DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Komentarz przesłany przez czytelnika

Owsiak vs. Caritas

Data publikacji: 2013-01-11 08:00
Data aktualizacji: 2013-01-12 11:09:00
Owsiak vs. Caritas
fot.Krystian Maj/FORUM

Czy działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest faktycznie w całości działaniem służącym dobrej sprawie? Przytaczamy krótkie zestawienie danych finansowych Caritasu i akcji prowadzonej przez Jerzego Owsiaka.

 

Kilka liczb, które pomogą uzmysłowić niektórym na czym polega Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

Dane na podstawie oficjalnego sprawozdania WOŚP za 2009 rok:

Zbiórka - 54.506.270,77 zł, z czego na pomoc opisaną w statucie fundacji przeznaczono 28.993.580,43 zł.

Na działalność dobroczynną przeznaczono więc niecałe 54 proc. a gdzie jest reszta? Fundacja wykazuje dochód w wysokości 14.100.823,66 zł i oczywiście znaczna część środków została przekazana na zorganizowanie przystanku demoralizacji - „Przystanku Woodstock”. Wszystko dostępne jest na oficjalnej stronie http://s.wosp.org.pl/Files/Bilans_Fundacji_2009.pdf WOŚP i można porównać.

 

Warto dla porównania przyjrzeć się sprawozdaniu Caritas z 2009 roku:

Ogółem Caritas Polska zebrało 441.581.695,94 zł. Na pomoc potrzebującym przeznaczył zaś 435.799.984,43 zł, czyli prawie 99 proc. wpływów.

 

Podsumowując Caritas miało 8 razy większe wpływy, oraz 15 razy większe wydatki na pomoc niż WOŚP.

Tego chyba nie trzeba tłumaczyć i komentować, a każdy o zdrowych zmysłach sam potrafi wybrać kogo należy wspierać!

 

 

JP

 

