23 kwietnia 2018

Oskarżenia nie pozostały bez echa. Mnożą się pytania o postawy Polaków wobec Holokaustu

(źródło: pixabay.com)

Publikacje oskarżające Polaków o współudział w zagładzie Żydów spowodowały liczne zapytania kierowane do Instytutu Pamięci Narodowej o postawy Polaków wobec Holokaustu. Ten przypomina, że „Holokaust był przede wszystkim przedsięwzięciem państwowym – ludobójstwem zaplanowanym i zrealizowanym przez Rzeszę Niemiecką”.

 

Sztandarową publikacją oskarżającą Polaków o naganne postawy w czasie II wojny światowej niewątpliwie jest tekst reklamujący książkę „Dalej jest noc”, w której Barbara Engelking i Jan Grabowski opisują problem. Publikacja w tygodniku „Newsweek” postawiła sprawę dość jasno i nieuczciwie: „Z każdych trzech Żydów, którzy w czasie wojny uciekli Niemcom, dwóch zamordowali Polacy”. Taka narracja sprawiła, ze do IPN zaczęły spływać liczne pytania dotyczące stosunku Polaków do zagłady Żydów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

IPN postanowił zorganizować panel ekspercki „Postawy ludności II RP pod okupacją” (24 kwietnia (wtorek) 2018 roku. Instytut zaprasza o godzinie 16:00 do Centrum Edukacyjnego IPN w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, a już teraz wydał specjalny komunikat w sprawie.

 

„Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że Holokaust był przede wszystkim przedsięwzięciem państwowym – ludobójstwem zaplanowanym i zrealizowanym przez Rzeszę Niemiecką. Państwo to do realizacji programu wyniszczenia ludności żydowskiej wykorzystało swoje siły zbrojne oraz aparat administracyjny, formacje policyjne oraz służby, tworzone w czasie wojny pod władzą niemiecką także z ludności państw podbitych. Punktem wyjścia do Holokaustu były drakońskie przepisy niemieckiego prawa, narzucanego przez Rzeszę także okupowanym społecznościom” – czytamy.

 

Jak wskazał Instytut, „Rzeczpospolita Polska od pierwszego do ostatniego dnia wojny walczyła przeciw Rzeszy Niemieckiej jako integralna część obozu alianckiego. W odróżnieniu od wielu innych państw europejskich nie wzięła udziału w żadnej z form współpracy z ludobójczym reżimem Adolfa Hitlera”.

 

IPN zauważył też, że Rzesza Niemiecka nagradzała i chroniła tych obywateli państw podbitych, którzy, korzystając ze stworzonych przez Niemców okoliczności, nie tylko podporządkowali się okupacyjnym zarządzeniom, lecz także wzięli udział w zbrodniach. „W warunkach stworzonych przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich znalazły się jednostki, grupy i środowiska gotowe do wykorzystania patologicznych zasad funkcjonowania władz okupacyjnych dla własnych korzyści. Negatywne zjawiska tego rodzaju znalazły swoje odbicie wśród postaw części mieszkańców, nie była od nich wolna też żadna grupa narodowa. Silna chęć przetrwania wojny i strach o najbliższych sąsiadowały zarówno z postawami bohaterstwa i poświęcenia, jak też z postawami haniebnej kolaboracji, a także zabiegania o dobra materialne kosztem życia innych” – podkreślono.

 

Ponadto Instytut przypomniał, że naukowcy w swoich pracach badawczych mają obowiązek przestrzegania „reguł stanowiących podstawę warsztatu historyka, potrzebę rzetelnego wykorzystania źródeł i ich weryfikacji, solidnej podbudowy faktograficznej dla publikowanych tez i wniosków”. Jak dodał, w „wolność badań naukowych wpisuje się także swoboda debaty publicznej nad publikowanymi opracowaniami”, a każda publikacja naukowa jest „przedmiotem krytycznych analiz wskazujących mocne i słabe strony udostępnionych na rynku czytelniczym opracowań”.

 

 

Źródło: ipn.gov.pl

MA

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram