DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Agnieszka Stelmach

Kneset w Krakowie. Żydzi z optymizmem patrzą na Polskę

Data publikacji: 2014-01-24 08:00
Data aktualizacji: 2014-01-31 14:30:00
Kneset w Krakowie. Żydzi z optymizmem patrzą na Polskę
fot. Forum

Jeszcze w styczniu największa w historii delegacja członków izraelskiego parlamentu - Knesetu odbędzie swoją sesję za granicą. Żydowscy posłowie podczas obrad, które przebiegać mają… w Krakowie,  przyjmą m.in. uchwałę potępiającą często stosowane przez zagraniczne media określenie „polskie obozy zagłady”. Dlaczego sesja ta przeprowadzona zostanie właśnie w Polsce?


Bezprecedensowa uroczystość przypadnie w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu i w 69. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz –Birkenau. Organizatorem projektu jest Jonny Daniels, założyciel i dyrektor organizacji From the Depths, walczącej o zachowanie pamięci o Holokauście, która „pragnie łączyć przeszłość żydowską z jej przyszłością".


Daniels zapytany o to, dlaczego nie zaczekał ze zorganizowaniem historycznej sesji Knesetu w Polsce choćby rok - do okrągłej rocznicy wyzwolenia obozu, stwierdził, iż „nigdy nie jest właściwy czas na aranżację takiego wydarzenia.” Tłumaczył, że co godzinę umiera co najmniej jeden Żyd ocalony z Holokaustu. Tym samym traci się kontakt z bezpośrednimi świadkami zagłady Żydów.


Do Polski przybędzie co najmniej 60. z liczącego 120. członków parlamentu, reprezentujących wszystkie partie na czele z przewodniczącym Yuli Edelsteinem. Izraelscy politycy przylecą specjalnie wyczarterowanym samolotem wraz z grupą żyjących jeszcze świadków Holokaustu, z naczelnymi rabinami oraz reprezentantami sił wojskowych Izraela i organizacji młodzieżowych. Obecność tych ostatnich ma podkreślić związek między przeszłością i przyszłością.


„Misja” i „globalny pokaz siły”

Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę sprowadza tylu czołowych polityków Izraela do Polski?

Oficjalnej odpowiedzi udziela Yuli Edelstein. Szef Knesetu skarży się na „dramatyczny wzrost antysemityzmu w Europie niespotykany od końca Holokaustu”. Jak mówi, „Holokaust nie zaczął się od obozu w Auschwitz-Birkenau, ale od obrażania Żydów i rzucania kamieniami w ich wystawy sklepowe”.


Izraelski polityk dodaje, że głównym celem „misji” jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na znaczenie pamięci o Holokauście i „przeprowadzenie rozmów z wybranymi politykami z całego świata na temat tego, co należy zrobić, aby upewnić się, iż Holokaust nigdy więcej się nie powtórzy w dowolnym miejscu na ziemi”. Edelstein ostrzega przy tym, iż „antysemityzm nie jest tylko żydowskim czy izraelskim problemem", i że gdy prześladowanie „zaczyna się od Żydów, na nich się nie kończy".


Organizator sesji Knesetu w Polsce Jonny Daniels zapewnia, że do pokaźnej delegacji żydowskiej dołączy wielu parlamentarzystów i innych osobistości z całego świata, przez co impreza będzie „symbolicznym pokazem siły i globalnej determinacji w zwalczaniu antysemityzmu”. Z kolei dyrektor amerykańskiej organizacji Legal Project, Sam Nunberg zapewnił, że do Polski przyjadą ważni kongresmeni USA oraz laureat Nagrody Nobla Elie Wiesel.


Inicjatorzy  imprezy, którzy nie kryją, iż szczególnym powodem jej organizacji jest walka z narastającym antysemityzmem w Europie, powołują się na wyniki sondażu Pew Research Center dot. sytuacji Żydów w Europie oraz na monitoring prowadzony przez Europejską Agencję Praw Podstawowych, która alarmuje z powodu narastającej dyskryminacji i liczby „przestępstw z nienawiści” wobec Żydów w państwach UE.


Narastający antysemityzm w Europie, ale nie w Polsce

Z badań przeprowadzonych w 2012 r. przez agencję na grupie 5847 Żydów w wieku od 16 lat w Belgii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, na Łotwie, w Szwecji i w Wielkiej Brytanii wynika, iż 66 proc. ankietowanych uważa, że antysemityzm jest poważnym problemem w tych krajach. Na Węgrzech stwierdziło tak 90 proc., a we Francji - 85 proc.


Z badania europejskiej agencji dowiadujemy się także, że 38 proc. Żydów unika przez cały czas lub często noszenia rzeczy, które mogą pomóc innym ich zidentyfikować jako Żydów. We Francji tak czyni 51 proc. osób, a w Szwecji nawet 60 proc.


Agencja podaje, że 48 proc. Żydów z Węgier i 46 proc. Żydów z Francji chce wyemigrować do innego kraju ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa spowodowane  konfliktem arabsko-izraelskim. Dramatycznie też wzrosła liczba Żydów, którzy obawiają się ataków na siebie, mimo że z „jakimiś formami antysemityzmu” bezpośrednio spotkała się w 2012 r. mniej niż jedna czwarta Żydów z Europy.


Z badania wynika, iż aż 70 proc. Żydów z Francji czuje się zagrożonych. Co ciekawe tego poczucia zagrożenia raczej nie można tłumaczyć jedynie obecnością w kraju nad Sekwaną znacznej grupy muzułmańskich imigrantów, bo np. w Wielkiej Brytanii  - gdzie notabene istnieje także duża wspólnota wyznawców islamu – już tylko niecałe 30 proc. Żydów obawia się napaści, czy innej formy prześladowania.


Tropienie antysemityzmu w sieci

Zdaniem izraelskich komentatorów, rosnące poczucie zagrożenia europejskich Żydów i narastanie antysemityzmu to nie efekt zbiorowej histerii, ale fakt. Zdaniem izraelskich mediów, problemem znacznie większym niż bezczeszczenie cmentarzy żydowskich, akty wandalizmu mienia żydowskiego, czy przejawy wrogości wobec Żydów na ulicy i w innych miejscach publicznych, jest tzw. antysemityzm sieciowy. Żydowscy komentatorzy skarżą się, iż poziom antysemityzmu w internecie w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł do zastraszających rozmiarów. Jakie są – ich zdaniem – najczęściej spotykane akty antysemityzmu? Komentarze na forach dyskusyjnych i portalach społecznościowych o tym, iż „Izraelczycy zachowują się jak naziści wobec Palestyńczyków”, że „Żydzi mają zbyt wiele władzy w gospodarce, polityce i mediach,” i że „wykorzystują bycie ofiarą Holokaustu do własnych celów”.


Agencja Praw Podstawowych sugeruje, iż w związku z narastaniem antysemityzmu państwa członkowskie UE powinny „rozszerzyć podstawę prawną do ścigania przestępstw z nienawiści i przestępstw popełnionych z pobudek antysemickich w Internecie”. Proponuje się nawet powołanie „wyspecjalizowanych jednostek policji, które będą monitorować, a także ścigać przestępstwa z nienawiści w sieci” i postuluje się „wprowadzenie środków w celu zachęcenia użytkowników do zgłaszania na policję wszelkich antysemickich treści”.


Agencja Praw Podstawowych: zakazać krytyki Izraela

Co jednak szczególnie bulwersuje wspólnotę żydowską – jak zauważa gazeta The Jewish Daily Forward – to rosnące w siłę partie prawicowe o „jawnie antyżydowskim obliczu” np. w Grecji i na Węgrzech.


