DZISIAJ JEST
PIĄTEK 22 WRZEŚNIA
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Maurycy, Joachim
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Komitet Obrony Grossa? Intelektualiści apelują do prezydenta, by nie odbierał historykowi orderu

Data publikacji: 2016-02-14 23:00
Data aktualizacji: 2016-02-15 08:55:00
Komitet Obrony Grossa? Intelektualiści apelują do prezydenta, by nie odbierał historykowi orderu
fot. Eugeniusz Helbert/FORUM

Grupa historyków, aktywistów i społeczników związanych między innymi z organizacjami zajmującymi się historią Żydów, dziejami relacji polsko-żydowskich oraz wydarzeniami holokaustu, wystąpiła z apelem do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Intelektualiści chcą, by głowa państwa wycofała się z postępowania w sprawie odebrania orderu kontrowersyjnemu amerykańskiemu historykowi, Janowi Tomaszowi Grossowi.

 

9 lutego pojawiły się medialne doniesienia, że Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z zapytaniem, czy odebranie antypolskiemu historykowi, Janowi Tomaszowi Grossowi, Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP jest zasadnym. Zapytanie miało zostać przesłane w połowie stycznia. Jak informowała szefowa Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Sadurska, wpłynęło do nich około dwóch tysięcy wniosków pod tym apelem.

 

Wobec takich informacji postanowiły wystąpić osoby, które nie podzielają stanowiska m.in. Reduty Dobrego Imienia. W cytowanym przez interia.pl liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy sygnatariusze zwrócili uwagę na fakt, że Jan Tomasz Gross został w 1969 roku pozbawiony obywatelstwa polskiego, co było, w ich opinii, krzywdzące. Po 1989 roku historyk został odznaczony państwowymi honorami, a jego obywatelstwo zostało potwierdzone.

 

Zdaniem sygnatariuszy apelu do prezydenta Dudy odebranie Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP Grossowi byłoby karą i upokorzeniem „bez jasno sformułowanego powodu”. Zwrócili oni uwagę na dorobek naukowy historyka, który był pionierem badań m.in. nad sowietyzacją Kresów, losem polskich dzieci zesłanych przez sowietów na Syberię czy Armii Polskiej na wschodzie. W liście otwartym przypomniano opozycyjne zaangażowanie Grossa.

 

„Uruchomienie precedensu odbierania przyznanych uprzednio odznaczeń, z czym wiąże się arbitralna ocena często całego czyjegoś życia, osłabia autorytet państwa i rangę przyznawanych odznaczeń” - uważają twórcy apelu.

 

Jak informuje interia.pl, pod apelem do prezydenta Andrzeja Dudy podpisali się m.in.: przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej prof. dr hab. Barbara Engelking-Boni, wiceprzewodniczący MRO Henryk Wujec, dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie prof. dr hab. Dariusz Stola, przewodniczący Komitetu Etyki w Nauce PAN prof. dr hab. Jan Woleński, dziennikarz i działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL Konstanty Gebert, dziennikarz „Gazety Wyborczej” i współzałożyciel KOR Seweryn Blumsztajn, a także przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holokaustu” w Polsce Joanna Sobolewska-Pyz i wiceprezeska Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita Paula Sawicka.

 

Jan Tomasz Gross swoimi pracami rozpoczął dyskusję na temat rzekomego zaangażowania Polaków w zbrodnie na Żydach w trakcie II Wojny Światowej. Stosowana przez niego metodologia jest często krytykowana przez historyków - Grossowi zdarzało się opierać na trudnych do weryfikacji relacjach ustnych, także świadków o wątpliwej wiarygodności. Szerokie oburzenie społeczne wywołały jego słowa z jesieni 2015 roku, gdy w niemieckim „Die Welt” napisał, że podczas wojny Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców.

 

