2 grudnia 2017

MON odpowiedział nam w sprawie Birczy

(Z lewej strony tablica w pierwotnej postaci, z prawej – "poprawiona". Fot. Ewaryst Fedorowicz)

Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało w piątek na nasze zapytania dotyczące usunięcia z tablicy odsłoniętej na Grobie Nieznanego Żołnierza inskrypcji odnoszącej się do obrony Birczy przed atakami band OUN – UPA w latach 1945 i 1946.

 

Przypomnijmy: tuż przed odsłonięciem przez ministra Antoniego Macierewicza tablicy upamiętniającej mieszkańców Wołynia, Małopolski i wschodniej Lubelszczyzny, którzy w latach 1943-1946 stawiali zbrojny opór banderowskim bandom, zniknął z niej napis odnoszący się do leżącej dziś w powiecie przemyskim Birczy. Jak mówią przekazy historyczne, wielu jej mieszkańców wstępowało w szeregi Milicji Obywatelskiej, widząc w tym jedyną szansę na obronę miejscowości zagrożonej napaściami ukraińskich nacjonalistów. Prawdopodobnie z tego względu w ostatniej chwili nazwa Birczy została usunięta. Stało się to po wypowiedzi znanego z antypolskiego nastawienia Wołodymyra Wiatrowycza, zajmującego stanowisko szefa IPN Ukrainy. Stwierdził on, że Birczy bronili „czekiści”. O tym, że stanowisko probanderowskiego urzędnika była powodem ingerencji w treść napisu, informował na podstawie nieoficjalnych doniesień zaangażowany w ochronę pamięci o Polakach pomordowanych na Kresach ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Aby zweryfikować te informacje, w piątek 17 listopada zapytaliśmy za pośrednictwem poczty elektronicznej rzecznika MON:

 

„- Z jakiego powodu doszło do usunięcia z tablicy odsłoniętej w zeszłym tygodniu przez pana Ministra Antoniego Macierewicza wzmianki o obronie wsi Bircza? (oczywiście, zmiana treści nastąpiła przed odsłonięciem).

 

– czy prawdą jest, że do modyfikacji treści znajdującej się na tablicy doszło w wyniku interwencji szefa ukraińskiego IPN, Wołodymyra Wiatrowycza?”.

Dokładnie po dwóch tygodniach, czyli w piątek 1 grudnia otrzymaliśmy odpowiedź, którą przytaczamy bez skrótów i komentarza:

„Szanowny Panie Redaktorze,

 

Dziękujemy za kontakt i zainteresowanie. Uprzejmie informujemy, że podnoszona przez Pana kwestia zmiany treści na tablicy upamiętniającej wydarzenia historyczne – Bircza nie pozostaje obojętna resortowi obrony narodowej. Ponadto informujemy, że decyzja o jej usunięciu podyktowana była koniecznością wyboru spośród 200 miejscowości o podobnym charakterze, podobnych wartościach historycznych. Pragniemy podkreślić jednocześnie, że   w planach Ministerstwa Obrony Narodowej w najbliższej przyszłości pozostaje uczczenie w należyty sposób miejscowości zajmujących miejsce w historii.

 

Z poważaniem

Oddział Mediów
Centrum Operacyjne
Ministra Obrony Narodowej”.

 

 

RoM

 

Przeczytaj więcej

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram