DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

MSWiA nie wstrzyma dotacji dla Ukraińców kwestionujących rzeź wołyńską. Resort odpowiedział posłowi

Data publikacji: 2016-01-20 17:00
Data aktualizacji: 2016-01-20 18:44:00
MSWiA nie wstrzyma dotacji dla Ukraińców kwestionujących rzeź wołyńską. Resort odpowiedział posłowi
Przemarsz UPA w Przemyślu. Fot. By Birczanin (Own work (own photo)) [Public domain], via Wikimedia Commons

„Czy resort zamierza uzależnić finansowanie przedsięwzięć Związku Ukraińców w Polsce od stanowiska organizacji odnośnie do kwestii banderowskiego ludobójstwa na Kresach Wschodnich?” - zapytał w interpelacji do MSWiA poseł Robert Winnicki z klubu Kukiz’15. W odpowiedzi lider narodowców przeczytał, że nie ma podstaw prawnych do uzależnienia dotacji od poglądów osób i organizacji ubiegających się o wsparcie.

 

Interpelacja w sprawie Karty Polaka i działalności środowisk ukraińskich w Polsce autorstwa prezesa partii Ruch Narodowy, Roberta Winnickiego, miała na celu wyjaśnić kwestie stosunku resortu do licznych antypolskich zachowań Ukraińców żyjących na terenie Rzeczypospolitej. Ponadto poseł Kukiz’15 poruszył kwestię finansowania organizacji mniejszościowych prowadzących narrację uderzającą w prawdę historyczną.

 

W piśmie do MSWiA Winnicki przywołał między innymi sprawę studiujących w Przemyślu Ukraińców, fotografujących się z banderowską flagą - sztandarem pod którym zamordowano dziesiątki tysięcy Polaków. Poseł zwrócił także uwagę na Ukraińca uczącego się w Lublinie, który posiadał flagę OUN oraz flagę Rzeczpospolitej pomazaną wulgarnymi treściami. Przytoczonych przykładów antypolskich zachowań Ukraińców było w interpelacji posła znacznie więcej.

 

„Czy będzie wymagane potępienie i odcięcie się od tradycji banderowskich w obecności konsuli bądź urzędników odpowiedzialnych za weryfikację kandydatów?” - pytał Ministerstwo Spraw Zagranicznych w kontekście przyznawania Karty Polaka Winnicki. Niektórych antypolskich zachowań dopuściły się osoby przebywające w Rzeczpospolitej właśnie w oparciu o ten dokument.

 

„Czy resort zamierza uzależnić finansowanie przedsięwzięć Związku Ukraińców w Polsce od stanowiska organizacji odnośnie do kwestii banderowskiego ludobójstwa na Kresach Wschodnich? Piotr Tyma, prezes organizacji, w 2013 roku na antenie TVP Historia w debacie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim zaprzeczył, by Ukraińska Powstańcza Armia dokonała ludobójstwa na Polakach, co stoi w sprzeczności z ustaleniami polskich historyków i elementarnymi faktami oraz narusza cześć i szacunek bestialsko zamordowanych Polaków” - zapytał Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poseł klubu Kukiz’15.

 

„Brak jest podstaw prawnych do uzależniania przekazywania dotacji przyznawanych na realizację działań służących podtrzymaniu i rozwojowi tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowaniu i rozwojowi języka regionalnego (…) od poglądów lub ocen wydarzeń historycznych wygłaszanych przez osoby zaangażowane w działalność poszczególnych organizacji ubiegających się o wsparcie w ww. zakresie” - dostał w odpowiedzi z MSWiA Robert Winnicki. Zdaniem resortu takie działanie godziłoby w konstytucyjne prawo wolności wyrażania swoich poglądów.

 

Źródło: sejm.gov.pl , ruchnarodowy.net

MWł 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Konstytucja RP
Konstytucja RP, Rozdział 1, Art. 13: ?Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.?
Tomasz
LWÓW SEMPER FIDELIS POLONIA.
płot
Niestety pełne rozczarowanie zagraniczną wschodnią i wewnętrzną polityką naszą wobec Ukrainy u początków pełnego rządzenia teraz państwem polskim przez PiS ! Dlaczego nie czerpią z doświadczeń Orbana ? Zamulone Ukrainą i UPOwcami łby chyba najwyższa już pora wymienić na każdym szczeblu administracji państwowej i samorzadowej a nie dopuszczć do obrażania Polaków - ( szczególnie też imiennie Kresowian)oraz prawdziwie zadbać o bezpieczeństwo Polski i Polaków od Ukrainy i Ukraińców a nie bełkotać tylko o Putinie. Dlaczego ich nadal Polska przyjmuje, żeby na nas żerowali i obrażali za nieustajaco ładowana w nich naszą dużą kasę ? Bo co ? Tak każe nasz stategiczny (?) sojusznik USA (i Kanada oraz Niemcy czyli UE)wzamian za swe i do swojej obrony (!) interesy szpice i bazy ? klepiąc jakieś bzdurne bajki o wzmacnianiu Ukrainy w interesie Polski ?
@Czesław ...i to jest ta tandeta dla niepoznaki ubierana w szaty patriotyzmu i od czasu do czasu w ,,ornaty,,...
Czesław
Prezydent Andrzej Duda będąc 18 stycznia w Brukseli kwestionował prowadzenie Nord Stream 2 po dnie Bałtyku, tylko żądał by ten rurociąg szedł przez Ukrainę, żeby Ukraińcy na tym zarobili. Postępuje w tym przypadku jak ten "komsomolec Kwaśniewski", głównym ich zmartwieniem są interesy Ukrainy a nie Polski. Powinni więc wyjechać na Ukrainę jak Saakaszwili a nie wozić do Kijowa pieniądze (4 mld zł) żeby za te pieniądze Ukraińcy budowali pomniki Bandery i Szuchewycza.
jo
Uważam, że minister MSWiA niewiele zrobi w wielu sprawach, a głównie tej imigranckiej związanej z wiosenną Wiosną Ludów na ukraińsko- polskiej granicy. Nadzieja na ogrodzenia graniczne raczej się nie ziści. Niestety tak postrzegam tą osobę.
T9omasz
Szowinizm ideologia rasistowska szerząca nienawiść m in do Polaków .Ideologia banderowska powinna być zakazana przez władzę państwowe.
Bartek
Niestety, pomimo wielu pozytywmych zmain, Polska nadal nie posiada odpowidniej rzeszy przemowcow, ten brak jest dotkliwy. My musimy w obecnej sytuacji byc zjednoczeni obronnoscia naszej wspolnej Ojczyzny, bez zadnych pardonow w odnioesieniu do tych politykow co sieja nienawiscia i klamstwem. Polska ma racje bytu i rozwoju we wlasnych granicach tworczo-wyznaniowych, jestesmy na wyzszym poziomie od wiekszosci krajow tego starego kontynentu.
abc
No niestety, na kierunku ukraińskim to PiS idzie akurat zupełnie w poprzek polskiego interesu narodowego. Jak w ogóle można myśleć o dotowaniu czegoś takiego jak Związek Ukraińców bez postawienia jakichkolwiek warunków brzegowych? To jest chore. Zamiast płacić banderowcom lepiej za te pieniądze zainwestować w kreację sił propolskich na Ukrainie.
Czy Konstytucja gwarantuje prawo do głoszenia poglądów: ideologii komunistycznej, nazistowskiej i ludobójstwa ukraińskiego zwanego banderyzmem? Z zakończenia artykułu, który prezentuje stanowisko resortu, wynika,że tak.
Jeżeli nie ma podstaw, nie ma znaczenia ,,kto jest kto,, to dać po równo komuchom, nazistom i uzupełnić banderowcami, przynajmniej będzie sprawiedliwie potraktowany ,,ten resort,,
Zbigniew
Zabrac Ukraincom a dac Bialorusinom! I na granicy z Ukraina zbudowac plot na min 3m wysoki! Diadzius mi opowiadal ze podczas 2 wojny Ukraincy byli najgorsi.
SEMPER FI
PRAWDZIWY SKANDAL I POZALOWANIA GODNA POSTAWA MSWIA,OBY TO ZOSTALO ZMODYFIKOWANE PRZEZ PIS!!!
rozczarowana
Czyżby PIS odchodził od swoich postulatów przywracających honor Polakom ? Jeśli to prawda, to minister MSWiA powinien podać się natychmiast do dymisji !
leon
Jest prawo mówiące o rażącej niewdzięczności. Po drugie, nie ma podstaw, to je stwórzmy.
cristero
Kaczyński drugim Piłsudskim? Z zachowaniem proporcji, ale niestety tak to może wyglądać. Pamiętajmy, jak Piłsudski wybrał się do Japonii, w czasie wojny rosyjsko-japońskiej, proponować, że my zrobimy "dywersję na tyłach". Aż tam Dmowski za nim pojechał, żeby tę głupotę zablokować. Trzymajmy kciuki za Winnickiego.
Alicja
No i w tej sprawie PiS=PO. Skandal! Te pieniądze, zamiast na finansowanie przyszłych wykonawców rzezi na Polakach przeznaczyć na płoty na granicach! Głównie na tej z Ukrainą.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.