DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 WRZEŚNIA
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Imieniny obchodzą:
Eustachy, Faustyna, Filipina
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Łukasz Karpiel

Nowa polityczna poprawność. O czym milczeć, o czym pisać

Data publikacji: 2016-12-05 04:00
Data aktualizacji: 2016-12-08 15:24:00
Nowa polityczna poprawność. O czym milczeć, o czym pisać
Krystian Maj/FORUM

Prezes PiS nie jeden raz przestrzegał przed ograniczeniem wolności wynikającym z uległości wobec reguł politycznej poprawności. Po objęciu przez partię Kaczyńskiego władzy jego polityczni i medialni poplecznicy zdają się wprowadzać do publicznego dyskursu kanony i wzorce, które śmiało można określić mianem politycznej poprawności dobrej zmiany. Jej główna zasad brzmi: nas się nie krytykuje.


Ileż to razy przedstawiciele obecnej władzy i ich medialni stronnicy nawoływali do odrzucenia garba politycznej poprawności kneblującej swobodę wypowiedzi. Słusznie wskazywano dziedziny życia szczególnie porażone wspomnianą przypadłością. Ze szczególnym pietyzmem egzekwowano polipoprawną cenzurę w sprawach dotyczących subkultury LGTB oraz islamu i jego wyznawców. Polityczna poprawność stała na straży dobrego samopoczucia niemal każdej mniejszości. Aby całkowicie zostać uwolnionym od krytyki niegodnego postępowania należało – poluzujmy wodze fantazji – zostać czarnym „kochającym zdecydowanie inaczej” transwestytą o imieniu Ahmed, który przybył do Europy gdzieś zza Morza Śródziemnego na zaproszenie kanclerz Merkel. Tak ukonstytuowana osoba z pewnością nie musiałaby się ograniczać w dawaniu upustu swej wrodzonej ekspresji w żadnej dziedzinie.


Żarty się skończyły w momencie kiedy rozzuchwalone hordy strażników politpoprawności zaczęły domagać się penalizacji „mówienia jak jest”. Na potrzeby nadchodzących procesów uknuto szereg wygodnych i niezmiernie pojemnych pojęć – homofobia, islamofobia, czy mowa nienawiści. Ta ostatnia wydaje się być upiorną w swej użyteczności sumą wszystkich możliwych do ukarania „fobii”.


Trzeba docenić wysiłek jaki w walce z bojówkarzami antyrasizmu, antyfaszyzmu itp. poniosły tzw. media niepokorne. Jednak bardzo szybko okazało się, iż deklarowana prawicowość nie stanowi remedium na politpoprawne ukąszenie. W niedługim czasie medialny i polityczny dyskurs doczekał się nowego zestawu tematów w których obowiązują nieformalne zakazy. W niektórych wypadkach można wręcz mówić o pewnym tabu otaczającym niektóre zagadnienia.


Nietrudno będzie je zidentyfikować i spróbować odtworzyć zbiór niepisanych reguł tworzących nową polityczną poprawność:


Jeśli nie podoba Ci się, to co dzieje się na Ukrainie – jesteś ruskim agentem.


Jeśli wypominasz Wołyń, mówisz o konieczności mówienia prawdy o zbrodniach jakich dopuścili się ukraińscy rezuni na Polakach – patrz punkt pierwszy.


Jeśli nie upajasz się wizją zacieśniania relacji z USA, krytykujesz podejmowane przez Wuja Sama kroki, także te dotyczące Polski – już możesz się ujawnić, zanim zrobią to Twoim moskiewscy mocodawcy.


Wskazany jest również szczególny zachwyt nad zagraniczną polityką polskiego MSZ, w innym przypadku pewnie jesteś pogrobowcem Geremka.


Popierałeś obywatelską inicjatywę „Stop aborcji”, czułeś się głęboko poruszony i zły z powodu potraktowania jej per noga przez PiS – dybiesz na rząd, chcesz powrotu do władzy PO, PSL, PZPR, a może i nawet WKP (b).


