DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Michał Wałach

Nowe dowody czyli Wielki Brat patrzy

Data publikacji: 2017-02-17 07:00
Data aktualizacji: 2017-02-21 19:29:00
Nowe dowody czyli Wielki Brat patrzy
FOT. BARTLOMIEJ KUDOWICZ/FORUM

Rozmaite instytucje państwowe i służby, a do tego banki i firmy z branży informatycznej wiedzą o nas więcej, niż się nam wydaje. Panami własnej prywatności nie jesteśmy już od dekad. Często rezygnujemy z tej władzy bezwiednie, niekiedy też z własnej woli. Kolejny bastion naszej wolności padnie po wprowadzeniu do obiegu w przyszłym roku nowych dowodów osobistych. Nie słychać jednak protestów. Może więc dobrze nam w roli niewolników systemu?

 

Zgodnie z planami resortu cyfryzacji, w przyszłym roku wprowadzone zostaną do obiegu jeszcze nowsze modele dowodów osobistych. Obowiązujące zaledwie od stycznia roku 2017 rozwiązania już nie spełniają oczekiwań, jednak przed zapowiadaną na rok 2018 zmianą otrzymać może je nawet 8 milionów Polaków: 5 milionom kończy się ważność dokumentów wystawionych w roku 2007 (wtedy odeszliśmy od „książeczki), zaś 3 miliony przekroczą 18 rok życia lub po prostu zgubią dowód. Wprowadzenie najnowszych pomysłów potrwa więc lata.

 

Ogłoszona przez Ministerstwo nowa koncepcja dowodu zakłada istną rewolucję w użyteczności dokumentu, ale także w relacjach obywatela i urzędów oraz… wiedzy państwa o nas samych. To ostatnie może okazać się w dłuższej perspektywie niezwykle poważnym zagrożeniem dla wolności. Chodzi między innymi o umieszczenie w dokumencie naszych cech biometrycznych, czyli zakodowanego przy pomocy aplikacji ICAO wizerunku twarzy.

 

Odczuwalna zmiana zajdzie m.in. na lotniskach, gdzie kontrola polegać będzie mogła wyłącznie na pokazaniu się „oku” kamery, która porówna to, co zobaczy, z zakodowanym wizerunkiem naszej twarzy.

 

Resort, co oczywiste, zapewnia wyłącznie o pozytywach planowanego rozwiązania. Na stronie internetowej ministerstwa możemy przeczytać, że „nowy elektroniczny dowód osobisty będzie w sposób jednoznaczny i niezaprzeczalny potwierdzał tożsamość obywatela, będzie też służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów w cyfrowym świecie”.

 

Nowy dowód ma ponadto służyć do identyfikacji obywatela w kontaktach z e-administracją oraz składania podpisów, a także umożliwiać komunikację z terminalami do obsługi kart. Dzięki dokumentowi będziemy mogli także zapisać się do lekarza bez pokazywania dodatkowych dowodów ubezpieczenia.

 

Pomijając finansowy aspekt zmiany, którą szacować należy w rozłożonych na lata miliardach, warto zwrócić uwagę na jej wymiar inwigilacyjny. Wszak władza, dzięki zainstalowaniu w dowodach osobistych danych o naszym wyglądzie, będzie mogła w łatwy sposób nas namierzać. Wystarczą do tego kamery. Tych zaś nie brak na naszych ulicach. Już dzisiaj niemal bez przerwy obserwują nas rozmaite urządzenia rejestrujące. Jedne monitorują natężenie ruchu ulicznego, inne sprawdzają prędkość z jaką jedziemy z punktu A do punktu B, kolejne zaś obserwują nasze zachowanie w miejscach publicznych.

 

Społeczeństwo natomiast nie jest przeciwne instalowaniu nowych kamer. W roku 2014 w trakcie zorganizowanego na okoliczność planów organizacji olimpiady oraz budowy metra w Krakowie referendum, aż 69,7 proc. głosujących poparło stworzenie w mieście systemu monitoringu wizyjnego.

 

Mimo powszechnych zapewnień o dążeniu do bezpieczeństwa, nie jest oderwaną od rzeczywistości obawa, że specjalny algorytm sprzężony z systemem kamer oraz bazą twarzy obywateli będzie budował raport o naszych poczynaniach. Już dzisiaj w podobny sposób działa Google, zbierające dane dotyczące logowania naszego telefonu i w oparciu o to sugerując nam np. inną trasę powrotu do domu po obfitej kolacji zjedzonej na wakacjach. Różnica jest taka, że z usług amerykańskiego potentata korzystamy, gdy chcemy, a kupując telefon z systemem Android, w zamian za używanie darmowego oprogramowania zgadzamy się na swoistą inwigilację. Tymczasem z państwa i systemu rejestracji obywateli nie można się „wypisać”.

 

Uzasadnione są więc pytania nie tylko o bezpieczeństwo naszych danych. Bowiem nawet gdy nie będzie nam groził wyciek takiej posiadanej przez państwo wiedzy z systemu, wciąż należy mieć obawy o dobrą wolę rządzących. Od znajomości każdego ruchu człowieka do szantażowania jednostki droga jest niezwykle krótka. Stamtąd tylko krok do manipulowania całym społeczeństwem. Czy naprawdę tego chcemy?

 Michał Wałach
 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Tomasz
sir Ryszard swoje dywagacje włóż do gaci .Nowy Porządek Świata zbliża się .
tabernaculum
no moga zapomniec ze wymienie koniec z tymi znamionami be$tii i $y$temu nad ktorym czuwa moloch,
nemo
Ja sabotuję wszystko, co odbiera mi prawa. Mięsko kupuje tylko od rolników, warzywa i owoce też. A jak będzie dowód bio-coś tam, to zapuszczę włosy, zrobię na cukier nie będę się golił, zonę poproszę o cienie pod oczami, sam dorobię rankę z plastrem i to bedzie moje zdjęcie. A jak zaczną jeszcze bardziej przeginać poszukam jakiegoś normalnego kraju, studnię zakopię, a dom sprzedam lub wyburzę, a nie pozwolę na przejęcie przez "garbate nosy".
@Michał Wałach
Michał, dokleisz sobie wąsy i staniesz się nieuchwytny.
Kaśka
Ten kto może niech dąży jak najszybciej do samowystarczalności. Niech buduje dom i tak się zabezpieczy żeby przez kilka miesięcy wytrzymał bez prądu, wody i gazu dostarczanego przez państwo. Żeby miał zapas żywności dla rodziny. Pamiętajcie też, że szatan może wiele, ale wolnej woli bez zezwolenia naszego nie może nam odebrać! To nasze prawo od Boga! Pozdrawiam! Z Bogiem!! Lepiej zginąć niż znamię bestii przyjąć!!!
gaga
Ja jak tylko mogę unikam płacenia kartą, bo wiem że jak większość ludzi zacznie płacić kartą o wiele łatwiej będzie im wprowadzić czipowanie ludzi
agricola
Takie wyzwania rozwijają inteligencję. Znajdzie się sposób na te "wynalazki". A niewolnicy zawsze pozostaną tylko niewolnikami, w ciągłym strachu, że "Pan" nie da papu, bez względu na to czy zdyscyplinuje ich kijem czy czipem. Pomnażajcie swój majątek w głowie, nie w banku.
PCh24.01
Z kamerami ulicznymi jest poważny problem. Systemy identyfikacji są gotowe i z pewnością już działają (nieoficjalnie): sprawdźcie INDECT - ogólnoeuropejski system (z)relizowany m. in. przez kilka polskich uczelni. Już tylko deklarowane cele i środki jeżą włos na głowie. Wracając do kamer: część już ma wmontowane mikrofony - więc trzeba uważać co się mówi (dane audio nie są dostępne dla zwykłych operatorów - to jest zarezerwowane dla bezpieczniaków). Dodajmy do tego, że wszystkie e-maile oraz SMS-y i rozmowy komórkowe są rejestrowane (tak, rozmowy też, nie tylko informacje o połączeniach). WOLNOŚĆ NIE JEST DANA ZA DARMO - ONA KOSZTUJE! I to będzie widać coraz bardziej w sensie dosłownym. Dziś by uniknąć inwigilacji w transporcie miejskim (bilety elektr., kamery wewnątrzpojazdowe) można jeździć taksówkami, ale i tu anonimowość się skończy jak w Chinach: w każdej taksówce kamera, a obraz przesyłany na żywo do komisariatu... to nie żart - tam już tak jest. Z Bogiem!
