DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2018 r.

IV Niedziela Wielkanocy
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

Komisja Wenecka zatwierdziła negatywne dla Polski stanowisko. Udało się jedynie złagodzić język

Komisja Wenecka zatwierdziła negatywne dla Polski stanowisko. Udało się jedynie złagodzić język
Fot. Lukasz Kobus/Forum

Kryzys konstytucyjny związany ze zmianami w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym zagraża rządom prawa i demokracji w Polsce – oceniła Komisja Wenecka. Przyjęty dokument końcowy zasadniczo nie odbiega od ujawnionego wcześniej projektu, ale napisany jest łagodniejszym językiem.


Jak poinformował Konrad Szymański, wiceszef MSZ, ostateczna treść opinii Komisji Weneckiej została zmieniona w stosunku do ujawnionego wcześniej projektu, ale wnioski płynące z końcowego dokumentu, pozostają niezmienione w stosunku do wersji wstępnej. Udało się jedynie „złagodzić język w wielu punktach”. – Komisja z pewnym przewrażliwieniem podeszła do tych wątków zmian ws. TK. Niepokoił ją ich kumulatywny charakter – mówił Szymański.

 

Wiceminister przyznał, że treść opinii „jest niekorzystna dla Polski”, a Komisja „pasywnie powtórzyła racje jednej ze stron sporu”. To, w ocenie Szymańskiego spora strata, bo Komisja poszła najprostszą drogą, a mogła odegrać istotną rolę w rozwiązaniu kryzysu konstytucyjnego w Polsce. – Komisja Wenecka mogła odegrać rolę w rozwiązaniu kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Nie wykorzystała tej sytuacji, to stracona szansa, ponieważ powtórzyła racje, które są obecne w polskiej debacie od bardzo dawna i posuwają tej sprawy w żaden sposób do przodu. Co więcej, obawiam się, że ta opinia tylko utrwali przekonanie opozycji, że można załatwić tą sprawę przy pomocy ingerencji, przy pomocy instrumentów organizacji międzynarodowych, organizacji europejskich  – dodał. Szymański wskazał, że polski rząd przyjmie do wiadomości treść opinii w zakresie dotyczącym samej reformy TK, czyli w zakresie w jakim zwrócono się o opinię Komisji. Część uwag dotyczy też parlamentu i to posłowie będą musieli dokonać analizy dokumentu.

 

Szymański wyraził przekonanie, że lepiej byłoby, gdyby stanowisko Komisji stawiało na potrzebę wypracowania kompromisu wewnętrznego, bo bez chęci jego osiągnięcia przez strony sporu, sprawa będzie trudna do rozwiązania. Jak dodał, takie propozycje składała już premier Beata Szydło w styczniu br., wyrażał je ostatnio poseł Kazimierz Ujazdowski, a są także propozycje zmian Konstytucji RP proponowane przez posłów Kukiz’15. Jak zaznaczył, wszystkie te propozycje są jakimiś wersjami rozwiązania problemu. Jednak opozycja – Platforma, Nowoczesna – mówi za każdym razem jedno i to samo: „odrzucone, odrzucone i odrzucone”. – To nie jest duch, który pomaga rozwiązać ten problem. Szkoda, że straciliśmy okazję, by bardziej otworzyć strony sporu, na to, by szukać rozsądnych rozwiązań w sprawie składu i sposobu powoływania TK – dodał.

 

Komisja Wenecka w swoim stanowisku odnotowała fakt wydania przez TK orzeczenia dotyczącego grudniowej noweli ustawy o TK, jak i związany z tym spór dotyczący legitymizacji tego wyroku. Komisja uznała orzeczenie za wiążące, przyjmując go za zaistniały fakt, ale nie poddając go ocenie.


 

MA

 

 

 


DATA: 2016-03-11 15:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

BÓG HONOR OJCZYZNA - tylko to nam pozostało
ponad 2 lata temu / dudu
 
Olać lewactwo masońskie !
ponad 2 lata temu / oczywisty
 
Niestety, ani w Polsce, ani w zadnym kraju na swiecie nie ma juz takich przywodcow na miare wspomnianego wczesniej Stanislawa Koniecpolski. Bez tego typu liderow nie damy rady, a przeciez Pan Bog nie kaze nam sie lekac, jedynie korzystac z madrosci jaka nam przekazal. To przykre kiedy sie widzi niemoc rzadu wobec zakrojonej na szeroka skale zajadlosc doktryny marksistowsko-zydowskiej, ktora to powoduje caly zamet w swiatowej geo-polityce. Byc moze Mr. Trump jest ostatnia nadzieja dla uratowania honoru rodzimej polityki bez ogladania sie za siebie...
ponad 2 lata temu / Bartek
 
Czy my jesteśmy suwerennym państwem. Co nas obchodzi jakaś lewacka "komisja"
ponad 2 lata temu / Mirrro
 
Oto skutki paktowania z diabłem.
ponad 2 lata temu / stan
 
Prawdziwej Polski juz nie bedzie :( caly swiat polityczny i finansowy przeciwko garstce patriotów z 37% poparciem. Zwyciestwo przyszło o 4 lata za późno....
ponad 2 lata temu / Pppp
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.