DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 WRZEŚNIA
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Imieniny obchodzą:
Eustachy, Faustyna, Filipina
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Nuncjusz apostolski Szwajcarii urzeczony Mszą trydencką. To odkrycie nowego świata

Data publikacji: 2017-05-20 07:00
Data aktualizacji: 2017-05-19 09:32:00
Nuncjusz apostolski Szwajcarii urzeczony Mszą trydencką. To odkrycie nowego świata
Zdjęcie ilustracyjne fot. Marcin Mituś / Trydent Przemyska

Nuncjusz apostolski w Szwajcarii po raz pierwszy w życiu celebrował mszę świętą w rycie trydenckim. To odkrycie nowego, cudownego świata – mówi o swoich wrażeniach hierarcha.

 

Arcybiskup Thomas Gullickson od 2015 roku pełni funkcję nuncjusza apostolskiego w Szwajcarii, te same obowiązki sprawując zarazem w Lichtensteinie. 13 maja tego roku był dla 66-letniego kapłana urodzonego w Stanach Zjednoczonych dniem szczególnym. Hierarcha, który święcenia kapłańskie przyjął ponad 40 lat temu, odprawił wówczas Mszę świętą w rycie trydenckim – po raz pierwszy w życiu. Podzielił się później swoimi wrażeniami, przyznając, że odkrył zupełnie nowy, cudowny świat liturgiczny.

 

Nuncjusz od dawna był znany z sympatii dla nurtu tradycjonalistycznego, choć sam nigdy nie sprawował liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. „13 maja ten stary człowiek mógł przekroczyć próg w nowy i cudowny świat” – opisał hierarcha wrażenia z celebracji na swoim blogu. Mszę celebrowano w setną rocznicę objawień fatimskich w szwajcarskim Fischingen.

 

Zanim abp Gullickson objął funkcję nuncjusza apostolskiego w Szwajcarii i Lichtensteinie, ten sam urząd sprawował od 2011 roku na Ukrainie. Jego przeniesienie bardzo krytycznie skomentowały liberalne media szwajcarskie, przekonując, że to niewłaściwy człowiek na takim stanowisku.

 

Teolog i kierownik studiów Instytutu Pedagogiki Religii Uniwersytetu w Lucernie, Markus Arnold, mówił nawet o zagrożeniu pokoju religijnego w Szwajcarii. Uczony wystosował protest do prezydenta kraju, ostrzegając przed arcybiskupem jako rzekomym zwolennikiem „katolickiego fanatyzmu”.

 

W Mszy świętej uczestniczyli klerycy i kapłani z seminarium prowadzonego przez Bractwo Kapłańskie św. Piotra w szwajcarskim Wigratzbad.Źródło: Katholisches.info 

Pach


 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
marek
lepiej późno niż wcale
John Galt
Co za czasy i jakież odkształcenie wiary, że JE Nuncjusz dziwuje się jedynej katolickiej Mszy Św? Lepiej późno... Mam nadzieję, że JE Nuncjusz już tylko tridentinę będzie sprawował, jak Pan Bóg przykazał!
B
Msza nie polega na doznawaniu uroków, nie jest sensem mszy doznawanie uczuć, ale jeżeli towarzyszą jej dobre uczucia, to tym lepiej. Jesteśmy ludźmi, ludzie mają ciała, ciała mają uczucia. Jeżeli tylko nie zastępują Boga, czyli jeżeli nad nimi panujemy, to bardzo dobrze że są, bo pomagają. Bóg nie stworzył niczego złego.
Jacek
To być nie może że są jeszcze tacy, którym spodobała się Msza Trydencka. Toć to schizma, koszmar, nieposłuszeństwo. A miało być tak piknie, po judeoprotestancku cyrklem i węgielnicą nakreślone, a tu nagle ujawnia się element reakcji wrogi jedynie słusznej linii ducha soboru, Gwałtu rety!
stan
Od kiedy msza święta polega na doznawaniu uroków?
Kazio
Można? Można!...z Bożą pomocą ????
robespier
Słowa nuncjusza pokazują tylko jak wielkiego spustoszenia dokonał w Kościele modernizm. Jeśli nuncjusz musi odkrywać ten "nowy, cudowny świat"...? Oczywiście lepiej późno niż wcale.
K.
Msza Trydencka. To jest to. To jest ta JEDYNA, właściwa Msza. Tam gdzie są odprawiane Msze Trydenckie tam jest prawdziwy Kościół. Tam są prawdziwi, wierni Bogu i Tradycji Kościoła Kapłani. Uczęszczam na Mszę Trydencką od 1.5 roku w Niedziele, a codziennie od 5 miesięcy. To jest niesamowite Misterium, Najświętsze Sacrum. Tego co mówią Kapłani na kazaniach na tych Mszach nie usłyszy się w innych Kosciołach. A mówią prawdę, samą czystą prawdę Katolicką wierną Tradycji Kościoła i nauce Jezusa Chrystusa. Boże dziękuję Ci z całego serca za Msze Trydenckie, za to, że dałeś mi znaleźć i poznać prawdziwą, Jedyną Mszę Wszechczasów. Błogosław wszystkim Kapłanom, którzy te Msze celebrują.
r
"Teolog i kierownik studiów Instytutu Pedagogiki Religii Uniwersytetu w Lucernie, Markus Arnold ... wystosował protest do prezydenta kraju, ostrzegając przed arcybiskupem jako rzekomym zwolennikiem katolickiego fanatyzmu" - taki mundry ten teologo-kierownik, a nie zna znaczenia pojęć których używa. Przecież abp. Gullickson jest katolickim fundamentalistą, a nie fanatykiem. I na pewno nie jest zwolennikiem fanatyzmu, bo gdyby tak było, dawałby swoim przykładem wzór jak trwać w błędnych poglądach, niezależnie od okoliczności. A przecież abp. Gullickson przyznaje że zmienił swe poglądy "przekraczając próg w nowy i cudowny świat". Raczej wygląda na to, że to ten teologo-kierownik jest fanatykiem. Antykatolickim.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.