DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Nie ma Polski bez Chrystusa! Wyjątkowe obchody rocznicy chrztu Polski z udziałem władz państwa i Kościoła

Data publikacji: 2016-01-20 20:00
Data aktualizacji: 2016-01-21 09:31:00
Nie ma Polski bez Chrystusa! Wyjątkowe obchody rocznicy chrztu Polski z udziałem władz państwa i Kościoła
Adam Chelstowski / FORUM

Polski episkopat oraz władze obu izb parlamentu deklarują zapewnienie obchodom 1050 rocznicy Chrztu Polski godnej oprawy. W środę ogłoszono, że Prezydent RP wygłosi orędzie podczas Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu zwołanego z właśnie z okazji tego arcyważnego jubileuszu.


O zwołaniu Zgromadzenia Narodowego poinformował w środę w siedzibie sekretariatu Episkopatu Polski marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W siedzibie KEP zaprezentowany został też bogaty program obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. - Parlament niepodległej Rzeczypospolitej faktycznie po raz pierwszy sięga do najstarszych fundamentów dziejów naszej państwowości, nierozłącznie związanej z chrześcijaństwem, przypominając decyzje polityczne podjęte w 966 r. oraz Millenium z 1966 r. - powiedział marszałek Sejmu. Jak stwierdził, „w tamtych decyzjach - tych dawnych i tych niedawnych - umieszczamy źródła aksjologiczne naszych obecnych działań: tej dobrej zmiany dla Polaków i Polski”.


Instytucje państwa aktywnie włączą się w obchody

Jak podkreślił Kuchciński, „nie będzie dobrej zmiany poprawy życia społecznego Polaków, życia w świecie publicznym, w otoczeniu Polski, bez odnowy ładu moralnego opartego na chrześcijaństwie oraz bez wpisania dziejów chrześcijaństwa na ziemiach polskich w historię naszego państwa i narodu".


- Polityka jako roztropna troska o dobro wspólne nie może opierać się jedynie na realizacji interesów, ale również powinna mieć wymiar moralny, zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości - stwierdził marszałek Sejmu.


Kuchciński dodał, że z perspektywy zmian dokonanych po 1989 r. świadomość społeczna Polaków została osadzona na przekonaniu, że jesteśmy naznaczeni piętnem klęski, piętnem nieodpowiedzialności, nasza cała historia została zdominowana przez błędy polityczne. Z kolei wydarzenia roku 966 i obchody milenijne chrztu Polski w 1966 r. zaprzeczają tej tezie - stwierdził marszałek Kuchciński. - W obu przypadkach był to wyraz historycznej mądrości, sukcesu i odpowiedzialności za państwo i jego mieszkańców - stwierdził.


Marszałek Sejmu poinformował także, że z okazji rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu i początków państwa polskiego nakładem Wydawnictwa Sejmowego ukaże się okolicznościowa publikacja „Chrześcijaństwo w dziejach Polski i Polaków (966-2016)”. Księga będzie dostępna w języku polskim i angielskim. Znajdą się w niej teksty autorstwa prof. dr. hab. Stanisława Rosika, dr. hab. Pawła Krasa, dr. hab. Dariusza Kupisza, prof. dr. hab. Bohdana Cywińskiego, prof. dr. hab. Wiesława J. Wysockiego oraz prof. dr. hab. Jana Żaryna. Prezentacja wydawnictwa odbędzie się podczas centralnych uroczystości rocznicowych w Poznaniu.


Przemówi głowa chrześcijańskiego państwa

Podczas konferencji w siedzibie KEP głos zabrał także marszałek senatu Stanisław Karczewski, deklarując, że „Zgromadzenie Narodowe będzie wielkim wydarzeniem, które po raz pierwszy odbędzie się poza Warszawą”.


Podczas zgromadzenia obu izb parlamentu prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie, w którym - jak powiedział Stanisław Karczewski - będzie mówił o naszej wspólnocie - wspólnocie historii, narodowej, o tym, jak należy ją budować, i o tym, jakie stoi zadanie przed nami politykami i przed Kościołem w budowaniu tej wspólnoty". - Będzie mówił o tym, że nasza historia jest spoiwem budowania wspólnoty obywatelskiej - dodał Karczewski.


Ponadto, w Senacie w dniach 18-19 kwietnia odbędzie się konferencja dotycząca obchodów millenium chrztu na uchodźstwie. - Chcemy jako Senat pokazać, że o Polsce i naszej historii, naszych korzeniach, mówią także ci, którzy wyjechali z Polski - dodał. Konferencję otworzy prezydent Andrzej Duda, który wręczy także odznaczenia dla zasłużonych działaczy katolickich i przedstawicieli Kościoła Katolickiego na emigracji.


Bogaty program obchodów

Głos zabrał również prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Przypomniał o milenijnych uroczystościach Chrztu Polski, które 14 kwietnia 1966 r. zainaugurował w Gnieźnie kard. Stefan Wyszyński. Ówczesny Prymas Polski nawiązał w ten sposób do rocznicy chrztu Mieszka I, który nastąpił najprawdopodobniej w Wielką Sobotę 966 r., przypadającą wówczas 14 kwietnia. Abp Polak przypomniał, że 50 lat po milenijnych uroczystościach, również 14 kwietnia, Episkopat Polski wraz z zaproszonymi gośćmi – na czele z Legatem Papieskim i prezydentem Andrzejem Dudą – „będzie dziękować w katedrze gnieźnieńskiej, matce wszystkich kościołów w Polsce, za łaskę Chrztu naszej Ojczyzny”.


Z bazyliki prymasowskiej, od grobu i relikwii św. Wojciecha, zostaną również posłani misjonarze, by nieść dalej Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie. - Są oni wyrazem naszej wdzięczności za łaskę Chrztu św. oraz znakiem żywotności polskiego Kościoła – dodał prymas Polak.


Tego dnia w Gnieźnie rozpoczną się także obrady Konferencji Episkopatu Polski. Jak zaznaczył abp Polak, ze względu na „genius loci” będą one „w dużej mierze zorientowane historycznie”. Dodał, że z Gniezna popłynie wtedy również przesłanie polskich biskupów z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, w którym „będziemy dziękować Bogu za wiarę, nadzieję i miłość, za Kościół, sakramenty święte, za źródło chrzcielne i wszelkie łaski, jakimi Pan obdarzył naszą Ojczyznę w ciągu minionych 1050 lat”. Biskupi będą też prosić „o łaskę wierności Bogu i Ewangelii oraz o potrzebne światło do realizacji współczesnych wyzwań, jakie stoją przed ochrzczonymi”.


Biskupi udadzą się tego dnia także na Ostrów Lednicki, uważany za najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Hierarchowie złożą tam uroczyste wyznanie wiary w rytm bicia jubileuszowego dzwonu „Mieszko i Dobrawa”. Dzwon ten – pierwszy o tym imieniu w Polsce – upamiętnia i oddaje cześć pierwszej historycznie poświadczonej piastowskiej parze książęcej.


Na zakończenie gnieźnieńskich uroczystości przewidziana jest projekcja filmu dotyczącego chrztu przyjętego przez Mieszka I. Produkcję przygotowało Narodowe Centrum Kultury.


Wydarzeniem przygotowującym do uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski będzie X Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w dniach 11-13 marca pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”.


 

Źródło: KAI

kra 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Cogito
Mam nadzieję, że Chrystus da radę bez Polski, takiej Polski...
WAWA
Królestwo Boże jest nie z tego świata (J 18,36) Konstytucja nakazuje władzom państwowym bezstronność w sprawach religijnych (art. 25). Duda ma ją w wielkim poważaniu, skoro obchodzi Chanukę w Pałacu Prezydenckim, Ramadan też będzie obchodził?
teresa Praha
tez jestem Polka ale czytajac to wszystko smiac mi sie chce
Rozczarowany
Żerca, jest tylko jeden Prawdziwy Bóg. Reszta to upadłe anioły udające bogów. Jeśli oddajesz im cześć, to jesteś satanistą. Być może nieświadomym tego komu oddajesz cześć, ale tym "bogom" to nie przeszkadza, bo swój cel osiągnęły - odciągnęły Ciebie i Tobie podobnych od prawdy i po śmierci podzielisz los innych satanistów. Poza tym, źle interpretujesz, sugerując się pozorami. Katolicy nie klękają przed kapłanami jako ludźmi, np. gdy kapłan przychodzi "po kolędzie" to nikt przed nim nie klęka. Katolicy natomiast klękają przed Bogiem, np. przed Najświętszym Sakramentem niesionym przez kapłana. A zresztą, to co ostatnio napisałeś (niepadanie przed kapłanami na kolana) potwierdza moją opinię że czcisz upadłe anioły czyli szatana, bo upadłe anioły nienawidzą i nigdy nie zaakceptują oddawania czci Prawdziwemu Bogu. P.S. masz na domu piorunochron? Jeśli tak to koniecznie go zerwij, bo to bluźnierstwo chronić się przed bogiem Perunem :)
Venatrix
Lol, jeśli pogańskie modły tak wyglądały (a prawie na pewno tak NIE wyglądały, bo nas barbarzyńscy przodkowie nie byli na tyle cywilizowani, żeby przekazać to późniejszym pokoleniom na piśmie), jak je przedstawia Żerca, to pozostaje nam tylko jedno - czuć dumę i radość, że Mieszko odszedł od tego bałwochwalczego bełkotu na cześć topornie wyciosanych klocków. BTW Słowianie =/= Polacy, tak jak Wikingowie =/= Duńczycy.
Żerca
Rozczarowany - rodzimowierstwo to nie satanizm. Przypominam wam o Prawdziwej wierze naszych przodków. Wierze z czasów przodków Piastów. Stare Bogi płaczą jak widzą was na kolanach. Nawet za ich czasów Polacy nie padali przed kapłanami na kolana.
Józef
Chcę intronizacji Jezusa !.
Rozczarowany
Żerca, pomyliłeś portale. To portal chrześcijański, a nie satanistyczny.
Kazikos2
Żądamy intronizacji Chrystusa Króla przez władze Polskie.
Żerca
Swaroże, Słowiański prawy Boże, Władyko nasz! Przyjm dary nasze krasne, Ukaż nam lica jasne I drużbą darz Swaroże, Tyś jest wolą co tworzy Wszechrzeczy byt! Żertwą, pieśnią - zdrawicą Sławim Cię, Czworolicy, Tyś Świętowit! Swaroże, Praojców naszych Boże, My ludem Twym, Chrobre z chrobrych Lucice Twoje nieśli stanice, Niesiem i my. Swaroże, Słowiańskie kędy morze, Arkony chram, Gdzie prochy Jaromarów, Radogoszcz gdzie Redarów - Myśl nasza tam! Swaroże, Wolności modlim zorze, Modlimy tak: Na świętą rać pobiedną Niech złączy Słowian w jedno Świąszczycy znak! Swaroże, Wierni my Tobie Boże W dobrym i złym, Mir Tobie, cześć i sława! A wróżda, wróżda krwawa,
Gracja
FRAGMENT LISTU PASTERSKIEGO NA UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA. "W tym czasie połączymy intencje Ojca Świętego z ogólnopolskim aktem przyjęcia królowania Chrystusa i poddania się pod Jego Boską władzę. Uczynimy to w podkrakowskich Łagiewnikach 19 listopada 2016 roku, w przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata." Fakt królowania Chrystusa jest czymś oczywistym, lecz chodzi o nasze, osobiste, społeczne, narodowe uznanie Go Królem.
AnnaN
Chcemy intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa! Chcemy, żeby Chrystus był królem Polski! Pamiętajcie, że zawierzenie to nie to samo co intronizacja! Znowu chcą z owieczek zrobić stado baranów. Jezus Chrystus Królem Polski! Nie bójmy się tego powiedzieć, nie chciejmy zastępczych tytułów!
anna
Jestem z Pana dumna i polskie społeczeństwo tez.Mocny kręgosłup mocne państwo.Cieszę się,że jestem polką.
joe
Wszystko pięknie, ale gdzie w tym wszystkim jest intronizacja Pana Jezusa na Króla Polski z władzami Ojczyzny. Jakoś smutno, że biskupi boją się tego tematu!!! Może trzeba Komisji Episkopatu Polski pomóc jakąś inicjatywą ...
Jurgent
Tylko pod Krzyżem - tylko pod Tym Znakiem - Polska jest Polską, a Polak Polakiem !
Ania
Intronizacja ma byc w listopadzie w Łagiewnikach
Rzymski Katolik
Ta rocznica istotnie szalenie ważna. Równie ważny, a wręcz naglący jest Akt Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla Polski !!! Bez tego Aktu Polska zginie, Kościół w Polsce zginie, wszystkie narody zginą, które nie dokonają Tego Aktu !
beton
co z tego że bedą obchody przyjęcia Chrztu Polski... kolejna rocznica, impreza z "pompą" a rząd i kościół nie potrafią wspólnie dokonać intronizacji... smutne to jest...
Max
Od znajomych, którzy bardziej udzielają się w Sprawie Intronizacji wiem, że JEST KOMBINACJA Z ustawą, ogłoszeniem, CHRYSTUSA na Króla POLSKI
Matejek
MODLITWY! INTRONIZACJI JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA POLSKI !!!
Obywatel X. Y.
Zastanawiam się dlaczego tak zacne obchody w Gnieźnie się nie odbywają???
EDEK
Co z intronizacją Chrystusa na Króla Polski??
abc
"Nie ma Polski bez Chrystusa!" - dokładnie tak! Bolszewia też o tym doskonale wie, stąd tak zajadłe ataki na wszystko co polskie i katolickie.
abc
To cud, że na tak wspaniałą rocznicę Polska ma polskie władze, a nie agenturalno-przestępczą watahę. Królowa Polski czuwa nad nami.
ogloscie ustawa ze CHRYSTUS jest krolem POLSKI na rocznice chsztu Polski to zwycienstwo z BOGIEM mamy pewne nie lekajmy sie bo JEZUS CHRYSTUS jest z nami
matka
Prosimy nie urządzać żadnych Mszy Św. na stadionach. Mamy miejsca poświęcone Bogu - kościoły. Nie brakuje ich w naszej Ojczyźnie i są przepiękne. To w Świątyniach katolickich matki mówią swoim dzieciom :"uklęknij, tu mieszka Pan Bóg". Nie na stadionach albo w innych miejscach rozrywki.
nonpossumus
szanowni internauci... od lat przygotowuję się do tego jubileuszu jako Polak i katolik robiąc zdjęcia starym kościołom, pisząc teksty o początkach państwa polskiego i malując religijne obrazy w konwencji ściennego malarstwa romańskiego... wielu się ze mnie śmiało, że jestem dziwakiem... ale miałem rację... wiedziałem to w tej kwestii zawsze... nie zwątpiłem... to jest mój wkład w duchowe odrodzenie naszego Narodu...nie wolno nam się cofnąć... patrzą na nas nasi przodkowie, którzy za nas przelewali krew... pamietajcie o tym ... serdecznie wszystkich pozdrawiam... Pana Panie Preydencie szczególnie, naprawdę... teraz w końcu Polska... Polonia Semper Fidelis....
Gonzo
I to mi się podoba.Teraz wiem że nie zmarnowałem głosu głosując na Pana Dudę.Tak trzymać
leon
W rytm bicia dzwonów hierarchowie powinni złożyć przysięgę antymodernistyczną, tak żeby lud to usłyszał i zobaczył. Wtedy będzie jak należy.
Rys
Jest to rocznica chrztu Mieszka (Mieczyslawa, Mojżesza), nie chrztu Polski. Ks. Jan Długosz, późniejszy arcybiskup, mówi wyraźnie, że polscy panowie chrześcijańscy namówili Mieszka do przyjęcia chrztu.
W końcu coś się dzieje
Nie ma Polski bez Chrystusa! - 100/100
Jarek
to machnijcie INTRONIZACJĘ za jednym takim spędem - czego się boicie???
Hugon de Payns
Jeśli to jest możliwe,jeśli tak się stanie,to sam w to jeszcze nie wierzę, ale prędzej czy później,Polska znów się stanie.Gloria Dei!
observer
a co ze swiecami hanuka?
Rozczarowany
Ufff, jak to dobrze że w zeszłym roku zmieniła się władza, bo mielibyśmy 1050-lecie pod znakiem czekoladowego krzyża...
leo
o intronizacji ani słowa...
mm
Ależ by to była wspaniała okazja do Intronizacji Jezusa Chrystusa...
Zbigniew
Deo Gratis
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.