Wydra
Problem polega na tym, że jak ktoś będzie niegrzeczny, to mu się czipa wyłączy, i niczego nie kupi, nie załatwi żadnej sprawy w urzędzie, nie kupi biletu na podróż. Po co zaraz na rękę?
Napsterion
Przecież dowód na chip nie jest czymś zupełnie nowym. W krajach unii europejskiej jest to standard od wielu lat. Tak bardzo boimy się o tę prywatność, a słusznie autor artykułu przytacza system Android. Co z facebookiem, kontami pocztowymi i innymi portalami społecznościowymi. Moim zdaniem stwarzają one o wiele większe niebezpieczeństwo niż bohater tego tekstu. O ile nowy dowód będzie ułatwieniem to wydaje mi się, że bez niego inwigilacja jest już na wystarczającym poziomie. Zdecydowanie bardziej przeraża mnie perspektywa zupełnego usunięcia banknotów z naszego zycia.
Tomasz
Sir Ryszard nowy porządek świata projekt sekty diabelskiej masonerii w praktyce totalna kontrola społeczeństwa .
qwert
korea północna łelkam tu
Krzysiek
Numery seryjne dla ludzi wprowadzili niemcy w obozach koncentracyjnych, potem w ameryce wprowadzono social security a wraz z nim numer seryjny dla każdego kto chce "legalnie" żyć w tamtym ustroju. Dziś już nikt nie kojaży traktowanie ludzi nie jako osoby ale jako produkt oznakowany numerem seryjnym. Wraz z bezpeczeństwem czy ubezpieczeniem idzie totalitaryzm a wraz z nim glajszachtowanie (gleichschalten).
zbm
Wszystko to jest niczym, wobec tego, iż ludzkość weszła drogę niezywkle niebezpiecznego trendu, aby całe codzienne życie ludzi, organizowały programy komputerowe i cybernetyczne maszyny.Naprawdę, to jest prawdziwe niebezpieczeństwo. W Moskwie, ludzie dostają błędne zawiadomienia od...komputera, który na skutek pomyłki kamery drogowej,pomyłkowo wręczył mandaty za jazdę po mieście- zaś proces odwoławczy jest niezwykle skomplikowany i trudny do przebrnięcia-bo policja i urzędnicy bardziej wierzą...komputerom!!!Rodzina belgijska adoptowała robota-"dziecko", z pełnymi prawami obywatelskimi Belgii, a dzisiaj niejaki Bil Gatz, nawołuje aby opodatkować roboty!!-znaczy się, żeby jak ludzie płaciły podatki i opłaty socjalne.Czy trzeba mieć wielka wyobraźnię, co będzie kiedy "swiadomowe" roboty zaczną domagać się swoich praw?To już się dzieje
R...
Walczmy jeszcze o to, żeby nie odebrano nam możliwóści płacenia gotówką. To nie jest takie błahe. Bo wtedy jak się nie zaczipujesz, to nie będziesz mógł nic kupić ani sprzedać. I zginiesz z głodu.
tym
@sir_ryszard: na razie z obrońców życia PiS zrobił ruskich agentów. Ale we Francji już wprowadzono prawo pozwalające wsadzić do więzienia za wypowiadanie sprzeciwu wobec aborcji. Wystarczy jedna Ustawa PiS i masz to samo w Polsce. Niemożliwe? Nie sądzę. Wystarczy zerknąć na politykę PiS wobec banderowskiej Ukrainy. Sprzeciw społeczny dla finansowania bandytów nie odnosi żadnego skutku.
r
@sir_ryszard: problem zacznie się wtedy, gdy za "zwykłego, prawego obywatela" nie będzie już uważany ktoś, kogo jedynym "przestępstwem" będzie bycie katolikiem.
sir_ryszard
Co za belkot bzdur. Inwigilowanie w celu pozniejszego szantazowania ludzi. Zwykly, prawy obywatel, któremu nic wiekszego nie można zarzucic, moze sobie takie dywagacje do gaci wsadzić.
Cecylia
Do mm - mój dowód się kończył za około rok, mimo to kilka miesięcy temu wyrobiłem bez problemów nowy. Idź i złóż wniosek.
Serafin
Znamię bestii z apokalipsy czyli czip na rękę coraz bliżej. Polecam posłuchać wszelkie wykłady Ks. Pawła Murzińskiego. Żyjemy w końcowym etapie wypełniania się Apikalipsy. Obudźcie się ludzie.
paweł
a ja jadę na karaiby i proszę o azyl !!!!!
Marcin
nie przesadzajmy ICAO już od lat jest stosowane w paszportach i to prawie na całym świecie, i nikt jakoś się temu nie sprzeciwia... Pamietajmy też, że w dobie internetu coś takiego jak anonimowość nie istnieje, czy to się nam podoba czy nie...
Bartek
Wszelkie zmainy "ulatwiajace" obywatelowi zycie ma na celu obezwladnienie i zniewolenie kazdego z nas. Ludzie nie protestuja bo sa zapedzeni za praca i codziennymi obowiazkami, a takze dlatego, ze nie mowi sie o tych zmainach na porzadku dziennym, a jesli juz tom jedynie z pozytwnej strony. To jest globalny system jednego rzadu i jednej wiary szatanizmu.
Antyproton
A na koniec, dla naszego dobra, aby zapobiec gubieniu ID otrzymamy znak na czolo lub ręke.
R5
wygląda, że znamię bestii z Apokalipsy coraz bliżej...
AnnaN
@ do mm: wymienić nie możesz jak masz ważny, ja swój w tym roku najpewniej "zgubię" i będę musiała wyrobić nowy
r
Trzeba będzie zakładać na twarz maski. Albo burki.
Piotr
O ile chipowanie ludzi jest ewidentnie chore, o tyle karty z chipem są trudnym zagadnieniem, bo tutaj wiele rzeczy dzieje się bez naszej wiedzy, albo poza naszymi kompetencjami. Mając kartę z chipem nie wiem, co na tym chipie jest, chociaż mnie to dotyczy. Czytnika przecież nie mam. A jeśli nie chcę, aby przechowywano dane o mnie sprzed 15 lat? Dokumenty papierowe zawsze można dać do niszczarki. Odciski palca pobiera się przestępcom, ja mogę sobie nie życzyć. Idąc na wybory, komputer będzie rozpoznawał moją twarz, bo pracownik komisji to za mało, żeby ją rozpoznać? Tak rozumiem sens danych biometrycznych dla nie-przestępców.
trooper
Trudno. Będzie można nas zidentyfikować po kamerze. O to chodzi? Już dziś można. Aby ten dowód nie był inwigilatorem jak samrtfon. Oby do czipowania nie doszło.
Stormer
@do Stormer: sam to wymóżdżyłeś? Masz może nowy paszport z danymi biometrycznymi (ja mam)? Jeżeli tak, robiłeś jakieś specjalne zdjęcie 3D do niego (ja nie robiłem)? :-D :-D :-D
Akwin
aaa - nie żaden paleolibertarianizm, tylko zwyczajna konsekwencja katolickiego ujęcia ludzkiej godności. W libertarianizmie nie ma metafizyki, bo to jest system społeczno-ekonomiczny, a nie filozofia systemowa, więc nie ma sensu zastanawiać się nad kolejnymi modyfikacjami liberalizmu/libertarianizmu, skoro z podstawowych pojęć i antropologii chrześcijańskiej możemy wyciągnąć wszystko.
mm
Orientuje się ktoś, czy można złożyć wniosek o nowy dowód na 2 lata przed utratą ważności obecnego?
upper
Polecam film o snowdenie
ghjkdg
Kolejny krok w kierunku przyjmowania znamienia Bestii - czipów RFID - "dobra zmiana"
do Stormer
Stormer - zauważ, że czym innym jest zwykłe zdjęcie (płaskie, w wymiarze 2d) a czym innym zapis biometryczny, nowoczesny format. Obecne zdjęcie nie pozwala "oku kamery" nas identyfikować. Nowinki już tak! To jest różnica.