Gazeta przypomina, że już w 2011 r. Fundacja Friedricha Eberta stwierdziła, iż obecny antysemityzm przejawia się w krytyce państwa Izrael. Tzw. klasyczny antysemityzm, jak podaje gazeta – w większości przypadków odszedł do lamusa, jego nowym wcieleniem jest natomiast „demonizacja” polityki Izraela. Pismo dodaje, że dzisiaj powoływanie się na „Protokoły Mędrców Syjonu”, czy mówienie o tym, iż Żydzi chcą panować nas światem zostałoby z pewnością wyśmiane podczas obiadu towarzyskiego, ale już krytyka polityki Izraela, czy poglądy o kontrolowaniu przez lobby żydowskie amerykańskiej polityki zagranicznej, stają się przedmiotem dysput, a nawet politycznych analiz.


Gazetę oburzyły np. słowa byłego brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Strawa wypowiedziane w Izbie Gmin w listopadzie 2013 r. Straw stwierdził, że Izraelski Komitet Spraw Publicznych w USA i jego amerykańskie „nieograniczone” fundusze są największymi przeszkodami do zawarcia pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami. Autor artykułu w JDF napisał, że skoro takie rzeczy mówi bez ogródek ważny polityk, to „aż strach pomyśleć”, o czym muszą rozprawiać w prywatnych rozmowach zwykli Europejczycy.


Gazeta przypomina także inicjatywę podjętą w 2005 r. przez Europejskie Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii (EUMC), które przygotowało nową, roboczą definicję antysemityzmu. Obejmuje ona nie tylko rasowe czy religijne uprzedzenia do samych Żydów, ale również krytykę polityki Izraela. EUMC jako przykład nowego antysemityzmu wymienia więc zarówno kwestionowanie prawa narodu żydowskiego do samostanowienia, jak i zarzucanie Izraelowi „działań rasistowskich”, porównywanie jego współczesnej polityki do rasistowskiej polityki narodowo-socjalistycznych Niemiec, czy też obarczanie Żydów odpowiedzialnością za tę politykę.


Następczyni EUMC, Agencja Praw Podstawowych publikując alarmujące wyniki badań dot. rzekomego narastania antysemityzmu w Europie, przygotowała niejako grunt pod zmianę polityki. Agencja, powołując się na dane zebrane w poszczególnych państwach podkreśliła, iż Żydzi cierpią prześladowanie z powodu „oczerniania Izraela”. Izraelski komentator, dyrektor Transatlantyckiego Instytutu AJC w Brukseli, Daniel Schwammenthal (którego publikacje notabene ukazują się na łamach portalu „Racjonalista”) podkreślił, że przyjęcie nowej definicji antysemityzmu nie jest tylko kwestią wizerunku całego narodu i przyszłości stosunków dwustronnych między krajami europejskimi a Izraelem. Jego zdaniem, stawką jest przyszłość europejskich Żydów, rozważających emigrację.


O tych m.in. kwestiach parlamentarzyści żydowscy i ważni politycy z Europy oraz USA mają dyskutować na pierwszej, historycznej sesji zagranicznej izraelskiego Knesetu w Polsce.


Ale dlaczego odbędzie się ona akurat w naszym kraju? Czy tylko z tego względu, że znajduje się tutaj największy obóz zagłady Żydów z czasów II wojny światowej? Bynajmniej.


Pozytywnie o Polakach

Uważna lektura niezwykle pochlebnych artykułów w „The Jerusalem Post,” czy w amerykańskich mediach pisanych przez rabinów i nie tylko o imponującym odrodzeniu żydowskim, z jakim mamy do czynienia w naszym kraju, maluje zgoła odmienny obraz od tego, do jakiego się przyzwyczailiśmy. Okazuje się, że Polacy wcale nie są takimi antysemitami, jak przez ostatnie ćwierć wieku zarzucała im lewicowa i liberalna, w tym także żydowska, opinia publiczna. Gdzie osławiony, wynikający rzekomo z polskiego katolicyzmu, antysemityzm Polaków „wysysany z mlekiem matki”? Żydzi dobrze się czują w naszym kraju i z wielką nadzieją patrzą na odradzające tu żydowskie środowiska.


Dziennikarze czołowych gazet amerykańskich i izraelskich piszą o młodej generacji Żydów, którzy dowiadują się o swoich korzeniach. O dzieciach żydowskiego pochodzenia, wychowywanych w rodzinach katolickich, które doszedłszy pełnoletniości odkrywają swoją tożsamość. W nich, jak również w młodych Polakach, którzy choć nie mają żydowskich korzeni, to jednak są zaangażowani w propagowanie kultury żydowskiej, upatruje się nadziei na odrodzenie dużej wspólnoty żydowskiej w Polsce.


Żydzi szacują, że w naszym kraju mieszka około 25 tys. osób, które mają korzenie judaistyczne, ale o nich nie wiedzą. Dlatego też, zadaniem odradzających się instytucji w Krakowie, Warszawie i Łodzi jest uświadomienie im tego.


W tym kontekście słynny Manifest Odrodzenia Żydowskiego, z którego kpią niektórzy żydowscy działacze, komentując go jako wybryk artystyczny, nabiera innego charakteru. Odrodzenie żydowskie od wielu lat dokonuje się w Polsce i zaczęło się od aktywizacji na polu kulturalnym.


By nie być gołosłowną odnośnie pochlebnych tekstów dot. Polski odsyłam do wyznań rabina Avi Baumoly z Krakowa, który jesienią ub. roku na łamach „The Jerusalem Post” tłumaczył, dlaczego został rabinem w kraju, będącym wielkim cmentarzyskiem Żydów. Podobne w wymowie teksty można znaleźć także w mediach amerykańskich.


Baumola przypomniał, że przed wojną żyła w Polsce największa populacja Żydów, licząca 3,3 mln osób. Rabin pisze, że gdy pierwszy raz usłyszał o tym, iż ma się przenieść do naszego kraju, zareagował w sposób typowy dla wielu Żydów z Ameryki. Pomyślał sobie, „dlaczego ktoś chciałby wrócić do tego cmentarzyska”, ale gdy zaczął więcej czytać na temat Polski i spotykać się z ludźmi tam mieszkającymi przekonał się, „że wszystko jest nieco bardziej skomplikowane niż się sądzi.” Napisał: „w rzeczywistości zakopać Polskę w 70 –letnim sarkofagu jest historycznie błędne i moralnie naganne”.


Tłumaczy, że w gruncie rzeczy był nieświadomy kroków podejmowanych zarówno przez społeczność żydowską, która tutaj mieszka, jak i przez polski rząd w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Dowiedział się także o „niezwykłym odrodzeniu judaizmu w Polsce w ogóle i w Krakowie w szczególności.” Chwalił ożywioną działalność Centrum Kultury Żydowskiej z Krakowa, zaangażowanie Uniwersytetu Jagiellońskiego w badania nad kulturą żydowską i upowszechnienie języka jidysz, a także dokonania władz polskich, z prezydentami na czele - począwszy od Wałęsy, a skończywszy na Komorowskim.


Pisał także o wielkim wkładzie papieża Jana Pawła II na rzecz pojednania polsko-żydowskiego i o młodzieży garnącej się do inicjatyw propagujących kulturę judaistyczną poprzez festiwale filmowe, festiwale i koncerty muzyki klezmerskiej itp. Chwalił Muzeum Historii Żydów w Polsce, którego budowa została sfinansowana z pieniędzy publicznych (około 200 mln zł), czyli podatków Polaków i środków darczyńców prywatnych takich jak np. Jan Kulczyk. Z wielką nadzieją patrzy na działalność Fundacji Shalom, która wskazuje na rosnące zainteresowanie kulturą żydowską, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.