Czytaj również: http://www.pch24.pl/wielka-orkiestra-deta,11553,i.html 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
to jest finał
Ludzie, myślcie proszę, wypisujecie w tych komentarza lemingowe brednie! Przecież orkiestra nie zbiera jeden dzień!!!!!!!! To jest FINAŁ WOŚP!!! A więc finał akcji trwającej kilka miesięcy!!!!!!
Konfacela
Co za szkalujący artykuł! Jak można pisać takie brednie? Jak można próbować dzielić Polaków w tak pięknej misji, jaką jest pomaganie? Czy myślicie, że działając w ten sposób zyskacie więcej dla Caritas? Nic podobnego! Będzie odwrotnie, bo nie znosimy takiego sposobu działania.
sk
co za bzdury? kto analizował te sprawozdanie finansowe? biorąc pod uwagę wszystkie wydatki na działalność statutową, WOSP z jednej złotówki wydał 96 groszy
jeremi
Żeby rozstrzygnąć te spory i dzielenie Polaków to może niech sam Caritas zgłosi chęć zewnętrznego Audytu i wtedy pokaże że rzeczywiście intencję są czyste i przejrzyste. Ja sam przeznaczam pieniądze na obie organizacje i uważam że jest to w porządku może lepiej śpię :)
citizen76
brednie. raporty z kontroli NIK pokazuję całkiem inne wyniki . WOŚP przeznacza na pomoc 92% wpływów!!!
Hajnel
Oczywiście tylko na Caritas, a nie na demoralizację naszej młodzieży!
ad
Na czym polega manipulacja? Autor obrazka po stronie przychodów fundacji zapisuje wszystko, włącznie z dotacjami sponsorskimi na Woodstock, natomiast po stronie wydatków ?na pomoc" zapisuje jedynie wydatki na zakup sprzętu medycznego, pomijając pozostałe statutowe wydatki WOŚP, np. programy medyczne. Przy Caritas wrzucono do jednego worka przychody finansowe oraz rzeczowe, zarówno Caritas Polska, jak i Caritas diecezjalnych, po stronie wydatków ?na pomoc" zapisując 100 proc. wydatków Caritas diecezjalnych, mimo że w sprawozdaniu nie jest wyszczególnione, na co te wydatki poszły. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w 2008 i w 2010 roku WOŚP wydała na cele statutowe grubo więcej niż zebrała na finałach, wybór akurat roku 2009 wydaje się czysto przypadkowy. Bilans 2009 WOŚP, strona 59: przychody z XVII finału z wpłat pieniężnych: 42 191 283,90 strona 60: * wydatki na zaopatrzenie placówek służby zdrowia i grup ratownictwa, hospicja i pomoc indywidualną 26 176 505,13 * wydat
babcia
Na co złodziejski  Caritas przeznacza brakującą kwotę - tego nie napisali ! Owsiak przeznacza mniejszą połowę na Przystanku Woodstock - imprezę na skalę światową dla wszystkich darczyńców. Dam Owsiakowi na sprzęt ratujący życie w szpitalach i wybiorę się na Przystanku Woodstock z córką i wnuczką :)
strażak
Jurek, nie zbiera tylko na szpitale chociaż go za to bardzo szanuję... dostaliśmy od WOśP nową pompę pływającą do Ochotniczej Straży Pożarnej... jestem nadal za WOśP i będę ich wspierał... nienawidzę takiej propagandy.. Caritas utrzymuje oprócz biednych ludzi także alkoholików, którym nie chce się iść do pracy... więc dalej można się tak kłócić... myślicie, że tv za free cały dzień relacjonuje całą zbiórkę.. kilka minut reklamy to koszt kilkuset tysięcy złotych polskich.. to nie są pieniądze zdefraudowane.. reklamy, plakaty, serduszka, puszki... zaciemniała wiosko polski ogarnijcie się..
MG
dac ten sprzet to jedno drugie utrzymac go musi szpital sam a to gruba kasa i szpitale chetnie nie biora maszyn medycznych od Owsiaka.
krowa123
Ludzie, myślcie proszę, wypisujecie w tych komentarza lemingowe brednie! Przecież orkiestra nie zbiera jeden dzień!!!!!!!! To jest FINAŁ WOŚP!!! A więc finał akcji trwającej kilka miesięcy!!!!!! Hehe Leme, sprawdź stan prawny, bo bajdurzysz! Leme każdy o zdrowych zmysłach widzi różnicę między fundacją, która zbiera na ludzi, nie tylko na katolików, a organizacją niepodlegającą pod ministerstwo finansów, więc nie rozliczające się z niczego przed państwem - i tak nawiasem mówiąc to Woodstock finansują sponsorzy, ze zbiórek WOŚP 92% idzie na cele charytatywne, z Caritasu 91% (to ich dane), ludzie, myślcie! ...sd Ludzie... Co to za różnica kto ile i na co przeznacza pieniędzy. Macie Jurka za tego złego? To śmiało! Wyjdźcie z domu i uzbierajcie chociaż 1 mln złotych. Uda się komuś ? Nie... Nie interesuje mnie to ile on weźmie do kieszeni jeśli bierze oczywiście. Grunt że w każdym szpitalu jest nowy sprzęt z naklejką WOŚP i niektórzy ludzie żyją tylko dzięki inicjatywy Ow
Hehe
Leme, sprawdź stan prawny, bo bajdurzysz!
Leme
każdy o zdrowych zmysłach widzi różnicę między fundacją, która zbiera na ludzi, nie tylko na katolików, a organizacją niepodlegającą pod ministerstwo finansów, więc nie rozliczające się z niczego przed państwem - i tak nawiasem mówiąc to Woodstock finansują sponsorzy, ze zbiórek WOŚP 92% idzie na cele charytatywne, z Caritasu 91% (to ich dane), ludzie, myślcie!
...sd
Ludzie... Co to za różnica kto ile i na co przeznacza pieniędzy. Macie Jurka za tego złego? To śmiało! Wyjdźcie z domu i uzbierajcie chociaż 1 mln złotych. Uda się komuś ? Nie... Nie interesuje mnie to ile on weźmie do kieszeni jeśli bierze oczywiście. Grunt że w każdym szpitalu jest nowy sprzęt z naklejką WOŚP i niektórzy ludzie żyją tylko dzięki inicjatywy Owsiaka.
maq
Czyli WOŚP przez jeden dzień zebrał więcej niż 10% tego co Caritas przez cały rok.
yasioo_78
Dane finansowe WOŚP pochodzące ze sprawozdania końca roku nie są rozliczeniem Finału danego roku. WOŚP rozlicza dany finał do 30 czerwca (1,5 roku) zgodnie z decyzją MSWiA. Rozliczenie 2009 roku: Podsumowanie wydatków: onkologia: 26.079.009,32 zł pomoc indywidualna: 1.649.802 zł RUR: 2.394.293,82 zł okulistyka: 598.400,99 zł cukrzyca: 90.988,56 zł Infant Flow: 3.217.664,38 zł słuch: 6.247.074,13 zł pediatria: 454.725 zł RAZEM: 40.731.958,20 zł Źródło: http://s.wosp.org.pl/Files/sprawozdanie_xvii_final.pdf
kudlataaaa
ale bzdety!!! Zawsze wspieralam wosp i dalej bede, na caritas zlotowki nie dam. Naocznie widze pomoc wospu i nawet jesli dzieki temu owsiak ma cos dla siebie to za to co robi - nalezy mu się. Dzieki sprzetowi wosp-u moje dziecko zyje.
gość
a ja nie wspieram ani WOŚP ani Caritas. chodzę do kościoła co niedzielę, na tacę rzucam tylko 2 razy do roku, gdy jest zbiórka na seminarium diecezjalne. Irytują mnie już dzisiejsze porównania między WOŚP a Caritasem, których w Internecie pełno.
k. m
W Polsce nie brakuje organizacji działających pod przykrywką, niemniej jednak jakaś część trafia rzeczywiście w obszary których oczekujemy, gdyby spojrzeć od drugiej strony, gdyby nie caritas i Owsiak suma pomocy z tych dwóch źródeł równała by się zero. To dla tych co lubią podejście do "szklanki w połowie pełnej". Owsiak - kupa szumu, transmisje, koncerty (rzadko za darmo), ukochane i jakże drogie światełko do nieba, wszystko z wielkim rozmachem. Tak nie powinno być! Tysiące dzieciaków trafiających do każdego domu za które dostaną dodatnie punkty ze sprawowania w szkole - perfekcyjnie wymyślony system. Szkoda, ze tak bezczelny. Z drugiej strony Caritas - moja kobieta pracuje w jednym z warszawskich oddziałów - wypełniając dokumenty musi wpisywać ze na obiedzie było 30 dzieciaków, przy czym obiad zjadło ich 12 - nie dostosujesz się - nie pracujesz. inny przykład - program dla wychowanków - wyjścia teatr, kino, basen, hala - wpisane 60osób (1320zł/os) uczestniczy 26
Marcin
Caritas wydaje więcej bo księża muszą z czegoś żyć, trzeba im pomagać, przecież mówią o sobie że są biedni. A ile kasy Caritas płaci za reklamę w publicznej telewizji SPRZEDAJĄC świece. Całe Ziarno w TVP1 niedawno to reklama świec i nawoływanie do kupowania. Przez blisko 30 minut. Taka reklama normalnie kosztowała by ponad 1 milion złoty. FUCK all the Priests.
Adam
a dlaczego Caritas się nie chwali że robi fikcyjne szkolenia tzn robi szkolenie potem wykorzystuje dane uczestników ponownie już bez szkolenia i bierze kasę a później ludzie ciągani są po komisariatach w celu złożenia zeznań ???
Mazzer
Chyba tylko Owsiak umieszcza te swoje serduszka na sprzęcie jakby to było najważniejsze. Caritas takich pierdół nigdzie nie umieszcza. Tylko pyszni ludzi tak robią, żeby zabłysnąć. Najlepsi darczyńcy to anonimowi darczyńcy.
optymista
Poproszę o źródło tych rozliczeń Caritas, bo nigdzie nie mogę znaleźć tych danych.
asiczka
Od Owsiaka pieniądze idą dla wszystkich polaków, natomiast od Caritas tylko dla znajomych księży itp. Wszelakie wycieczki itp - nie dla biednych tylko dla znajomych. niestety
p.m
Piszą niektórzy, że nie dają owsiakowi bo tylko wyręcza Państwo Polskie z obowiązku zapewnienia tego wszystkiego co kupuje potem Owsiak - ale hola hola... to Polacy zaczęli nagle wierzyć w polityków i Państwo ? Naprawdę wierzycie, że gdyby Owsiaka nie było to wtedy Państwo zapewniłoby najlepszy szpitalny sprzęt w szpitalach w całym kraju ? to Państwo które nie potrafi zapewnić pracy, godziwego wynagrodzenia czy choćby kawałka drogi bez dziur ? Nie moi mili- dalej mielibyśmy złom w szpitalach tylko nikt by nie narzekał. Przyzwyczailibyśmy się do tego stanu i uznali go za normalny. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu nie dawanie na Owsiaka jeśli ktoś się z nim nie zgadza i ma lepsze pomysły na to, żeby pomóc nam wszystkim na dużą skalę. Ja popieram WOŚP.
p.m
Tyle, że Owsiak pieniądze zbiera praktycznie przez 1 dzień. Caritas pcha się po nie wszędzie i przez cały rok. Poza tym szkoda, że tylko owsiaka "prosi się" o pokazanie faktur a o caritasie jakoś wszyscy zapominają. A najprostsze fakty są takie moi mili, że przebywając w szpitalu ze swoim dzieckiem(czy od niedawna z seniorem) to życie będą ratować sprzęty ze znakiem WOŚP a nie Caritas - i tyle.
Polska prawda
Bardzo trafny cytat pod którym się podpisuję: Dlaczego nie daję Owsiakowi ? argumenty w punktach Pieniądze z WOŚP nie trafiają do chorych dzieci, tylko do ?chorych? czyli niedofinansowanych instytucji publicznych, jakimi są szpitale. Działalność charytatywna powinna z definicji trafiać do osób (Caritas = miłosierdzie można okazywać osobom, a nie instytucjom) WOŚP nie pomaga chorym dzieciom, tylko uzupełnia braki wyposażenia szpitali, odciążając w ten sposób budżet państwa z ustawowego obowiązku zapewnienia opieki zdrowotnej swoim obywatelom z zebranych podatków. Wrzucając pieniądze do puszki płacę podatek drugi raz. Owsiak tylko za część zebranych pieniędzy (ok. 50%) kupuje sprzęt dla szpitali. Reszta idzie na koszty obsługi imprez i koszty własne fundacji. Można to sprawdzić w sprawozdaniu finansowym fundacji dostępnym w internecie. Nie wszyscy artyści grają za darmo, niektórzy pobierają spore gaże. Fundacja wydaje milionowe kwoty na własną siedzibę, nowe samochody, sprzęt study