Dawałeś wyraz swemu rozczarowaniu postawą parlamentarzystów PiS podczas głosowania nad zakazem aborcji, deklarowałeś rozczarowanie, a nawet niechęć do powtórnego oddania głosu na partię Kaczyńskiego – agent, wywrotowiec i woda na młyn rewanżystom z całego świata.


Trudno też nie ulec wrażeniu, iż wciąż obowiązuje embargo na pogłębioną refleksję dotyczącą państwa Izrael i relacji polsko-żydowskich .


Z pewnością przykłady można by mnożyć. Już jednak można dostrzec fakt, iż na naszych oczach dokonuje się proces napełniania starych reguł nową treścią. Możliwość, po latach posuchy dawania upustu w krytyce np. niemieckiej polityki, czy artykułowania patriotycznego przekazu w medialnym i politycznym mainstreamie zaślepia na wprowadzane na innych polach ograniczenia.


Nie o taką dobrą zmianę chodziło… 

 


Łukasz Karpiel
  

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
agricola
A Ktoś tu miał jakieś złudzenia?
r
@Sebastian: "NIE ZMUSZAJCIE, NIE ZAKAZUJCIE, NIE NISZCZCIE WOLNEJ WOLI..." - czyli, w konsekwencji, jesteś zdania że należy znieść wszelkie prawo? Potrafisz sobie w ogóle wyobrazić, jak okropny stałby się świat totalnej anarchii?
Sebastian
Jeśli uważamy, że BEZ USTALENIA PRZEPISÓW PRAWA ZGODNYCH Z NASZĄ WIARĄ, mamy zły rząd/przepisy - nie jesteśmy wolnymi ludźmi w Wierze. Jeśli nie umiemy funkcjonować bez Prawa Bożego zapisanego w kodeksach świeckich sami powinniśmy poszukać drogi do Boga. "Idźcie i nauczajcie..." - nauczajcie, przekonujcie - argumentujcie, świadczcie swoją postawą! NIE ZMUSZAJCIE, NIE ZAKAZUJCIE, NIE NISZCZCIE WOLNEJ WOLI istot ludzkich (nie znających Boga). Ziarno, które nie kiełkuje pomimo trafienia na dobry grunt nie zmusi się do wydania plonów - zgnije lub okaże się słabe i karłowate, zanieczyszczając dobry plon. Ci, którzy odrzucają Wiarę MAJĄ TAKIE PRAWO, Bóg dał im wolną wolę! Wierzący mogą jedynie wskazywać Drogę - NIE BUDOWAĆ KANAŁY z zakazów i nakazów (tak, takie do ścieków!) - Bóg nie chce wszystkiego co się da, nie jest pazerny. "Proście, a będzie Wam dane...", "Błogosławieni Ci, którzy nie widzieli a uwierzyli..." - Naród Wybrany, Wierzący to nie wszyscy, nikt na siłę.
leon
Mnie oburza i brzydzi poprawność pasterzy kościoła. Tylko czterech sprawiedliwych. To jest dopiero hańba!
aron
Niestety PIS=PO albo i gorzej
Anna
Panie Romanie, nie zamierzam z panem się spierać. Notki, z którymi się zetknęłam mówią same za siebie. Piszę, że nie uważam tzw " niezależnych blogerów" i tyle. A co do porządności, nie znam człowieka, ale wiem na pewno, że nie można publicznie poniżać człowieka, z którym jeszcze niedawno chleb się jadało.... A to miało miejsce z Braunem. Można się z nim nie zgadzać, ale po co zaraz atakować? Pozdrawiam.
Roman Dorna
@ Anna i Leaf 427 : przykro mi, ale to raczej Wy sie ośmieszacie, pisząc takie brednie i tak odbierając to, co napisał Coryllus, uff... Czy naprawę trzeba tłumaczyć takie zdanie, na tej stronie, komuś kto chce zabierać głos w tak ważnych sprawach, a nie rozumie podstawowego sensu zdania ? Ja, jako jeden z bardzo wielu, również podpisuję takie apele gdy je otrzymuję, ale robię to tylko dla spokoju sumienia. Również uważam, że to niczego nie zmieni, bo już byly miliony takich podpisów i partie rządzące (PiS), a więc ich Sejm, zagłosuje tak, jak im się poleci. "Dobra zmiana" ? Przecież niedawno znów taki odcinek serialu oglądaliśmy. A odpowiednie dane osób składających podpisy, odpowiednie archiwa zarejestrowaly. Najkrócej. Ot i wszystko, co (ja myślę) chciał i powiedział bardzo porządny człowiek, Coryllus. Pozdrawiam, z Panem Bogiem.
pl
Zgadzam się z Autorem. Niestety.
piotr
Piszecie do mnie że nie wspomagam Was datkami.A za co mam wspomagać ?.Nie róbcie za pożytecznych idiotów.Dajecie młyn na wodę mendą w rodzaju Gów.a Wyborczego tvn i innym szmatą.TROCHĘ ROZWAGI !!!.
Leaf427
Pani Anno. Poważnie? Tak napisał Coryllus o akcji antyaborcyjnej? No to już się kompletnie skompromitował. Sprawa głosowania przeciw aborcji pozwoliła oddzielić ziarno od plew, prawdziwych patriotów i chrześcijan od deklaratywnych. Na wierzch wyszły zamysły serc wielu. Jedyna szansa od 9-ciu lat a oni nie poparli tylko kłody rzucali bo partia zagrożona. Wielu moich bohaterów spadło z piedestału.
Anna
Proszę poczytać notki i dyskusję pod nimi u pana Osiejuka: O 4 wesołych kardynałach czy notatka o Pani Kai Godek. Koniecznie z dyskusją, która pod tymi notkami się odbyła. Pani Eska pojechała dalej w wpisach Obrona życia i jej skutki czy Błogosławiony owoc żywota twojego. Doprawdy ci ludzie aspirują do miana niezależnych blogerów i...katolików. Pan Coryllus zaśmiewa się pisząc: Jestem przekonany, że nieustające składanie podpisów pod deklaracjami przeciwko aborcji w każdej formie, a sam złożyłem już tych podpisów ze 20 w różnych miejscach, służy tylko i wyłącznie zbieraniu danych teleadresowych. Czy obrona życia to zbieranie danych adresowych? Co ten człowiek bredzi??
andrem
Katolik powinien być mądry, a mądrość opiera się na prawdzie, która może być tylko jedna. "Po owocach ich poznacie" - tę wskazówkę dał Mistrz. Cieszę się, że pch24.pl funkcjonuje. Przerzuciłem się z tzw. niezależnej.pl kiedy zorientowałem się, że zaczyna stronniczo i wybiórczo opisywać wybrane zagadnienia oraz oczywiście w pełnym oddaniu jedynej słusznej partii pol litycznej. Szybko po wygranych wyborach PIS można było zauważyć tę diametralną zmianę. I pomyśleć, że ta inteligencja PIS ma nas za durniów :) Bóg otwiera nam oczy na to zakłamanie
Krzysiek
@ruisdael. Amerykanie sprzedadzą nas bez mrugnięcia oka i baz żadnych wyrzutów sumenia. To nie są żadni przyjaciele tak jak i nie są przyjaciółmi Niemicy czy Moskale czy Ukraincy. Polski naród nie ma przyjaciół a nasze państwo nie jest narodowe tylko wybierą je obce siły polityczno-ekonomiczne. A dzisiejszy rząd to "historyczna grupa rekostrukcyjna przedwojennej sanacji" działa dokładnie tak samo, jest faszystowska i uwielbia samą siebie. Daja sobie sama plusy i pochwały itp. Wszystko w państiwe, nic poza państwem, nic przeciwko państwu. To jest faszyzm. Pozdrawiam. Z Bogiem!
Leaf427
Coryllusa rozgryzłem ponad rok temu. Opisał na swym blogu pewną sytuację, odgrażał się, paluszkiem groził a tak się składa, że znam osobę , która była świadkiem wydarzenia. Obiektywną i wiarygodną osobę. Coryllus ... jakby to powiedzieć... koloryzował a nawet mijał się z prawdą. Dałem sobie spokój z jego blogiem i twórczością.