„To pozwala nam patrzeć w przyszłość z optymizmem – napisał. - Dlatego – dodał - jestem przekonany, że spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej mają wielką rolę do odegrania w przezwyciężeniu nieuzasadnionych stereotypów, które nie zostały wyeliminowane w naszych społeczeństwach".


Na koniec stwierdził, że „antysemityzm nadal istnieje w Polsce, choć na znacznie mniejszą skalę niż w poprzednich latach, a na pewno na mniejszą skalę niż w niektórych krajach Europy Zachodniej”.


W Polsce bycie Żydem bezpieczniejsze i łatwiejsze

Szef Centrum Wspólnoty Żydowskiej w Krakowie (Jewish Community Center), Jonathan Ornstein wyraził się bardziej dobitnie. Wypowiadając się dla magazynu The Tablet w listopadzie 2012 r. stwierdził, iż „Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie powiodły się próby reaktywowania wspólnoty żydowskiej. W większości przypadków próby wskrzeszenia tej wspólnoty w krajach europejskich nie były pozytywnym doświadczeniem. Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym bycie Żydem na co dzień jest bezpieczniejsze, łatwiejsze i bardziej akceptowalne niż gdzie indziej”. Dodał, że w tej chwili w naszym kraju ma miejsce druga fala ożywienia żydowskiego, która wiąże się z budowaniem instytucji żydowskich. I chociaż -  jak zaznaczył - jest to proces długotrwały, postęp już w tej chwili jest niewiarygodnie szybki.Agnieszka Stelmach