zdenerwowany
cała afera z Ofsiakiem zaczęła się po tym jak publucznie wypowiedział się na temat Macierewicza i całej jego żenującej i upokażającej nasz kraj maskarady zmanej komisją śledczą. I teraz jaśnie panowie "pisowcy" postanowili się odgryźć. Zaznaczam, że nie jestem zwolennikiem PO ale sposób prowadzenia polityki przez PIS jest skandalicznie niski, zgnoić i oczernić to jest ich metoda. Wypowiedzi Panów B. i H. nie mają na celu nic konstruktywnego, tylko tyle, żeby trafić do ciemnoty politycznej czyli moherowych beretów i kiboli. Niestety wszystko wskazuje na to, że to wystarczy :/
asia
Po pierwsze ktoś tu chyba nie potrafi czytać sprawozdań finansowych i nie zna ustawy o działalności pożytku publicznego, bo to co piszecie to brednie. Pieniądze ze zbiórek nie idą ani na koszty administracyjne ani na PW bo nie mogą.Po drugie nie widzę przeszkód by dawać i na Caritas i na WOŚP i na różne inne potrzebne inicjatywy.
taka prawda
owsiak to dziecko esbeka
tem myślący
Pół prawdy to całe kłamstwo. Caritas na "działalność statutową" teoretycznie przekazuje 99% przychodów, tylko że: 1) w przychodach zapewne podano tylko wpływy finansowe a gdzie np. dary rzeczowe (tysiące ton żywności i ubrań) czy dotowane przez podatników lokale? 2) Działalność statutowa to po polsku "prowadzenie fundacji". Ile z tego faktycznie poszło na pomoc ZAPEWNE CELOWO PRZEMILCZAŁEŚ.
Leming
DAM na wszystko i wszystkim !!! Caritasowi ani złamanego grosza
Głos Prawdziwego Polaka w sprzeciwie do fanatycznych polaczków
A księża jak to księża w imię miłosierdzia muszą być agresywni wobec bliźniego. Oczywiście pierwsi by zarzucić coś złego organizacji charytatywnej. A sami jak macają dzieci to bogu ducha winni. Ech. Dobrze, że dokonałem apostazji
marco
Jedyna fojna sprawa jest ze przy akcji Owsiaka miliony ludzi sie bawi i zapomina o realitet potrzebujacych, jak wszystkie tego pokroju organizacje zapewniaja super byt tylko / elicie sterujacej/ czy wschod czy zachud,przy Korycie zawsze jest lrzej.
Pytek
Ile procent wpływów otrzymuje Caritas z budżetu Państwa i innych organizacji rządowych a ile od indywidualnych osób?
almech
ile podatku zapłacił J Owsiak jako fundacja Urzędowi Skarbowemu ? bo od zgromadzonych środków poprzez subkont Fundacji Dzieciom na leczenie syna inwalidy I gr. Urząd Skarbowy rząda (oczywiście wolne od podatku 4902 zł) swoich należności ???
Inga
Ale Caritas zbiera na co innego niż Owsiak. chcę pomagać biednym rodzinom wrzucam do puszki Caritasu, chcę doposażyć szpitale wrzucam Owsiakowi.
tomasz
Struktura kosztów na realizację zadań statutowych: - wydatki na zaopatrzenie placówek służby zdrowia i grup ratownictwa, hospicja i pomoc indywidualną 26.176.505,13 - wydatki na Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków 2.695.422,33 - wydatki na Program Infant Flow 82.664,38 - wydatki na Program leczenia cukrzycy pompami insulinowymi 38.988,59 - wydatki na szkolenia medyczne i ośrodek wolontariatu 2.365.318,21 - wydatki na działalność propagatorską, informacyjną i pożytku publicznego: - wydatki na organizację XVII Finału 2.275.545,45 - wydatki na organizację koncertu Przystanek Woodstock 2.661.877,57 - wydatki na działalność pożytku publicznego 702.305,98 b) Koszty działalności administracyjnej: - zużycie materiałów i energii 106.123,59 -usługi obce 1.051.538,46 -podatki i opłaty 6.892,45 -poz
konstancja
caritas na swoja dzialalność otrzymuje także środki publiczne.Legalnie, na zasadzie konkursu przedstawia swoje dzilania na rzecz osob chorych, potrzebujacych i tych anonimowych, ktorych karmi sie w stolowkach Caritasu.Dobrze sie dzieje, że tak jest , ale tez inny jest zasięg dzialania tych dwóch organizacji.Taka naprawde w róznorodności jest sila tych i innych organizacji wspierajacych i dzialających na rzecz potrzebujących.Ale proszę nie wywyższać tylko organizacji katolickich i innych kościelnych, każdy na tej niwie ma swoje do spelnienia.I nie holubilabym ani tej, ani innej organizacji charytatywnej, ktorej celem jest jakakolwiek pomoc na rzecz innych, ani też nie przeciwstawialabym sobie żadnej organizacji, ktora w statucie okreslila swoje priorytety i dzialalnośc na rzecz innych, choćby to bylo dzialanie pro publico bono.Proszę pamiętać, ż Orkiestra zbiera pieniądze tylko od pojedynczych ludzi,a Caritas dostaje takze dofinansowanie do swojej dzialalności.
jackers_ea
Oczywiście cały ten wrzask to tylko przykrywka faktycznej działalnosci.Muszą cos przekazać z wielkim hałasem na służbę zdrowia , ale szalone pieniądzze idą nie wiadomo na co. Część na te orgie seksualno - alkoholowo - narkotykowe , a reszta ???
M.M.Vancouver.
Jak mozna ufac czlowiekowi,ktory jest za eutanazja - na razie tylko tych "ciezko"chorych nie wspomne o poparciu przedluzenia wieku emerytalnego i ofiarowac swoje pieniadze?Nie "zmuszam" nikogo aby tylko oddawal na Caritas bo sie na KK "obrazil"-wolalbym rodzinie czy znajomym w potrzebie pomagac!Od wielu lat sponsoruje dzieci z biedniejszych Katolickich krajow-dlaczego?bo mam pewnosc,ze wieksza czesc tej pomocy dociera do nich!Nikt mnie nie "pogania" co miesiac abym dawal wiecej,bo wiedza,ze jak bedzie mnie na to stac to sam sie zglosze. Organizacja charytatywna,ktora nie przeznacza na gloszona pomoc min.85% z zebranej sumy powinna byc "zdelegalizowana".Max.5% powinno byc przeznaczone na koszty operacyjne a ok.10% na fundusz inwestycyjny!Narobilo sie tych"charytatywnych-pomagaczy" i nie chca sie z tej "pomocy" dokladnie rozliczyc! W Kanadzie jest dobrowolne przekazywanie pomocy i przekazana sume mozna odliczyc od podatku i otrzymac 30% zwrot ofiarowanych przez rok $
Olaf
Owsiak, to byly działacz młodzieżówki PZPR, człowiek amoralny, był moim sąsiadem na Ursynowie/Wwa, potrafił w bezczelny sposób podrywać moja żonę. musimy cały czas walczyć z lewactwem!
czytacz
tylko Caritas. Owsiak bardzo dużo niewiadomych . Owsiak za dużo reklamy i szumu. Chociaż oczywiście intencje dających pieniądze szlachetne to bardzo dużo narosło wokół Owsiaka podejrzeń ,niedomówień i niejasności. Caritas pewna i solidna tak jak kosciół.
mama
to totalne bzdury
Soplica
No to mam pytanie: gdzie, kiedy i w jakich miejscach jest prowadzona dalej orkiestra i zbiórka datków? Może odpowie mi "nielemingowy znawca" :)
Soplica
A pani Joanna Myszkowska jak dziecko we mgle :) Jak wielu takich nawiedzeńców? Sam "prezes" mówi że Przystanek organizowany jest z odsetek bankowych lokat stworzonych po zbiórce ale pani Myszkowska wie lepiej niż pan Owsiak1 :) I na dodatek nie jest "kłamliwa ani chamska" :))))
R.
Czyli co zlikwidujmy działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bo zebrała mniej pieniędzy tak ? bo ktoś na tym zarabia ? heh Ludzie dajcie spokój wszyscy pomagamy.
Joanna Myszkowska
Tak powstają plotki o rzekomym finansowaniu Przystanku Woodstock z pieniędzy zebranych podczas finału Wiel.kiej Orkiestry. Na przywołanej przez czytelnika stronie są rozliczenia do XIX Finału włacznie. Wygląda, że "czytelnik" nie doczytał do końca sprawozdania, co nie przeszkodziło mu napisać kłamliwego, chamskiego listu. Przystanek Woodstock jest w całości finansowany przez sposorów. WSZYSTKIE pieniądze zebrane przez Orkiestrę są przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i na szkolenia z ratownictwa.
Prezes
Jurek też musi zarobić, w jeden dzień ma roczne wynagrodzenie o jakim każdy może pomarzyć, bo wszystko jest bez podatku. Zal mi tych ludzi niby robią coś dla kogoś, ale ile robią dla siebie o ty się nie mówi.
tina
A ja chętnie dam pieniądze dla WOŚP i pojadę sie demoralizować na Woodstocku. Przynajmniej raz w roku można się tam wyszaleć. Ci co tak dużo mają złego do powiedzenia na temat Przystanku niech chociaż raz się tam wybiorą, zobaczą jak jest i wtedy niech oceniają.
sebb
co za brednie, dlaczego kłamiecie? wpływy finansowe Caritas za 2009 rok to Razem wpływy finansowe Caritas Polska 32 300 006,79 zł zaś wydatki 25 milionów! jak porównujecie to porównujcie finanse a nie datki w postaci ciuchów czy innych darów!
Ilona
Nie chcesz nie wrzucaj do puszki, ale nie mów, że jest złodziejem, bo takich w tym kraju mamy dużo w innych instytucjach. WOŚP nie walczy z Caritasem, a księża niejednokrotnie bojkotują orkiestrę. Życzę wszystkim antyWOŚPowcom aby nigdy nie musieli korzystać ze sprzętu z orkiestry, mimo "miłych" słów pod ich adresem.
Soplica
Na pewno "zwolennicy Owsiaka" już tego nie przeczytają a może? Otóż drodzy leniuszkowie raport w pdf Caritasu jest dostępny na stronie Caritas Polska. Wszelkie cyferki potrzebne do nabrania wiedzy są dostępne w ciągu 2 minut - bo tyle zajęło mi wyszukanie i ściągnięcie na ekran sprawozdania. Ile trzeba mieć złej woli i głupiej głowy aby wypisywać o niedostępności sprawozdania Caritasu. Piszą e\'maile, ciekawią się, zadają pytania a odpowiedź jest w zasięgu ręki!!! O obłudnicy, kłamcy i propagandziści komuny jak długo jeszcze was będziemy w tym biednym kraju znosić? Prawda jest obok was tylko trzeba się zatrzymać.
kokoszanel
Ja tylko wiem od znajomego ordynatora, że sprzęt z WOŚPu trafia do szpitali po ok. 12 miesiącach od samej zbiórki. Więc do zebranych pieniędzy na pewno trzeba doliczyć prawie pomnażania pieniędzy...
caritas
Skomentuję krótko,Owsiak i jego orkiestra jest najbardziej haniebną akcją,która działa pod nazwą"dobroczynna".Szkoda,że nauczyciele mają tak małą wiedzę na ten temat....Chyba,że sami mają takie poglądy jak Owsiak.... Nauczyciele poszukajcie wiedzy o Owsiaku i jego akcjach,nie angażujcie w to swoich uczniów.....
Katolik
Caritas działa przez cały rok, orkiestra przez kilka dni. Statystyka którą przedstawiacie może zostać źle odebrana.
maro`
Nie ufam ludziom, ktorzy Woodstock nazywają przystankiem demoralizacji.
olek
To nie dzięki Owsiakowi dzieci maja nowe serca, wcześniej diagnozowane są problemy okulistyczne czy laryngologiczne u noworodków, etc, etc, tylko dzięki Polakom, którzy dają na to swoje pieniądze. Nie mylmy pojęć. To nasza potrzeba pomagania innym, a nie wspaniałe serce pana Owsiaka. Nie zapominajmy, że on ma swoja firmę, on i jego żona dostają za to naprawdę dobre pensje. To nie jest działalność chrytatywna.
JOLKA - DŻOLKA
Warto się nad tą dyskusją zastanowić, dlaczego tak źle komentujemy taką wspaniałą i wielką pomoc potrzebującym. Jak zwykle wszystko się nam nie podoba, wszystko be i źle !!! To takie polskie........ Przecież jest miejsce na Caritas i miejsce na WOŚP i na wiele, wiele innych instytucji dobroczynnych. Niech tylko pomagają dalej."NIECH CHCĄ POMAGAĆ" Wszyscy wiemy jak wielkie są potrzeby, szpitali ludzi, i jak wielka jest bieda. A tak naprawdę pomagamy tylko MY ZWYKLI LUDZIE dobrej woli,zasilając datkami te organizacje. TYM WSZYSTKIM LUDZIM chwała za to, wielki pokłon PANIE I PANOWIE i "czapki z głów" ja się kłaniam nisko - Jolka - Dżolka ;)
Czytelnik
Ja nie wspieram NIKOGO!
rox
A więc Owsiak nigdy nie powiedział że 100% jego pieniędzy idzie na cele. Ba wielokrotnie powtarzał że idzie 100% pieniędzy zebranych do puszek, a to co innego niż 100% wpływów.
Jan
Ale bzdury.
pol
nie interesuje mnie czy Pan Owsiak bierze 10, czy 15 %. interesuje mnie to, że dzieki jego fundacji i pieniądzom, które przeznaczył na CZD w warszawie, mój syn ma zdrowe serce! Więc po co oczerniać ludzi? Cieszmy się tym, że są jeszcze osoby, które chcą pomagać.
dociekliwy
A nowszych sprawozdań nie było, czy tylko po 4 latach ktoś tego kotleta odgrzał, bo pasował do z góry założonej tezy: "Orkiestra be - Caritas cacy". W ciągu kilku minionych lat miałem niestety okazję bywać kilkakrotnie w szpitalach i widziałem mnóstwo sprzętu oklejonego serduszkiem WOŚP, nie widziałem za to żadnego z Caritasu, chyba coś szczęścia nie miałem :P
Lewy
A tutaj prawdziwe sprawozdanie wośp: demotywatory.pl/4018137 :)
greggz
c.d.Stosując tą (głupiutką) metodę manipulacji dojdziesz do wniosku, że Caritas w 2010 (źródło: http://www.caritas.pl/images/stories/raporty/Caritas_Polska_sprawozdanie_finansowe_2010.pdf) Przychodów określonym statutem miał 234 mln, a na realizację zadań przeznaczył 188mln... To nie znaczy, że przejadł 46 mln. O Owsiaku słyszałem już gorsze bzdury, np, że 10% zbiórki trafia do jego kieszeni :) Zajrzeć do jego PIT\'a to nie problem.
greggz
I: na pomoc statusową przeznaczono 37,28 mln, a nie, jak piszesz, 28,99. II: "i oczywiście (...)została przekazana na zorganizowanie przystanku demoralizacji", to z Twojej strony manipulacja faktami finansowymi i wydawanie nieautoryzowanych ocen moralnych, bo ani nie podajesz, jaka "znaczna" część, ani nie wspominasz, że Przystanek jest organizowany ze zbiórki na Przystanek, a nie na WOŚP, a określenie "przystanek demoralizacji" służy tylko zbudowaniu obrazu Owsiaka- szatana. III. Kwota pozostała (14 mln), jest wykazana w sprawozdaniu, którego danymi manipulujesz. Jest wykazana w pozycji "O" jako wynik finansowy. W każdym Rachunku Wyników taki wynik jest przeksięgowany na przyszły rok. Ułatwię Ci: Bilans Fundacji za 2011 - PASYWA - Pozycja A6.Czy widzisz kwotę 14,1 mnln? Link do dokumentu: http://s.wosp.org.pl/Files/Bilans%20Fundacji%20za%202010%20(1)(1).pdf c.d. w następnym poście
Aviator
"W wywiadzie dla portalu dziennik.pl z 29 grudnia Jerzy Owsiak, przywołując kwestię eutanazji, powiedział: - Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem - eutanazja to dla mnie pomoc starszym w cierpieniach. Słowa wywołały reakcję ze strony Kościoła katolickiego, polityków i wznowiły ogólnokrajową dyskusję na wspomniany temat." Ze względu na możliwość negatywnych skutków dla zbiórki nasz dobroczyńca stwierdził, że chciał jedynie podyskutować i w sumie nie powiedział tego, co powiedział. Dobroczyńca czy "Doktor Killer" Wszystkim hurra optymistom, szczególnie samotnym i starzejącym się nauczycielom ku przestrodze aby wiedzieli kogo wspierają. Aby "serduszko do nieba" nie stało się zbyt dosłownie rozumiane, przynajmniej w Polsce, życzę wszystkim rodakom.
mery
zgadzam się z tym ze Caritas pomaga ale jest tez prawda ze Caritas zbiera caaaaaały rok a WOŚP tylko jedna niedziele, jesli komus przeszkadza niech zignoruje,a nie robi a tego afery
Cyprian
W tej sytuacji trzeba działać nie pisać. Jasne i przejrzyste zasady - nie ma czegoś takiego, zawsze będzie coś. Każda organizacja która dąży do pomocy zasługuje na pochwałę. Każda pomoc będzie wynagrodzona. Życiową tragedią jest nieszczęście dlatego trzeba pomagać. Trzeba pamiętać że są też ludzie którzy nie są przekonani do religii, wręcz uciekają od niej, ale to nie znaczy że są inni lub z innego świata. Bogu się to nie podoba.
kacha
Prawda jak zwykle jest pośrodku. Owsiak z tych pieniędzy musi zapłacić podatki i są to pieniądze ze zbiórek. Caritas większość pieniędzy ma ze Skarbu Państwa.
jurodiwy
Witam, jest wiele aspektów po obu stronach w tej dyskusji. MASZ WĄTPLIWOŚCI KOMU DAĆ? NIKOMU - SAM NIEŚ TE POMOC !!! Jeśli znasz takich ludzi, którym na pewno przyda się wsparcie, to zwyczajnie po ludzku, otwórz się na nich/niego/nią/drugiego. Okaż gest, bez pompatyzmu. Pomóż jak możesz, jak czujesz ze możesz pomóc. Na Boga bądźmy bardziej ludzcy, a nie zezwierzęcajmy się.
Andrzej
Portal chrześcijański, więc chrześcijanie tu zaglądają, a po komentach tego nie widać :( Nie ważne że Pan Owsiak wydaje tyle czy tyle, ale ważne że z pieniędzy zebranych, również od chrześcijan, sponsorowana/promowana jest np. religia jednego z bożków wschodu, mądremu dość po słowie ...
tycz
Dobra, nie przesadzajmy. Ważne, że interesuje się pomaganiem i uratował tyle żyć ludzkich, że jak część da na Woodstock, to nic strasznego się nie dzieje. I na "demoralizującym Przystanku Woodstock" znajduje się Przystanek Jezus. Więc chyba bez tragedii, co?
Wierzący popierający Owsiaka
ok 2,5mln na Woodstock to z 50mln - 5%. 120mln ze 160mln wydatków Caritas Polska wydało na PEAD, nawet jeśli 50% z tego trafiło do właściwych ludzi - naprawdę potrzebujących (a sądzę, że większość trafia do osób, które nic nie robią, piją, palą i tylko zasiłki i pomoce materialne zbierają) to drugie 50% czyli aż 60mln, czyli ponad 35% zostało zmarnowane. Gdzie dać lepiej?
rs
To może zacznijmy od rozliczania fundacji Ojca Dyrektora?
iga
Już dawno wybrałam WOŚP
vectra
Dane za 2011 dla Caritas Polska - wpływy (poza rzeczowymi) - 32,7 mln zł. Nie jest podane ile przeznaczono na pomoc potrzebującym, tylko podano koszty projektów... Co się w nich zawiera nie wiadomo. Dane ze strony Caritas
Pietro
To tak jak byś dał Owsiakowi 10zł i 5,40 idzie na pomoc a 4,80 na obsługę czy coś tam a dla porównania Caritas 9,90 z powyżej kwoty przeznacza na pomoc :) A po za tym żeby komuś pomóc nie cza się wynosić w telewizji potrzeba żeby ktoś zobaczył pracę tych ludzi z Caritasu a nie Owsiak który robi siebie dobrego wujka imprezowicza za nie swoje pieniądze :)
Przemysław Zawadzki
Nie ma to jak czyste dane liczbowe. Ani grosza na WOŚP. Tylko Caritas. Dzięki.
edka_kredka
ludzie, no przecież sprawozdanie WOŚP z 2011r. zaprzecza tym wyliczeniom, czytajcie
ktoś
Proponuję, żeby Ojciec R. stanął na miejscu Owsiaka! Z pewnością zbierze więcej... rozliczy się w 100-tu %-tach...i nikt nikomu nie będzie zazdrościł... i przestańcie się opluwać, bo robi się to niesmaczne.
CARITAS
NICK MÓWI ZA SIEBIE ŻE CARITAS WIECEJ PRZEKAZUJE POTRZEBUJACYM
Rafal
Tysiace wolontariuszy pracuje za darmo i w ramach podziekowania maja wodstock. I chociaz nie popieram tej imprezy osobiscie to jest to calkowicie zgodne z zasadami dzialania organizacji pozarzadowych ktore posilkuja sie "praca" wolontariuszy. To dzieki ich zaangazowaniu w ciagu jednego dnia zbierana jest tak wielka kwota i w ramach wdziecznosci gdyz nie mozna/nie powinno sie im placic maja impreze. Autorowi polecam przeczytanie ze zrozumieniem sprawzdowania WOŚP bo się delikatnie mowiac kompromituje...
damian
Kwota zbiórki WOŚP za 2009 zgadza się, natomiast środki przeznaczone na pomoc przedstawiaj się następująco: Podsumowanie wydatków: onkologia: 26.079.009,32 zł pomoc indywidualna: 1.649.802 zł RUR: 2.394.293,82 zł okulistyka: 598.400,99 zł cukrzyca: 90.988,56 zł Infant Flow: 3.217.664,38 zł słuch: 6.247.074,13 zł pediatria: 454.725 zł RAZEM: 40.731.958,20 zł Co daje 75% środków na pomoc. Źródło: http://s.wosp.org.pl/Files/sprawozdanie_xvii_final.pdf
Shadow
Autorowi propnuje nauczyc sie czytac bo pisac niby umie ale czytac to juz nie... Przeczytaj jeszcze raz i jak nie zauwazysz roznicy miedzy tym co napisales a tym co jest zawarte w pliku ktory sam zamiesciles to proponuje wrocic do podstawowki na matematyke... Kompromitujesz sie czlowieku!
Krystian
Kościół ma tyle pieniędzy, księża jeżdżą super autami, plebanie wyglądają jak wille, a Wy się kłócicie o jakieś drobne? jak powiedział Sapkowski "mieć stówę a nie mieć to razem dwie stówy. 28.993.580,43 to wielka kwota, a Owsiak pomaga od lat i zbiera pieniążki nie tylko od wierzących. Wybieram Owsiaka
stiw
Problem to 64 mld w NFZ i "jakość" służby zdrowia , akcja Owsiaka to 0,05 % wydatków NFZ - a krzyk, że hej , może w szpitalach więcej serduszek-nalepek niż sprzętu z akcji :(
jj
Jak dla mnie niestety wszystko, co jest w dzisiejszych czasach związane z kościołem to wyciąganie pieniędzy na działalność tej instytucji, nikt nie może ich rozliczać, bo zaraz kościół podnosi głos i mówi, że jest dyskryminowany i szkalowany. Caritasu nie wspieram, bo nie widać ich działalności, wolę dać 5 zł na WOŚP, niż grosz na Caritas, bo ten grosz zniknie i nikt się nie dowie, co się z nim stało. A podawanie argumentu, że z tych pieniędzy fundowany jest w niewielkim stopniu Woodstock, też jest nie poważne, ponieważ jest to jedna z wielu ich kulturowych imprez(jak te podczas finału). Czy na prawdę zabawa podczas zbiórki pieniężnej jest czymś złym? Według mnie to dobrze, że jednoczy to ludzi w jakimś dobrym celu nawet przez jakiś krótki okres roku/....
Katarzyna
Wg mnie lepszy jest ten, kto nie nawołuje, by nie wspierać drugiego.
chytra baba z radomia
a ja uważam, że należy pieniążki oddać mnie :D
Leszek
