DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 01 MAJA
Św. Józefa Rzemieślnika
Św. Zygmunta, króla
Św. Józefa Rzemieślnika
Św. Zygmunta, króla
Św. Józefa Rzemieślnika
Imieniny obchodzą:
Aniela, Filip, Maja
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Krystian Kratiuk

Krwawy Wielki Piątek w Janowej Dolinie

Data publikacji: 2014-04-14 07:00
Data aktualizacji: 2014-04-17 09:13:00
Krwawy Wielki Piątek w Janowej Dolinie

Padł rozkaz by okoliczni Polacy zostali wymordowani do 15 kwietnia. Był więc już tydzień opóźnienia. Zbliżała się Wielkanoc, więc Ukraińcy zapowiadali, że na święta „pomalują jajka krwią Lachów”. Do zbrodni w Janowej Dolinie doszło pod osłoną nocy. Stacjonujący tam garnizon niemieckich żołnierzy mordowanych nie obronił.  


Król Jan Kazimierz upodobał sobie polowania w wołyńskich lasach sosnowych. To właśnie dla upamiętnienia pobytów monarchy w powiecie kostopolskim, nazwano osadę dla robotników - zbudowaną w latach dwudziestych poprzedniego stulecia - Janową Doliną. Miejsce budowano z pieczołowitością charakterystyczną dla inżynierów i architektów II Rzeczypospolitej. Nowopowstałe Państwowe Kamieniołomy Bazaltu były nadzieją dla dziesiątek rodzin, sprowadzających się do tego miejsca – nadzieją na pracę, rodzinny spokój i chleb.   


Chluba Wołynia


To nie było miejsce typowe dla tej okolicy. Prócz stolicy powiatu, Kostopolu, miejscowości wokół były starymi, tradycyjnymi wschodnimi wioskami. A przy kamieniołomach powstawały nie tylko w pełni zelektryfikowane domy mieszkalne, ale i sieć wodno-kanalizacyjna, klub sportowy z boiskiem, szpital, kino-teatr, szkoła, cmentarz a nawet.. zespół jazzowy! Piwnice wszystkich domów zbudowano z wydobywanego nieopodal bazaltu, co miało sprawić, iż będą jeszcze bardziej nowoczesne. Bito własną monetę do wewnątrzosiedlowych rozliczeń, wymienialną oczywiście na polską walutę.


Janową Dolinę zasiedlili w 97 proc. Polacy. Około 2,5 tys. mieszkańców chciało budowy kościoła. Postawiono drewnianą kaplicę, która miała być tylko tymczasowym Domem Bożym, wkrótce miał powstać większy kościół. Plany budowy przerwał wybuch II wojny światowej.  


W czasie wojny w Janowej Dolinie znajdował się niemiecki garnizon, w którym stacjonowała kompania Wermachtu. Mimo aresztowań dokonywanych przez Gestapo, do 1943 roku mężczyźni stosunkowo spokojnie pracowali w kamieniołomie, kobiety zajmowały się domami. Wiedzieli, że w okolicy zaczynają się dziać rzeczy straszne, widzieli ludzi przyjeżdżających do ich osady, zatrzymujących się w niej ze strachu przed Ukraińcami. W Janowej Dolinie Ukraińców było bardzo niewielu, poza tym jest przecież niemiecka kompania, która „pilnuje porządku”. Uciekinierzy liczyli na schronienie przed banderowcami. Wśród tych osób była również kobieta przywieziona do miejscowego szpitala z 28 ranami kłutymi. Cudem ocalała z pobliskiego Złaźna, gdzie miesiąc wcześniej ukraińscy mordercy z zimną krwią zabili trzydziestu Polaków.  

 

Jutro Wielki Piątek


22 kwietnia 1943 r. przypadał akurat Wielki Czwartek. Po pracy cała miejscowa społeczność udała się do kaplicy. O północy większość z mieszkańców kładła się już spać, dzieci były w łóżkach  już od kilku godzin.  Spał również i proboszcz parafii Chrystusa Zbawiciela, choć wcześniej zdążył przygotować się na nadejście Wielkiego Piątku – Dnia Męki Pańskiej. Czy spodziewał się, że będzie to też dzień męki Janowej Doliny?