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
OLO
PRAWDZIWY HOLOKAUST ZROBILI PRZYBYSZE Z CAŁEGO ŚWIATA INDIANOM A TU W EUROPIE TO SIE MORDOWALI NAWZAJEM
Bogdan
Trzeba mówić i pisać prawdę. A tu czytam niewiele tekstów, które się kierują tą zasadą. Jakakolwiek krytyka polityki Izraela, uważana jest za antysemityzm. Na polityce niemieckiej, francuskiej, polskiej, a w szczególności na rosyjskiej można wieszać nawet zdechłe psy. Rasy semickiej nie stanowią Żydzi, do niej należą w szczególności Arabowie, najogólniej mówiąc. I oni się nie obrażają i nie podnoszą, że są prześladowani. To, że Żydzi są na ogół nielubiani, wynika z ich ciągle podkreślanej wyższości i rzekomego wybraństwa przez Boga. Ich rzekome przywileje zawarte są w Talmudzie, z którego wynika też pogarda dla pozostałych ludzi zwanych pogardliwie "gojami". To Żydzi wynaleźli i wprowadzili pojęcie rasizmu już w Torze, a ubogacili w Talmudzie. Żonglowanie więc pojęciem antysemityzmu jest zwykłym nadużyciem. Można raczej mówić o antyjudaizmie, bo te religie się nawzajem nie znosiły, mają zapewne do tego swoje powody. Dodam, że Żydzi byli wynalazcami komunizmu.
karina
Mydlenie oczu, że w polsce tak liberalnie patrzy się na żydów. Nie mają się gdzie podziać, żaden kraj ich nie chce, bo są konfliktowi. Polacy też ich nie chcą, niech dalej siedzą w Izraelu!
pomoc
Straszne, nie mozna tego nigdy zapomniec. Pamietajmy tez to ze bylo to m.i. wynikiem historycznego zejscia dwoch narodow, ktore nigdy nie powinny sie zejsc. Narody te zyly obok siebie w jednym miejscu/kraju przez ponad pol millenium, kazdy pod swoimi (roznymi) prawami, poslugujac sie innymi jezykami, i z zupelnie innymi wartosciami spoleczno-socjologiczno-religijnymi. Historyczny blad polskich krolow nie moze sie powtorzyc...
malgosia
Jaki interes mają żydzi w tym aby zrobić ze mnie antysemitę?
cv
Jak można mieć żydowskie korzenie i nie wiedzieć o tym ???
Fmind
antysemityzm ?! xD ludzie aż tak ślepi jesteście, to wymyślony termin żeby z Polaków robić ciemnogród! żydki mają wszystkich za bydło niewolnicze dla nich liczą się szekle, a Polska władza to pajace nie Polacy z Gajowym na czele. Dawajcie dalej się opierdalać żydkom a kolejne pokolenie będzie tępione za "Polskie obozy".
46
@Bogdan. W kwestii "starszych braci" i "narodu wybranego" polecam rozważania księdza Romana Kneblewskiego http://www.youtube.com/watch?v=eelC6Vw1OiY#t=210 oraz artykuł http://www.bibula.com/?p=59583
janusz
@Joanna K. - ja też chciałbym je poznać! Dziwne, że redakcja tego portalu mieszcząca się (jak myślę) w Krakowie, nic na ten temat nie pisze. Pani Joanno - a kto poniósł w ogóle jakieś konsekwencje za prześladowanie patriotów w okresie stalinizmu? A były to (funkcjonariusze aparatu represji) tysiące osób! Przyzna Pani, że w zdecydowanej większości rodowici Polacy. Teraz dopiero kogoś skazano na parę lat, ale nie była to osoba "pociągająca za sznurki", chociaż odrażająca. Czy nie widzi Pani, jak trudno ustalić sprawców masakry na Wybrzeżu w 1970 r. i zabójców górników z kopalni Wujek w 1981 r., chociaż świadkowie żyją, a sprawcy nie wyjechali z kraju ? Nasza prokuratura od lat działa tak "jak jej kazano", dostosowując się do aktualnych rządzących, czy to są sprawy polityczne czy zwyczajne, pospolite przestępstwa (wtedy trzeba mieć wypchany portfel lub "plecy"). I są to wszystko nasze, rodzime grzechy, a nie wpływ osławionych "syjonistów" na których można to zwalić.
Joanna K.
Janusz - pragnę poznać ustalenia albo decyzje dla Polski tego zgromadzenia Knesetu na naszej /czy jeszcze naszej?/ ziemi. To ważne, byśmy wiedzieli CO postanowiono. Winszuję, że tak ładnie mówi Pan o Śląsku.Kocham Wasz język /choć ani w ząb nie rozumiem/ i mam przyjaciółkę broniącą polskości Śląska.To właśnie chciałam wyrazić, co Pan napisał wspominając obóz świętochłowicki. Tylko, że Morel /ani inni żydowscy oprawcy/ nie ponieśli żadnej, najmniejszej odpowiedzialności za piekło, które nam po wojnie zgotowali. Wybaczyć? Owszem mogę pod warunkiem jednakże że usłyszę prośbę, błaganie o przebaczenie z ich strony. Inaczej NIE. Zapomnieć - nigdy nie zapomnę. Dużo na ten temat wiem, więcej niż trzeba :(
janusz
@Joanna K. - dziękuję, że przypisuje mi Pani inteligencję i to nawet koszerną, jak sądzę, wg Pani oznacza to ponadprzeciętną. Ja nie uważam się za ponad przeciętną osobę, po prostu chciałbym być zawsze uważany za osobę uczciwą, nie skażoną żadnymi "izmami". Ja jestem Ślązakiem, więc także znam "zasługi" komendanta Morela w świętochłowickim obozie dla "władzy ludowej" wobec polskich patriotów, ale także wobec Ślązaków prześladowanych za ich niemieckie obywatelstwo. Jak już pisałem, nie neguję, że także Żydzi byli w komunistycznym aparacie represji - obok Polaków! - ale to nie jest powód bym miał za to nienawidzić wszystkich Żydów lub wszystkich Polaków (jak chcieliby niektórzy na Śląsku!). Jestem polskim Ślązakiem, jestem dumny ze śląskich powstańców, z Wojciecha Korfantego, z ruchu oporu na Śląsku w czasie okupacji, z naszego wkładu w rozwój i bogactwo Polski. Dlatego też nie jest mi obojętne, co robi i mówi się w mojej Ojczyźnie. Mówię nie - dla nienawiści!
Joanna K.
Czy ktoś słyszał o wspólnym komunikacie po spotkaniu Knesetu z parlamentarzystami polskimi? Co postanowiono? Czy może Żydzi będą odtąd zakazywać mówienia o "polskich obozach"? Z drugie4j jednak strony, ciekawe co na to powiedziałby obywatel Izraela Szlomo Morel komendant obozu w Świętochłowicach mordujący w "piramidach" żołnierzy Powstnia?
Leo
Warto wspomnieć,że wszystko wraca do normy. Musimy poświęcić więcej uwagi Żydom w historii Polski. Oni mieli swoje prawa obok polskiego prawa. Posiadali swoje sądy i administrację. Nasze uczelnie się tym nie zajmują bo to przykra wiedza i \'antyawansowa\'. Folklor antysemicki był i będzie. Natomiast prawdziwy \'rasowy\' antysemityzm to WIEDZA o ŻYDACH. Józef Dobrócki Vel Jakub Lejbowicz Frank i tak dalej z naciskiem na \'dalej\'.
Joanna K.
Obserwator - pan Janusz jest nieprzemakalny na argumenty, odporny na świadectwa historii, obciążający nas wszystkimi istniejącymi wśród ludzkości wadami, z wprawą godną inteligencji zaiste koszernej.Wie Pan, kiedy jest hucpach? Hucpach jest /jak uczy Talmud/ wtedy kiedy jedna strona mówi coś drugiej ale to ma znaczenie zupełnie odwrotnie do tego, co rozumie strona pierwsza. Np.mam się radować 8 marca, bo to Dzień Kobiet, ale druga strona, każąc nam obchodzić radośnie ten dzień sama świętuje datę rzezi popełnionej na Persach. I to jest hucpach.
janusz
@obserwator - wie Pan, ja nie tylko do Żydów pałam ślepą miłością. Tak jakoś wyssałem z mlekiem matki miłość do wszystkich ludzi, bez względu na narodowość, kolor skóry, rasę czy religię. I z wiekiem, jak widzę dookoła tę nienawiść motywowaną narodowo bądź religijnie (sprzeczne z nakazami religii, a jednak prawdziwe!) - to naprawdę zaczynam mieć poważne wątpliwości co do intelektu Polaków! Na szczęście, nie do wszystkich. Są ludzie, którzy poważnie traktują nakazy naszej wiary i którzy będąc również patriotami - myślą z troską o polskich problemach, nie szukając winnych u obcych ale w swoich wadach - zaniedbaniach, próżności, zawziętości, kłótliwości, zawiści, prywacie, megalomanii, nierozsądku i jakich tam jeszcze. Te wady przywiodły do katastrofy rzeczpospolitą szlachecką i te wady znowu widać "jak na dłoni" w naszej obecnej, wolnej Ojczyźnie. Wolność - to jest ciężki obowiązek i ten "nieszczęsny dar wolności" bardzo łatwo można zmarnować. Tego uczy hist