Problem z akceptacją Owsiaka przez część środowisk katolickich bierze się z bardzo prostej przyczyny. My uczymy ludzi jak mają postępować, by żyć w zgodzie z Bogiem ( i tego staramy się pilnować), a Owsiak mówi: żyjcie jak chcecie, ale bądźcie dobrzy. Sprzeczność pojawia się nie u celu, ale zawita jest w metodach. Paradoksalnie, bez uformowania młodych w społeczeństwie ceniącym sobie wartości chrześcijańskie nie dałoby się zorganizować WOŚP. Stąd raczej nie powinniśmy być zazdrośni o to, że młodzi ludzie słuchają Owsiaka, ale wręcz być dumni, że nasz system wartości pozwala na zorganizowanie wokół pomocy chorym tak dużej, spontanicznej akcji społecznej. Nie możemy być bezkrytyczni, ale na pewno musimy starać się być sprawiedliwi.
abn
dlaczego caritas ma tak zaniedbany pion PR? jeśli jego zasługi są tak wielkie, niechże te sprawozdania finansowe wyglądają trochę poważniej, bo to, co jest na ich oficjalnej stronie to chyba jakiś żart.
Salhyrium
raport Caritasu za 2009 rok - http://www.caritas.pl/images/stories/raporty/RAPORT_CP_2009.pdf
g
no chyba jako jeden z nielicznych zajrzałem do tego sprawozdania 2.600.000 to jest koszt przystanku woodstock, no i nie jest rozliczany / finansowany z "dochodów" fundacji. zysk fundacji został przeznaczony w wiekszosci na lokaty bankowe, fundacja zatrudia poza zarzadem 18 pracownikow biurowych, kierowce, ksiegowa i dyrektora medycznego i grafika. Ci ludzie dostaja pensje maja rodziny, nie mozna miec pretensji ze nie pracuja za darmo i chca miec co włożyć do gara "dzieciakom". Idac dalej defacto fundacja przeznaczyła na rożnego rodzaju pomoc ( w tym szkolenia ) troche ponad 32 000 000 zl. ( w tym samym miejscu jest rozliczany woodstock 2.600.000 zl, oraz koszty finału 2.225.000 całościowo jest to dokladnie 36.998.624 ). w rozliczeniu z PDF : - str. 70 wydatki na sprzet, administracje, woodstock i final. - str. 71 zatrudnienie - str. 72 lokaty - str. 75 prawno-ksiegowy bełkot w formie tabelki. Ale i tak moderator tego nie pusci bo podwazam sens artykułu..
M
Wiadomo, że na tej stronie nie napiszą nic złego o caritas.
leon
nie jest błędem wspieranie działalności Owsiaka. błędem jest raczej działalnoś państwa które to nie jest w stanie zapewnić sprzętu dla szpitali. płacę ZUS więc wymagam opieki medycznej na profesjonalnym s[przecie. Jeżeli ZUS nie jest w stanie tego zapewnić powinien przestać być obowiązkowy. wtedy mam pole wyboru. place prywatne ubezpieczenie to mam szpital i sprzęt za darmo nie place ubezpieczenia to place za opiekę medyczna. wtedy nie trzeba by było takich akcji i nie było by sporu na ten temat
angol
a jak by tak na koncertach WOŚP było stanowisko caritasu kto nie chce dawać na brudstok może dać caritasowi
g
no dobra. Ale gdzie jest "pdf" z rozliczeniem finansownym caritas ?
Arkadiusz
polecam tutaj specjalistą czytać ze zrozumieniem " - wydatki na organizację koncertu Przystanek Woodstock 2.661.877,57 "
siema wielka sciema
wielka sciema cala propaganda jest w to zaangazowana
Markens
Ja mam tylko jedną uwagę. Uwierzę jak zobaczę rozliczenie Caritasu, bo jak na razie to trzeba wierzyć na słowo...
Małgosia
"Sługa boży i sługa kościoła nie zawsze znaczy to samo!" cytat z Trzech Muszkieterów
AddMaster
Odpowiedź jest prosta - żadnego nie należy wspierać.
student
taki cos moze napisac tylko ktos bez szkoly... bo ile placicie na zus i inne pierdy a co z tego macie nic a placicie i nikt nie mlaska... ok powiecie trzeba placic tak jak podatki... wcale nie zatrudnij sie na czarno... ale nie bede mial ubezpieczenia... to nie placz ze placisz na zus...... oni to dopiero przejadaja pieniadze ale to ok bo i tak bedzie trza placic to po co ich oczerniac zniszczmy owsiaka... prawda taka ze nawet jak napiszecie prawde to ludzie madrzy i tak dadza na owsiaka a zascianek koscielny ktory teraz slyszy ze to na caritas trzeba dawac przestanie dawac.... zycze reporterowi aby odmowiono panu przyszlym dzieciom badan na sprzecie od owsiaka... moze to cie czegos nauczy nieuku
widz
owsik się ślini na sumę Caritas. Można zebrać nie łażąc po ulicy i wysługiwać się dziećmi !!
tragedaria
WOŚP trwa cały rok .Organizują dla dzieci szkolenia z pierwszej pomocy.Kiedyś żeby nie sprzęt WOSP moja mała siostrzyczka by umarła.Więc od tamtej pory pomagam jak tylko mogę.A co do Caritasu to ile razy w telewizji ogladalam że mieszkania pokradli sobie .Bo księżulek nie ma gdzie mieszkać Moim zdaniem dla Owsiaka za to co robi trzeba dziekować
Jedyna Prawda Całą Dobę !
Dla tych którzy liczą na rozliczenia Caritasu ;))) Caritas jest organizacją prawa kanonicznego, niezależną w swojej zasadzie od prawa państwowego. Organizacja nie ma zarządów wojewódzkich, powiatowych, gminnych itd. Poszczególne szczeble Caritasu to: zarządy diecezjalne, zakonne i taka jakby centrala o nazwie Caritas Polska, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski. Co za tym idzie? Nikt oprócz Episkopatu Polski nie ma żadnego prawa do zaglądania w dane i rozliczenia Caritasu włączając w to kontrolę skarbową.
MANIA
O co tu chodzi....ze co????? ze za malo , czy za duzo kasy????? ... Owsiak ,czy Caritas .....kasa sie przyda....a ze sa dwie , no i dobrze!!!!!!Nie rozumiem tego szumu, tej zawisci.Owsiak robi dobra sprawe i BASTA
chris
Skoro kończycie jak Pan K. mówiąc o sprawie Sawickiej to napiszcie jeszcze coś w stylu: I już nikt przez tego Pana nie zginie
warcilaw
jedna drobna różnica. WOŚP deklaruje gdzie idą pieniądze, Caritas nie!!!!
Miszczu Mocy
Czemu akurat 2009? Sprawozdanie finansowe WOŚP z 2011 (ostatni dostępny na ich stronie) Zyski Przychody z XIX finału z wpłat pieniężnych : 48.563.662,82 Przychody z darowizn rzeczowych i celowych : 7.525.498,01 Przychody z 1% podatku 3.589.534,52 Razem mniej więcej 59,5 mln Wydatki na działalność zaopatrzenie placówek medycznych i pomoc medyczna 38.277.884,84 program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków 1.817.673,71 program Infant Flow 119.939,64 program leczenia cukrzycy pompami insulinowymi 90.616,70 program ?Ratujemy i Uczymy Ratować? 2.824.127,25 wydatki na działalność propagatorską, informacyjną i pożytku publicznego 6.015.181,69 Razem mniej więcej 49 mln Na służbę zdrowia idzie mniej więcej 80% kasy
JA I JUŻ
niech każdy z nas tak naprawdę powie czy pomógł komukolwiek pośrednio czy też bezpośrednio w jakikolwiek sposób a później oceniajmy tzn. niech podniesie kamień ten który jest bez winy TAK POPROSTU!!!!
mateo
aby być konsekwencji możnaby jeszcze podrzucić link do bilansów Caritas
Tomek
Można byłoby zorganizować uliczną zbiórkę do puszek oczywiście na Caritas
osi
Wydzwiek ostatniej przynajmniej mysli tego artykulu jest wrecz durny. mamy wiec wspierac tylko tych ktorzy zbieraja najwiecej? moze lepiej wspierac kazdego potrzebujacego i kazda fundacje skoro jej celem statutowym jest jakis szczytny cel... Juz chyba przeciwnicy Owsiaka nie maja argumentow ze takie glupoty pisza. Co do woodstock to nawet jak tam ludzie cpaja i robia inne kosmiczne rzeczy to co to ma za zwiazek ze zbiorka kasy dla potrzebujacych? ja zadnego zwiazku nie widze
Ryba
A gdzie źródła ?
Bielsko
Jeździałam na woodstock kilkakrotnie jako nastolatka i osoba dorosła. Nigdy nie wypiłam ani kropli alkoholu gdyż jestem abstynentką, nie brałam też narkotyków. Nadal jestem katoliczką, dobra zabawa na koncertach tego nie zmieniła. Warto pomagać czy to wośp czy brać udział w innych akcjach. Nie mam też nic do caritasu, również wspieram ale nie mam pojęcia jak caritas pomaga a chciałabym. Dobrze by było widzieć efekt.
samouk
Kończąc poprzednią wypowiedź to na dyskotekach, czy festiwalach muzycznych znajdziecie więcej zaćpanych wręcz ludzi niż na Woodstocku. Po za tym ludzie którzy tam jadą przez kilka dni się wybawią i wyszaleją przez co rozładowują swoją agresję i stresy, wracając tym samym do codzienności z zupełnie innym nastawieniem. Po zakończeniu Przystanku są mniej agresywni i wulgarni w porównaniu z tymi co szlajają się po klubach, dyskotekach. Opluwać kogoś za pieniądze jest łatwo, ale dostrzec pewne szczegóły już nie. Wiem, że działalność Caritasu to nie tylko rozdawanie darów, ale mimo wszystko Caritas często nie pomaga tym co tej pomocy potrzebują, a sprzęt zakupiony przez WOŚP może kiedyś ocalić życie lub zdrowie każdemu istnieniu. Znam szpital, w którym standardowo są tylko 2 inkubatory dla wcześniaków, czyli jak trafią się 3 wcześniaki to jedno będzie miało problem i trzeba było wybrać które, a dzięki WOŚP tych inkubatorów jest obecnie 6, co na dzień dzisiejszy wystarcza.
samouk
Tylko jeszcze jedna kwestia. Jak są spożytkowane pieniądze Caritas a jak WOŚP. Z pieniędzy WOŚP korzystamy wyrzyscy, z Caritasu tylko wybrani, ale nie zawsze ci potrzebujący, bo np szlag mnie trafia, jak widzę rodzinę podjeżdżającą samochodem po dary z Caritasu... Na samochód trzeba mieć i nie gadajcie mi tu, że samochód to żaden rarytas, bo tak nie jest! Paliwo kosztuje, ubezpieczenie kosztuje, eksploatacja kosztuje, to za te pieniądze mogą sobie kupić to co dostają od Caritasu. Pomijam jedynie przypadki, gdy samochodem podwożą potrzebujących sąsiedzi, znajomi itp. by nie musieli tego taszczyć sami, oraz gdy ten samochód stanowi narzędzie pracy, ale to rzadkość spośród obdarowywanych. Weźcie też pod uwagę, że tak opluwany przez wszystkich Przystanek Woodstock tak na prawdę czyni więcej dobrego niż złego. Nie mówię tu o idiotach, którzy walą tam w żyłę, tylko o tych co się świetnie bawią, oddają krew (która przecież i tak przed użyciem musi być przebadana)
aga
zapominacie o jednym Caritas zwykle ma siedziby przy kościołach - nieodpłatne...pracują w nim księżą - k. dostaja kase z naszych podatków i tego co im dajemy na tacę...wuięc..mysle, ze jakby dobrze porachować wcale też tyaj nie jest , że wszystko jest free
Agnieszka
A ilu szpitali nie stać na takie "prezenty" od Owsiaka..
mas
Każde 30mln przekazane potrzebującym, to jednak pomoc. Czym więcej takich inicjatyw tym lepiej. Chyba, że autor artykułu wprost powie, że WOŚP jest ściemą - wtedy niech sam wyłoży taką kwotę. Najlepiej tylko narzekać i krytykować.
m-a
Co za ludzie! Wszystko potraficie zepsuć. Czepiacie się a sami NIC nigdy nie zrobiliście!!! Przynajmniej widać to co robi Owsiak. Nigdy nie spotkałam się z dobrocią Caritasu... A Przystanek Woodstock? Moi synowie co rok jezdzili i nie zepsuło ich to. Nie dajecie do puszek WOŚP,nikt Was nie zmusza,ale nie jątrzcie na litość boską,bo przecież jesteście KATOLIKAMI!
GuMi
Dziwi mnie, że jest jeszcze tak dużo lemingów, którzy wobec oczywistych faktów zamykają swoje oczy, uszy i mózgi. No, ale nie wszyscy zostali obdarzeni rozumem, niestety. Cały ten owsiakowy WOŚP, to nie jest nic innego, jak prywatny biznes "uprawiany" pod przykrywką dobroczynności.
arturo
ale masy interesują tylko świecidełka bo masy nie mają mózgu tylko owczy pęd
Open
Nie doliczono Caritasowi pieniedzy pobieranych z Unii ,a mówiac o rozliczeniu to czemu nie chcą sie podać kontroli finansowej i MSW , panstwa, na terenie którego funkcjonują? Podane dane przez caritas są nie sprawdzalne .Tylko bóg raczy wiedziec jaka kasa obracają.
edmaq
Tylko dlaczego w szpitalach widać sprzęt z serduszkiem Owsiaka, a nie widać nic z logo Caritas?
M
obie organizacje należy wspierać! to wniosek płynący z tego, że każdy z tych podmiotów przekazuje pieniądze zgodnie z prawem na cele statutowe.
miron
brawo panowie matematycy, tylko szkoda ze nie wzieliscie pod uwage faktu ze WOSP pieniadze zbiera przez 1 dzien w roku, a wychwalany przez was caritas przez 365dni w roku...Hm czyzby stad rozbierznosci? starczy ruszyc glowa.
JMK K, rycerz Chrystusa Króla., Natanista
@normalny jesteś nienormalny ! Owsiak nie robi więcej, lecz jest więcej nagłośnione niż Caritas ! a do tego jeszcze dochodzi obłuda i opar pychy ludzi dający na wośp...
ciusiek
A ja sie pytam: CO TO ZA KRAJ W KTORYM TRZEBA CO ROKU URZADZAC NORODOWA SCIEPE NA RATOWANIE CZYJEGOS ZYCIA! To od czego jest Ministerstwo Zdrowia I NFZ? ZLODZIEJE!
gość 1000
hahaha "wspierając Owsiaka i wyręczając rząd wspieramy zło" :D:D:D Ty widzisz co ty piszesz? obydwie organizacje są potrzebne i warto je wspierać a tego typu wypowiedzi pachną RM (do którego tez nic nie mam ale wiem jakie maja poglądy).
koziol13
Ja już raz widziałem ten pożal się Boże artykuł, kolega w pracy się obnosił jak to Caritas pomaga (on jest ultra katolicki) a Owsiak jest zły. Jest tylko jedno ale te dwie linijki są wyrwane z wielostronnego sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z ustawą o rachunkowości i w kolejnych linijkach i tabelach jest wszystko rozliczone co do złotówki a nawet więcej (oprocentowanie lokat). Czytanie takich artykułów to jak rozmowa z świadkami jehowy tu wytną słowo, tu zdanie, tam szyk w zdaniu zmienią i Pismo Święte powie, że "Boga nie ma". I niestety tu pojawia się drugie ale na stronie fundacji Jurka Owsiaka są w oddzielnej zakładce wszystkie sprawozdania finansowe od początku Orkiestry a pomimo szczerych chęci na stronie Caritasu nic takiego nie mogłem znaleźć więc cyfry podane a w artykule moim zdaniem są wyssane z palca. Po akcji i poszukiwaniach sprawozdań finansowych Caritasu wysłałem kilka maili w tej sprawie na podane e-maile na stronie Caritsu i nic cisza
HaGie
Kiedyś lubiłam WOŚP i chętnie się dorzucałam do WOŚP, ale od pewnego czasu mam wątpliwości co do WOŚP niestety. Bardziej ufam Caritas i raczej do nich się wolę dorzucać. Nie patrząc już na żadne właściwie sprawozdania finansowe czy coś podobnego. WOŚP w ciągu roku może zarobi sporo, ale wydaje w sumie na nie wiele ważnych spraw. Sprzęt medyczny dla dzieci to nie wszystko niestety. Dziwi mnie, że WOŚP dopiero teraz zajęła się osobami starszymi. Tyle pieniędzy uzbiera w ciągu jednego dnia, a tylko na 1 sprawę w sumie wydaje. Nie powiem to ważny sprzęt dla dzieci, ale Caritas wychodzi poza sprzęt że tak napiszę. Wystarczy dokładnie przejrzeć strony internetowe Caritasu. Wolę dać np. na fundację Anny Dymnej bądź jakieś hospicjum niż na WOŚP - na dzień dzisiejszy.
Daniel
Z radością wrzucę do puszki kilka złotych ze świadomością, że 50% będzie przeznaczone na przystanek demoralizacji :)
Tadeusz
A gdzie jest dostępne oficjalne sprawozdanie Caritasu ? Zgadzam się z jednym - każdy o zdrowych zmysłach będzie pomagał zarówno jednym i drugim i nie napuszczał jednych na drugich.
taa...
Nie popieram takiego typu zabawy w podsycanie nienawiści do innej organizacji .... Caritas naprawde robi kupe dobrej roboty jednak w tym kraju to włśnie WOŚP zakupuje sprzet do szpitali. Bynajmnie nie robi tego NFZ ani zadna inna organizacja państwowa... mam 4-letnią siostre która w wieku 2 tygodni trafiła do szpitala, jej zdrowia nie ratowało nic innego jak właśnie maszyny zakupine przez Owsiaka.. co roku wiele dzieci zostaje uratowanych dzięki tym właśnie maszynom! nie zapominajmy o tym! WOŚP ufundował w zeszłym roku wiele pomp insulinowych które powendrował do kobiet w ciąży i dzieci, podczas gdy NFZ nie zrobił z tym prawie nic .. zanim coś skrytykujemy pomyślmy o dobrych stronach .. a i nie zapominajmy o przystanku Jezus podczas Woodstocku ...
Stefciu
Owsiak stwierdził w niemieckiej tv,że Kosciół za mało robi.On oczywiscie robi dużo ale wokół siebie.Brak mu pokory.
andy68
Nie rzucam już na Owsiaka od paru lat. Jak chce mieć kasę to niech ją sobie sam zarobi uczciwą pracą. A na szpitale ma kłaść państwo. W końcu na co przeznaczają pieniądze ściągane co miesiąc z naszych dochodów?
niki
Cel zbozny rzecz jasna, ale to podpucha, ach jaka Katoliczka jest Karola, wierzy w Boga i promuje wiare, pieknie, niestety nie ma pojecia o polityce a WOsP to szeroka polityka i kasa wyjeta naiwnym.
fidanzato
Znowu to samo.. Ludzie, przepraszam, że to mówię, ale ogarnijcie się! jak można porównywać WOŚP z Caritasem? To tak jakby porównywać PAH i fundację zajmującą się ochroną zwierząt. Czym innym zajmuje się WOŚP, czym innym Caritas. Druga sprawa, ze Caritas wcale taki wspaniały i cudowny nie jest i równie wiele złego można powiedzieć o Caritasie co o WOŚP. Jak ktoś ma taki problem z WOŚP to niech nie daje do puszki i tyle a nie robi z tego wielką aferę i oburza się na lewo i prawo. Ten artykuł i niektóre komentarze to książkowy przykład polskiej mentalności drobnomieszczańskiej, która oparta jest na zawiści. Jak komuś się powodzi, ma kasę i przy tym jest znany to na pewno ukradł, narodowym obowiązkiem jest go nienawidzić i obrzucać błotem. Na koniec jeszcze raz błagam: dajcie sobie spokój z porównaniami WOŚP vs. Caritas, bo to niedorzeczne i absurdalne.
evika
Jurek Owsiak robi bardzo dobrą robote a Woodstock to nie jest przystanek demoralizacji tylko muzyka na wysokim poziomie co innego MTV czy Viva Jeśli ktoś nie zna się na klasyce rocka i nie wie jakie zasady panują na tym koncercie charytatywnym to niech lepiej się nie wypowiada bo nie ma zielonego pojęcia o czym pisze. Nie ma źródła danych ani niezależnej strony wiadomo czego się spodziewać na tej witrynie. WOŚP działa zgodnie z prawem i z wielkim rozmachem cały rok. Nie mam nic do Caritasu ale Kościół mógłby o wiele więcej wskórać gdyby pieniądze szły na domy dziecka czy domy samotnych matek a nie na wille dla proboszczy i ich luksusowe autka.. PS. Kto widział sprzęt medyczny w szpitalu z naklejką, logo Caritasu ?
panay
świetnie, wręcz cudownie! i tak dorzucę się panu Owsiakowi do tego "przystanku demoralizacji".
gumer
Studenci pozdrawiają Caritas, w stołówkach jedzenie smaczne i przynajmniej na flaszeczke można kaske wydać, bo nie trzeba płacić w knajpie.
PanKot
Tak czy owak, mimo że nie popieram tego Pana, jego myśli i poglądów, tym bardziej impresy letniej , którą organizuję, jednak oddając pieniądze na WOŚP nie myśle o tym, tylko o dzieciach którym mogę w ten sposób pomóc. Nawet jeśli część tych pieniędzy znika w jakiś sposób, to to co WOSP zrobił i zmienił w naszym kraju jest chwalebne! Mówcie co chcecie, bardzo dobrze że Caritas pomaga więcej! i oby tak dalej było (w końcu działa cały rok więc wynik 8 razy więcej od WOŚP jest dość skromny :P)
Nalewaj
"Na działalność dobroczynną przeznaczono więc niecałe 54 proc. a gdzie jest reszta?" Odpowiadam: Autor pominął: -wydatki na szkolenia medyczne i ośrodek wolontariatu -wydatki na organizację XVII Finału -wydatki na działalność pożytku publicznego wtedy wychodzi: 63% (http://www.wolframalpha.com/input/?i=+%28%2826176505.13%2B2695422.33%2B82664.38+%2B38988.59%2B2365318.21%2B2275545.45%2B702305.98%29*100%25%29%2F%2842191283.90%2B7841055.69%2B4473931.18%29+) dodajmy jeszcze przystanek woodstock (na który również oficjalnie się zbiera co jest najlepszym podziękowaniem dla wolontariuszy): 67% (http://www.wolframalpha.com/input/?i=+%28%2826176505.13%2B2695422.33%2B82664.38+%2B38988.59%2B2365318.21%2B2275545.45%2B702305.98%2B2661877.57%29*100%25%29%2F%2842191283.90%2B7841055.69%2B4473931.18%29+) Jednak najbardziej istotne jest to że pominą "Zobowiązania krótkoterminowe-z tytułu dostaw i usług, o okresie wymagalności" które wynoszą 14.106.089,23zł wtedy wyjdzie nam: 94%
matek
Owsiak bierze i demoralizuje młodziez na przystanku syfu
matek
Owsiak bierze i demoralizuje młodziez na przystanku syfu
Kerim
Mam nadzieję, że Ci którzy tak negatywne mają zdanie o WOŚP w razie choroby swojego dziecka i jego hospitalizacji odmówią leczenia dziecka za pomocą sprzętu zakupionego przez Fundację! A jeśli nie, to proszę o odrobine honoru i odszczekanie tych wszystkich pomówień!! Z Bogiem!
xxx
obie organizacje robią wiele dobrego, więc po co je porównywać, po prostu umożliwiajmy im robienie tego dalej..
wlo
Kościół podobon jest za prawem do życia. Jestem ciekaw czy już policzył ile dzieci urotawały zakupione maszyny przez WOŚP?? Hmm tak czy inaczej na pewno Owsiak zrobił więcej dobrego od Rydzyka :)
BOSY
- 1 - Wg. mnie nie powinniśmy dać się zwariować pomiędzy sobą jak i na oczach świata. Wyjaśniam co mi po głowie biega. Od nie tak dawna bo parę lat wstecz. Rozpoczeliśmy odkrywanie i poznawanie prawdy dot. ikony i twarzy rozpoznawalnej na całym globie. Lecha Wałęsy. Dla wielu ludzi fakty wychodzące na jaw budzą nie tylko szok jednorazowy, ale świadomość z którą ciężko się pogodzić. I nie mówie tu tylko o Polakach. Będąc poza Polską, zapytajcie kogokolwiek w wieku 35+ czy zna L. Wałęsę i opowiedzcie mu skróconą historyjkę o tym w jaki sposób zdradził 40 mln Polaków i na ..(bóg jeden wie ile ludzi ze świata w niego wierzyło śledząc gazety 30 lat temu). Ja już miałem przyjemność widzieć reakcję na twarzy kilku moich znajomych. Ciężko to opisać. Dopingowany, obserwowany, wspierany duchowo do granic możliwości przez historyczną ilość ludzi, Leszek. Mający po swojej stronie tłum wielokrotnie silniejszy i licznieszy niż tytułowy \'Gladiator\'. .....splamił...
