DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Kardynał Mueller: korekta nauczania papieża Franciszka nie jest potrzebna

Data publikacji: 2017-01-09 07:00
Data aktualizacji: 2017-01-09 08:04:00
Kardynał Mueller: korekta nauczania papieża Franciszka nie jest potrzebna
Kardynał Gerhard Ludwig Müller. fot. REUTERS/Max Rossi/FORUM

Według prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kardynała Gerharda Muellera, upublicznienie listu czterech kardynałów zwanego „Dubia” nie było dobre dla Kościoła, a zapowiadany przez kardynała Burke’a akt formalnej korekty nauczania „nie jest potrzebny”.


Według prefekta Kongregacji Nauki Wiary nie ma także powodów do braterskiej korekty nauczania papieskiego, bowiem „wiara nie jest zagrożona”. Według hierarchy jest szkodą dla Kościoła dyskutowanie takich kwestii publicznie. Jednocześnie zaznaczył on, że Amoris laetitia jest jasna, i że należy ją rozumieć w świetle nauczania o małżeństwie Jezusa Chrystusa, a także liczącej dwa tysiące lat doktrynie Kościoła.


Kardynał Mueller twierdzi, że zachowując całą doktrynę Kościoła wzywa jedynie do tego, by wyciągnąć rękę i integrować osoby, które pozostają w sytuacjach nieregularnych, a doktryna na temat sakramentów nie została zmieniona. Problem jednak w tym, że biskupi wielu krajów dokonali interpretacji papieskiej adhoracji, z której wynika, że będą udzielać Komunii Świętej osobom żyjącym w stanie grzechu ciężkiego. Tak stało się między innymi w Niemczech i Argentynie.


Kardynał Raymond Leo Burke zapowiedział, że jeśli papież nie odpowie na wątpliwości czterech kardynałów, "będą zmuszeni by po święcie Objawienia Pańskiego dokonać formalnej korekty jego nauczania". 

 

 

Źródło: malydziennik.pl, La Stampa

kra

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Tomasz
AL do korekty ten dokument jest dwuznaczny.To Kongregacja Nauki Wiary powinna skorygować błędy w AL skoro tego nie uczyniła prawdopodobnie dokonają korekty czterej Kardynałowie którzy skierowali"dubia" czyli wątpliwości do AL.
Leo
Według hierarchy jest szkodą dla Kościoła dyskutowanie takich kwestii publicznie. Kardynał a jednak modernistyczny żartowniś. Kościół jest powszechny a jego nauczanie jest jasne i dla wielkich i dla maluczkich. Modernistyczne chwyty "na posłuszeństwo" i "na zgorszenie maluczkich" już się ograły. Bronisz mnie albo tracisz stanowisko - powiedziała niania.
ruisdael
Halo, halo, ale pono w Rzymie też interpretują Amoris w sposób wymagający korekty. Więc jak to jest Prefekcie.
potato
@Rob Schizmatycy?!NIE to tacy jak ja bedziemy szybciej.Postaraja sie wykluczyc obroncow Wiary Chrystusa z kosciola rzymskiego.
Jacek
Amoris Laetitia powinno trafić do kosza wraz z innymi herezjami. To jedyny sposób na kryzys.
r
@magis: skoro Ty rozumiesz, to może pomóż papieżowi i odpowiedz w jego imieniu na "dubia"? No bo to musi być jakiś straszny problem dla papieża, skoro od tygodni nie może wymęczyć tych kilku słów. A przecież chodzi o proste słowa: tak, nie.
Janek
Kardynałowie zadali pytanie z prośbą o doprecyzowanie adhortacji, mieli takie prawo, a nawet obowiązek. Papież, nie odpowiadając na to pytanie pokazuje, że lekceważy kardynałów i nie jest taki otwarty, jak się lansował dotychczas. Kard. Mueller jak widać, również nie potrafi odpowiedzieć jednoznacznie na zadane, proste przecież pytanie. Jego odpowiedź to typowy bełkot, z którego nic nie wynika.
Rob
Schizmatycy!?
Obcy Astronom
@magnis Kardynał Burke. Kardynał. To nie jest twój kolega z klubu Błękitna Ostryga.
Slawomir Tomasz Roch
W tej sytuacji i w tym zamieszaniu w naturalny sposob obracamy nasza baczna uwage na naszych rodzimych Pasterzy, na polskich biskupow. Podobniez odrebne, specjalne stanowisko polskiego Episkopatu, jak interpretowac papieska adhortacje "Amoris laetitia" i tym samym jak odniesc sie do "Dubia" czterech kardynalow, przewidziane jest na marzec tego roku. Warto podkreslic, ze polscy biskupi brali udzial w Synodach o rodzinie i znana jest b. odwazna postawa abp Gadeckiego, zdecydowanie broniacego na tym swiatobliwym forum, niezmiennosci doktryny Kosciola w sprawie dopuszczania cudzoloznikow i homoseksualistow do Komunii Swietej.
vlad
Jednak jest gorzej niż myślałem...
WTel
Niestety najwyraźniej kard Mueller przechodzi na pozycje Bergoglio, zamiast bronić Magisterium, do czego ma mandat. A potrzeba zapytania i korekty jest, bo została wysłana tajna instrukcja do argentyńskich biskupów, że komunia może być udzielana cudzołożnikom. Podobną instrukcja wchodzi w życie w diecezji rzymskiej. Czyli czas na działanie i przerwanie tych działań. Czas na korektę i braterskie upomnienie Franciszka. A jeśli nie posłucha, to będzie okaże się formalnym heretykiem, już nie tylko materialnym. A to znaczy, że będzie poza Kościołem i przyjdzie czas na k... i wybór nowego p...
Aguirre
Tak się interpretuje w Niemczech i w Argentynie bo taką właśnie interpretację potwierdził sam Bergoglio więc niech kard. Mueller nie wciska kitu.
magis
Czyli, że Muller już rozumie o co chodzi z encykliką. Zrozumie i Burke.
robespier
pochodzenie Kardynala juz wiele mowi...
Slawomir Tomasz Roch
Jezeli biskupi Niemiec i Argentyny rzeczywiscie chca udzielac Komunii Swietej cudzoloznikom, ludziom swiadomie i dobrowolnie zyjacym w grzechu ciezkim smiertelnym to kard. Gerhard Muller po prostu klamie! Jesli zas prawda jest ze doktryna Kosciola nie zostala zmieniona, czyli ze nic sie nie zmienilo od 2000 lat nauczania Kosciola, to klamia z kolei Ci ktorzy mowia o gorszacym postepowaniu biskupow z Niemiec i Argentyny. Zatem kto mowi tu prawde, bo sytuacja jest na pewno gorszaca?! Logicznie ujmujac ten problem, ten narastajacy spor o interpretacje "Amoris laetitia", jest zupelnie jasne, ze jesli naprawde nic sie nie zmienilo w nauczaniu Kosciola, to jakim prawem i po co biskupi Niemiec i Argentyny sie tym dokumentem papieskim podpieraja i afiszuja, przeciez jest on tozsamy z wszystkimi poprzednimi dokumentami Kosciola?! A jednak czynia to i naglasniaja to, jakby otrzymali nowe mozliwosci. I wlasnie czterej kardynalowie w "Dubia", chca jedynie uscislenia jakie to sa te nowe mozliwosci.
Ona
Niecierpliwie czekam na korektę kardynała Burke jeśli powiedział że ją zrobi wiec się nie może wycofać.
ada
Korekta jest potrzebna, świadczą o tym rozbieżności w interpretacji adhortacji przez różne episkopaty,poszczególnych biskupów i teologów. Szkoda, że kard Muller nie potrafi być obiektwny w tej istotnej kwestii.
Sylwia
Z tego ci wiem to na wstępie Amoris laetitia jest napisane, że dedykuje się tą książkę katolikom. Jasne jest wtedy, że wszelka analiza tego dzieła opiera się na dotychczasowym nauczaniu Kościoła Katolickiego. Nie ma tu żadnej rewolucji.
DialogSercaMiłości
Wielka Nierządnica, to anarchia, swawola głoszenia Słowa Bożego i Jego interpretacji wg chwilowej potrzeby, które jest wyrażane zgodnie z 2 częścią cytaty: Mt 5, 37: Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi.
Stefan
Jak można rozumieć tę zgubną adhortację "w świetle nauczania o małżeństwie Jezusa Chrystusa, a także liczącej dwa tysiące lat doktrynie Kościoła", skoro w całym tekście jest pełno odniesień FAŁSZYWIE interpretujących tę doktrynę, w tym nauczanie św. Jana Pawła II. Poza tym episkopat argentyński na swoje zapytanie otrzymał wytyczne jawnie odrzucające dozgonną wierność małżeńską, więc jest co prostować, niestety. Z Panem Bogiem.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.