DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesza transzę pomocy dla Ukrainy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesza transzę pomocy dla Ukrainy
fot.Michal Tulinski / FORUM

W poniedziałek (20 marca) miało odbyć się posiedzenie Rady Dyrektorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, na którym miała zostać podjęta decyzja o przekazaniu kolejnej transzy pomocy finansowej dla Ukrainy. Ze względu na ekonomiczną blokadę separatystycznych republik w Donbasie na razie odłożono na nieokreślony bliżej czas przelanie kwoty 1 mld dolarów, które miały trafić do Narodowego Banku Ukrainy.

 

Podstawą do zawieszenia wypłaty miliarda dolarów w marcowej transzy dla Ukrainy stało się całkowite zablokowanie połączeń komunikacyjnych z Donbasem, do którego doszło 15 marca bieżącego roku. Było to szczególnie niekorzystne dla gospodarki energetycznej Ukrainy, której część elektrowni węglowych dostosowana jest do spalania węgla o parametrach takich, jakie zapewniają kopalnie z separatystycznych obwodów wschodniej części państwa. Braki węgla z Donbasu były bezpośrednią przyczyną wyłączeń prądu i ogrzewania w pełni sezonu zimowego. Ukraińcy obawiali się także dłuższych przerw w produkcji przemysłowej ze względu na deficyt energii elektrycznej.

 

Na początku stycznia Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił Ukrainie warunki, jakie państwo powinno spełnić, aby otrzymywać pomoc finansową. Kryteria oceny reform społeczno-gospodarczych, zmierzających do rynkowego funkcjonowania sektora przedsiębiorstw i zmian w administracji publicznej, były typowe dla MFW. Chodziło o m.in. podniesienia wieku emerytalnego, przeprowadzenia szerszej niż do tej pory prywatyzacji podmiotów gospodarczych podległych państwu lub takich, w których państwo ma decydującą pozycję. MFW zaapelował również, aby władze państwa dokonały redukcji liczby osób pracujących w administracji państwowej oraz otwarcia rynku gruntów.

 

Przy braku własnych źródeł kapitału spełnienie warunku prywatyzacji gospodarki oznaczać będzie ułatwienia dla podmiotów zagranicznych, które będą mogły uczestniczyć w prywatyzacji firm ukraińskich.

 

Redukcja administracji państwowej może być mniej bolesna, ponieważ na Ukrainie aktualnie wdrażana jest reforma samorządowa, zakładająca trzystopniowy układ samorządów, niemal taki jak w Polsce – gmina, powiat (rejon) i województwo (obwód). Przekazanie kompetencji do samorządów może więc oznaczać zapotrzebowanie na nowych pracowników w administracji samorządowej, co otwierałoby szansę dla części pracowników urzędów państwowych.

 

Najbardziej delikatna i trudna do zaakceptowania dla opinii publicznej może być prywatyzacja ziemi, którą zainteresowane są duże firmy zachodnie, widzące potencjał w żyznej ziemi na Ukrainie, przez wieki pełniącej rolę „spichlerza” Europy, a później Związku Sowieckiego.

 

Brak nowej transzy pomocy finansowej ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego stawia pod znakiem zapytania płynność finansową państwa. Ze strony Narodowego Banku Ukrainy i rządu w Kijowie wciąż płyną sygnały o problemach wynikających z braku pieniędzy w budżecie państwa. W doniesieniach prasowych prezentujących stanowisko Międzynarodowego Funduszu Walutowego podkreśla się natomiast konieczność przeprowadzenia reformy systemu emerytalnego, w tym wprowadzenia podatku od emerytur.

 

Trudne do spełnienia będzie także „urynkowienie” opłat za usługi komunalne, które w ostatnich latach i tak znacznie wzrosły. Przy niewielkich pensjach i emeryturach na Ukrainie już dzisiaj mieszkańcy dużych miast skarżą się na to, że po zapłaceniu za wodę, prąd, gaz i ogrzewanie mieszkania nie mają już prawie nic na utrzymanie się i normalne funkcjonowanie. Twarde warunki umowy między Ukrainą w Międzynarodowym Funduszem Walutowym stały się przedmiotem dociekań części deputowanych Wierchownej Rady Ukrainy (parlamentu). Środowiska nacjonalistyczne żądają ujawnienia warunków umowy między Kijowem a Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

 

Zamknięcie połączeń z zbuntowaną częścią Donbasu stało się więc dla MFW prawdopodobnie tylko przyczynkiem do zawieszenia wypłaty 1 mld dolarów. Oficjalnie argumentem może być również konieczność dokonania weryfikacji danych makroekonomicznych, wynikających z zerwania więzi dwóch systemów gospodarczych - silnie uprzemysłowionego Donbasu z resztą kraju. Im dłużej trwać będzie obecny stan polityczno-militarny na wschodzie Ukrainy, tym trudniej będzie realnie prognozować dane oczekiwane przez instytucje krajowe i międzynarodowe.

 

Zatrzymanie marcowej transzy z MFW niepokoi władze ukraińskie tym bardziej, że - według informacji prasowych - na stronie internetowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w agendzie tematów przewidzianych do rozpatrywania do dnia 24 marca, nie ma sprawy tak ważnej dla Ukrainy, jak uruchomienie pomocy finansowej.

 


Żródła: „Wiesti – ukr”, „Ukraińska Prawda”; „Swobodnaja Priessa”; „Ukraina.ru”

Jan Bereza

 

DATA: 2017-03-20 12:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

MFW tą decyzją oddaje część Ukrainy Rosji. Wściekli banderowcy (już się zjednoczyli) w ramach odwetu uderzą w Polsce. Armia zajęta wojną z Rosją nie będzie mogła zareagować. Duda zgodzi się na roszczenia żydowskie.
ponad 1 rok temu / furm
 
Ziemia na Ukrainie za kredyt od lichwiarzy i witaj prywatyzacjo! Wystarczy teraz tylko spokojne oczekiwanie i Ukraina padnie bez najazdu wojsk rosyjskich. Balcerowicz wie jak to działa...
ponad 1 rok temu / znakomita idea
 
Nasi z naszego im dadzą,w nagrodę oni wywiozą do nas śmieci.
ponad 1 rok temu / Hugon de Payns
 
Czarnoziem plus GMO - zabójcza mieszanka. Przypominam, że niedawno bayer kupił monsanto.
ponad 1 rok temu / empiryk
 
Prywatyzacja ziemi... to Ukrainą nie będą rządziły nawet już państwa, a jedynie przedsiębiorstwa
ponad 1 rok temu / puchacz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.