29 kwietnia 2014

„Ryngraf – inaczej kaplerz, blacha zwykle mosiężna, pozłacana lub malowana, owalna, lub w kształcie podobnym do tarczy, a niekiedy czworokątna, z wyrytym na niej lub wymalowanym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej z jednej strony, a z drugiej z Panem Jezusem, a niekiedy patronem rycerza, do którego ryngraf należał” – taki opis odnaleźć możemy w Księdze rzeczy polskich Zygmunta Glogera, wydanej nakładem Macierzy Polskiej w 1898 roku. Warto jednak pamiętać i dziś o jednej z najpiękniejszych polskich tradycji.


„Kaplerze takie czyli ryngrafy, poświęcane na Jasnej Górze lub w Ostrej Bramie, nosili rycerze polscy na piersiach pod zbroją, a zawieszały im je zwykle przy błogosławieństwie matki lub babki, żegnając idących na wojnę” – czytamy dalej u Glogera. I faktycznie; ryngrafy, które wyewoluowały z obojczyka, czyli części zbroi noszonej przez średniowiecznych rycerzy pod szyją, z biegiem czasu – zatraciwszy swoją funkcję ochronną – stały się swoistym emblematem polskości. Zdobiły one piersi żołnierzy tych formacji, które najdobitniej odwoływały się do swojego patriotyzmu i religijności: konfederatów barskich czy żołnierzy NSZ i WiN.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ryngrafy i dzisiaj stanowią jasną światopoglądową deklarację ich posiadaczy. Jest to szczególnie cenne w czasach szczególnie wrogo nastawionych do katolicyzmu i polskości. W Księgarni Kontrrewolucji zamówić można trzy rodzaje ryngrafów.

 

Pierwszy, w cenie 63 złotych, przedstawia wpisany w Orła Białego wizerunek  Matki Boskiej Częstochowskiej wraz z napisem „Bóg Honor Ojczyzna”. Odlew orła wykonany jest metodą konwisarską, znaną i stosowaną od wczesnego średniowiecza. Do wykonania Ryngrafu użyty został stop „BRITANNIA”, którego głównym składnikiem jest cyna. Stop ten charakteryzuje się srebrzystym połyskiem, jest kowalny, plastyczny, średnio twardy. Wyroby wykonane ze stopu Britannia kilka wieków temu, do dnia dzisiejszego można zobaczyć w wielu muzeach w stanie praktycznie nienaruszonym.

 

Drugi – skoncentrowany na wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej – wykonany jest z mosiądzu patynowanego, grawerowany i malowany ręcznie. Wizerunek Najświętszej Maryi Panny okala modlitwa „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”.

 

Trzeci przedstawia zaś ten sam wizerunek Jasnogórskiej Pani, ale w szczególnym otoczeniu. Wizerunek Królowej Polski zdobią bowiem tzw. panoplia, czyli motywy dekoracyjne złożone z broni (w tym przypadku – z pik i armat) oraz uzbrojenia ochronnego (np. hełmu). Są one symbolem, który każe myśleć o posłannictwie, które każdy ma do wypełnienia w czasie swojego ziemskiego pielgrzymowania, a więc przynależności do Ecclesia militans – Kościoła walczącego.

 

Ryngraf jest szczególnym rodzajem ozdoby: podkreśla bowiem nie próżność jego posiadacza i nie jego skoncentrowanie na sobie, ale odnosi się do największych, najwspanialszych wartości.

 

 

ks

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram