DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Mechanizm „bail in” w Polsce, czyli jak okradać obywateli, którzy trzymają oszczędności w banku

Data publikacji: 2015-08-14 08:17
Data aktualizacji: 2015-08-14 08:48:00
Mechanizm „bail in” w Polsce, czyli jak okradać obywateli, którzy trzymają oszczędności w banku
fot. Anatol Chomicz/FORUM

Najpóźniej do 2016 roku kraje członkowskie UE mają wdrożyć dyrektywę BRRD w sprawie reguł restrukturyzacji banków oraz określenia kluczowych zasad finansowania mechanizmu uporządkowanej likwidacji banków. Pozwala ona na przejmowanie przez bank oszczędności obywateli w sytuacjach kryzysowych i opiera się na mechanizmie już zastosowanym na Cyprze w 2013 roku.

Komisja Europejska przygotowała dyrektywę pt. "Bank Recovery and Resolution Directive" (BRRD), zgodnie z którą bank zagrożony bankructwem będzie mógł - w majestacie prawa - zabrać swoim klientom środki zgromadzone na rachunkach oszczędnościowych. Treść dyrektywy opublikowana została już w maju 2014 roku, a od stycznia 2015 miała być wdrażana w poszczególnych państwach, tak by w roku 2016 wszystkie kraje unijne posiadały jednolity system.

Pod koniec maja tego roku KE wysłała ponaglenie do kilka państw, w tym do Polski, dając zaledwie dwa miesiące na dostosowanie krajowego prawa do prawa unijnego w zakresie restrukturyzacji banków, grożąc jednocześnie – w razie uchylania się od tego „obowiązku” – wniesieniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości i wielomilionowymi karami.

W 2013 roku, gdy cały cypryjski sektor bankowy stanął na granicy bankructwa, rząd zastosował mechanizm „ball in”, który polegał na wprowadzeniu specjalnego "podatku ratunkowego". Od depozytów do 100 tys. euro zabierano na ratowanie instytucji finansowych 6,75 proc. wartości oszczędności, a od depozytów powyżej 100 tys. euro - 9,9 proc. 


Nowe zasady „okradania obywateli w majestacie prawa” -  jak często piszą dziennikarze odnosząc się do dyrektywy unijnej - zostały opracowane po kryzysie finansowym w 2008 roku. Przywódcy świata postanowili na posiedzeniach grupy G20, że w celu ratowania banków posłużą się pieniędzmi podatników.


Po jednym z takich spotkań G20 poseł do Parlamentu Europejskiego Gunnar Hökmark, autor projektu ustawy o ratowaniu banków przekonywał, że nowy system „bail-in,”  wysyła jasny komunikat do akcjonariuszy banków i wierzycieli, że sami będą musieli uporać się ze swoimi problemami, a nie obarczać kosztami „restrukturyzacji” podatników. Jednak faktem jest, że to właśnie na zwykłych zjadaczy chleba, którzy trzymają swoje oszczędności w banku, przerzucona została odpowiedzialność za nieuporządkowaną politykę bankowców.  


Już w marcu „Economic Times” donosił, że według waszyngtońskiego Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF), który prezentuje stanowisko globalnych instytucji finansowych "cypryjskie podejście dotyczące przerzucania odpowiedzialności za ratowanie banków na deponentów i wierzycieli, prawdopodobnie stanie się modelowym postępowaniem w przypadku upadłości banków w innych miejscach w Europie".


Warto pamiętać, że przed atakiem na system bankowy na Cyprze, konfiskaty depozytów bankowych były rozważane w kilku innych krajach. Ponadto silne podmioty finansowe, które wywołały kryzys bankowy na Cyprze, są również architektami programów oszczędnościowych narzuconych w Unii Europejskiej i Ameryce Północnej.


Nowe reguły postępowania zostały zatwierdzone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny znacznie wcześniej, a kryzys cypryjski miał być swoistym papierkiem lakmusowym, sprawdzającym działanie nowego mechanizmu.