karola
hahaha, no mnie rozśmieszyło porównanie orkiestry, która w jeden dzień zbiera tyle a tyle a Caritasu, który przez cały rok tyle a tyle. no błagam, sami sobie zaprzeczacie, rok a dzień.co ma zresztą piernik do wiatraka?
angu1956
Sorry, ale proszę czytać ze zrozumieniem i nie manipulować. Otóż w sprawozdaniu są podane wydatki na "Przystanek" na str 9 - "wydatki na organizację koncertu Przystanek Woodstock -2.661.877,57". Więc jak to się ma do info o, że ZNACZNA część z 14 mln dochodu poszła na "Przystanek"?
BOSY
- 2 - Ludzie widzą ten fakt bardzo różnie. Jedni wierzą tym strasznym faktom, drudzy podejrzewali coś takiego, ale są i tacy, którzy wierząc nadal w wielkość Lecha, nas Polaków uważają za zagubionych i obłąkanych głupców. Nie odnośnie do tamtych czasów, ale do teraźniejszości. Uważają za głupi naród, który po latach odbiera bohaterowi jego tytuł. Podobna sytuacja może teraz się stać z WOŚP ( i kolejne sytuacje w przyszłości). Jest to inny przypadek lecz bardzo zbliżony. Działalności kilkanaście lat, kilkadziesiąt mln członków co roku wspierających akcję (różnicą tylko jest, że tylko Polaków). Lecz WOŚP jest aktualnie znana na całym świecie i jest jedną z największych tego typu organizacji.
MONIKA
A nie można wspierać obu idei? WOŚP zbiera przez jeden dzień to uzbiera 50 tyś a Caritas cały rok, więc dane są niemiarodajne. WOŚP wspiera szpitale i ratuje życie pośrednio, a Caritas dociera do ubogich i nie tylko bezpośrednio. Można popierać obie idee a nie jedna zwalczać. Proszę też porównać porównywalny czas zbiórek pieniędzy a nie przyrównywać rok do dnia.
BOSY
- 3 - I próbując teraz te wszystkie lata radosnej, wspólnej pracy puścić z dymem. Tylko dlatego, że na jaw wychodzą fakty o WOŚP, których wiekszość ludzi na świecie się spodziewa po kazdej org. charytatywnej. Już nie wspomnę o powodzie skandalu, którym jest pozytywna postawa głównego bohatera WOŚP w stosunku do eutanazji ( może się chłopak wypalił i może ktoś inny powinien zająć jego miejsce). Jeżeli teraz. W tak rozbitej smutnej sytuacji naszego kraju zaczniemy niszczyć ten kilkunastoletni dorobek naszych serc i dusz.To nie chcę tutaj być kaznodzieją by opisywać skutki, ale za tak błachym podziałem ludzi na POPIS, bedziemy na pewno tęsknic. Gdyż pewnie nie długo zaczną wyciągać inne \'ciekawostki\', które będą nam łamać głowy. Ciekawostki na temat wielkich ludzi z naszej niedalekiej przeszłości (przez palce mi nie przechodzi nawet przykładowe imię) i cieszyc się będą wszyscy ci PANOWIE, którym zależy na maśle w naszych głowach i na zbłaźnieniu nas na forum światowym.
PLue
CZ:1 Każdy normalny sobie zdaje zprawę, że za tym całym pieknym, corocznym zamieszaniem nie kryją się tylko same rzeczy godne pochwały. Artykuł nasuwa kolejny raz naszemu narodowi jedyny i podstawowy problem, że nawet nasze najpiękniejsze i najchojniejsze gesty w naszym kraju. \'Muszą\' przejsc drogę \'transformacji\', podczas której nie każdy ma siłę utrzymania ich pięknego rezultatu. Dlatego, czasem lepiej po prostu zostać złodziejem i zaoszczędzić sobie i innym czasu.
pyt
ja się doczytałem z tego PDF, że przystanek kosztował 2,6 mln - czy to majątek przy 54 mln? dla każdego miliona jest warto...
Ślązak
nie raz moi znajomi widzieli, jak "wolontariusze" wyciągali sobie kasę z puszek i kupowali jedzenie, czy piwo..... nawet nie mamy pojęcia, ile kasy z puszek "wyparowuje", ale orkiestra zrobiła sobie agresywny PR i jedzie na tym.... jest to niestety festiwal obłudy...
Wlo
Kościół podobon jest za prawem do życia. Jestem ciekaw czy już policzył ile dzieci urotawały zakupione maszyny przez WOŚP?? Hmm tak czy inaczej na pewno Owsiak zrobił więcej dobrego od Rydzyka :)
Jerry
Nie tylko cel jest ważny, ale też metody. Jak cel osiągnięto złymi metodami, to nie jest dobrze. Owsiak jest szołmenem i robi ludziom wodę z mózgu. I żyje z WOŚP. Co mu zbywa - przeznacza na szpitale. Caritas to mrówcza, anonimowa praca tysięcy ludzi. Przez cały czas, a nie raz do roku.
bbking
Śmieszy mnie jak obrzuca się Przystanek Woodstock. Zbierzcie w jednym miejscu 500tys osób i na pewno znajdzie się sporo marginesu społecznego a tv będzie tylko to eksponować. Mówi się że propagują sekty (hare krishna) natomiast zapomina (albo celowo nie wspomina) o przystanku Jezus - księża i katolicy organizują swoją imprezę na przystanku Woodstock
lilu
Co za bzdury i podsycanie zawiści...Po co takie gierki? Zazdrość? Może byłoby lepiej skupić się na tym ile środków ogółem ze zbiórek społeczeństwa jest przeznaczanych na cele na które to Państwo powinno łożyć i o które Państwo powinno dbać... Sprzęt do szpitali kupuje WOŚP a nie cokolwiek odpowiedzialnego za Służbę Zdrowia... Tak samo z Caritasem. Moze na tym się skupić zamiast podsycać wzajemną zawiść... A ile jest patologicznych rodzin które dostają paczki z Caritasu a mają to w głębokim poważaniu bo i tak wszystko co mają wydają na papierosy, alkohol i marnotrawią to co otrzymują...
Anna
zdecydowanie caritas, wystarczy tyle że na identyfikatorze WOŚP-u jest pacyfka ;) świadczy to o wszystkim
Karola
Denerwuje mnie to, że wierzycie wszyscy jakiejś notce, którą toś napisał, nie podając żadnego źródła. Przystanek Woodstock jest organizowany z pieniędzy sponsorów tylko i wyłącznie (jak np. Calsberg). Sam Owsiak mówił na konferencji prasowej, że nawet gdyby chciał cokolwiek wziąć z puszki na inny cel niż cel kwesty, to prawo mu tego zabrania, a na organizację imprez towarzyszących (jak np. światełko do nieba) muszą wyłożyć pieniądze sponsorzy. Tak, jestem katoliczką. Nie wierzę w Hare Kriszna i inne podobne rzeczy, Ale popieram charytatywną część działań i sądzę, że nie mam się czego wstydzić. I również kwestuję w niedzielę na rzecz orkiestry. Wierzę w Boga i praktykuję moją wiarę. Proszę tylko, abyście się nieopierali na niesprawdzonych informacjach. I nie sączyli jadu - nawet jeśli działań fundacji nie popieracie
Adalbert
Miałem podobne zdanie o Wośp dopóki nie zobaczyłem mojego dziecka leżącego w inkubatorze, którego by nie było, gdyby nie ta akcja. Pomagam wośp mimo wątpliwości. Caritas-owi radzę by pomyślał o większym promowaniu swojej działalności (pokazywaniu efektów). Chodzi mi o to, że w szpitalach są wszędzie naklejki Wośp, a to działa na ludzi bo widzą, że to realna pomoc. Pomocy ze strony Caritas zwykły laik nie widzi (wiem, że Ona jest ale trzeba się "chwalić")
gość
http://www.wosp.org.pl/fundacja/rozliczenia_finansowe "Fundacja WOŚP środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej w całości przeznacza na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych. Koszty działalności administracyjnej pokrywamy z części odsetek bankowych oraz innych wpłat, które darczyńcy przekazują na nasze konto w ciągu roku. Koszty organizacji Przystanku Woodstock i Finału pokrywane są z wpłat sponsorów, o które Fundacja każdorazowo zabiega."
Sekal
WOŚP pozostała kwotą opłaca m.in. Światełko Do Nieba, koncerty zciagające ludzi i osoby na rzecz WOŚPu pracujące. Ponad to m.in. finansuje kursy pierwszej pomocy dla dzieci, szkół itd. Zreszta Caritas niesie innego roadzaju pomoc niż WOŚP, jakoś nie widziałem sprzętu do ratowania życia kupionego przez Caritas, a przez organizacje Owsiaka owszem.
SLaw
Nie rozumiem o co Wam chodzi. Człowiek (Jurek Owsiak) poświęcił życie na pomaganie innym, jego wysiłek jest jest doskonale widoczny i bardzo dobrze udokumentowany. Festiwal Przystanek Woodstock jest podziękowaniem dla tych którzy pomagają i tak samo jak nikt nie jest zmuszany do pomagania tak nikt nie jest zmuszany do wyjazdu na festiwal, na którym byłem wielokrotnie i nie bardzo rozumiem co oznacza określenie przystanek demoralizacji. Nikt mnie tam do niczego nie zmuszał a każdy zachowuje się tak samo jak zachowuje się u siebie na podwórku.
Polak
no tak, ja nie jestem za jakąkolwiek formą wyszarpywania od ludzi pieniędzy, różnica różnicą, efekt osiągnięty, nikt nie będzie dokładnie sprawdzał na co te 99% z caritasu poszło a przyjrzałbym się temu z miłą chęcią i to bardzo wnikliwie - jakie firmy otrzymywały pieniądze, na co wydawały, boję się że caritas tak samo dobrze żyje ze zbierania kasy, tylko że zarobek jest lepiej ukryty. Tak samo jak cały kościół wyszarpuje kasę od państwa niby to na cieknący dach niby na coś tam, ale i tak z kasą wiadomo co się dzieje... Oczywiście nikt tego nie będzie sprawdzał, efekt jest uzyskany oczekiwany, społeczeństwo zadowolone. Tak samo jestem przeciwny wośp - wyciąganie kasy od ludzi to po prostu robienie za państwo czegoś na co już od tych samych ludzi pieniądze dostało, czyli tak, państwo może spokojnie okradać ludzi i wyrzucać pieniądze a Jureczek będzie wyszarpywał bo dzieciaki umierają - wszystko jest do qrwy nędzy na odwrót! a ludzie i tak będą biegać z serduszakmi!
Krzysiu
Zyje szczesliwie 18 lat i moge to napisac tylko dzieki temu, ze w szpitalu, w ktorym sie urodzilem, byl sprzet finansowany przez fundacje Jurka Owsiaka, jestem mu niewyobrazalnie wdzieczny. z danymi statystycznymi zapoznam sie innym razem. Prosze bardzo autora powyzszego tekstu podpisujacego "JP" o nie ocenianie powierzchownie takich imprez jak Przystanek Woodstock. Przystanek demoralizacji? Narkotyki, alkohol - owszem jest. Tylko co z tego, skoro jest on dostepny ROWNIE DOBRZE w chyba kazdym polskim miescie?? Jezeli ktos chce czegos sprobowac, moze to zrobic gdziekolwiek indziej. Nie ma w tym winy "systemu", w tym przypadku Przystanku Woodstock. Po prostu piekny festiwal, nie bardziej grozny i niebezpiczny od jakiegokolwiek innego. Pisze to, bedac mocnym w wierze Katolikiem, choc to przeciez nic nie zmienia w tym komentarzu, mam racje? Prosze nie robic sztucznego i niepotrzebnego starcia pomiedzy dwoma organizacjami.
max
zorganizowanie przystanku demoralizacji - ?Przystanku Woodstock? - hahahahahahahahaha
Filip
Wspierałem WOŚP i będę dalej wspierać. Sprzęt zakupiony z pieniędzy zebranych przez Jurka wiele razy pomagał mojej siostrze - jakoś Caritas nigdy mi nie pomógł...
qopher
Dając 10 zł na działalność dobroczyną chce aby cała ta suma była na nią przeznaczona ( 9.90 kontra 5.40 ). Nie neguje WOŚP bo bez wątpienia pomaga ale pozostałe 46% sumy wydawane jest na \'coś tam\' choć zebrane pod sztandarem "Pomocy dzieciom"
