DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Mantylka? To się nosi! Odżywa piękna katolicka tradycja

Data publikacji: 2014-12-06 15:00
Data aktualizacji: 2014-12-09 10:06:00
Mantylka? To się nosi! Odżywa piękna katolicka tradycja

Katoliczki odkrywają piękno katolickiej liturgii i… tradycji. W tym roku amerykańskie Stowarzyszenie Mszy Łacińskiej po raz trzeci organizuje Dzień Mantylki. 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Mary Panny, młode kobiety wezmą udział we Mszy świętej tak, jak ich babcie – nosząc mantylki.

 

Mantylka to szal z koronki, okrywający w trakcie liturgii głowę i ramiona kobiet. Tradycja noszenia takiego nakrycia nawiązuje do słów św. Pawła, nakazującego kobietom zakrywanie głowy w trakcie modlitwy (Kor 11, 1-15).

 

Nosząc mantylkę kobieta okazuje swoją miłość do Zbawiciela, naśladuje skromność Najświętszej Maryi Panny. Jak zauważa Anthony Perlas, prezes amerykańskiego Stowarzyszenia Mszy Łacińskiej, zwyczaj ten może u osób, które nie znają katolickiej tradycji, budzić zdziwienia bądź dezaprobatę. Tak też było w jego przypadku. „W końcu zrozumiałem, że noszenie mantylki jest dla kobiet sposobem na życie wiarą, na przypominanie sobie i innym o posłuszeństwie wobec nauczania Kościoła, zwłaszcza w odniesieniu do skromności i czystości” – tłumaczy Perlas.

 

W zrozumieniu znaczenia tradycyjnego nakrycia głowy pomogła mu Andrea Hines, katoliczka, którą poznał w roku 2012 w trakcie modlitwy różańcowej przed aborcyjną „kliniką”. Hines wyjaśniła mu właściwy sens tej praktyki, bogactwo, które kryje.

 

„Modlę się o to, by kobiety na całym świecie wzięły udział w Dniu Mantylki nosząc ją 8 grudnia, i by mężczyźni je w tym wspierali” – zachęca Amerykanin.


 Źródło: rarate-caeli.blogspot.com

FO, mat

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
anna.lukasiak
Podoba mi się, i to bardzo - zaczynam nosić. Piękna tradycja i zarazem pełnia kobiecości. Do tego obowiązkowo długa spódnica i zakryte ramiona.Chwała Tobie, Panie.
Krzysiu
Jak zwykle facet propaguje jak zachować czystość i skromność przez kobiety szczyt hipokryzji!
Paweł
Dobry pomysł
mao
Muzułmanki tez takie noszą.
lu
uśmiałam się z czystej hipokryzji i oderwania o rzeczywistości "nosząc mantylkę kobieta okazuje miłość do Boga i naśladuje skromność Marii. Hmm tylko, że te nakrycia głowy zawsze coś kosztują, te z prawdziwej koronki to wydatek około 90 zł. Czyli za te 90 zł dodatkowej skromności będzie się kobieta lepiej, żarliwiej, szczerzej modlić. Bo przecież bez nakrycia jest taka nieskromna i wyuzdana, a jej modlitwa nic niewarta. Litości co za idiotyzm.
Patrycja
Mantylka sama w sobie jest bardzo piękna. Nie mówiąc już że jest tradycyjna, ale jest bardzo kobieca i elegancka, a zarazem skromna. Nie widzę tutaj podobieństwa do burki - nie zakrywa twarzy, a podkreśla ją w bardzo ładny i podkreślam - skromny - sposób. A kobietom - na całym świecie - zaczyna brakować skromności, są coraz to mniej i mniej skromne. A kiedyś było to domeną kobiety i nie tylko chrześcijanki - katoliczki.
Hobogoblin
Nie mogę obejrzeć filmu, jest oznaczony, jako prywatny.
Leo
Dziękuję PCh24 za ten artykuł. Dzięki temu można było wyłowić kilku osobników dla których Tradycja to nisza na której można coś ugrać i praca za brudne pieniążki. Miodzio. Skromność na liturgii (modlitwie) jest fundamentem (nawet w pogańskich rytach).
Kamil
Ehh, dlaczego ludzie są tak zaślepieni. Czyż nie pięknie i skromnie wygląda dziewczyna z takim nakryciem głowy. Nie zakrywa twarzy jak burka islamska, poza tym nie jest noszona na co dzień. Gdyby taka moda weszła do sklepów to dziewczyny rzuciły by się i nosiły to na codzień a do kościołów by zdejmowały. Gdy natomiast jest to sprawa okazania szacunku względem Boga - jest to złe, nie nowoczesne a nawet i muzułmańskie. Napiszę krótko - z mantylki można zrobi !modne! nakrycie głowy, kwestia dobrego projektu i odpowiedniego marketingu. Niestety katolików nie stać na takie inwestycje.
VIking
Niech niezapomna zalozyc cieplych gaci barchanowych. Bog ocenia co czlowiek ma w duszya nie na glowie. Nie roznicie sie od Islamistow.
katoliczka
Kojarzy mi się to tylko z burką islamską...
Nick
Tradycja to fajna sprawa. Dobrze by była to tradycja żywa i zrozumiała. Moje pytanie brzmi: co złego jest w modlitwie kobiety z odkrytą głową? Czy w dzisiejszych czasach nadal są aktualne słowa św. Pawła zawarte w Kor 11, 1-16? Czy bezkrytycznie zgadzamy się ze zdaniem świętego Pawła, że kobieta została stworzona dla mężczyzny i dlatego winna mieć na głowie znak poddaństwa? Ja należę do osób o których Św.Paweł mówi w wersie 16 tzn. uważam, że należy spierać się o rolę kobiety i mężczyzny, a to co mówił Paweł do Koryntian należy interpretować w świetle 20 wieków nauczania Kościoła, a nie traktować dosłownie.
Premizlaus
Krusejder żaden z Ciebie młot na posoborowie, skoro nie widzisz nic złego w noszeniu przez kobiety spodni oraz w satanistycznej muzyce rockowej i metalowej.
PWL
@jeryho Masz rację.
Kinga
Noszę nakrycie głowy podczas Mszy Świętej. I... naprawdę, odkrywam, jak bardzo jest to potrzebne.
Krusejder
Czym się różni promocja mantylki przez niektórych polskich tradycjonalistów od przeszczepiania do naszego kraju Walentynek i Halloween ? Zapraszam na bloga: http://przedsoborowy.blogspot.com/2014/12/mantylka-nowa-swiecka-tradycja.html
Leo
Coś wspaniałego! Popieram! Nasze babcie a raczej już prababcie zawsze "coś" na głowę, do kościoła, na Mszę Świętą zakładały. Mantylka, chusta, chustka i mnóstwo innych takich w zależności od możliwości (woalki). Dziś już nawet brakuje osób które by to fachowo opisały. Popieram. Bierzmy od innych to co dobre i wzbogacające. Wracajmy z mo(r)dernistycznej tancbudy do tradycji wieków chrześcijaństwa.
Wojtek
"w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Mary Panny, młode kobiety wezmą udział we Mszy świętej tak, jak ich babcie ? nosząc mantylki." Nasze babcie w Polsce mantylek nie nosiły. Babcie w Los Angeles - owszem tak.
jeryho
Do @PWL -"Chciałbym mieć taką żonę :)" To sobie na nią zasłuż. A to nie jest łatwe w dzisiejszych czasach!
Niko
Piękna sprawa z powrotem do tradycji. Nawet jeśli nie przyjmie się to szerzej to i tak miło poczytać, że wielu ludzi jeszcze pozostało nie przemienionych we współczesne zombie.
ella
Mantylka, gdzie się zaopatrzyć?
Warsiawiak
Mantylka? A po co. Baba nosi chustę a pani kapelusz.
mao
Piękny pomysł. Popieram.
Agnieszka
Też się nad tym zastanawiam
PWL
Chciałbym mieć taką żonę :)
Arek
Nie rozumiem dlaczego kobiety nie nakrywają głów w Kościele. Czyżby słowa Św.Pawła były niedostatecznie zrozumiałe???
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.