Źródło: interia.pl

MWł 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
MdeM
Rowniez z wyzej wymienionych wyzej Zydow "intelektualistow", niejaki Konstanty Gebert (Dawid Warszawski) powinien byc poersona non grata w Polsce. Publikuje polakozercze artykuly w prasie amerykanskiej. Syn komunisty, współzałożyciela Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych,( za swa komunistyczna dzialalnosc ucieka przed aresztowaniem do Polski), agenta wywiadu sowieckiego INO, zwolennika sowieckiej inwazji na Polskę 17 września 1939,ktory wzywał do uznania skutków zawartego przez ZSRR i III Rzeszę Paktu Ribbentrop-Mołotow. Jaki ojciec taki syn!
NN
Jak dowiadujemy się z innych źródeł informacyjnych to Gross został odznaczony nie za publikacje o udziale niektórych Polaków(bywali i tacy) w dyskryminacji Żydów przez Niemców w czasie okupacji,lecz za odział w studenckich sprzeciwach w 1968 r. Co na to poszukiwacze prawdy niedowiedzionej?
ewa
odebrać odznaczenie, niech nam szkodzi bez orderu
87
ja bym odebrał też Michnikowi Order Orła Białego
mar.petrow
Bydle realizujące wielkie finansowe przedsięwzięcie. Nie wiem dlaczego toleruje sie tę jawnie antypolską działalność. Nikt sobie nie zdaję sparwy z rozmiaru szkód jakie wyrzadził michnik i jego srodowisko! Koniecznie trzeba napietnować takie postawy bez względu na hałas!!!!!!
niezależny111
Nie każdy intelektualista jest obiektywny i dlatego głosy tych osób Prezydent nie powinien brać pod uwagę.
HKW
To nie są intelektualiści. To są polonofobie.ANTY-POLONIŚCI! Ich apel w ogóle nie powinien być brać pod uwagę. Czas na wymiar sprawiedliwości. Gross powinien być użyty jako przykład dla przyszłych anty-polskich aktywistów. ODEBRAĆ MU ORDER !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
To jasne, że środowiska żydowskie będą bronić swojego. Tym bardziej powinno się dać im JASNY SYGNAŁ: dość szkalowania Polski i Polaków.
Bartek
Prosze aby nie nazywano intelektem czlowieka o niskim poziomie intelektu, madrosci czy wiedzy, godnosci czy patriotyzmu, natchinienia sumienia czy Bozej opatrznosci. To sa zwykli zdrajcy, ludzie bez charakteru i dobrej woli budowania czegos w imie prawa i sprawiedliwosci.
Aneta
p. Gros jest wrogiem Polaków, na każdym kroku nas lży. Nie powinien nigdy otrzymać orderu a jednak został uhonorowany i nadal nas lży. Bezwzględnie należy odebrać mu ten medal a dodatkowo nie drukować jego książek.
czytelnik
"Naukowy dorobek" ludzie trzymajcie mnie, jak można mówić o naukowym dorobku gdzie sam Gross w książce o Jedwabnem napisał, że jest to książka naukowa napisana pod wpływem objawienia. Jeżeli ktoś wypisuje takie bzdury to jest chory psychicznie i należy go leczyć. Trzeb dodać, że te jego oczernianie Polaków, że mordowali Żydów to jest robione na zlecenie samych Żydów żeby upokorzyć Polskę i Polaków!
waca
Od kiedy to Gross jest historykiem?Chazarowie znowu atakuja.Sama elita zydobolszewicka.
Robokopo
To jest efekt tolerowania w Polsce obcej etnicznie wrogiej V kolumny. Takie coś w Izraelu na pewno by nie miało miejsca. My też nie mamy obowiązku tego tolerować. Nie podoba im się w Polsce? Antysemityzm? Droga do Izraela wolna.
hcot
Stormer. Lecz sie człowieku na głowę. I zapomnij o PCh24. Dla ciebie Onet będzie lepsza alternatywa,przynajmniej nie będziesz tu smrodził swoja głupotą. Nawet odpowiadać ci nikt nie powinien...
viola
Byłam na jego wykładzie. To sfrustrowany, znerwicowany człowiek, chory z nienawiści do Polski. Myślę też, że bardzo nieszczęśliwy, bo dzięki Polakom te wojnę przeżył.On cieszy się z tej popularności dlatego najlepszą karą będzie zapomnienie i nie wspomnieć o nim.
teodor
Polskojęzyczni "intelektualiści" na usługach syjonistów, służb i lóż.
Stormer
I kto miałby mu ten order odebrać? PAD? Nie rozśmieszajcie mnie :-D
niezyd
bezwzglednie odebrac temu zydowi za szkalowanie mojego kraju
DM
Owi "intelektualisci" zdaja sie wszyscy nalezec do oragnizacji niezainteresowanych bezstronniczoscia w tej sprawie. Natomiast historyk, ktory swiadomie przeklamuje historie (co owym intelektualistom zdaje sie podobac raczej niz ich szokowac), by moc szkalowc swoj narod, niegodzien jest orderu. On narodowu bardzo szkodzi. Nalezy order odebrac, bo jesli nie - przestanie miec wartosc dla innych odznaczonych, tych, dla ktorych licza sie honor i prawda.
JAN
i ntelektualiści.... z bożej łaski....sami ydzi w jego obronie... Jak Gross oczerniał POLAKÓW o cicho siedzieli....widać jaki mają interes!!!
Bolesław Prostousty
