DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Niemcy: Grupa księży i świeckich chce żonatych kapłanów

Niemcy: Grupa księży i świeckich chce żonatych kapłanów
Fot. Lukasz Zarzycki/Echo Dnia/Forum

Opublikowali memorandum, w którym proponują  wyświęcanie tzw. viri probati.

 

Inicjatywa księży, diakonów i świeckich, „pro concilio” z niemieckiej diecezji Rottenburg-Stuttgart, domaga się od Watykanu poluzowania” celibatu. W opublikowanym memorandum pisze, że wobec od lat zaostrzającego się kryzysu powołań należy podjąć zdecydowane kroki i dopuścić do kapłaństwa także żonatych mężczyzn. Swój apel członkowie inicjatywy wysłali do lokalnego biskupa, Gebharda Fürsta, oraz do wszystkich parafii diecezji. Sygnatariusze proszą o zajęcie się tematem wyświecania żonatych mężczyzn na wszystkich szczeblach diecezjalnego życia kościelnego. Z kolei biskupa zachęcają do oddziaływania na episkopat, tak by niemieccy hierarchowie złożyli odpowiednią propozycję samemu Ojcu Świętemu.

 

Memorandum według samej inicjatywy „pro concilio” odniosło już pewien skutek, bo pierwsze wspólnoty w diecezji zaczęły zajmować się problemem święceń dla żonatych. Autorzy pomysłu zbierają też w Internecie podpisy, celem uzyskania poparcia dla swojego projektu. Pod koniec czerwca podpisy zostaną przekazane bp. Fürstowi.

 

Jak przekonuje „pro concilio”, wierni mają prawo do opieki duszpasterskiej i otrzymywania sakramentów. W obliczu kryzysu powołań jest to jednak coraz trudniejsze. Biskupi, których powinnością jest zaopatrywać Kościół w nowych księży, nie są w stanie sprostać temu zadaniu.

 

W diecezji Rottenburg-Stuttgart według aktualnych statystyk mieszkają prawie 2 mln katolików w 1036 parafiach. Jednak nowych kapłanów nie przybywa. W roku 2012 wyświęcono tylko jednego księdza.

 

„Pro concilio” pisze w memorandum, że papież Franciszek zachęca episkopaty do odważnych propozycji celem wychodzenia naprzeciw rozmaitym trudnościom duszpasterskim. Jak dodają, w przypadku niemieckim rozwiązaniem kryzysu powołań mogłoby być właśnie wyświęcanie żonatych; nie w zamian księży żyjących w celibacie, ale jako wsparcie dla nich.

 

Inicjatywa „pro concilio” definiuje się jako grupa nawołująca Kościół katolicki do odnowienia w rzekomym duchu soborowym. Obok sprawy święceń kapłańskich grupa występuje też na rzecz większej synodalności Kościoła, nastawienia duszpasterstwa na człowieka oraz ponownego przemyślenia kościelnej moralności seksualnej.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 

 

 

 


DATA: 2017-10-26 13:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolega argument niczym protestanci szerzy herezję i zapomina, że źródłem wiary katolickiej NIE JEST Pismo Święte, ale INTERPRETACJA Pisma Świętego przez Ojców Kościoła oraz Tradycję. Tylko protestanci uważają, że wystarczy Biblia. Nie wystarczy. Ale faktem jest, że nie może być tak jak do tej pory - trzeba zrobić porządek w Kościele Świętym - albo znieść celibat na wzór Katolickich Kościołów Wschodnich albo w owych Kościołach go zaprowadzić kończąc wziętą od wschodnich schizmatyków (prawosławnych) tradycją celibatu tylko u biskupów. Jeden Kościół, wiele tradycji, ale jedno prawo musi być.
ponad 1 rok temu / Wolnościowiec
 
Jak widać Apokalipsa wypełnia się na naszych oczach, a pytanie Jezusa czy zastanie wiarę na Ziemi gdy przyjdzie nabiera nowego wymiaru!
ponad 1 rok temu / VittorioAndreas
 
Do tych co gadają o tym, że celibat można nagiąć lub go zlikwidować bo wyciągacie z kontekstu jeden lub dwa fragmenty z Biblii. 10-ro Bożych przykazań!!! I przykazanie: NIE CUDZOŁÓŻ. Jak ma się do tego przykazania, że księża, zakonnicy i zakonnice składają ŚLUBY, przy założeniu, że celibat nie istnieje? Osoby duchowne składają śluby czyli wchodzą w "ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI" z Kościołem Chrystusowym. Więc zniesienie celibatu lub go uchylenie byłoby zatwierdzenie cudzołóstwa wśród duchownych. Po zatwierdzeniu cudzołóstwa wśród cywili, naturalny kolejny krok ku zniszczeniu KK. Ale pożyteczni idioci i tak z planów zniesienia celibatu będą zadowoleni. PS. Pan Jezus NIE ZNIÓSŁ ŻADNEGO PRAWA, a w nie wchodzi 10-ro Bożych przykazań.
ponad 1 rok temu / Czytaś
 
@Cichy. Właśnie anihilowałeś wszystkie Kościoły Wschodnie KATOLICKIE. Katolicyzm to nie tylko perspektywa płynąca z Rzymu. Jest Antiochia, jest Jerozolima, jest Konstantynopol i Aleksandria. Radzę poczytać nieco historii Kościoła. Kościół katolicki to nie tylko jej łacińska część.
ponad 1 rok temu / Lajkonik
 
To czemu żaden z żonatych Apostołów nie pełnił swej misji razem z żoną? Widocznie w tym powołaniu żona byłaby "piątym kołem u wozu".
ponad 1 rok temu / do argument
 
to spróbuj Kochany Cichy chociażby teraz zastać kapłana w dowolnej parafii????
ponad 1 rok temu / okirex
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.