gosć
Nie wierzę Owsiakowi ... nie wspieram zła ... Caritas działa przez cały rok a Owsiak robi raz w roku szum medialny i wyręcza rzad a tym samym wspiera zło ...
Karolina
Moim zdaniem popieranie takich festiwali jak Przystanek Woodstock jest czymś niedorzecznym! Szczególnie w Polsce, gdzie znaczna większość społeczeństwa wybiera katolicyzm. Pan Owsiak ostatnio w wywiadzie wypowiedział się na temat eutanazji. Jego odpowiedź nie była na poziomie osoby wierzącej i praktykującej. Jak dla mnie to wośp jest nakręcany przez media i to media tworzą wokół niego otoczkę bardzo dobrej akcji. Ludzie, którzy popierają tą akcję żyją w przekonaniu że całe zebrane pieniądze idą na pomoc dla potrzebujących. Niestety tak nie jest. Podsumowując - obie fundacje robią wszystko, żeby zebrać pieniądze, ale nie zawsze jest to samo dobro. Niestety ja nie potrafię zaufać Panu Owsiakowi.
Endrju
@ Jacek: raport Caritasu wraz ze sprawozdaniem za 2011 rok: http://www.caritas.pl/images/stories/dokumenty/caritas_polska_raport_2011_02.pdf
Aga
Raporty Caritas Polska można ściągnąć ze strony www.caritas.pl, w dziale Publikacje Za 2009: http://www.caritas.pl/images/stories/raporty/RAPORT_CP_2009.pdf, za 2010: http://www.caritas.pl/images/stories/raporty/RAPORT_CP_2010.pdf, za 2011: http://www.caritas.pl/images/stories/dokumenty/caritas_polska_raport_2011_02.pdf. Trzeba zwrócić uwagę, że czymś innym organizacyjnie jest Caritas Polska (projekty ogólnopolskie i zagraniczne), a czymś innym autonomiczne Caritas diecezjalne. Poza tym wszystkie Caritas diecezjalne, które są organizacjami pożytku publicznego, muszą publikować sprawozdania finansowe na stronie ministerstwa w bazach sprawozdań OPP, a na swoich stronach też publikują. Wystarczy poczytać. Natomiast pisanie tego typu informacji bez podawania źródeł, a tym bardziej wojna na komentarze raczej niczemu dobremu nie służy. Więcej roboty, mniej wojowania :)
tomy
po komentarzach widzę, że relatywizm moralny wygrywa. Pan x młodsze dziecko sąsiada ratuje kupując mu lekarstwa, starsze zaprasza na wódkę a a babci proponuje eutanazję/ale do niej nie zmusza/. To tak w skrócie
hubert
to może zabronicie Owsiakowi pomagać, co? bo przeznacza za mało kasy tak? dla tych dzieci każdy grosz się liczy. No tak, ale wy zawsze musicie się czepiać wszystkiego co Wam nie pasuje.
mądry przed szkodą
Przez takich pseudo Polaków co wspierają Owsiaka Polska to państwo 3 świata w którym mają się dobrze lawiranci. Zadbać o zdrowie Polaków powinien rząd a nie Owsiak. Nie przyszło wam to "głupi przed jak i po szkodzie" do głowy?
Gryzon
Jesli w Polsce wspieramy Owsiaka, to konsekwetnie w Kolumbii powinnismy wspierac Kartel z Cali. Tak jak w polskich szpitalach wisza naklejki z serduszkami, tak w wielu domach kolumbijskiej biedoty wisza portrety Escobara, ktory oprocz tego, ze byl handlarzem narkotykami i bossem mafii majacym na sumieniu smierc wielu ludzi, to pomagal biednym zastepujac niewydolny aparat panstwowy.
normalny
oczywiscie, ze Owsiaka bo mimo, ze prowadzi zbiorke raz do roku to robi wiecej niz caritas przez wszyskie lata dzialalnosci
Jacek
Proszę podać dane za 2011 i 2012
ddds
bardzo irytują mnie takie wypowiedzi,jak ta powyżej, dlatego, że większość z nich pochodzi od osób, które przedstawiają się jako katolicy, a jad z jakim mówią o WOŚP\'ie chyba nie przystoi katolikowi. szkoda, że nie widzą wad Caritasu, np. takich jak dostarczanie paczek rodzinie księży, wolontariuszom Caritasu i innym niepotrzebującym i niedoceniającym takiej pomocy. w przeciwieństwie sprzęt kupiony przez wośp służy całej społeczności, nie tylko wybranym.po drugie- nikt nie każe nikomu na siłę wrzucać ani jednego grosika do wośpowskiej puszki, ta akcja jest dobrowolna, po trzecie, od 10 lat należę do sztabu WOSP i wiem ile pracy trzeba włożyć w przygotowanie takiej imprezy, dlatego nie rozumiem ludzi, którzy mało wiedzą na ten temat,wypowiadają swój sprzeciw, ale jak to się mówi, krowa co głośno ryczy, mało mleka daje.zwracam się do osób antywośpowskich- zastanówcie się, zanim się wypowiecie. i życzę Wam, abyście nigdy nie musieli korzystać z sprzętu od złego Owsiaka
mila
Zawsze wspierałam Orkiestrę i będę. Wspierałam też Critas. Nie podoba mi się akcja namawiania do bojkotu orkiestry. Prawa konkurencji należy odłożyć na bok, gdyż w tym przypadku sa niesmaczne. Moja mama była wieziona dobrze wyposażona karetką dzięki Fundacji Owsiaka (sfinansowała zakup erki)
refael72
A jeśli ktoś nie lubi Caritas "bo to kościelne" - to jest jeszcze cała masa innych fundacji: "Mimo wszystko" Anny Dymnej (najsłynniejszy przykład pomocy udzielonej przez "Mimo..." to pan Janusz Świtaj), Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?", Fundacja Hospicjum Dziecięcego GAJUSZ. Wystarczy odrobina wysiłku, by znaleźć Fundację, która nie będzie jak WOŚP finansować moralnego bagna Woodstock czy ustami prezesa J.O. pochwalać mordowania chorych.
alejazabojcow
Tak, na pewno dojdziemy do porozumienia, jeżeli obie fundacje będą walczyły przeciwko sobie. Uważam, że i WOŚP i Caritas są równo potrzebne. W szpitalach bardzo często można zobaczyć sprzęty z naklejonym serduszkiem WOŚP, Caritasu niekoniecznie, więc można by równie mocno się zastanawiać. WOODSTOCK? najlepszy festiwal muzyczny w Europie nie uważam, że jest czymś złym. Ludzie starej daty może mają cos przeciwko, ale to ich zdanie i wcale tego nie neguje. Dlatego proszę, aby moje zdanie nie było naruszane. Pozdrawiam.
On
A WŁAŚNIE ŻE BARDZO DOBRZE ŻE BOJKOTUJĄ OWSIAKA , JA MYŚLAŁEM BŁĘDNIE O NIM I WIERZYŁEM MU JAK MÓWIŁ ŻE WSZYSTKO IDZIE NA CHORE DZIECI I.T.P. ALE WYSZŁO SZYDŁO Z WORKA PRAWDA UJRZAŁA ŚWIATŁO DZIENNE , JUREK WSTYD MI ZA CIEBIE OGROMNIE MI WSTYD !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Do WOŚPowców
Lepiej dajcie państwu tę samą kasę, co dalibyście WOŚP. Państwo zmarnuje z tego jeszcze większą część niż ekipa Owsiaka. Przy tym poczujecie się patriotami hehe
Przecież od
samego początku uważałem pana Owsiak za złodzieja i uważam tak dalej to druga afera ambrgold tylko tu wszyscy siedzą cicho bo przyzna się że wspierał złodzieja i za wiele głów by poleciało
Michał Banasiak
A może by tak podać linka do tego sprawozdania caritasu?
Sasza92
A dlaczego nie tych i tych?
Pewien ktoś
Miało 8 razy większe wpłytwy ale działa przez cały rok, a WOŚ? gra tylko dwa razy w roku... Wstydze sie za stereotyp mojej wiary, WŁAŚNIE dla tego WOLE wielką orkiestre, nie robią zbędnych porównań a praktycznie w każdym spzitalu widnieje logo sprzętu z serduszkiem a nie z logiem caritasu. Jedno i drugie robi swoje ale to już jest przesada z waszej strony...
lenkov
W sprawozdaniu widzimy: " wydatki na organizację koncertu Przystanek Woodstock 2.661.877,57 " czyli znaczna część z 14 mln zysku i 53 mln przychodu od darczyńców. A gdzie w Pańskim artykule przychody społeczeństwa w postaci ilości wyleczonych dzieci? Może czas zacząć pisać o tym ilu osobom działania WOŚP wyleczyć swoje dzieci?
Krzyś
Czyżby Caritas nie mógł funkcjonować razem z WOŚPem? Są ludzie którzy na Caritas nie przekażą złotówki, a Owsiakowi mimo wszystko wrzucą "pieniążka". Owszem facet robi przy tym show, ale pomoc nie zawsze musi być smutna. A co do Woodstocku, jako przystanku demoralizacji - polecam się samemu wybrać i ocenić. Nie odczuwam, żeby deprawacja tam była większa niż w dużych miastach podczas sobotnich imprez.
iwcia9371
lepsze 28.993.580,43 zł. niż nic!
Wierzacy
A są gdzieś oficialne dane na temat caritasu? Czy tylko ta strona?
ją..
bardzo mi przykro ale wybieram WOSP...nie ma ,które by mnie .A dodam jeszcze,że OBRZYDLIWE jest namawianie ludzi do bojkotu Owsiaka .Jakoś on nie walczy z CARITAS
P.
Autor najwyraźniej wypił za dużo. Czy wie coś o Woodstocku? I o tym, że ów impreza zarabia w ciągu kilku dni niemal 100 mln złotych, z czego spora suma idzie na pomoc Fundacji i jej działania statutowe?
eddievedder
należy wspierać obie fundacje, bo obie notabene pomagają potrzebującym - jedni mniej, drudzy więcej od jednego serduszka WOŚPu nie zbankrutujemy, a WOODSTOCK? Zależy jak się do tego podchodzi, ja nie jeżdżę bo nie lubię "namiotowych" imprez - ale to one są jedne z najlepszych koncertów w Europie i to właśnie on promuje WOŚP. Ot cała zasada działania Owsiaka - ma sprzeczne poglądy niekiedy z naszymi - Katolikami, ale to nie powód, że nie warto pomagać. Może jeszcze powiecie, że pójdę do piekła bo wrzuciłem 5 zł do puszki WOŚPu, a nie Caritasu? Fanatyczni ateiści obrzucają nas błotem, bo to jest na topie, ale takie teksty jak ten dorastają im swoim niskim poziomem. Wybieranie pomiędzy WOŚPem, a Caritasem? Przestańcie, każdy powinien pomagać na tyle ile może, a Owsiak jaki jest taki jest, ale pomaga dzieciom i chwała mu za to. Amen i ogarnijcie się, bo mi się niedobrze robi jak widzę wojnę pomiędzy dobrem mniejszym, a większym, dobro to dobro!
EDEK
Po co takie porównania ?, czy jedyna organizacja, którą należy wspierać to Caritas ? (przy całym szacunku dla tej organizacji, dodam że zdecydowanie bliżej mi do Caritas niż do WOŚP). Jeszcze trochę i wszystko co dobre to będzie jedynie to co kościelne, a wszystkie inne instytucje stanowiące "konkurencję" będą BEEEE. W Polsce jest wystarczająco dużo miejsca dla wielu organizacji chcących pomagać, a przedstawianie ich na zasadzie porównań, która lepsza, itp uważam za mało smaczne ....
Kamil
Czy moglibyście przytoczyć konkretne strony, z których czerpaliście informacje do tego artykułu? Rozliczenia finansowe Fundacji WOŚP są bardzo nieczytelne.
Cotsoor
Odpowiedź na pytanie jest banalna - oczywiście Owsiaka.
siselk
Caritas działa w innej dziedzinie niż wośp. Poza tym tak czy siak jakaś część tych pieniędzy idzie na dobre cele. To już ludzi z wośpu sumienie co z nimi robią.
.
Cieszmy się i radujmy, że chociaż te 54% wpływów jest przekazywana na pomoc innym. Bo niewątpliwie wiele szpitali, wiele moich znajomych korzystało ze sprzętu zakupionemu przez Orkiestrę. Można zwracać uwagę na to, że są rozbieżności w procencie wydatków na pomoc, ale nieszczególnie bojkotować sam Orkiestrę, bo dużo dobrego zrobiła. Uświadamiać ludzi i tyle. A jak wrzucą na Orkiestrę, to okej, bo to jest pomoc.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.