DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Koniec dyskryminacji katechezy? MEN i Episkopat przeprowadzą rozmowy w sprawie matury z religii

Data publikacji: 2016-02-08 19:00
Data aktualizacji: 2016-02-08 20:21:00
Koniec dyskryminacji katechezy? MEN i Episkopat przeprowadzą rozmowy w sprawie matury z religii
fot. Dawid Lukasik/Echo Dnia/Forum

Zdaniem minister edukacji Anny Zalewskiej maturzyści powinni mieć możliwość wyboru religii, jako przedmiotu zdawanego na egzaminie dojrzałości. W opinii szefowej resortu katecheza jest obecnie dyskryminowana - to jedyny przedmiot, którego nie ma na maturze. We wtorek, 9 lutego, mają odbyć się rozmowy w tej sprawie. Temat podejmą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Konferencji Episkopatu Polski.

 

Jeśli przedstawiciele resortu oraz Episkopatu dojdą do porozumienia w sprawie możliwości wyboru przez uczniów religii jako przedmiotu maturalnego, to katecheza zagości na egzaminie dojrzałości. Stanie się tak najwcześniej w maju 2017 roku. Wolę takiego rozwiązania zadeklarowała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

 

- Religia jest jedynym dyskryminowanym przedmiotem na maturze. Przypominam, że egzamin dojrzałości można napisać z każdego przedmiotu, a przecież religia jest potrzebna dla tych, którzy zdają na teologię, czy idą do seminarium - stwierdziła minister edukacji.

 

Wśród nieobowiązkowych przedmiotów, jakie uczniowie mogą wybrać na maturze jest obecnie między innymi historia muzyki oraz wiedza o tańcu. Brakuje natomiast bliskiej ogromnej większości Polaków religii.

 

Z danych Konferencji Episkopatu Polski wynika, że około 90 proc. uczniów w naszym kraju uczęszcza na zajęcia z religii, zaś 80 proc. Polaków popiera obowiązujące rozwiązania w tej sprawie. Szczegółowe dane na temat katechezy w Polsce można przeczytać TUTAJ.

 

Źródło: onet.pl / PCh24.pl

MWł 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
oburzona
Uściślę swoją wypowiedź: skoro Rozczarowany nie rozumie, że nikt nie sprzeciwia się Nauce Chrystusa, zaś liczna obecność talmudystów w PiS deklarujących przyjecie wyłącznie chrześcijan zaowocowała przyjęciem muzułmanów, i że jedynym sposobem na zapobieżenie przyjmowaniu muzułmańskich zabójców w Polsce jest odmowa przyjmowania kogokolwiek, to nie ma o czym z nim dyskutować.
oburzona
Program lekcji religii prowadzonych przez Kościół Katolicki w Polsce bezwzględnie powinien obejmować religioznawstwo. Powinny tam być tłumaczone założenia religii żydowskiej, talmudycznej, która stoi w opozycji do chrześcijaństwa. W przeciwnym razie nawet ci, którzy zdadzą maturę z religii nie będą umieli we właściwy sposób rozumieć pojęć takich jak "miłosierdzie" czy "miłość bliźniego".
zs
Jest jeszcze pytanie z której "religii" będzie to matura. Bo jeżeli z tej judeochrzescijańskiej, która głosi neokatechumenat przygarnięty przez Kościół w Polsce pod swoje skrzydła i szeroko propagowanej, to szkoda czasu i pieniędzy.
Polak
Tak. A jako drugi przedmiot proponuję taniec towarzyski. Oraz WF ustnie.
PWL
Religia przedmiotem maturalnym? Przecież to jest ośmieszanie Pana Boga, jak można stawiać religię obok przedmiotów takich jak Greka, Łacina, Matematyka, Biologia, Chemia, Fizyka etc. Ci, którzy chcą zrobić z religii "przedmiot", który się zdaje na maturze są szkodnikami i działają przeciwko religii katolickiej. To jest moim zdaniem złe, nic dobrego z tego nie wyniknie...
@J
Brawo. Nareszcie, oby tylko się udało.
emu
Dla każdego normalnego człowieka jest jasne że jeżeli można zdawać maturę z wiedzy o tańcu czy historii muzyki to dlaczego nie można z religii rozumianej jako historia oraz dogmatyka religii, TO są konkretne fakty, dodam że Pismo Święte było lekturą obowiązkową w liceum.
piotr
a wf ?
tańczący z
wiedza o tańcu ? no to jest wiedza ! ciekawe gdzie się przyda ?! na dyskotece i w parlamencie UE ?
Robert
"Brakuje natomiast bliskiej ogromnej większości Polaków religii." Religii jako przedmiotu w szkołach? Strasznie tu lubicie zaklinać rzeczywistość.
Wolnościowiec
Religia powinna być obowiązkowym przedmiotem maturalnym.
Zenek
Tylko religia KATOLICKA! nie muzułmańska, choć pewnie agresorzy muzułmańscy podniośliby larum!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.