8 maja 2016

Obchody 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej: byliśmy w gronie zwycięzców, ale wojny nie wygraliśmy

(fot. Artur Hojny/FORUM)

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oddano hołd poległym w czasie walk na frontach II wojny światowej. W uroczystościach 71 rocznicy zakończenia II wojny światowej udział wzięli weterani oraz przedstawiciele władz państwowych. Dla Polaków 8 maja, to dzień który przywołuje mieszane uczucia. Bo choć walki na frocie ustały, to kraj na długo znalazł się pod wpływami Związku Radzieckiego.

 

Główne obchody związane z 71. rocznicą zakończenia II wojny światowej odbyły się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wojciech Fałkowski, wiceszef MON przyznał, że 8 maja to z jednej strony dzień radości z powodu zakończenia walk, ale „dla Polski jest to też data, która wywołuje poczucie goryczy”. – Okazało się, że byliśmy w gronie zwycięzców, ale wojny nie wygraliśmy – zaznaczył. Jak przypomniał, polscy żołnierze zostali wyproszeni z Parady Zwycięstwa, a Polska na blisko 45 lat znalazła się w strefie wpływów Związku Radzieckiego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Także weteran – płk Bronisław Maciaszczyk – biorący udział w uroczystości wskazywał, że 8 maja to data, która wywołuje mieszane uczucia. Jak mówił, wprawdzie skończyła się wtedy gehenna wojny, „kiedy każdego dnia można było stracić życie, zostać wywiezionym do obozu, ale później okazało się, że okupacja niemiecka została zamieniona na okupację sowiecką”.

 

Także płk Zygmunt Łabędzki, prezes Klubu Virtuti Militari zaznaczył, że maj 1945 roku wywołuje w nim duże emocje. Jak wspominał, kiedy brał udział w walkach o Berlin myślał, że dokonuje się akt sprawiedliwości. Jednak po wojnie okazało się, że porozumienia zawarte przez największe mocarstwa nie pozwoliły się mu cieszyć z wolności i Polski o jakiej marzył. Podczas konferencji jałtańskiej przywódcy USA i Wielkiej Brytanii zgodzili się na to, by nasz kraj znalazł się w strefie wpływów ich wojennego sojusznika ZSRR.

 

II wojna światowa przyniosła śmierć około 6 milionów Polaków. Straty wojenne dotąd nie zostały oszacowane – to nie tylko zniszczone miasta i wsie, ale też rozgrabione majątki, dzieła sztuki. Nie można też zapomnieć, że w wyniku porozumień jałtańskich Polska utraciła około 70 tys. km kwadratowych powierzchni.

 

Źródło: tvp.info

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 128 057 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram