DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Litwini bojkotują monopolistów. To społeczny protest przeciwko dyktatowi wysokich cen

Litwini bojkotują monopolistów. To społeczny protest przeciwko dyktatowi wysokich cen
By Amelia Extra from Toronto, Canada (JANE VEGGIE MARKET 6) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
#LITWA    #EURO    #CENY    #BOJKOT    #CENTRA HANDLOWE    #ZAROBKI    #MARKET

Na Litwie trwa akcja przeciwko dyktatowi monopolistów. Przez pięć dni Litwini mają nie robić zakupów w dużych centrach handlowych, które opanowały 80 proc. rynku i śrubują ceny, sięgając do i tak niezbyt zasobnych portfeli społeczeństwa.

 

Akcja ma charakter oddolny, a inicjatorzy kampanii starają się zachęcić Litwinów, by przez pięć dni nie robili zakupów w dużych centrach handlowych. Te  uważane są za monopolistów, bo zajmują 80 proc. rynku. Protestujący namawiają klientów, by swoje zakupy zaplanowali na lokalnych targowiskach i w małych sklepach.

 

Wzrost cen na Litwie ma związek z wprowadzeniem przed dwoma laty w tym kraju wspólnej waluty europejskiej. „Litewski Departament Statystyki w styczniu zaprezentował raport, z którego wynika, że w ubiegłym roku niektóre artykuły spożywcze zdrożały nawet o 40 proc. Dotychczas litewscy politycy i handlowcy przekonywali, że wprowadzenie europejskiej waluty nie miało wpływu na wzrost cen” – informuje naszdziennik.pl.

 

Obecnie ceny na Litwie są zbliżone do tych z Europy Zachodniej. Niestety nie nadążają za nimi wynagrodzenia, które kształtują się na poziomie 30 proc. średniego wynagrodzenia w Unii Europejskiej.

 

Zdaniem poseł Auszry Maldeikiene akcja bojkotowania centrów handlowych nie przyniesie rezultatu, co pokazała podobna akcja z roku ubiegłego. Jej zdaniem ludzie „powinni w bardziej radykalny sposób okazać swoje niezadowolenie i zmusić władzę do podjęcia konkretnych decyzji w celu poprawy sytuacji”.

 


Źródło: naszdziennik.pl

MA
DATA: 2017-02-17 09:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sami się pchali do cudownego euro więc mają co chcieli. Trzeba było myśleć.
ponad 1 rok temu / abc
 
"Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur!"
ponad 1 rok temu / petrus
 
Nie ma się co martwić. Z CETA będą głupiego polaczka też tak doić.
ponad 1 rok temu / Polaczek
 
Przejscie na walute euro zawsze jest zwiazane z podwyzkami i dot. kazdego kraju.Pamietam jak Belgia w 2000r. na rok przed wprowadzeniem jej wystawiala przy towarze ceny w dwoch walutach(dla oswojenia klientow)i juz wowczas towary podrozaly o 10% zanim zaczela owa waluta funkcjonowac.Po wejsciu euro byla podwyzka 20% na towarach.Zawsze koszty zmiany(jawne i ukryte) ponosi spoleczenstwo.W przypadku Litwy przesuwano te koszty stopniowo w czasie ale wynik wiadomy.Jezeli przyjmiemy zmiane waluty czeka nas dokladnie to samo.
ponad 1 rok temu / potato
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.