Ostatecznym celem jest stworzenie systemu, eliminującego konkurencję ze strony małych banków z daleko posuniętą centralizacją i koncentracją władzy instytucji finansowych.


Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w USA istnieją już od dawna przepisy dotyczące konfiskaty depozytów bankowych. We wspólnym dokumencie Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) i Banku Anglii zatytułowanym „Resolving Globally Active, Systemically Important, Financial Institutions” przewidziano procedury, zgodnie z którymi depozyty upadających banków zostaną zamienione na "kapitał własny". Oznacza to, że skonfiskowane pieniądze z kont bankowych zostaną wykorzystane w celu wypełnienia zobowiązań finansowych upadających banków. W zamian, posiadacze skonfiskowanych lokat bankowych, staną się akcjonariuszami upadającej instytucji finansowej.


W 2013 roku rząd kanadyjski opublikował dokument pt. „Praca, wzrost i trwały dobrobyt. Gospodarczy plan działania 2013". Przekazany on został wówczas do parlamentu wraz z projektem budżetu na 2014 rok. Dokument przewidywał wprowadzenie procedury „bail in” dla banków o znaczeniu systemowym.


Banki te – zgodnie z przedstawionym projektem – miały w razie kryzysu być dokapitalizowane poprzez „szybką konwersję niektórych zobowiązań w kapitał regulacyjny." Innymi słowy, w razie zagrożenia bankructwem bank mógłby „dokapitalizować się,” wykorzystując w tym celu pieniądze swoich klientów, czyli konfiskując oszczędności zgormadzone na lokatach w zamian za akcje upadającej instytucji bankowej.


Kanadyjski plan z 2013 roku przyznawał, że proponowane ramy „bail-in" były zgodne z reformami w innych krajach i „kluczowymi standardami międzynarodowymi." Dodajmy „standardami” konfiskaty depozytów bankowych, które od kilku lat są dyskutowane za zamkniętymi drzwiami w różnych instytucjach, gdzie spotykają się prezesi banków centralnych i ministrowie finansów najważniejszych państw.


Jedną z takich instytucji jest Rada Stabilności Finansowej (FSB) z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii oraz Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). Szefem FSB jest były prezes Banku Kanady Mark Carney, który w 2013 roku został powołany przez rząd brytyjski – jako pierwszy obcokrajowiec - na szefa Banku Anglii.
Obecnie FSB koordynuje wdrażanie procedury „bail-in” we współpracy z krajowymi organami finansowymi, MFW i BIS.


Przewodniczący FSB, Carney odegrał kluczową rolę w kształtowaniu mechanizmu „bail-in” dla upadających banków kanadyjskich. Przed rozpoczęciem kariery w bankowości centralnej był starszym dyrektorem w jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie - Goldman Sachs. Banku, który działa jako doradca finansowy dla wielu rządów, korporacji i miliarderów, a który przygotował plan „ratowania” instytucji finansowych w UE.
Goldman Sachs, zatrudniający byłego premiera Polski  Kazimierza Marcinkiewicza,  przyznał się do osłabienia walut krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w wyniku czego zarobił „dużo ponad to, co zakładał".

 


Źródło: natwestinternational.com., reuters.com., oide.sejm.gov.pl., bs.net.pl., globalresearch.ca.,

Agnieszka Stelmach 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
opo
Wygląda że będzie gorzej niż za "dawnych czasów" bo kiedyś chociaż dolary ludzie trzymali jako gwarancje bezpieczeństwa. Teraz już nie ma nic pewnego i wszystko łatwo odebrać, nawet rodzinę (dzieci). Terror z każdej strony a straszyli BinLadenem czy innymi terrorystami. To mali chłopcy z piaskownicy w porównaniu z państwami i systemem finansowym oraz globalizmem.
killbanks
To dobre posuniecie bo dotychczas ratowano banki z pieniedzy wszystkich obywateli budzetu. TRZEBA USWIADAMIAC OBYWATELI ZE TRZYMANIE PIENIEDZY W BANKU JEST BARDZO RYZYKOWNE.
PL
Tylko IDIOTA trzyma oszczędności w banku i nierobów finansuje
adam
Euro mam w skarpecie i tak już zostawię, tylko trzeba dobrze opakować żeby myszy lub inne dziadostwo nie zżarło.
XPAX
Dobrym wyjsciem z sytuacji byloby zalegalizowanie bail-in ale TYLKO dla bankow z wlasnoscia zagraniczna :-)))) W ten sposob spowodowalibysmy odplyw srodkow z kont bankow zagranicznych :-)))) nie mieli by nam czego zabierac :-)
Stormer
Jak na razie to SKOKI najbardziej okradają obywateli a nie banki.
Konrad Turzyński z Torunia
Przyczyną stałą problemów w obrocie finansowym jest LICHWA. Zwłaszcza jej bardziej drapieżna, zachłanna forma, jaką jest tzw. procent składany, przy którego stosowaniu odsetki narastają tym szybciej, im więcej ich już narosło: "Właśnie z powodu własności funkcji wykładniczej systemy bankowe muszą od czasu do czasu zrobić plajtę, a inflacja jest matematycznie nieuchronna." - to słowa Michała Szurka z artykułu "Znów o inflacji" w miesięczniku "Młody Technik" ze stycznia 1995 r.
Robert
Banki zawsze były złodziejskie. Nie bez powodu chrześcijan obowiązywał zakaz lichwy. Skoro nikt nie sprzeciwia się systemowi bankowemu to nie ma się co dziwić, że banki robią się coraz bardziej bezczelne.
razorrr
Autorka zapomniala wspomniec o australijskich przymiarkach... Przypominam, iz przed bail-in na Cyprze grube ryby zdazyly cala kase przetransferowac do innych rajow... zalecam podpatrywanie Austrii, bedzie sie dzialo :(
adam2
pieniadze wyplacic z tych szanownych instytucji i miec zabunkrowane w zasiegu reki w kilku walutach i zlocie, a do przelewow i rachunkow wplacac male sumki, oczywiscie dowody na to zkad macie pieniazki tez przy tym musza byc. Najgorsze jest to, ze jak zaczna taka akcje bankierzy to banki beda zamkniete i ci co maja najmniej i sa zmuszeni do obrotow w banku beda calkowicie przez wiele dni bez pieniedzy.
abc
Starają się jak mogą aby wszystko człowiekowi zabrać: Dzieci ci mogą zabrać (pod byle pretekstem), pieniądze z konta też (pod byle pretekstem), twój dom zabrać i zlicytować (pod byle pretekstem), a Ciebie wyrzucić na bruk . A wszystko to jest możliwe dzięki "odpowiednim" ustawom i pod byle pretekstem. Obywatelu zdaj sobie sprawę, że nic już nie jest twoje, ani nie należy do Ciebie: Ani twoje dzieci, ani twoje pieniądze, ani twój dom. Do Ciebie należy tylko karton pod mostem i ulica, na której możesz przespać noc. Jakże "wspaniała" będzie nasza przyszłość.
rozsądny
Trzeba tworzyć polskie państwo podziemne z całą infrastrukturą i z wszystkimi funkcjami !
siergiej
No i okazuje się że jak za starych dobrych czasów będzie trzeba trzymać w skarpecie, albo sprawdzać który bank jest "strategiczny" i omijać go szerokim łukiem
okirex
no coz zlodzieje, przestepcy degeneraci i smieci "rzondzom" !!!! Taki mamy swiat, trzeba bedzie ciezko pracowac, zeby to odkrecic!!!!
naukowiec
No cóż. Chcą oskubać ludzi dokumentnie - ze wszystkiego co mają.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.