mk
@obywatel Rok 1984 to był 33 lata temu ,teraz jest tylko gorzej :-)
obywatel
Rok 1984 zbliża się wielkimi krokami. Elektroniczne dokumenty osobiste, elektroniczny pieniądz, elektroniczna kontrola nad wszystkimi.
Stormer
Ciekawe. Co jest na pierwszej stronie obecnego dowodu? Czy przypadkiem nie jest to "wizerunek naszej twarzy"? :-D
Antoś M.
Może wypadałoby najpierw spróbowac na przybyszach do EU. Ponoć tak trudno ich rozróżnić. A i terroryzm miałby się cienko...
mk
@Gregorius_M No tak , trzeba do tego podejść ze zdrowym rozsądkiem . Instytucje państwowe ,czy korporacje zbierają całą masę danych ,a nawet te mało istotne mogą w rękach ludzi złej woli być wyjątkowo groźne. Zdeterminowany oficer służb specjalnych wyposażony w takie dane i przed którym ktoś postawił jakiś cel może być gorszy od diabła . Z potknięć , niezręczności może się starać zastawiać pułapki ,manipulować itd. brrrr . Jak zaczyna się zauważać istotną statystycznie korelację między tym co robi się w sytuacjach prywatnych ,ze zdarzeniami z życia codziennego ,to albo mania prześladowcza ,albo ...
Gregorius_M
Ostrzegania Polaków nie można zaniechać ale... nasze wizerunki państwo ma już dawno - przecież zdjęcia na plastykowych dowodach są drukowane ze skanu. Kamery też działają od wielu lat. Postępu technologicznego raczej nie powstrzymamy - bo przecież chętnie korzystamy z tych dobrodziejstw. Prawo trzeba zmienić i prawa trzeba przestrzegać, dzieci wychowywać... Żeby inwigilacja była skierowana przeciw przestępcom a nie obywatelom.
mk
Co do Androida Googla ,to system ten jest oparty w zdecydowanej większości o oprogramowanie na licencjach typu GPL , otwarty kod źródłowy. Główną ideą ,przyświecającą Open Source jest to ,że użytkownik wie , ma kontrole nad tym co się dzieje w urządzeniach ,które są jego własnością . Niestety coraz bardziej staje się to fikcją . Coraz trudniej np. zainstalować aplikację ,bez pośrednictwa GoogleStore ,czy zmusić urządzenie by nie komunikowało się z serwerami Googla ,czy zainstalować własny tzw.ROM .
NWO
New World Order?
12345
Proszę napisaz o KZK GOP i ich karcie ŚKUP, która zmusza obywateli, nawet posiadający bilet miesięczny, do rejestrowania KAŻDEGO wjazdu pasażera. Albo Londyńskie metro, które rejestruje każde wejście do metra. To są niebezpieczeńśtwa, ale bez przesady. Nie panikujmy.
ma
@Copoczac: a na jakie? Bo wszędzie przewidziane jest takie "dobrodziejstwo dla ludzkości". No, chyba któryś z biegunów pozostał jednynie...
NWO pełną gębą !
już się zaczyna ucisk !
Copoczac
Chyba czas na zmianę obywatelstwa.
Piotr
Szczytem wszystkiego ma być kiedyś czipowanie ludzi. Dzisiaj jeszcze wydaje się to nierealne, ale zaślepienie ludzi zbyt dużą liczbą różnych inteligentnych kart może to ułatwić. Jeśli musi być dowód na czip, to niech się na tym zakończy i żadnych innych kart. Ale czy rzeczywiście musi być dowód na czip? Trzeba próbować żyć na przekór tej cywilizacji. Nie noszę zegarka na ręce i zupełnie mi tego nie brakuje. Nie wszystko w tych bazach danych musi być złe - na przykład w genealogii rola baz osobowych jest pozytywna. Trzeba pilnie śledzić, gdzie jest granica dobra i zła. Konkretne nadużycia zgłaszać i społecznie monitorować.
aaa
Brawo Polonia Christiana! Artykuły coraz bardziej w stronę paleo-libertarianizmu. Tak trzymać.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.