DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2017 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Kardynał Burke o kursie „Alpha”: nie ma podstaw do nauczania wiary katolickiej w ten sposób

Kardynał Burke o kursie „Alpha”: nie ma podstaw do nauczania wiary katolickiej w ten sposób

Cieszące się coraz większą popularnością wśród uczniów i studentów kursy „Alpha” nie są odpowiednie dla katolików. Przestrzega przed nimi między innymi kardynał Raymond Leo Burke, twierdząc, że nie oddają one całej prawdy wynikającej z nauczania Kościoła.

 

Kurs „Alpha” to cykl 10 katechez mających swe źródło w anglikanizmie, które w założeniu wprowadzają w podstawy wiary chrześcijańskiej. Podczas nich m.in. dyskutuje się na temat boskości Jezusa Chrystusa, uczy się czytać Pismo Święte oraz poznaje podstawy teodycei i eklezjologii.

 

Jednak zdaniem kard. Raymonda Leo Burke’a kurs „Alpha” nie jest odpowiedni dla katolików, a katechetom zabraniał wręcz stosowania metod przewidywanych w jego ramach, gdyż stanowią poważne zagrożenie dla wiary.

 

Głównym zarzutem wobec „Alphy” jest jej protestancka perspektywa – sposób opowiadania o wierze duchowych spadkobierców Marcina Lutra z niewielką jedynie ilością treści katolickich. Spłycając swój przekaz do „najmniejszego wspólnego mianownika” chrześcijaństwa, kurs „Alpha” zupełnie nie radzi sobie z zagadnieniami dotyczącymi autorytetu, usprawiedliwienia, łaski, sakramentów i wszystkich fundamentalnych kwestii różniących Kościół i protestantów.

 

W związku z tym kard. Raymond Leo Burke w 2015 roku wystosował list do amerykańskich katechetów skupionych w Apostolacie Katechetów Maryi. Jego treść przypominamy poniżej:

 

„Moją uwagę przykuł fakt, iż niektórym katechetom Apostolatu Maryi poleca się kurs Alpha w ujęciu katolickim.

 

Po przestudiowaniu programu wspomnianego kursu, zarówno z pozycji doktrynalnej, jak i metodologicznej, muszę jasno stwierdzić, iż Alpha nie może być stosowany w Apostolacie Katechetów Maryi, a sami katecheci nie mogą się w niego angażować.

 

Mimo, iż – podobnie jak wiele podobnych programów – Alpha może wydawać się atrakcyjną i skuteczną formą ewangelizacji i katechezy, to nie ma doktrynalnych, ani metodologicznych podstaw do nauczania wiary katolickiej w przewidywany w ramach kursu sposób. Katecheci Marianie zobowiązani do nieustannego korzystania z Katechizmu Kościoła Katolickiego, kursów Sługi Bożego o. Johna A. Hardona SJ i mojego Komentarza do Ogólnego Dyrektorium Katechetycznego.

 

Pragnę również przypomnieć słowa Jana Pawła II, który w liście apostolskim Novo Millenio Ineunte wszystkich twierdzącym, że przed nową ewangelizacją stoi zadanie odkrycia „jakiejś magicznej formuły” lub „nowego programu” wyjaśniał: „nie, nie zbawi nas żadna formuła, ale konkretna Osoba oraz pewność, jaką Ona nas napełnia: Ja jestem z wami! (por. Mt 28, 20)

 

Święty papież przypominał nam, że programem, za pomocą którego mamy skutecznie rozwiązywać wielkie duchowe przeciwności naszych czasów jest Jezus Chrystus żyjący w naszym Kościele. Ojciec Święty wyjaśniał:

 

Program już istnieje: ten sam co zawsze, zawarty w Ewangelii i w żywej Tradycji. Jest on skupiony w istocie rzeczy wokół samego Chrystusa, którego mamy poznawać, kochać i naśladować, aby żyć w Nim życiem trynitarnym i z Nim przemieniać historię, aż osiągnie swą pełnię w niebiańskim Jeruzalem. Program ten nie zmienia się mimo upływu czasu i ewolucji kultur, chociaż bierze pod uwagę epokę i kulturę, aby możliwy był prawdziwy dialog i rzeczywiste porozumienie. (Novo Millenio Ineunte, 29)

 

Sługa Boży o. John A. Hardon SJ głęboko rozumiał prawdę słów papieża Jana Pawła II, a poprzez formację duchową i doktrynalną Apostolatu Katechetów Maryi umiał tak wiernie i mądrze zaszczepić je pośród katechetów, by ci również ją rozumieli i nie musieli więcej dawać się zwodzić opowieściom o „magicznych formułach” lub „nowym programie”. Mówiąc wprost: Katecheci Maryjni rozumieją, że naszym programem jest świętość życia, która ma swoje źródło w głębokiej wiedzy i gorącej miłości do Chrystusa, który żyje w swoim Kościele”.