obserwator
Pan Janusz wykazuje elementarne braki w historii conajmniej 200- letniego holocaustu na narodzie polskim, a swoją ślepą miłość do Żydów i lekceważenie intelektu Polaków wysysa chyba nie tylko ze szpalt Gazety Wyborczej.
Leo
Żydzi zwani dalej sefardyjskimi, zwani dalej aszkenazyjskimi ,zwani dalej radzieckimi powinni skorzystać z autentycznego patentu Żydów zwanych dalej Żydami kozackimi i zapisać się wszyscy do antysemitów. Zapewniam pokornie o ustaniu problemu jakiegokolwiek.(Czytaj o powstaniu w Birobidżanie).
janusz
@Joanna K. - ja Panią nie straszę antysemityzmem, to Pani straszy Żydami! Jeśli chodzi o okres stalinowski, który Pani "pomija" - to szkoda, że nie przytacza Pani danych liczbowych na udowodnienie swego twierdzenia o nadreprezentacji Żydów w aparacie represji. Napewno też tam byli, ale ilu było Polaków? I kto konkretnie, gdzie i kiedy dokonywał "wyjątkowo sadystycznych morderstw" ? Dodam, że "szefami" chronologicznie całego aparatu represji (podległego PPR, potem PZPR) byli - Gomułka, Bierut, znowu Gomułka, Gierek, Jaruzelski. 100% Polacy.No i premierzy z "niezniszczalnym" Cyrankiewiczem na czele. Tacy bandyci jak Świerczewski, Moczar i wielu innych na najwyższych (a na najniższych również) stanowiskach w wojsku, milicji, SB - to też przede wszystkim Polacy, którym wcale nie przeszkadzało, że prześladują swoich ziomków. Brali wzory od swych nauczycieli - enkawudzistów z bratniego ZSRR, gdzie do dziś stoją wszędzie pomniki "wielkiego Polaka" - Feliksa Dzierżyńskiego.
Joanna K.
Janusz - ma Pan wątpliwości, że kontakty z Żydami były złe dla Polski? Polecam lekturę ks.Piotra Skargi, Staszica, lekturę uczestników Powstania Styczniowego, poprzez pisarzy Młodej Polski i Polski okresu II RP.Już pominę, pozwoli Pan, okres stalinowskich rządów w Polsce z ogromną nadreprezentacją Żydów w aparacie represji i, nie ukrywajmy, wyjątkowo sadystycznych morderstw, których dopuszczali się na Żołnierzach Niezłomnych tylko za to, że ci byli Polakami i walczyli z Niemcami i Sowietami.I proszę mnie nie straszyć antysemityzmem, bo nie boje się. Niestety, nie wychodziliśmy dobrze na oszwabieniach, których wobec nas dokonywali.Dlatego, ale nie tylko dlatego, bardzo przychylam się do zdania Robina - niech pozostaną w Izraelu i nie wchodźmy sobie w drogę. Eksperiencji przybywa z wiekiem, Szanowny Panie.
cynik
A kto próbuje zbadać prawdziwe przyczyny antysemityzmu w świecie zostaje ogłoszony antysemitą.
janusz
@Joanna K. - jakie złe kontakty miała Pani lub rodzina (bo pisze Pani w liczbie mnogiej) z Żydami ? Taki np. Karol Wojtyła miał z nimi bardzo dobre kontakty, jak wspominał o swoim życiu w Wadowicach. Ja nie miałem dłuższych, bezpośrednich kontaktów, ale za to w młodości zaczytywałem się książkami Janusza Korczaka, potem poezją Jana Brzechwy i Juliana Tuwima - i jakoś nie zwichrowało to mojego charakteru ani nie pomniejszyło mojego patriotyzmu, wręcz przeciwnie. Oczywiście, że czytałem literaturę polską bez rozróżniania na pochodzenie etniczne jej autorów, ale potem (dzięki uwagom osób takich jak Pani) zacząłem na to patrzeć i ze zdziwieniem dostrzegłem wielki wkład polskich Żydów do naszej kultury, a literatury szczególnie. Jaka to "mniejszość rządzi większością", może tak jest w Pani mieście, czy gdzie konkretnie ? Niech Pani mnie uświadomi, bo ja jakoś tego nie widzę. Widzę za to wokół polsko- polską wojnę na słowa, która nie przystoi ludziom honoru i patriotom.
sfinx
A kto to jest "goj"???
Aaron
"co należy zrobić, aby upewnić się, iż Holokaust nigdy więcej się nie powtórzy w dowolnym miejscu na ziemi? Jezusa obrać za Króla-proste czyż nie- że żydowscy myśliciele tego nie wiedzą???
Aaron
My Polacy Jezusa mamy za Króla-Alleluja!
ecik
Nie jestem antysemitą. Ale dlaczego mają mi mówić co mam myśleć? I dlaczego jak ktoś napisze prawdę to trzeba "powołać policję" i ścigać tego co napisał co myśli? To już nie jest nawet śmieszne.
robin
szanujmy się i nie wchodźmy sobie w drogę ... ale już nigdy nie mieszkajmy razem w jednym państwie czyli Polacy mają Polskę a Żydzi mają Izrael tego się trzymajmy ... dopóki tak jest tak długo nasze relacje będą się polepszać w innym przypadku sytuacja odmieni się o 180 stopni ... pozdrowienia / szalom
Joanna K.
JaONa-nie jesteśmy naiwni, wprost przeciwnie. Doświadczenie z kontaktów z Nimi mamy wyłącznie złe, Kwestia w tym, że mniejszość rządzi większością,jak to się często w życiu Narodu zdarza, nie tylko nie ufamy Im bezgranicznie - nie ufamy w ogóle. Wczoraj wysłuchałam interesującej audycji, z której wynika, że walec który ma nas zgnieść jeszcze nie ruszył, jeszcze stoi sobie z boczku, trochę skosem i czeka. Najważniejsze żeby poprzetrącać mu osie, zanim ruszy.
JaONa
Żydów należy szanować ale nie wolno im bezgranicznie ufać.Polacy są naiwnym społeczeństwem
Bogdan
Uważam, że najlepszym miejscem na obrady Knessetu dot. potępienia Holokaustu i uczczenia jego ofiar byłaby stolica Niemiec Berlin miejsce skąd wychodziły rozkazy dot. tzw ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Nie byliśmy wystarczająco przygotowani militarnie aby obronić się przed agresją niemieckiej (a także sowiiec kiej) armii we wrześniu 1939r.Wówczas ponieśliśmy przy kre konsekwencje jak krwawa okupacja - mordowanie n.oby wateli, zniszczenie miast i wsi, przesiedlenia i zbudo wanie obozów zagłady na n.okupowanej ziemi. W wyniku wojny dostaliśmy się w latach 1944-45 pod okupację so wiecka, przesunięto nasze granice,znów przesiedlenia, niszczenie elit patriotycznych,przejęcie władzy przez środowiska do tego nie przygotowane czego rezultaty wi dzimy do dzisiaj w upadku cywilizowanych zachowań zwul garyzowaniu języka,samowoli i korupcji urzędniczej i wielu innych negatywnych aspektach.A obecnie jesteśmy oskarżani o współudział w zagładzie Żydów,zaborze mienia.
janusz
@Jaromir - My, Polacy, odzyskaliśmy nasze Ziemie Odzyskane - Śląsk, Pomorze Zachodnie, Ziemię Lubuską - po przeszło 600 latach. Niemcy, byli mieszkańcy tych ziem, długo nie mogli się z tym pogodzić. Naród żydowski dłużej czekał, aż będzie znowu mógł zamieszkać na swoich Ziemiach Odzyskanych - w Galilei, Judei. Arabowie, (tak, Arabowie, bo jeśli mówimy Palestyńczycy - powinniśmy też mówić Ślązacy, Pomorzanie, a nie Niemcy) też nie mogą się z tym pogodzić, że ziemie, które kiedyś podbili i w nich zamieszkiwali przez tyle wieków - mogą przejść ponownie w posiadanie Izraelczyków. Arabowie, jak wiadomo, w swoim pochodzie zdobywców, szerząc przy okazji nową wiarę - islam, zdobyli i zarabizowali cały Bliski Wschód, całą Północną Afryką, a także dzisiejszą Hiszpanię i Sycylię, z których, jak wiadomo, po ciężkich bojach zostali wyparci. Więc nie dziw się Pan, że Izrealczycy nie są lubiani przez swoich sąsiadów Arabów. Nas też nie lubią "ziomkowie" ze Związku Wypędzonych.