zenek
mialem wasz portal za powazny i KATOLICKI, ale z tego co zaczynacie reprezentowac przypomina tygodnik powszechny, macie coraz wieksze trudnosci z siegnieciem do zrodel problemu i lecicie sami po falach latwizny i subiektywizmu, juz nie wiele wam brakuje do "gw" ......
Roman Dorna
Na początek i ja poproszę p. Annę o jakiś link do kalumnii Coryllusa w kierunku PCH24 i Ordo Iuris w sprawie tzw. aborcji. Jeżeli ich nie zobaczę, nie uwierzę, a Panią zaliczę do tych samych "dbaczy" o poprawność polityczną w niszczeniu prawdziwych prawych. Jeżeli zobaczę, będzie to dla mnie bardzo smutne. W wypowiedziach zupełnie zapomniano o tej najpodlejszej, największe straty dla człowieczeństwa przynoszącej poprawności, jaka już jawnie króluje w naszym Kościele. Poprawność która niszczy nasze niezbywalne, dane nam od Boga dary rozumu i wolnej woli, niszczy czystość naszej katolickiej wiary. Dzisiaj wszystko co jest ekumeniczne, modernistyczne, z człowiekiem na tronie i w centrum świata, czyli wszystko razem - rabiniczne, bo to ich wymysł, jest prawdą. I do tego jeszcze, o zgrozo, chcieli by, by pisać to z dużej litery "P". Za tę dłoń podniesioną nad wiarą, kula w łeb ! - napisał by Broniewski, gdyby był katolikiem. Te wiki w owczych skórach, Bóg osądzi.
NWO jest i to prawda !
Zamach w smolensku był to oczywiste jeśli się przeanalizuje niezależne dane i niezależne dochodzenia ! Natomiast jesli ktoś ma inne zdanie odnośnie śmiercionośnych szczepien niż rząd albo inne w kwestii homopropagandy którą PiS musi tolerować to jest ruskim agenewm albo innym niepoprawnym ! Módlmy się za PiS, za kapłanów i za Polskę bo jesteśmy słabi a tylko Chrystus może nas wzmocnić albo Duch Święty !
www
no i ostatni skandal w msz-czyli mianowanie na wysokie stanowisko obywatela obcego kraju! przeciez to sie w głowie nie miści!!!
Do Anna
Proszę o link do tekstu Coryllusa atakującego Ordo Iuris i PCh24. Dziękuję!
NN
Gdy nie jest tak jak chcieliby marzyciele i utopiści, to wtedy są winni, albo Żydzi, albo komuchy lub masoni.
Michu.
@ruisdael Ja podobnie jak prof. Wolniewicz, uważam, że nie było żadnego zamachu. Nakręcanie tej narracji, przez Maciarewicza szkodzi Polsce, a w dalszej perspektywie zaszkodzi też Pisowi.
ruisdael
do Michu- można by dyskutować, ale do momentu kiedy piszesz o ewidentnym wypadku pod Smoleńskiem wszystko traci sens.Sorry.
Pielgrzym
Nie zgodzę się z punktem o Wołyniu. Zarówno istnienie i wsparcie jakim obdarzono film Wołyń pokazuje, że jest to temat jakoś obecny. Posłowie pis, oczywiście aby rozegrać kapitał polityczny i gdy to i pasuje, ale wykorzystują Wołyń w narracji. Jak Beata Mateusiak-Pielucha w artykule na pewnym portalu. Gdzie przy okazji obraziła prawosławnych
Michu.
