DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2018 r.

Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Nowa imigrancka „dżungla” rośnie w Dunkierce. Sytuacja mieszkających w niej chrześcijan jest dramatyczna

Nowa imigrancka „dżungla” rośnie w Dunkierce. Sytuacja mieszkających w niej chrześcijan jest dramatyczna
fot.PHOTOPQR/VOIX DU NORD/FORUM

Po częściowej likwidacji tzw. dżungli w Calais oraz obozowiska w Téteghem, imigranci bardzo szybko znaleźli nowe miejsce w gminie Grande-Synthe w pobliżu Dunkierki. Obóz już określany jest mianem „dżungli bis”.


W obozowisku w okolicach Dunkierki przebywa około 3 tys. osób w warunkach znacznie gorszych niż w Calais. Obóz znajduje się w sąsiedztwie autostrady, na dużym terenie zagrożonym powodziami. Na podmokłym gruncie rozbito ponad 100 namiotów. -Sytuacja tutaj jest dzisiaj gorsza niż w dżungli w Calais - twierdzi Delphine Visentin, szefowa misji stowarzyszenia „Lekarze bez Granic”. Jej zdaniem „nie są to nawet slumsy, ale wysypisko śmieci pod gołym niebem”.


- Mamy do czynienia z prawdziwym kryzysem humanitarnym. Ci ludzie żyją w warunkach nie do zaakceptowania. Domagamy się reakcji ze strony władzy publicznej - deklaruje Visentin. Standardem w obozie stanowią infekcje układu oddychania oraz wynikające z wilgoci bóle. Chronicznym problemem jest także niewystraczająca ilość sanitariatów grożąca wybuchem klęski epidemiologicznej.


O pomoc w zorganizowaniu obozu dla uchodźców z prawdziwego zdarzenia apeluje do rządu mer miasta Damien Carêm. Paryż na tego typu wezwania do tej pory nie odpowiada – zdaniem władz zwiększyłoby to bowiem ilość nielegalnych przybyszów do Francji.


Szef MSW Bernard Cazeneva obiecał wzmożenie walki z siatkami przemytników ludzi. Jak zadeklarował imigranci zostaną przeniesieni do innej gminy, gdzie warunki pobytu będą lepsze.


Deklaracje ministra nie uspokajają mieszkańców 22 tysięcznej gminy Grande-Synthe. Patrzą oni z rosnącym przerażeniem na rozrastające się obozowisko, obawiając się, że niebawem czekać ich będzie los mieszkańców Calais: kradzieże, napady, agresja i spadek ilości turystów.


Ten imigrancki miecz Damoklesa wisi także nad sąsiednią Dunkierką – nowa dżungla rządzi się swoimi prawami. Sposobami rozwiązywania problemów stała się tam wszechobecna przemoc. Niemal codziennie dochodzi do słownych oraz fizycznych ataków islamskich na imigrantów wyznających Chrystusa. Wielokrotnie tamtejsi parafianie przychodzili im z pomocą, chroniąc w kościołach i budynkach kościelnych. Wielu z chrześcijan zostało brutalnie zaatakowanych nożami, dwóch nie przeżyło przejawów islamskiego gniewu… Do policyjnych interwencji praktycznie nie dochodzi uchodźcy-chrześcijanie muszą liczyć przede wszystkim na siebie i pomoc ludzi dobrej woli.Franciszek L. Ćwik, luk


DATA: 2016-03-08 10:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"uchodźcy-chrześcijanie muszą liczyć przede wszystkim na siebie i pomoc ludzi dobrej woli" - i takich powinno się przyjąć do Polski, jeśli by chcieli, w ramach zobowiązań Kopaczowej.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.