Moim zdaniem powód jest raczej dosyć jasno sformułowany i dziwi bardzo, że "intelektualiści" jakoś go nie potrafią odczytać...
Juruś jesce trochu carny
Proszę przyjrzeć się nazwiskom sygnatariuszy a stanie się jasne dlaczego "nie powinno" się odbierać odznaczenia...
wawilen
Jacy inteluktalisci? Bardziej czesc hordy nominowana do zadan intelektulnych. Porownac prosze ze Zdziechowskim czy Konecznym.
zniesmaczony
A kysz !
cristero
Znaczy MSZ od 3 tygodni nie może ustalić, czy odbieranie orderów łajdakom jest zasadne? No ciekaw jestem, co geniusz Waszczykowski wymyśli. A prezydent Duda nie mógłby tak prostej decyzji podjąć samodzielnie? Gardłować w opozycji i w kampanii wyborczej to wszyscy gotowi, a jak przychodzi co do czego, to się zastanawiają, jakby sprawa była znana od wczoraj... No cóż, tak czy owak dowiemy się, czy Kaczyński zechce się Żydom narazić.
ultrAS
Panie Prezydencie apeluję do pana by pan podbierał tytuły naukowe i stanowiska tym jawnym zdrajcom!
stasiu
Same znajome nazwiska. Rangę odznaczeń obniża raczej szafowanie nimi na prawo i lewo, bardziej niż ich ewentualne odbieranie.
markiz11
Takiemu człowiekowi; polakożercy;trzeba odebrać to odznaczenie,w przeciwnym razie dalej będzie pluł na Polskę.
stan
Dla histeryka bajkopisarza - nagłośniony proces i dożywotnia banicja. A order, jak i inne został już tak spostponowany, że należałoby przeprowadzić jakąś konwalidację lub je zaorać i ustanowić nowe.
Leo
Takim intelektualistom mówimy good bye i shalom.
tom
Jak można odbierać innym, to i jemu zabrać. Na pamiątkę przyszłym oszczercom Polaków
Platom
Proponuję odebranie polskiego obywatelstwa paszkwilantowi Gross\'owi!
Pokręć
Czyżby to z tych samych intelektualistów, co pisali listy potępiające biskupów w latach 50-tych? Dla mnie słowo "intelektualista" brzmi jak obelga. Tłumaczy się ono jako "prostytutka umysłowa". Gross może miał i zasługi wcześniej, ale najwyraźniej postanowił je przekreślić bezczelnie pomawiając Polaków jako naród o udział w holokauście. To się nazywa prostytucja umysłowa - sprzedanie prawdy w zamian za cokolwiek - pieniądze, poważanie, uznanie, czy choćby pod wpływem szantażu. Nieodebranie Grossowi orderu oznaczałoby brak wiarygodności w czasie protestów przeciwko sformułowaniu "polskie obozy koncentracyjne". Gross już wybrał - woli trzymać z kłamcami i zbirami a jednocześnie chciałby być de nomine bohaterem polskim. De nomine, bo to wygodne, Polskę JTG na dawno głęboko "w poważaniu".
Waldek
Odebrać i nie dyskutować z oszołomskim myśleniem. Gdy ktoś zamorduje z premedytacją, to też będa go takim sposobem bronić? Indolencja, a nie kręgi intelektualistów. Gross ma taki dorobek, jak zamiatacz ulicy w PRL. Pisze na zamówienie, płodzi bzdety, przeinacza fakty, zmyśla historyjki, tylko po to, żeby dostać kasę. Najemnik i zdrajca. Obywatelstwo się mu nie należy... odznaczenia tym bardziej.
Alek
Dobrze dobrane zdjęcie do tytułu artykułu.
ana
;Intelektualisci; jedynie slusznej nacji
NN
Czy trzeba znów rozpocząć nową intrygę Polsko-Żydowską,w tle Jan Tomasz Gross.Tu znów chodzi raczej o zacieranie śladów zbrodni,które jednak niektórzy je popełniali.Gross odważył się je wykryć i opublikować wielkość,że nie były to przypadki błahe.Jednak prawdziwe.Czego nie powinno się ukrywać, a tym bardziej uznawać za prawdę oczywistą.Dziwne jest,że teraz się do tego wraca w taki sposób.Sądzę, że grupa inicjatywna odebrania Grossowi odznaczenia przez Prezydenta Dudę, ma na celu publiczne zaognienie problemu i prowadzenie jałowej dyskusji nad problemem oczywistym,że to odznaczenie zostało nadane przez innego prezydenta RP,który uznał wysiłek Grossa za zasługę dla Polski w myśl odkrywania prawdy o czynach ludzi tego państwa.Prawda was wyzwoli; z nierzetelnej historii narodu.Bo każdy naród,jego społeczeństwo składa się nie tylko z bohaterów chcący oddać życia za innych ratując ich istnienie, ale też z ludzi podłych i zachłannych na bogactwa innych,czy szowinistów.
Krzysztof
Jan Tomasz Gross nie jest historykiem lecz marnym socjologiem.
bronkobuc
Najwyrazniej Żydom odpowiada szkalowanie Polski i udawanie wiecznie poszkodowanych, dlatego do referendum Pawła Kukiza dodałbym pytanie: czy jesteś za utrzymywaniem Muzeum Historii Żydów Polskich przez Państwo Polskie? Ja nie jestem i nikt mnie o zdanie nie pytał, tworząc ten obiekt.
trooper
Proponuję jeszcze odebranie orderów Stalinowi, Świerczewskiemu i carycy Katarzynie II. Gross to przy nich pikuś.
Antoni
Widać dokładnie intelektualistów, komu służą,
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.