kar
A jaki znowu oni mają interes do załatwienia? Czy nowe pieniądze czy gwarancja emigracji żydów do Polski w przypadku problemów w Izraelu?
Wierny Chrystusowi
Panie Januszu ! Zamiast cały życiowy wysiłek kłaść na to, co my, Polacy katolicy powinniśmy zrobić, aby Żydzi nas pokochali, niech Pan położy na to, co Żydzi powinni zrobić, żebyśmy my ich pokochali, a zwłaszcza aby dostąpili łaski zbawienia, bo tu droga wiedzie jedynie : przez Chrystusa i z Chrystusem i w Chrystusie. Amen
Jaromir
Niczego nie rozumiem - czyżby Żydzi nie mieli już swojego terytorium w Palestynie na obrady swojego parlamentu? Czy może ten miłujący pokój naród jest tak samo "kochany" wśród swoich sąsiadów, z którymi nie potrafi ułożyć sobie stosunków tylko musi się od nich oddzielać 7-metrowym murem jak w gettcie. Wszyscy są źli, wszyscy dookoła nienawidzą Żydów i są antysemitami - czy to nie jest jakaś paranoja/psychoza? A może jest ku temu jakaś przyczyna - czyli ciągłe i strasznie już denerwujące oskarżanie wszystkich o ten wykombinowany antysemityzm. Jak się kogoś ciągle oskarża o niepopełnione winy to w końcu oskarżany ma dośc tego fałszu.
lukasz
Jeśli ktoś uważa, że w Polsce nie ma wcale antysemityzmu, to żeby zmienić zdanie wystarcza wejść na taką stronę jak ta i poczytać komentarze pod tekstem. Antysemityzm jest, a u niektórych osobników stopień jego jest wręcz zatrważający.
janusz
@bartłomiej - Bartku, niektórym ludziom nic nie wytłumaczysz. Oni musza kogoś nienawidzić. Nienawiść to jest energia, która utrzymuje ich przy życiu. Im mniej Żydów w Polsce - tym ich nienawiść większa. Oni nie rozumieją, że mamy tego samego Boga - Boga Abrahama, Izaaka, Mojżesza. Że tablice, które Bóg przekazał Mojżeszowi, dając mu przykazania, które miały stać się prawem Izraela - są także naszym prawem, o którym Jezus mówił, że jest niezmienne. To, że nie przyjęli Jezusa jako Syna Bożego, że Go nie rozpoznali jako oczekiwanego Mesjasza ich kapłani - nie jest powodem, byśmy mieli nienawidzić całego narodu żydowskiego, który żyje zgodnie z prawem danym Mojżeszowi przez Boga. Jezus wyszedł z tego narodu, apostołowie wyszli z tego narodu, nasze zbawienie stało się możliwe, bo ofiara Jezusa za nas dokonała się właśnie tam i w ten sposób. Jeżeli jako Polacy jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy wierni wierze naszych przodków, to przecież nie możemy za to ich nienawidzić!
Joanna K.
Bartku, została naruszona SUWERENNOSC RP, za zgodą tego bandyckiego rządu - czy słyszałeś larum w telprzekaziorach? Nie, bo to jest im na rękę. Resortowe bachory będą się miały jeszcze lepiej, jak będą mieć 38 mln niewolników. A poza tym - poczytaj Talmud, dowiesz się więcej o sposobie w jaki chcą rządzić Żydzi. Niezależnie religijni czy ateiści. Jedna chwała.Te tromtadrackie uroczystości, to przygrywka do czegoś o wiele gorszego. Sam zobaczysz. Poza tym, holokaust nie byłby możliwy, gdyby nie kolaboracja Żydów z Niemcami w okresie okupacji. Ale oni tego wstydu nie mają. Wiesz dlaczego? Bo c hcą kasy, kasy ...i polskiej ziemi.
bartloomiej
prawda jest taka, że sporo polaków nie ma nic do żydów i na odwrót. a tym bardziej powinniśmy uszanować tak przykrą rocznicę dla wielu narodów, przede wszystkim polskiego i izraelskiego i wspólnie oddać hołd ofiarom auschwitz, co ma na celu najbliższe spotkanie
wierny Chrystusowi
Ja, jako katolik wcale nie uważam się za ich młodszego brata, a już zdecydowanie nie - w wierze. To by było grzechem śmiertelnym !
leon gosc
mielismy juz ich u siebie i co wyniklo? maja swoj kraj to niech tam zyja i mieszkaja nic tu po nich
mgtn
Pytanie;jaka nacja najbardziej nienawidzi Polaków ?
Eco
REALLY?Nie byla bym taka pewna wszystko ma swoja miare ...Polska/Polacy nie pozwola zrobic z Polski drugiej PALESTYNY!!!
tfz
A za co świat tak bardzo ich "kocha"?!?
wdm
Może poproszą o wybaczenie za Morela i setki podobnych masowych morderców Polaków?
Joanna K.
Rządzie "polski" nie przypadkowo używam cudzysłowu, zapowiedz obrady parlamentu RP w Tel Awiwie oraz to, ze przyjedzie tam straż i plicja uzbrojona po zęby, żeby Was chronić przed antypolskimi mieszkańcami Izraela, plissss.Chyba inne doświadczenie nie przekona cię, że absurdalnie zachowujesz się, godząc się na posiedzenie obcego i wrogiego rządu na terytorium Polski. Wyobrażasz sobie coś takiego w czasie II RP?Dla mnie jest to bowód wprost, ze suwerenność Ojczyzny nie istnieje za twojej egzystencji i trzeba ją będzie znów odzyskiwać, jak będzie trzeba si-łą, to tak postąpimy.
nicki
swoją drogą, to niezmiernie dziwne. Osobiście spotykałam się z wrogim nastawieniem Żydów z Izraela odwiedzających Polskę. Czyżby nasz rząd zawarł porozumienie, ze Żydzi "odzyskaja" mienie za mówienie, że w Polsce nie ma antysemityzmu? Faktem jest, że nie ma ale jeśli krytyka działania państwa Izrael w szczególności wobec Palestyny jest traktowana jako antysemityzm, no to mówię "król jest nagi" .
typek
mam nadzieję, że za tę całą wizytę zapłaci państwo Izrael, a Polska nie wyłoży ani grosza.
Bogdan
Do nicka~ gk ^A gdzie miłosierdzie? "Miłosierni miłosierdzia dostąpią". Nie wszyscy Żydzi nas zohydzają, tak jak, i nie wszyscy Niemcy nas szkalują. Zawsze w każdym narodzie znajdą się ludzie którzy pałają nienawiścią. My natomiast jako kraj chrześcijański powinniśmy zachowywać się jak chrześcijanie. I nie chodzi tutaj o nastawienie drugiego policzka, ale o godne zachowywanie się w stosunku do tych, którzy nam źle czynią. Odpowiadanie nienawiścią na nienawiść rodzi konflikt i wojnę. Natomiast godne znoszenie ataków i merytoryczna dyskusja sprawia, że atakujący pokonuje się sam.
Karol
Powinni zebrać się w Ameryce i debatować dlaczego Żydzi z Ameryki nie wierzyli Karskiemu jak im opowiadał o mordowaniu Żydów.Potem powinni omówić posła Czerniakowa jak współpracował z Niemcami wysyłając na smierć swoich mniej rozgarniętych rodaków.
gk
Wyobraźmy sobie posłów polskich obradujących w Izraelu. Żydzi będą zawsze nastawieni wrogo do Polaków i nic tego nie zmieni. Żadne posiedzenia, marsze. Oni obarczają nas Polaków za to że Niemcy zabili ich w Polsce. Do Bogdana. Braćmi kogo. Na pewno nie moimi. Jest wiele książek pokazujących jak oni wydawali Polaków nazistom. Tyle.
Witia
Na początek zaznaczę, moje spostrzeżenia nie odnoszą się do każdego przedstawiciela narodu żydowskiego.Żydzi mają duże mniemanie o sobie, innych traktują jak niższą rasę. Ktoś kiedyś powiedział, że Żyd nigdy nikogo nie przeprosi i nikomu za nic nie podziękuje,użalają się nad swymi przodkami,a sami gotują zagładę Palestyńczykom, naród to niebezpieczny i niezwykle utalentowany w różnych dziedzinach, a do tego bogaty.Nikt ich nie lubi, bo sobie na to zapracowali przez wieki. Trzeba przyznać, Żyd Żydowi zawsze pomaga, czego nie da się powiedzieć o Polakach.
Bogdan
