DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Koniec dyskryminacji katechezy? MEN i Episkopat przeprowadzą rozmowy w sprawie matury z religii

Koniec dyskryminacji katechezy? MEN i Episkopat przeprowadzą rozmowy w sprawie matury z religii
fot. Dawid Lukasik/Echo Dnia/Forum

Zdaniem minister edukacji Anny Zalewskiej maturzyści powinni mieć możliwość wyboru religii, jako przedmiotu zdawanego na egzaminie dojrzałości. W opinii szefowej resortu katecheza jest obecnie dyskryminowana - to jedyny przedmiot, którego nie ma na maturze. We wtorek, 9 lutego, mają odbyć się rozmowy w tej sprawie. Temat podejmą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Konferencji Episkopatu Polski.

 

Jeśli przedstawiciele resortu oraz Episkopatu dojdą do porozumienia w sprawie możliwości wyboru przez uczniów religii jako przedmiotu maturalnego, to katecheza zagości na egzaminie dojrzałości. Stanie się tak najwcześniej w maju 2017 roku. Wolę takiego rozwiązania zadeklarowała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

 

- Religia jest jedynym dyskryminowanym przedmiotem na maturze. Przypominam, że egzamin dojrzałości można napisać z każdego przedmiotu, a przecież religia jest potrzebna dla tych, którzy zdają na teologię, czy idą do seminarium - stwierdziła minister edukacji.

 

Wśród nieobowiązkowych przedmiotów, jakie uczniowie mogą wybrać na maturze jest obecnie między innymi historia muzyki oraz wiedza o tańcu. Brakuje natomiast bliskiej ogromnej większości Polaków religii.

 

Z danych Konferencji Episkopatu Polski wynika, że około 90 proc. uczniów w naszym kraju uczęszcza na zajęcia z religii, zaś 80 proc. Polaków popiera obowiązujące rozwiązania w tej sprawie. Szczegółowe dane na temat katechezy w Polsce można przeczytać TUTAJ.

 

Źródło: onet.pl / PCh24.pl

MWł 


DATA: 2016-02-08 20:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uściślę swoją wypowiedź: skoro Rozczarowany nie rozumie, że nikt nie sprzeciwia się Nauce Chrystusa, zaś liczna obecność talmudystów w PiS deklarujących przyjecie wyłącznie chrześcijan zaowocowała przyjęciem muzułmanów, i że jedynym sposobem na zapobieżenie przyjmowaniu muzułmańskich zabójców w Polsce jest odmowa przyjmowania kogokolwiek, to nie ma o czym z nim dyskutować.
ponad 2 lata temu / oburzona
 
Program lekcji religii prowadzonych przez Kościół Katolicki w Polsce bezwzględnie powinien obejmować religioznawstwo. Powinny tam być tłumaczone założenia religii żydowskiej, talmudycznej, która stoi w opozycji do chrześcijaństwa. W przeciwnym razie nawet ci, którzy zdadzą maturę z religii nie będą umieli we właściwy sposób rozumieć pojęć takich jak "miłosierdzie" czy "miłość bliźniego".
ponad 2 lata temu / oburzona
 
Jest jeszcze pytanie z której "religii" będzie to matura. Bo jeżeli z tej judeochrzescijańskiej, która głosi neokatechumenat przygarnięty przez Kościół w Polsce pod swoje skrzydła i szeroko propagowanej, to szkoda czasu i pieniędzy.
ponad 2 lata temu / zs
 
Tak. A jako drugi przedmiot proponuję taniec towarzyski. Oraz WF ustnie.
ponad 2 lata temu / Polak
 
Religia przedmiotem maturalnym? Przecież to jest ośmieszanie Pana Boga, jak można stawiać religię obok przedmiotów takich jak Greka, Łacina, Matematyka, Biologia, Chemia, Fizyka etc. Ci, którzy chcą zrobić z religii "przedmiot", który się zdaje na maturze są szkodnikami i działają przeciwko religii katolickiej. To jest moim zdaniem złe, nic dobrego z tego nie wyniknie...
ponad 2 lata temu / PWL
 
Brawo. Nareszcie, oby tylko się udało.
ponad 2 lata temu / @J
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.