W tym samym czasie wokół osady zgrupowały się oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Banderowcy zarzucili tor kolejowy pniami drzew, chcąc uniemożliwić ucieczkę. Dowódcą akcji był Iwan Łytwyńczuk „Dubowyj”. Pamiętał, że Polacy mieli być wymordowani do 15 kwietnia, takie były rozkazy. Był już więc tydzień opóźnienia do nadrobienia. Ukraińcy opowiadali sobie przez ostatnie dni, że na Wielkanoc pomalują jaja krwią Polaków”. Wielki Piątek był więc ostatnią szansą.


Najpierw padły strzały z broni ręcznej i maszynowej. Zaraz potem szturmowcy ruszyli w przód, podpalając butelkami z łatwopalnym płynem i płonącymi żagwiami kolejne budynki. W ruch poszły też granaty – wrzucano je przez okna domów.


Polacy – ci którym udało się nie zostać rozerwanymi granatem, budzili się z krzykiem. Wyskakiwali przez okna domów z dziećmi na rękach, próbowali schronić się w lesie. Ukraińcy byli jednak na to przygotowani. Stali pod domami i tylko czekali, aż wyjdą z nich ludzie. Zamiast łyku chłodnego powietrza uciekinierzy z płonących domów otrzymywali cios siekierą, najczęściej w głowę. Uderzenie zwykle było śmiertelne, ale to zbydlęconym banderowcom nie wystarczało. Martwe już ciała rąbali siekierami jak drewno na opał. Kto nie miał siekiery, używał wideł. Kilkadziesiąt polskich dzieci zakończyło swe krótkie życie przebite tym rolniczym narzędziem. W kobiety wbijano wszelkiego rodzaju sprzęty gospodarstwa domowego. Komu udało się wyjść z domu bez szwanku, padał za chwilę po celnym strzale w plecy czekającego tylko na to Ukraińca.  


Piwnice i szpital pułapką


Skoro nie można uciec z płonącego, drewnianego domu, to gdzie się ukryć? Pozostaje jeszcze piwnica. Bazaltowe pomieszczenia okazały się jednak pułapką. Większość z osób które wybrały tą drogę ucieczki, zaczadziła się lub udusiła dymem.


Ukraińcy bawili się w najlepsze. Cieszyli się na widok padającej od kul „głupiej polskiej szlachty”, jak nazywali Polaków z Janowej Doliny. Ale bestialska złość nie miała końca. Nie płonął wszak jeszcze szpital. To w jego kierunku udała się grupa żołnierzy UPA. O ich barbarzyńskiej premedytacji niech świadczy fakt, iż weszli do placówki i zapytali lekarzy, gdzie leżą pacjenci ukraińscy. Po odstawieniu ich w bezpieczne miejsce, sterroryzowany wcześniej personel wyprowadzono na zewnątrz. Szpital podpalono pozostawiając w nim chorych Polaków, a lekarzy i pielęgniarki zamordowano siekierami. W płonącym budynku medycznym zginęła wspomniana wcześniej uciekinierka ze Złaźna. 28 ran nożem nie wystarczyło by zabić ją miesiąc wcześniej, w Wielki Piątek ta sztuka już się Ukraińcom udała.


Niemcy patrzyli na to wszystko i czekali. Część Ukraińców napadła również na garnizon, Niemcy odparli atak. Polaków zgromadzonych poza okolicami jednostki bronić nie zamierzali. O czwartej nad ranem nad Janową Doliną przeleciał samolot zwiadowczy Luftwaffe, i dopiero to zmusiło banderowców do ucieczki.


Setki ofiar, setki kłamstw


O wschodzie słońca zaczęto podliczać ofiary. Według różnych szacunków zginęło od 600 do nawet 800 osób. Spłonęło ponad 100 budynków. „Widok był przerażający: jedni czarni, poparzeni, inni pokaleczeni, cali zbryzgani krwią, leżeli jeden przy drugim na gołej podłodze, jęcząc z bólu, błagając o pomoc lub łyk wody” – wspomina jedna z mieszkanek Janowej Doliny. „Pozostała przy życiu jedna pielęgniarka była bezradna wobec tylu rannych, braku leków, chociażby tych, które uśmierzają ból. Pomoc ograniczała się do podawania wody” – dodaje.


Złapano kilku ukraińskich bandytów, którzy furami przyjechali po pozostałości po majątkach „Lachów”. Kilkunastu Polaków ruszyło w las w poszukiwaniu zemsty, od czego inni starali się ich odwieść. Zabili pięć osób. Reszta ocalałych przez cały Wielki Piątek grzebała martwych w zbiorowej mogile, na placu obok krzyża, gdzie miał stanąć murowany kościół.


Tych Polaków którzy przeżyli, wywieziono pociągiem do Kostopola. Gdyby plan Ukraińców został spełniony w stu procentach, w Janowej Dolinie zginęłaby również półtoraroczna dziewczynka, która dwadzieścia lat później wydała na świat ojca autora niniejszego tekstu.


Dziś nie ma już Janowej Doliny. W miejscu tym znajduje się osada Bazaltowe. 10 lat temu, dumni ze swych dziadków i ojców Ukraińcy, zamontowali tam tablicę gloryfikująca UPA. Napisali: „Wmurowano ku czci 60-lecia Ukraińskiej Powstańczej Armii. Tu 21-22 kwietnia 1943 roku sotnie pod dowództwem „Dubowego” zlikwidowały jedną z najlepiej umocnionych baz wojskowych polsko-niemieckich okupantów na Wołyniu. W walce zlikwidowano niemiecką i polską załogę, wyzwolono z obozu jeńców wojennych i powstrzymano terrorystyczne akcje przeciwko okolicznym wsiom, które przeprowadzali polsko-niemieccy zaborcy”.  


Dziś mówią nam, że „każdy naród ma swoją pamięć”. Tak jak i swoją prawdę.  Krystian Kratiuk