Do nicka~46^ Nowy Testament był ukryty w Starym, a Stary w Nowym znajduje swoje wyjaśnienie. Oni byli i są narodem wybranym, to ich Pan Bóg wybrał jako swój naród, z niego narodził się Jezus Chrystus. Inna sprawa, że nie rozpoznali przyjścia Mesjasza. Nasza wiara opiera się tak samo na N T. jak i Starym, nie chodzi o talmud, czy o religię kapłańską chodzi o naród. Pan Jezus jest tego przykładem On przyszedł na świat aby nas Zbawić, ale i wypełnić Pisma. Oni byli są i będą naszymi starszymi braćmi w wierze i nic tego nie zmieni, tym bardziej, że my jesteśmy w większości katolikami. W niedzielnej Mszy Świętej jedno czytanie jest ze S T. Jesteśmy z nimi nierozłączni jako narody, które są wierne Bogu (oni Ojcu, my Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu). Oni przeszli ogromne cierpienia od 70 roku jako ludzie bez państwa, przeganiani i tępieni na całym świecie, ale przez nas przygarnięci. I jak pisałem wcześniej później Holocaust. Mimo, że nie uznają Jezusa to i tak są braćmi.
boleslaw
Bardzo dobry artykuł i doskonały projekt Knesetu! Podjęte muszą być zdecydowane kroki Knesetu w obronie Polaków ustawicznie oszczerczo posądzani o antysemityzm. Mój ojciec Ak-owiec w grobie się przewraca. Jak żołnierz AK skutecznie przechowywał rodzinę żydowską, skutecznie gdyż przeżyli mimo iż nie chcąc spalili nasz dom i musieli z narażeniem życia być przesiedleni w inne bezpieczne miejsce. Dzisiaj oprawców spadkobiercy nagrywają i propagują w Polsce i na świecie film szkalujący Polaków i AK.
Mieczysław SKazimierzak (Mieczsilver)
W EKONOMII POLITYCZNEJ GLOBALIZMU okazuje się,że kapitał ma swoją narodowość.Wpuszczenie jego w granice Polski ma analogie do zaproszenia Żydów przez króla na zgubę polskiego kodu kultowego.
Zbychu
Wzrastający antysemityzm sieciowy? Ja powiem, że to jedyne miejsce, które jeszcze nie zostało ocenzurowane i można na temat części "narodu wybranego" powiedzieć prawdę. Nie widzę z ich strony mówienia prawdy o mordach dokonywanych na Polakach przez aparat bezpieczeństwa po II wojnie światowej. Nie mówią prawdy o przyczynach zmiany nazwiska, nie mówią prawdy kto dziś ma władzę w mediach (całe szczęści, nie we wszystkich) itd. Moim zdaniem zapracowali sobie na nieufność ze strony innych narodowości. Postulaty, które zgłaszają w sprawie zaostrzenia kar i zwiększenia inwigilacji w innych państwach jest absurdem i pokazem buty. Zasada jest bardzo prosta, jeżeli żyje w obcym państwie, to nie neguję wartości, kultury, tradycji danego kraju i mam świadomość o konieczności asymilacji, jeżeli będę chciał pozostać na stałe. W innym przypadku droga wolna zawsze mogę wrócić do swojej ojczyzny.
Joanna K.
Macieju, pełna zgoda: kiedy wreszcie Rodacy zanotują sobie w pamięci, że za holokaust byli, są i będą odpowiedzialni NIEMCY a nie jacyś mityczni naziści. W jakim języku mówili dozorcy i kapo w KL, w nazistowskim? Bogusiu: - ciekawy wywód, skojarzenie prawidłowe.Jak mu /temu samolotowi/ chociaż jedna śróbka odpadnie - Kraków będzie zaanektowany przez Mosad, do czasu jej znalezienia i potem do czasu znalezienia sprawców. Nie to co w Smoleńsku - może byłoby i dobrze, na diabła nam Kraków rządzony przez ...KTO ich tu zaprosił?
Myszka Miki
Bardzo interesujący art. Pięknie napisany. Gratulacje dla Pani Autorki!
Maciej
Luna>> Za Holokaust odpowiedzialni byli są i będą, NIEMCY, a nie jacyś naziści.
Bogusław
Czytam: "co najmniej 60. z liczącego 120. członków parlamentu, reprezentujących wszystkie partie na czele z przewodniczącym Yuli Edelsteinem. Izraelscy politycy przylecą specjalnie wyczarterowanym samolotem wraz z grupą żyjących jeszcze świadków Holokaustu" - u nas jak w samolocie znajduje się \'za dużo\' ważnych osób to taki samolot spada i rozbija się. Czy oni się nie boją ....?
Luna
A czy napiszą w oświadczeniu, że za holokaust odpowiedzialni są Niemcy, czy naziści? Różnica ogromna i jeśli wybrzmieć ma to drugie to niech lepiej zostaną u siebie.
Jaro
Nie życzę sobie żydów w Polsce. Takie moje prawo. Nie muszę być gościnny.
46
@Bogdan. Nie jest prawdą że Żydzi są naszymi starszymi braćmi w wierze. Zwrotu tego po raz pierwszy użył papież Jan Paweł II. Użył on jednak sformułowania że"...są w pewnym sensie naszymi starszymi braćmi w wierze". Współczesny judaizm zwany rabinicznym, oparty jest na księgach Talmudu i jest młodszy od chrześcijaństwa. Starotestamentalna religia żydowska była religią kapłańską.
PAWEŁ
DO PRZMEMYŚLENIA..!!!....CZY Polskim błędem historycznym nie była i nie jest w dalszym ciągu NADGORLIWA GOŚCINNOŚC I WYBUJAŁA TOLERANCJA ???.
Mirek
Mam nadzieję, że w równie postępującym tempie mieć miejsce będzie nawracanie się Izraelea, przyjęcie Chrystusa za Mesjasza. Jako Katolik kocham wszystkich.
lekarz z Krakowa
Dyskusje o antysemityzmie i upamietnienie prawdy o niemieckich obozach zaglady powinny odbywać się w Niemczech
pg
@VRS No,no. A co mianowicie tak Cię wzburzyło??
Jacek
Zegnaj Polsko
Bogdan
Jeżeli Żydzi nie będą potępiać takich pobratymców jak Gross, to niech się nie dziwią później, że w Polsce wzrasta antysemityzm. Przecież tacy ludzie jak Gross szkalują Polskę jak i gdzie tylko można. Oni przedstawiają Polaków gorzej niż faszystów. To tacy ludzie robią Izraelowi taką "reklamę", która działa przeciwko nim. Nie tylko nasz naród w czasie II wojny światowej ratował Żydów, ale i dużo wcześniej gdzie we wszystkich krajach gromiono ich, to wtedy Polska ich przygarnęła, byliśmy jedynym krajem w którym Żydzi czuli się bezpiecznie, a także wolni jako bezpaństwowcy otrzymali u nas ogromne przywileje, i tylko u nas nigdzie indziej na świecie. Ponieważ jesteśmy krajem chrześcijańskim, a oni są naszymi starszymi braćmi w wierze. Ale Gross i jemu podobni przedstawiają nas na arenie międzynarodowej jakobyśmy to my stworzyli Holocaust. Zdarzały różne przypadki (Żydzi też wydawali swoich)ze strony Polaków, ale nie wolno tym obarczać całego narodu, który ich ratował.
Mg
Jestem katoliczka i dlatego nienawisc jest mi obca.
Krysto
W każdym narodzie trafiają się jednostki złe i wielkość każdego narodu objawia się w tym na ile potrafi zgodnie z prawdą i krytycznie ocenić własną historię.
VRS
@pg Odejdź w pokoju i czyń swe prowokacje gdzie indziej.
Magda
No i gdzie ten Gross wrzeszczący o naszym antysemityźmie? Gdzie Michnik ze swoim antysemityzmem polskim bez Żydów? "Wyborcza", która napisze o pogromie Żydów w Żółkiewce, ale już zapomni, że trochę wcześniej Żydzi witali w tej Żółkiewce Armię Czerwoną bramą powitalną i donosili do NKWD na polskich żołnierzy? Myslę, że najlepiej będzie, jeśli Żydzi zostaną sobie spokojnie w swoim Izraelu, wtedy będziemy żyli w przekonaniu, że nikt nami nie manipuluje, nie bierze pod włos, żeby kręcić swoje lody za nasze pieniądze.
Dora
Tak, galopujący i skuteczny postęp w zastraszaniu polskiego społeczeństwa "widmem antysemityzmu" jest faktem oczywistym. A oświadczenia ekspertów od antysemityzmu ( cokolwiek by oni nie orzekli; że wzrasta lub maleje) pozostają bez związku z rzeczywistością. Ot zwyczajnie, spece od antysemityzmu mają swoje plany i je realizują. Jak dotąd wymusili poprawność, ona jest maską rzeczywistości.
