgarnię katolicką”.

 

Oprócz skupienia na Eucharystii, mnisi przejawiają „specjalne nabożeństwo” do Matki Bożej, „która podtrzymywała apostołów w jednomyślnej modlitwie w Wieczerniku”. Z tego powodu wspólnotę określa się też jako klasztor Najświętszej Maryi Panny z Wieczernika.

 

Dziennikarz przypomina ponadto, że katolicyzm wprowadził do Irlandii w V wieku św. Patryk, a w VI wieku mnisi pod przewodnictwem św. Augustyna z Canterbury założyli tam swoje klasztory. Tysiąc lat później klasztory zostały skonfiskowane, gdy angielski król Henryk VIII „ogłosił się głową byłego Kościoła katolickiego w Anglii”. Ponadto „rozwiązanie klasztorów doprowadziło do zburzenia wspaniałej sieci społecznej, gdyż skonfiskowana ziemia nie mogła już być miejscem dla szpitali, zaopatrywać w żywność i jałmużnę biednych mieszkańców kraju”.

 

 

Źródło: ChruchMilitant.com

Jan J. Franczak
 


DATA: 2017-03-02 16:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@argument, tak samo jak z Biblii nie wywodzi sie Trojca Sw. Wracaj do piaskownicy.
ponad 1 rok temu / robespier
 
Msza nie wywodzi się z Biblii,tak jak istnienie KK . Lud ,zgodnie z Biblią modlił się razem, tkzw"EKLESIA" ,ale bez tych wszystkich wzniosłych cudów. W 339-397 - Ambroży, biskup mediolański, dokonuje reformy liturgii i śpiewu kościelnego. Zamiast praktykowanych spotkań na wspólną modlitwę wprowadza formę nabożeństw ze śpiewem i koncelebracją i pięknymi szatami biskupa. Przekształca pobożność w multimedialne widowisko opierając się w dużej części na obrządkach mitralnych.
ponad 1 rok temu / argument
 
Czy to nie paradoks, że nowa sprotestantyzowana liturgia jest normą, a na odprawianie po staremu trzeba uzyskać zgodę? Oby więcej takich klasztorów i kościołów. Deo gratias
ponad 1 rok temu / Katolik tradycji
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.