DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Papież: zabicie mniszek w Jemenie to akt diabelskiej przemocy

Data publikacji: 2016-03-07 23:00
Data aktualizacji: 2016-03-08 09:31:00
Papież: zabicie mniszek w Jemenie to akt diabelskiej przemocy
fot. ANSA / FORUM

Franciszek w ostrych słowach potępił piątkowy, islamski atak na dom dla osób starszych i niepełnosprawnych w Jemenie. W jego wyniku zginęło 16 osób, w tym cztery siostry zakonu założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty.


Do „aktu bezsensownej i diabolicznej przemocy” – jak stwierdził papież – doszło w jemeńskim mieście Aden. Czterech napastników weszło do centrum prowadzonego przez Zgromadzenie Misjonarek Miłości. Wszystkim założono kajdanki i strzelono w głowę.


Pośród ofiar znalazły się: siostra Anzelma z Indii, siostry Małgorzata i Regina z Rwandy oraz siostra Judyta z Kenii. Jest to drugi już taki akt przemocy, w wyniku którego śmierć poniosły siostry ze zgromadzenia założonego przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty.  Poprzedni zamach miał miejsce w 1998 roku. Wtedy trzy siostry śmiertelnie pobito, a ich kościół pw. Świętej Rodziny, także w Aden, zniszczono.


Licząca 3 tys. osób mniejszość katolicka w zdominowanym przez muzułmanów Jemenie stanowi zaledwie 0,01 procenta mieszkańców (ogół populacji Jemenu to 24 mln osób). Według Katolickiego Almanachu z 2015 r., obecnie w kraju jest czterech kapłanów, obsługujących cztery parafie, położone na południowym wybrzeżu Półwyspu Arabskiego.


Doniesienia o prześladowaniu chrześcijan w Jemenie powróciły na początku 1990 roku. Ich sytuacja jednak pogorszyła się dramatycznie na początku 2015 roku, to jest po wybuchu wojny domowej pomiędzy sunnitami i szyitami. Jemen stał się miejscem rywalizacji o wpływy pomiędzy Arabią Saudyjską a Iranem. Wywołanie wojny w Jemenie przez Irańczyków miało odciągnąć Saudów od wojny w Syrii.  


Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w wyniku konfliktu do tej pory życie straciło ponad 6 tys., a około 14 milionów ludzi cierpi z powodu niedożywienia.


Jemen jest republiką muzułmańską. Zgodnie z konstytucją, najwyższym źródłem prawa jest szariat.

W oświadczeniu wydanym przez Watykan, kard. Parolin podkreślił, że Franciszek „modli się, by ta bezcelowa przemoc obudziła sumienia i doprowadziła do przemiany serca, a także zainspirowała wszystkie strony konfliktu do złożenia broni i podjęcia dialogu”.Źródło: cruxnow.com., AS.
 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
imbir
Papieżu drogi, to że tam doszło do aktu przemocy to my wszyscy wiemy, nie trzeba do tego żadnych słów potwierdzenia.
wer
To jednek Saudowie dokonali inwazji na Jemen, po ustanowieniu szyickiego rządu w Sanie, a nie "Iran sprowokował Saudów".
Indi
Panie Jezu miej tych biednych mordowanych ludzi w Swojej Opiece.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.