pg
Dobre, pozytywne wieści w dobrym artykule. W komentarzach oczywiście "szczucia na Żydów" nie ma, natomiast czuje się obawę i rezerwę wobec ew. powrotu Żydów. Widać tu efekty wytężonej pracy gazety Wyborczej. Myślę, ze powinniśmy się cieszyć z opinii zacytowanych w artykule, a co do powrotu to najazdu chyba nie będzie. Różnica cywilizacyjna zbyt duża. Oczywiście pamiętajmy o historii i prawdzie, ale i o tym,że jak w każdym narodzie są dobrzy i źli ludzie.
janusz
@46 - szkoda, że widzi Pan w tym "obronę naszej godności narodowej". Ja widzę plamę. I wstyd mi, chociaż niby nie powinno, bo przeciez każdy sam stanie przed obliczem Pana.
Aaron
Fakty trzeba łączyć, jakiś czas temu Żydzi zrobili sobie forum w Berlinie i coś postanowili: Z tego co pamiętam to chodziło o powrót 3 mln Żydów do polski i drugi język urzędowy hebrajski, I może zanim zaczną kolejną wojenkę wpierw przyjadą do Polski...
46
@janusz. Sam artykuł jak i większość komentarzy nie ma nic wspólnego ze szczuciem na Żydów. Jest to obrona naszej godności narodowej. Pisze Pan o rasizmie i nienawiści Niemców - hitlerowców wobec Żydów. Jest to prawda. Proszę jednak również sięgnąć do historii (tej prawdziwej) i zadać sobie pytanie skąd się owa nienawiść wzięła. Proszę sobie również postawić pytanie: czemu Żydzi byli wypędzani z różnych miejsc w Europie ponad 40 razy. Co doprowadzało różne ludy żyjące w różnych kulturach do takich samych wniosków i zachowań. Patrzenie na naród żydowski tylko z perspektywy holokaustu daje wypaczony obraz historii tego narodu. Miłość Boga i bliźniego, na którą się Pan powołuje jest możliwa tylko w prawdzie. Bez prawdy pozostaje tylko karykaturą.
janusz
W czasie II. wojny światowej samych Żydów polskich wymordowano ponad 3 miliony. Mężczyzn, kobiet, dzieci. Przez najeźdzców ogarniętych szałem rasizmu i nienawiści. Czy to już nie jest powód, by inaczej zacząć się nawzajem traktować, po tej tragedii, która nie miała precedensu w historii Polski i świata ? By przestać szczuć na ten naród, którego niedobitki pozostały w Polsce ? Jak czujemy się, kiedy Anglicy zaczynają szczuć na Polaków, których mieszka tam ok. 600 tys., uczciwie pracując i płacąc podatki ? Czy to jest w ogóle zgodne z naszą wiarą, której podstawowym nakazem danym nam przez naszego Zbawiciela jest miłość Boga i bliźniego ? Ja jestem katolikiem i Polakiem, ale widzę, że moje rozumienie wiary katolickiej i patriotyzmu, zbieżne z nauką Jana Pawła II, wiernego ucznia Jezusa i wielkiego Polaka - różni się bardzo od wielu piszących na tym forum.
optymista
Czy posłowie Izraela potępią okupację m. Hebron i innych ziem Palestyńskich? Czy zadeklarują zwrot ziem okupowanych Palestyńczykom?....
PrPr
Prześladowania Żydów trwają już osiemnaście wieków, jedynym ich rezultatem jest wyginięcie jednostek szlachetnych, a pozostanie przy życiu tylko Żydów "wytrwałych, cierpliwych, podstępnych, solidarnych, sprytnych i po mistrzowsku władających jedyną bronią, jaka im pozostała - pieniędzmi. Tępiąc wszystko, co lepsze, zrobiliśmy dobór sztuczny i wypielęgnowaliśmy najgorszych." Wokulski w ?Lalce?
PrPr
"...w tej chwili w naszym kraju ma miejsce druga fala ożywienia żydowskiego, która wiąże się z budowaniem instytucji żydowskich." Strach się bać! ?Żydzi są bardzo samolubni. Nie obchodzi ich ilu Estończyków, Łotyszy, Polaków, Jugosłowian czy Greków zostało zamordowanych lub wysiedlonych, liczą się tylko Żydzi których należy szczególnie traktować. Dajcie im fizyczną, finansową lub polityczną siłę a natychmiast zapominają jak ich traktowano i postępują w podobny sposób wobec innych.? Harry Truman, prezydent USA
Jan
Żydzi urządzają codziennie holokaust Palestyńczykom !!
gzk
Żydzi żydom zgotowali los. Najpierw poupychali w Europie arabów, a teraz ich emigracyjni rodacy mają przerąbane na ulicach.
gzk
@ewa. Ty poważnie tego nie piszesz???
Andrea
Ciasno im w Israelu?!
hołd
Przede wszystkim korzystając z gościny państwa polskiego powinni oddać hołd pomordowanym polakom.
ewa
Nie interesuje mnie zbytnio państwo Izrael. Ale uważam,że niektórzy polscy Żydzi zmuszeni do emigracji, mogliby wrócić.
razorrr
1. tak wyjasniali, aby nic nie wyjasnic - a to juz powod do nieufnosci 2. do dzis nie przeprosili za wielkie zbrodnie, ale od Nas domagaja sie glosno glosnego kajania sie! 3. przechwalki o wykupyywaniu m.in. Polski mozna znalezc na YOUTUBE 4. klimat sie zmienia, Stany sa skazone, a reszta swiata coraz bardziej islamska 5. tysiace Naszych Rodakow na wschodzie czeka od lat na powrot do Ojczyzny, nie chcemu tu OBCYCH z naszym pasztortem - dlatego wciaz MSZ takie zdominowane...
`gość
"Baumola:"(...)Chwalił Muzeum Historii Żydów w Polsce, którego budowa została sfinansowana z pieniędzy publicznych (około 200 mln zł), czyli podatków Polaków i środków darczyńców prywatnych takich jak np. Jan Kulczyk." Pytam czy panu Baumoli przypadkiem nic nie wiadomo o powstającej w Toruniu ścianie pamięci gdzie mają być wyryte w granicie nazwiska Polaków którzy zginęli z rąk niemieckich za ratowanie istot ludzkich -żydów? My czekamy na ścianę polskich ofiar i ich żydowskich oprawców nazywanych dla niepoznaki poprawnie komunistami. Wtedy będzie można zacząć dialog zbliżenia między narodami z poszanowaniem wzajemnych praw.
cynik
Żydzi będą rządzić Polacy pracować.A przed wojną było wasze ulice nasze kamienice.Jeśli mniejszość w danym kraju przekracza 10 % rodzą się konflikty na tle rasowym.
zmlekiemmatki
Ciekawe czy oni przyjeżdżaja prywatnie, czy zostali oficjalnie zaproszeni? Kto bedzie ochraniał "wielu parlamentarzystów i innych osobistości z całego świata"? Czy lokalne władze nadwislańskie został oficjalnie poinformowane? Takie pytania mi sie cisną na usta. Antysemickie oczywiscie...
jedynie prawda jest ciekawa
"Tłumaczył, że co godzinę umiera co najmniej jeden Żyd ocalony z Holokaustu" koniec cytatu. Bez komentarza!
halicz
Kwieciste dyrdymały. My to widzimy inaczej. Potężne pieniądze na demoralizację Polaków przez żydowskie media typu gazeta wybiórcza ziejąca nienawiścią do Katolicyzmu w jego tradycyjnej a nie liberalnej formie, wykpiwanie polskich herosów z AK i Żołnierzy Wyklętych generalnie rzecz ujmując, polityka wyludniania Polski, wszechobecna bieda. Oni nas eksmitują jako służących zachodnich państw a sami zajmują miejsca po nas. Iście diabelska przewrotność. Nie dajmy się oszukać tym diabłom wcielonym!!!
john
Czyli przyjeżdżają jak do siebie?
Anka
A ja głupia mysłałam, że Michalkiewicz przesadza.
sniddy
Od razu też na myśl przyszedł mi Michalkiewicz. Ciekawe co ma do powiedzenia w tym temacie.
Noe
I tak wlasnie o to w naszym pieknym kraju, pod plaszczykiem tych wszystkich pieknych slow krok po kroku powstaje Judeopolonia.
info
W związku z bezprecedensowym posiedzeniem obcego organu państwowego na polskim terytorium, w miejscu kaźni Polaków, przygotowywana jest akcja protestacyjna polskich patriotów.
John Galt
Czyżby p. Michalkiewicz się nie pomylił? A wizyta knesetu to padgatowka pod swoisty \'reunion\'?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.