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Gość
Barbarzyńcy, bandyci po sto kroć. Zarówno Ukraina jak Rosja nigdy nie byli nam przyjaźni. To jest po prostu chołota!
NIEBONA
Ukraina nie zasługuje na poparcie w jakiejkolwiek postaci. Możliwe że to co się tam dzieje jest karą Boga za Banderę i jego bandytów. Życzę Ukrainie, żeby się rozpadła na kawałki i żeby Rosja ją pożarła.
krakus
Do pana Tomasz. S. Zemsta nie jest po chrześcijańsku ale to sa ludzie którzy stracili swoich bliskich w bestialski sposób. I tak zareagowali. To ukraińcy mordowali i nie zostali przez nikogo zmuszeni. To była ich chora ideologia tylko dlatego ze polacy przed wojna nie potrafili wyłapać wszystkich ukraińskich faszystów i wysłać i wykonac kilka tysiecy wyroków smierci.
Mater
Polacy popełnili straszny błąd wspierając majdan.
Tomasz Steifer
Przerażające, trzeba o tym pamiętać. Ale nie mozna zapominać o Wielkimk Piątku i Wielkanocy rok później, w Pienianach, Wólce Pukarzowskiej i innych miejscowościach powiatu tomaszowskiego. Zemsta, zwłaszacza na niewinnych nie jest chrześcijańskim zwyczajem.
JAREMA
W czym mój komentarz naruszy l regulamin forum ? Nie wolno powiedzieć prawdy o ukraińcach -bandytach-zwyrodnialcach ?
Cui bono?
Kto uzyskał najwięcej korzyści tego ukraińskimi łapami mordowania Polaków na Wołyniu w 1943-44 ?
tashiro
nigdy Ukrainiec nie był przyjacielem dla polaka mimo że Ukrainę stworzyli Polacy,,
SWK
Polska nie rządzą Polacy a komuniści uwikłani w dawne zależności, bez względu jak się zwą i określają, katastrofy są jedynie skutkiem ich wewnętrznych rozgrywek, gdyż zarówno ich ofiary jak i kaci nas sprzedali. Póty Polacy nie wezmą steru w swoje ręce, póty nie będzie wolnej Polski. Niech nikt nie liczy na pamięć, bo obecnie rządzących ona nie interesuje...
gazda110
Prezydent premier ma amnezję ? 70. rocznica powołania Dywizji SS Galicja. Spór ciągle trwa. http://okres-prl.blog.onet.pl/2014/03/08/czy-prezydent-oraz-premier-zapomnieli-ukraina-70-rocznica-powolania-dywizji-ss-galicja-spor-ciagle-trwa/
Krakus
Niestety taka jest natura Ukraińca nienawidzić polaków i walczyć tylko ze słabszym. Najgorsze są kłamstwa ukraińców i odwracanie kota ogonem. To jedyny kraj gdzie buduje się pomniki faszystom , mordercom kobiet i dzieci.
precz_z_komuną
Kolejny tendencyjny artykuł na temat "mesjanizmu" narodu polskiego, dlaczego nikt nie wspomni o mordzie w Wierzchowinach i jakże "bohaterskim czynie" Polaków? Artykuły jak ten mają na celu nic innego jak budzenie w młodzieży (najbardziej podatnej na wszelkie nowości) nienawiści do Ukraińców, tym bardziej, że o Ukrainie ostatnio dużo się mówi w kontekście Krymu i jego aneksji...świetna okazja, aby nauczyć nowe pokolenie nienawiści do Ukrainy.
Dosadny
Można powiedzieć dosadniej. Cała polska elita, a zwłaszcza Kaczyński, w ciemno popiera twórców tego napisu w Bazaltowym... za nic mając przerażające cierpienia ofiar... Dyżurne guwernantki w TV stroją minki i załamują ręce nad paroma nastolatkami, którzy wpadli samochodem na drzewo po pijaku, ale o takim morzu okropności - sza. Teraz podskakujemy w rytm Eneja (tu: minka radosna). Tyle, że od kiedy dowiedziałem się o dwuznaczności tej nazwy, to ten nadmiernie szybki rytm ich piosenek zaczął mi się kojarzyć z upiornym akompaniamentem do drgawek śmiertelnych nabijanych na widły ofiar rzezi...
Piotr
+
Leo
+
sgfx
banderyzm był połączeniem chłopskiej nienawiści do szlachty typu Jakuba Szeli połączonej z ideologią narodowosocjalistyczną
chłopzewsi
Nie mogę zrozumieć skąd w ludziach tyle bestialstwa. To nie jest pierwotny instynkt, bo zwierzęta tak nie robią. Diabelskie opętanie.
Asia
+
Piotr Lisiecki
Wszystko wskazuje na to, że uciekinierka ze Złaźna/Złaźnego jest Franciszka Michalska z domu Tabaka, żona stryja mojej mamy. Jej mężowi Ludwikowi Michalskiemu kazano wykopać grób dla swojej rodziny, gdzie go wrzucono i zastrzelono. Ich małego synka Ukrainiec złapał za nogi i rozbił główkę o ścianę, po czym konającego wrzucono do grobu z tatą. Franciszka schowała się pod łóżko. Nie wiedząc, czy ktoś tam jest Ukraińcy kłóli bagnetami przez łóżko, raniąc ją wielokrotnie. Mimo ran nawet nie pisnęła. Po odejściu Ukraińców (w napadzie na ich gospodarstwo brali udział sąsiedzi) wyczołgała się z domu i została przewieziona do szpitala w Janowej Dolinie.
Piotr PX
...a polacy jak gdyby nigdy nic, podrykują w takt, tandetnych pioseneczek, wybrańców czerwonej elyty, noszących miano dokładnie takie same, jakie nosił, morderca banderowiec... Enej. ..czy tylko ja widze w tym szatańską - małpią złośliwość, a może to tylko "zbieg okoliczności"
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.