 

Podpisano:
Raymond Leo Kardynał Burke
Przełożony Międzynarodowy Apostolatu Katechetów Maryi

 

 

 

 

źródło: churchmilitant.com
om

 

 

****************************

Od Redakcji Portalu PCh24.pl

 

W komentarzach do powyższego tekstu o. Jacek Dubel CSsR wywołał Redakcję Portalu PCh24.pl do udzielenia odpowiedzi na pojawiające się pytania i wątplwiości.   

 

Czcigodny Ojcze,

Nie czujemy się godni i odpowiedzialni za wyjaśnianie tego, z jakiego powodu Ksiądz Kardynał Raymond Burke postanowił napisać na ten temat. Po pierwsze dlatego, iż sam Autor w pierwszym zdaniu listu tłumaczy ten fakt; po drugie dlatego, że jego biografia, tak bogata w obronę Kościoła i jego nauczania oraz pełna miłości do Pana Boga jest dowodem na to, iż warto by wierni wsłuchiwali się w jego głos.

 

Możemy natomiast odpowiedzieć na pytania dotyczące naszej Redakcji, zawarte w Ojca komentarzach.

Powodem, dla którego dokonaliśmy opracowania listu Kardynała, jest chęć informowania wiernych Kościoła Katolickiego o wszystkim, co choć w niewielkim stopniu może mieć zły wpływ na ich duchowość. Do tej pory na łamach naszego portalu nie pojawiła się ani jedna wzmianka na temat kursu „Alpha”, jednak gdy na ten temat postanowił przemówić Kardynał Burke, człowiek tak bardzo zasłużony dla obrony wiary, stwierdziliśmy, iż warto przynajmniej zasygnalizować istnienie problemu.

 

A trudno inaczej, niż w kategoriach problemu, postrzegać opracowaną przez anglikanów metodę nauczania wiary, zyskującą w Kościele Katolickim coraz większą popularność. Jest to szczególnie niepokojące, gdyż – jak wyjaśnia amerykański hierarcha powołując się na nauczanie św. Jana Pawła II – Kościół od dawna ma jasno wytyczoną ścieżkę Nowej Ewangelizacji i nie potrzebuje innych „magicznych formuł”.

 

Kochamy Kościół i jemu służymy. Jesteśmy gotowi stawać w jego obronie i w obronie Świętej Wiary „w porę i nie w porę” dlatego też podejmujemy tematy uznawane za niewygodne, a czasami wręcz szokujące.

 

To nasza odpowiedź na słowa m.in. Kardynała Josepha Ratzingera, który pisał, że „służalczość pochlebców, tych, którzy unikają i obawiają się wszelkiego starcia, którzy cenią nade wszystko święty spokój, nie jest prawdziwym posłuszeństwem. To, czego Kościół dzisiaj potrzebuje, tak jak zresztą zawsze potrzebował, to nie pochlebcy pomagający zachować święty spokój, ale ludzie gotowi stanąć twarzą w twarz wobec każdego nieporozumienia i ataku, które może sprowokować ich postawa, jednym słowem ludzie, którzy bardziej kochają Kościół niż wygodne i bezkonfliktowe życie”.

 

Laudetur Iesus Christus,

 

Redakcja Portalu PCh24.pl

 

 


DATA: 2017-11-08 16:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak poinformowały media katolickie [ program 1 TV Między Niebem a Ziemią] na Jasnej Górze odbędzie się Kongres Nowej Ewangelizacji.[temat: Bierzmowanie]. Z wypowiedzi nowych ewangelizatorów w tym Bp. Rysia dowiadujemy się , że aby prawdziwie być nawróconym i oświeconym przez Ducha należy poddać się INICJACJI , która wywołuje wielkie zachwycenie umożliwiające przyjęcie Nowej Ewangelii i zreformowanej wiedzy religijnej. Ci , którzy podążą tą drogą mogą być pewni , że Pan Bóg ich ZASKOCZY (będą cuda) , zostaną ODNOWIENI i przygotowani na DOKONYWANIE ZMIAN. Ciekawa nowatorska Inicjatywa w Kościele : najpierw INICJACJA potem nauka (katecheza). To chrzest i przekazywanie wiary i wiedzy przez Kościół Katolicki jest niewystarczające. Istnieje konieczność korzystania przyjmowania >pierwiastków dobra od INNYCH RUCHÓW RELIGIJNYCH ? sekt < czyli INICJACJI . Pogratulować kolejnej eksperymentalnej INICJATYWY nawróconym duszpastersko.
20 godzin temu / Iskierka
 
Jak na wspólnocie się mówi się o krzyżu i słabości człowieka tzn że trzeba wiać ze wspólnoty :)
1 dzień temu / Mniejszy
 
Jeśli ludzie nie używają rozumu i nie trudzą się aby zdobyć wiedzę religijną pochodzącą z czystego źródła a jedynie ŚLEPO ufają tym którzy są jedynie urzędnikami/ pośrednikami to wina jest po ich stronie gdyż jest to grzech zaniedbania i oczywiste niedbalstwo. Podobnie szukanie sensacji (cudów) i przyjmowanie bezrefleksyjne objawień prywatnych jako środków zaradczych na osobiste problemy. W 2015r została wydana przez Siostry Franciszkanki z imprimatur Ks.Rafała Markowskiego Bp Pomocniczego Bp. NYCZA książeczka Akt zawierzenia; Różaniec zawierzenia autorstwa MODERNISTY x. Dolindo Ruotolo. Wielu wpadło w zachwyt gdyż nareszcie modernista wynalazł sposób na ludzkie PROBLEMY. Wystarczy powtarzać (jak mantrę): Jezu,Ty się tym zajmij. Skoro P.Jezus umywał nogi uczniom to przecież może inne sprawy też pozałatwiać.Postać jaka się ukazała x.Dolindo pouczyła go: w modlitwie Ojcze nasz: Święć się imię Twoje oznacza: bądź uwielbiony w TEJ MOJEJ POTRZEBIE. Przestrzegam!
3 dni temu / Iskierka
 
Oj Jacuś, a nie uczył nas o. Józef G., że impulsywną odpowiedź należałoby wstrzymać do czasu uspokojenia emocji? Jasne,że strach nie jest najlepszym doradcą lecz ma wielkie oczy. Ojcowie Redemptoryści, wzorem swego założyciela św.bpa A.Liguoriego, zawsze głoszą misje pod patronatem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zgadza się? Ona jest Przewodniczką w drodze do nieba i dlatego każde nowe narzędzie ewangelizacji potrzeba koniecznie poddawać kierownictwu Maryi. Wówczas dopiero oczekiwać wolno będzie światła Ducha Świętego, wypraszanego przez Bożą Rodzicielkę Maryję, by posługiwać odpowiednimi narzędziami, takimi jakie Bóg podsuwa i na tyle, na ile Jego Miłosierdzie zezwoli.
4 dni temu / Dar-ówna Karolkowa
 
Nowa Ewangelizacja i ekumenizm to magiczne słowa i święte. Nie ma sensu mówić, pisać o niebezpieczeństwach dla wiary i KK, jakie niewątpliwie za nimi w wielu aspektach się kryją. Ci, co coś mogą zmienić - nic nie zmienią - lepiej udawać, że nie ma problemu. Poprawność nade wszystko i święty spokój. A ludzie nich sobie sami radzą, z Bożą pomocą. Jak odpadną od Krzewu Winnego, to przecież będzie tylko ich wina. Tylko czy Bóg na Sądzie też będzie tego samego zdania?
4 dni temu / Maria
 
Ze stron alpha: 1. Alpha to seria spotkań, wyjaśniających podstawy chrześcijaństwa, prowadzona na całym świecie. - nieprawda, gdyż do istoty kursu należy zapoznanie się i otwarcie na "mówienie językami" i "uzdrawianie", a to nie należy do podstaw.Dopiero potem ma nastąpić "wybór denominacji". 2.Celem SAP jest udostępnienie Kościołowi w Polsce praktycznego i adekwatnego do współczesnej kultury narzędzia ewangelizacji, jakim jest wypracowany w anglikańskiej parafii Św. Trójcy w Londynie kurs Alpha. W nawiązaniu do pilnej potrzeby nowej ewangelizacji skierowanej do osób, które oddaliły się od Kościoła, lub są zainteresowane poznaniem chrześcijaństwa, Stowarzyszenie Alpha Polska pragnie umożliwić każdemu Kościołowi chrześcijańskiemu w Polsce rozpoczęcie i prowadzenie Alpha jako ciągłego procesu docierania z Ewangelią do tych właśnie ludzi. 3 Każda Alpha jest trochę inna, choć są trzy rzeczy, które są zawsze: posiłek, wykład, dyskusja.
4 dni temu / Marek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
REKLAMA
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.

 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI