DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Papież: zabicie mniszek w Jemenie to akt diabelskiej przemocy

Papież: zabicie mniszek w Jemenie to akt diabelskiej przemocy
fot. ANSA / FORUM

Franciszek w ostrych słowach potępił piątkowy, islamski atak na dom dla osób starszych i niepełnosprawnych w Jemenie. W jego wyniku zginęło 16 osób, w tym cztery siostry zakonu założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty.


Do „aktu bezsensownej i diabolicznej przemocy” – jak stwierdził papież – doszło w jemeńskim mieście Aden. Czterech napastników weszło do centrum prowadzonego przez Zgromadzenie Misjonarek Miłości. Wszystkim założono kajdanki i strzelono w głowę.


Pośród ofiar znalazły się: siostra Anzelma z Indii, siostry Małgorzata i Regina z Rwandy oraz siostra Judyta z Kenii. Jest to drugi już taki akt przemocy, w wyniku którego śmierć poniosły siostry ze zgromadzenia założonego przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty.  Poprzedni zamach miał miejsce w 1998 roku. Wtedy trzy siostry śmiertelnie pobito, a ich kościół pw. Świętej Rodziny, także w Aden, zniszczono.


Licząca 3 tys. osób mniejszość katolicka w zdominowanym przez muzułmanów Jemenie stanowi zaledwie 0,01 procenta mieszkańców (ogół populacji Jemenu to 24 mln osób). Według Katolickiego Almanachu z 2015 r., obecnie w kraju jest czterech kapłanów, obsługujących cztery parafie, położone na południowym wybrzeżu Półwyspu Arabskiego.


Doniesienia o prześladowaniu chrześcijan w Jemenie powróciły na początku 1990 roku. Ich sytuacja jednak pogorszyła się dramatycznie na początku 2015 roku, to jest po wybuchu wojny domowej pomiędzy sunnitami i szyitami. Jemen stał się miejscem rywalizacji o wpływy pomiędzy Arabią Saudyjską a Iranem. Wywołanie wojny w Jemenie przez Irańczyków miało odciągnąć Saudów od wojny w Syrii.  


Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w wyniku konfliktu do tej pory życie straciło ponad 6 tys., a około 14 milionów ludzi cierpi z powodu niedożywienia.


Jemen jest republiką muzułmańską. Zgodnie z konstytucją, najwyższym źródłem prawa jest szariat.

W oświadczeniu wydanym przez Watykan, kard. Parolin podkreślił, że Franciszek „modli się, by ta bezcelowa przemoc obudziła sumienia i doprowadziła do przemiany serca, a także zainspirowała wszystkie strony konfliktu do złożenia broni i podjęcia dialogu”.Źródło: cruxnow.com., AS.

DATA: 2016-03-08 09:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Papieżu drogi, to że tam doszło do aktu przemocy to my wszyscy wiemy, nie trzeba do tego żadnych słów potwierdzenia.
ponad 2 lata temu / imbir
 
To jednek Saudowie dokonali inwazji na Jemen, po ustanowieniu szyickiego rządu w Sanie, a nie "Iran sprowokował Saudów".
ponad 2 lata temu / wer
 
Panie Jezu miej tych biednych mordowanych ludzi w Swojej Opiece.
ponad 2 lata temu / Indi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.