Autor zauważył kilka istotnych z mojego punktu widzenia problemów. Fatalna polityka zagraniczna. Ciągłe kłanianie sie banderowskiej Ukrainie. To Janukowycz był przeciw nacjonalistom. Obecnie UPa to bohaterowie Ukrainy. Zacieśnianie relacji z nimi to opluwanie wołyńskich męczenników. Co do USA zgadzam się. Znowu będziemy wasalem. Jeszcze wiekszym niz kiedys. Za niepotrzebny kontyngent jankesow, bedziemy budowac droga i zbędną tarcze oraz mnóstwo broni. Najwiecej w Europie!(poza Rosją). Później brak kasy na wolną kwotę. Na Słowacji 17 tys, Chorwacji 24, u nas...3 tys nadal. Inne kraje z naszego regionu współpracuja ze wszystkimi np Wegry. My z Rosją na ostrzu noża, przez ciagle oskarzanie o smoleńsk, który był ewidentnym wypadkiem, a nie żadnym urojonym zamachem. PiS jest lepszy od sprzedajnej platformy, ale również popełnia mnóstwo błędów. Poza tym bankier Morawiecki,.. coś czuje , że zaprowadzi nas na manowce, jak z oszustwem przy kwocie wolnej.
ruisdael
Zgadzam się z elą. Głupoty piszecie. Czy dybie na naszą niepodległość Ameryka czy Moskwa? Czy wyrzynali nas Amerykanie czy Moskale? Wolę oprzeć swoją nadzieję na sile USA niż naszych "przyjaciół " z bezpośredniego sąsiedztwa. Oni już nam swą przyjaźń niejednokrotnie pokazali. I nie powtarzajcie, że najlepiej liczyć tylko na siebie, bo...e, szkoda gadać. Takimi kłótniami wciągacie topielca pod wodę (lewaki i euroliberały już przebierają nogami).
marguar
Nie wolno też krytykować powszechnego przymusu szczepien, ani mówić o powikłaniach, dotykających dzieci na skutek toksycznych iniekcji.
Normalny
PIS gra jedynie rolę tzw. dobrego policjanta. Po złodziejstwach, malwersacjach, zdradach poprzedniej ekipy realizującej rolę tzw. złego policjanta trzeba było jakoś udobruchać opinię publiczną przez okupanta. Stąd ta pozorowana "dobra zmiana", gdzie obrona żydowskich geszeftów i żydowskich beneficjentów jest jednak nadal mottem przewodnim, przynajmniej od kilkudziesięciu lat.Bo skąd ta taka aproryczna awersja do rozliczeń szubrawców ?!
MHW
W II RP prawica była prześladowana przez piłsudczyków. W II i pół RP (PRL-u) prześladowcą była bolszewia. W III RP tyranem była różowa żydokomuna (GW, TVN). A w III i pół RP (dziś) prześladowcami prawicy są wszystkie trzy wcześniej wymienione opcje na raz. To, co łączy wszystkich prześladowców, to instrumentalny, lub wręcz nienawistny stosunek do wiary katolickiej. I jeszcze jedno... Łączy ich gorliwy rabinizm. Od syjonistycznego (PiS), przez liberalny (PO, Petru), aż po internacjonalistyczny (GW, TVN).
ela
Mysle ze tym razem glupoty piszecie,ten rzad musi i tak walczyc na calym froncie,zamiast -walki jescze z zacietrzewiona inna prawica ,moze lepiej rozmawiac a nie przylanczac sie do lewicy w opluwaniu.i szczuciu na forum.Dla jednego jest tylko opinia co powiecie dla drugiego wyrocznia.Doprowadzicie w koncu do tego ze dranstwo waszymi rekami udusi Polske.Wy bedziecie mieli satysfakcje ,a polska szkode ,bo lewactwo znow dorwie sie do wladzy,Wiecej mowy o faktach i omawianie ich niz niedorzecznych opini,bo to tez jest manipulowanie
nadzorca nie ruski
wielki brat nadzoruje Pis....
Anna
Wspomnieć nalezy o trzódce " niezależnych blogerów" Te Osiejuki, Coryllusy, Eski, Sowińce itp...itd Ileż tam zapału w głoszeniu jedynej prawdy - Jarosław Polskę zbaw Najwidoczniejsze to było podczas przeforsowania zakazu zabijania najmniejszych Polaków. Od nich w kierunku PCh24 i Instytutu Ordo Iuris padło najwięcej kalumnii. Niestety.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.