DZISIAJ JEST
ŚRODA 23 SIERPNIA
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Filip, Ireneusz
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Niemcy: Grupa księży i świeckich chce żonatych kapłanów

Data publikacji: 2017-02-17 06:00
Data aktualizacji: 2017-02-10 11:55:00
Niemcy: Grupa księży i świeckich chce żonatych kapłanów
Fot. Lukasz Zarzycki/Echo Dnia/Forum

Opublikowali memorandum, w którym proponują  wyświęcanie tzw. viri probati.

 

Inicjatywa księży, diakonów i świeckich, „pro concilio” z niemieckiej diecezji Rottenburg-Stuttgart, domaga się od Watykanu poluzowania” celibatu. W opublikowanym memorandum pisze, że wobec od lat zaostrzającego się kryzysu powołań należy podjąć zdecydowane kroki i dopuścić do kapłaństwa także żonatych mężczyzn. Swój apel członkowie inicjatywy wysłali do lokalnego biskupa, Gebharda Fürsta, oraz do wszystkich parafii diecezji. Sygnatariusze proszą o zajęcie się tematem wyświecania żonatych mężczyzn na wszystkich szczeblach diecezjalnego życia kościelnego. Z kolei biskupa zachęcają do oddziaływania na episkopat, tak by niemieccy hierarchowie złożyli odpowiednią propozycję samemu Ojcu Świętemu.

 

Memorandum według samej inicjatywy „pro concilio” odniosło już pewien skutek, bo pierwsze wspólnoty w diecezji zaczęły zajmować się problemem święceń dla żonatych. Autorzy pomysłu zbierają też w Internecie podpisy, celem uzyskania poparcia dla swojego projektu. Pod koniec czerwca podpisy zostaną przekazane bp. Fürstowi.

 

Jak przekonuje „pro concilio”, wierni mają prawo do opieki duszpasterskiej i otrzymywania sakramentów. W obliczu kryzysu powołań jest to jednak coraz trudniejsze. Biskupi, których powinnością jest zaopatrywać Kościół w nowych księży, nie są w stanie sprostać temu zadaniu.

 

W diecezji Rottenburg-Stuttgart według aktualnych statystyk mieszkają prawie 2 mln katolików w 1036 parafiach. Jednak nowych kapłanów nie przybywa. W roku 2012 wyświęcono tylko jednego księdza.

 

„Pro concilio” pisze w memorandum, że papież Franciszek zachęca episkopaty do odważnych propozycji celem wychodzenia naprzeciw rozmaitym trudnościom duszpasterskim. Jak dodają, w przypadku niemieckim rozwiązaniem kryzysu powołań mogłoby być właśnie wyświęcanie żonatych; nie w zamian księży żyjących w celibacie, ale jako wsparcie dla nich.

 

Inicjatywa „pro concilio” definiuje się jako grupa nawołująca Kościół katolicki do odnowienia w rzekomym duchu soborowym. Obok sprawy święceń kapłańskich grupa występuje też na rzecz większej synodalności Kościoła, nastawienia duszpasterstwa na człowieka oraz ponownego przemyślenia kościelnej moralności seksualnej.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Wolnościowiec
Kolega argument niczym protestanci szerzy herezję i zapomina, że źródłem wiary katolickiej NIE JEST Pismo Święte, ale INTERPRETACJA Pisma Świętego przez Ojców Kościoła oraz Tradycję. Tylko protestanci uważają, że wystarczy Biblia. Nie wystarczy. Ale faktem jest, że nie może być tak jak do tej pory - trzeba zrobić porządek w Kościele Świętym - albo znieść celibat na wzór Katolickich Kościołów Wschodnich albo w owych Kościołach go zaprowadzić kończąc wziętą od wschodnich schizmatyków (prawosławnych) tradycją celibatu tylko u biskupów. Jeden Kościół, wiele tradycji, ale jedno prawo musi być.
VittorioAndreas
Jak widać Apokalipsa wypełnia się na naszych oczach, a pytanie Jezusa czy zastanie wiarę na Ziemi gdy przyjdzie nabiera nowego wymiaru!
Czytaś
Do tych co gadają o tym, że celibat można nagiąć lub go zlikwidować bo wyciągacie z kontekstu jeden lub dwa fragmenty z Biblii. 10-ro Bożych przykazań!!! I przykazanie: NIE CUDZOŁÓŻ. Jak ma się do tego przykazania, że księża, zakonnicy i zakonnice składają ŚLUBY, przy założeniu, że celibat nie istnieje? Osoby duchowne składają śluby czyli wchodzą w "ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI" z Kościołem Chrystusowym. Więc zniesienie celibatu lub go uchylenie byłoby zatwierdzenie cudzołóstwa wśród duchownych. Po zatwierdzeniu cudzołóstwa wśród cywili, naturalny kolejny krok ku zniszczeniu KK. Ale pożyteczni idioci i tak z planów zniesienia celibatu będą zadowoleni. PS. Pan Jezus NIE ZNIÓSŁ ŻADNEGO PRAWA, a w nie wchodzi 10-ro Bożych przykazań.
Lajkonik
@Cichy. Właśnie anihilowałeś wszystkie Kościoły Wschodnie KATOLICKIE. Katolicyzm to nie tylko perspektywa płynąca z Rzymu. Jest Antiochia, jest Jerozolima, jest Konstantynopol i Aleksandria. Radzę poczytać nieco historii Kościoła. Kościół katolicki to nie tylko jej łacińska część.
do argument
To czemu żaden z żonatych Apostołów nie pełnił swej misji razem z żoną? Widocznie w tym powołaniu żona byłaby "piątym kołem u wozu".
okirex
to spróbuj Kochany Cichy chociażby teraz zastać kapłana w dowolnej parafii????
argument
Celibat księży. Papież Paweł VI potwierdził w swej encyklice Sacerdotalis Caelibatus (Celibat kapłański, 1967) wymóg przestrzegania celibatu przez duchownych, ale jednocześnie przyznał, że ?Nowy Testament, w którym zachowane są nauki Chrystusa i Apostołów, (...) nie żąda otwarcie stanu bezżenności od tych, którzy spełniają święte posługi (...) Nie stawiał takiego warunku sam Jezus, gdy wybierał Dwunastu, ani Apostołowie nie stawiali go tym, którzy przewodzili w pierwszych gminach chrześcijańskich? (The Papal Encyclicals 1958-1981, Falls Church, Wirginia 1981, s. 204). 1 Kor. 9:5 (NAB): ?Czyż nie mamy prawa ożenić się z kobietą wierzącą, jak pozostali apostołowie i bracia Pana, i Kefas?? (?Kefas? to aramejskie imię dane Piotrowi; zob. Jana 1:42. Zob. też Marka 1:29-31, gdzie jest wzmianka o teściowej Szymona, czyli Piotra). 1 Tym. 3:2 (Romaniuk): ?Biskup powinien być (...) mężem tylko jednej żony [?tylko
cichy
Małżeństwo to jest sakrament otrzymany od Pana Boga i również kapłaństwo jest sakramentem błogosławionym przez Pana Boga. Nie można łączyć kapłaństwa z małżeństwem , które dotyczy kobiety i mężczyzny, czyli dwóch osób. Mężczyzna będzie podzielony na męża i kapłana , a tego nie da się pogodzić.Kapłan ofiaruje swoje życie, siebie całkowicie Panu Bogu i tu nie ma miejsca dla żony, kobiety, rodziny ,czyli dzieci.Jest się w życiu mężęm, ojcem albo kapłanem
do argument
1Kor7,1: "Co do spraw, o których pisaliście, to dobrze jest człowiekowi nie łączyć się z kobietą." Przestań więc oszuście manipulować Pismem cytując tylko fragmenty wyrwane z kontekstu. I to jeszcze w jakimś podwórkowym wydaniu jehowitów.
Jakub
Nie wiem do końca co się za tym kryję, ale ich argumentacja, nie jest pozbawiona sensu. Oni też chcą przed śmiercią pojednać się z Bogiem, a tutaj nie ma księdza w parafii... To duży problem. Nie zazdroszczę im, bo sam przed śmiercią, chciałbym, aby odwiedził mnie prezbiter... A Jezus Chrystus nigdzie wprost nie narzucił celibatu...
Czytaś
@argument uspokój się, dostałeś jakiejś wścieklizny czy co? Cały czas cytujesz jeden fragment NT. Jest pare innych które mówią o celibacie dla duchownych. Może za chwilę napiszesz że nawet pan Jezus miał żonę i dzieci. Ale po co się strzępić do takich jak wy, ślepi heretycy
argument
1 Koryntian 7:2 (Bg)  Ale dla uwarowania się wszeteczeństwa niech każdy ma swoję własną żonę, a każda niech ma swego własnego męża.  (Biblia poznanska  v.1.6)  Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda kobieta swojego męża.  (BT-2 v.1.4)  Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża.  (Bw v.1.2)   Jednak ze względu na niebezpieczeństwo wszeteczeństwa, niechaj każdy ma swoją żonę i każda niechaj ma własnego męża.  (BWP v.1.2)   Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża.  (Kow)  (KUL - v.1.4)   Lecz z obawy rozpusty niech każdy ma swoją żonę i każda niech ma swojego męża.  (NW-E)  yet, because of prevalence of fornication, let each man have his own wife and each woman have her own husband.  (NW-P v.1.4)  jednakże ze względu na szerzenie się rozpusty niech każdy mężczyzna ma własną żonę i niech każda k
argument
1 Tymoteusza 3:2 (Bg)  Ale biskup ma być nienaganiony, mąż jednej żony, czuły, trzeźwy, poważny, gościnny, ku nauczaniu sposobny;  (Biblia poznanska  v.1.6)  A zatem - biskupem ma być człowiek bez zarzutu, mąż jednej żony, trzeźwy, skromny, przyzwoity, gościnny, przykładny,  (BT-2 v.1.4)  Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania,  (Bw v.1.2)   Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel.  (BWP v.1.2)   Niech jednak pamięta, że biskup powinien być człowiekiem, któremu nic nie można zarzucić: wolno mu być mężem tylko jednej żony, musi być [zawsze] trzeźwy, roztropny, przyzwoity, gościnny, powinien posiadać pewne zdolności do nauczania.  (Kow)  (KUL - v.1.4)   Biskup powinien  być nienaganny,  mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, zdolny do nauczania,  (NW-E)  The overseer should therefore be irreprehen
argument
1 Koryntian 7:2 (Bg) Ale dla uwarowania się wszeteczeństwa niech każdy ma swoję własną żonę, a każda niech ma swego własnego męża. (Biblia poznanska v.1.6) Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda kobieta swojego męża. (BT-2 v.1.4) Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża. (Bw v.1.2) Jednak ze względu na niebezpieczeństwo wszeteczeństwa, niechaj każdy ma swoją żonę i każda niechaj ma własnego męża. (BWP v.1.2) Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża. (Kow) (KUL - v.1.4) Lecz z obawy rozpusty niech każdy ma swoją żonę i każda niech ma swojego męża. (NW-E) yet, because of prevalence of fornication, let each man have his own wife and each woman have her own husband. (NW-P v.1.4) jednakże ze względu na szerzenie się rozpusty niech każdy mężczyzna ma własną żonę i niech każda kobieta ma własne
Lajkonik
Jeżeli oni myślą, że dopuszczenie viri probati coś diametralnie zmieni i poprawi w kościele to się mylą. Viri probati będzie dotyczyć żonatych mężczyzn którzy mają "odchowane" dzieci, czyli facetów grubo po 50tce, albo i starszych. Ile lat przepracuje taki kapłan? 10? 15? Zastanówcie się. To zmieni obraz Kościoła w Niemczech? "Jesteście w wielkim błędzie..."
ma
@arugument: a jakim przekładem kolega dysponuje. Bo ten "nadzorca" i w Biblii Tysiąclecia i w Wulgacie i w angielskich przekładach rozumiany jest jako "biskup". Nawet w Biblii Wujka. Nadzorca to bardzo szerokie określenie. Nawet używane w obozie koncentracyjnym.
argument
(1 Koryntian 7:2) jednakże ze względu na szerzenie się rozpusty niech każdy mężczyzna ma własną żonę i niech każda kobieta ma własnego męża. (1 Tymoteusza 3:2) Dlatego też nadzorcą winien być człowiek nieposzlakowany, mąż jednej żony, zachowujący umiar w nawykach, trzeźwego umysłu, porządny, gościnny, wykwalifikowany do nauczania, (1 Tymoteusza 3:12) Słudzy pomocniczy niech będą mężami jednej żony, bardzo dobrze przewodzącymi dzieciom i własnym domom.
bvr
Niemcy - spór o inwestyturę, samowolka zakonu krzyżackiego, rewolta Marcina Lutra, wojna trzydziestoletnia, idee Hegla, marksizm, antychrześcijańska filozofia Nietzschego, kulturkampf Bismarcka, realizacja planu Schlieffena który lokalny konflikt na Bałkanach przeobraził w niespotykanie krwawą I wojnę światową, nazizm który doprowadził do II wojny światowej i holokaustu - dlaczego większość europejskich (i światowych) tragedii wychodzi właśnie stamtąd?
ma
@[email protected]: tych się już wyświęca tak jak to uczyniono w Santiago de Compostela albo akceptuje wyświęconych jak zawierają "małżeństwa" ze swymi partnerami jak w Irlandii. Teraz czas na kobiety.
potato
Wszystko odkryte!!!-ratuj sie kto moze!!!!
DNA
A ja chcę dostać nobla...
Jak uczy doświadczenie: następnym krokiem będzie zaaprobowanie związków homoseksualnych wśród kapłanów.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.