7 stycznia 2019

Lewica ogłosiła antyklerykalny program. PO zapowiada „dyskusję”

(fot. Krystian Maj/FORUM)

To kwestia do dyskusji – tymi słowami Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO-KO odniósł się do zgłoszonej, w uroczystość Obajwienia Pańskiego, przez Barbarę Nowacką inicjatywy „rozdziału Kościoła od państwa”.

 

Projekt Barbary Nowackiej zakłada m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa; wprowadzenie finansowania przez związki wyznaniowe i Kościoły, które „chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole” oraz wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych, a także likwidację wszystkich komisji rządowo-kościelnych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Barbara Nowacka przedstawiła projekt, który będziemy dyskutować w ramach Koalicji Obywatelskiej, ale potem też pewnie w szerszej koalicji. Jest to pewne spojrzenie na problem, który jest – czy nie za daleko idące, to kwestia do dyskusji – ocenił Neumann.

 

W ocenie Neumanna „spojrzenie na przywrócenie rozdziału Kościoła od państwa, które zawarte jest w konstytucji i w konkordacie, jest dzisiaj trochę zaburzone przez działania niektórych hierarchów i części samego Kościoła”. – Aktywność polityczna Kościoła jest dziś wyjątkowo duża i wiele osób nie chce tego akceptować – stwierdził polityk.

 

Przedstawiciel największej partii opozycyjnej nie wie, czy posłowie PO poparliby projekt Barbary Nowackiej, gdyby ten trafił do Sejmu. – To są kwestie do dyskusji, jak ma wyglądać ten rozdział i jak ma być finansowany Kościół. (…) My chcieliśmy likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym, tak jest np. w Niemczech – tłumaczył.

 

Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka poinformowała w niedzielę o inicjatywie, która, jak mówiła „jest pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa”; projekt zakłada m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa.

 

Adam Ostaszewski z Inicjatywy Polskiej, który jest współautorem przepisów, wyjaśnił, że projekt zakłada m.in. wprowadzenie finansowania przez związki wyznaniowe i Kościoły, które „chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole” oraz wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych. Ponadto Inicjatywa Polska chce, żeby księża i duchowni sami opłacali swoje ubezpieczenie społeczne i zdrowotne; domaga się likwidacji wszystkich komisji rządowo-kościelnych.

 

Do 20 lutego zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy, która zostanie złożona w Sejmie. Jeśli sejmowa komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku Inicjatywy Polskiej, to – jak zapowiada Nowacka – „ruszy projekt obywatelski”.

 

 

Źródło: interia.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram