DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 WRZEŚNIA
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Imieniny obchodzą:
Eustachy, Faustyna, Filipina
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Kard. Robert Sarah: liturgię Mszy świętej należy celebrować ad orientem

Data publikacji: 2016-06-01 06:00
Data aktualizacji: 2016-06-01 08:40:00
Kard. Robert Sarah: liturgię Mszy świętej należy celebrować ad orientem
Kard. Robert Sarah. Fot. Pierpaolo Scavuzzo / EIDON/MAXPPP/FORUM

Kardynał Robert Sarah wezwał kapłanów, aby celebrowali oni liturgię Mszy zwróceni w tym samym kierunku, co wierni. Podkreślił, że ostatni sobór nie nakazał duchownym celebrowania Najświętszej Ofiary versus populum.

 

– W czasie Liturgii Słowa czytający i słuchający powinni być zwróceni ku sobie – powiedział kard. Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. – Ale jak tylko osiągniemy moment od ofiarowania, kiedy kapłan sam zwraca się do Boga, jest konieczne, aby celebrans i wierni byli wspólnie zwróceni w kierunku wschodnim. To dokładnie odpowiada temu, czego chcieli ojcowie soborowi – dodał kardynał.

 

Jest to zgodne z soborem i ma uzasadnienie w jego pismach i duchu – stwierdził hierarcha. – Jako prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów chciałbym przypomnieć, że celebracja „versus orientem” jest usankcjonowana rubrykami, które wskazują te momenty, kiedy celebrans musi się zwrócić w kierunku ludu. Dlatego nie jest konieczne posiadanie specjalnego pozwolenia na odprawianie Mszy Świętej w kierunku Pana – podkreślił kardynał Sarah.

 

Hierarcha stanowczo odrzucił argument mówiący o tym, że kapłani celebrujący liturgię zgodnie z tradycją Kościoła... odwracają się od wiernych. Raczej, jak powiedział kard. Sarah, wszyscy wspólnie ­ kapłan i wierni ­ zwracają się w tym samym kierunku, „w stronę przychodzącego Pana”.

 

12 czerwca 2015 roku kardynał Sarah opublikował w „L’Osservatore Romano” artykuł w którym przypomniał, że istnieje kontynuacja między zbawczą misją Chrystusa a liturgiczną misją Kościoła. Przypomniał wówczas także słowa papież Franciszka, który stwierdził, że kapłan nie jest konferansjerem. Przeciwnie niż niektórzy twierdzą oraz w zgodzie z Konstytucją Soborową odpowiednie jest, aby w czasie pewnych części Mszy Świętej, takich jak spowiedź powszechna, "Chwała na wysokości", oracje [kolekta, modlitwa nad darami i postkomunia – red.] oraz modlitwa eucharystyczna wszyscy, to jest kapłan i wierni, zwrócili się wspólnie w kierunku Wschodu, aby wyrazić intencję uczestniczenia w dziele kultu i odkupienia dokonanego przez Chrystusa” – zachęcał kard. Robert Sarah na łamach „L’Osservatore Romano”.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk, catholicworldreport.com

MR 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Tomasz
Maria List Apostolski Motu Proprio Sumorum Pontyficum 2007 Papieża Benedykta XVI dwie formy Rytu Rzymskiego Zwyczajna Pawła VI i Nadzwyczajna.XXI Sobór Powszechny był duszpasterski w jego dokumentach znajduje się liberalna trucizna pochodząca od wrogów Kościoła modernistów.Encyklika "Pascendi"Św Piusa o zasadach modernistów Dekret Św Officium 1907 "Lametabili" zbiór potępionych twierdzeń modernistów.Blędy heretyckie modernistów agnostycyzm symbolizm ewolucjonizm egzystencjalizm racjonalizm historycyzm.Wszelkie wypaczenia w kwestiach Doktryny i Praktyki pochodzą od modernistów.Były jeszcze XX Sobory Powszechne doktrynalne np Sobór Trydencki Sobór Watykański.Wszelkie aberracje liturgiczne to sprawka wrogów Kościoła modernistów.
do Wolnościowca
Człowieku, uważasz postępowanie legalnej władzy skazującej niewinnego na śmierć za "brak winy", uznajesz za normę że żołnierze znęcają się nad skazańcem i jeszcze nazywasz to "tak bardzo ludzkim" pastwieniem? Gdzieś ty się wychowywał? W ubeckiej rodzinie pastwiącej się z sadystyczną przyjemnością nad Niezłomnymi? Tak samo niewinnej i ludzkiej jak Piłat?
Tomasz
Bartosik 1965 to był Ryt przejściowy.
maja
@peterka Jeszcze przed zakończeniem Soboru Watykańskiego II, ? w lutym 1965 r., pewien człowiek poinformował go, że wkrótce Ojciec Pio będzie miał odprawiać Mszę św. zgodnie z nowym rytem, ad experimentum, w języku narodowym, ? zgodnie z wytycznymi soborowej komisji liturgicznej mającymi na celu odpowiedzenie na potrzeby współczesnego człowieka. Natychmiast, ? zanim jeszcze ujrzał tekst nowego rytu Mszy, ? napisał do Pawła VI prośbę o dyspensę od tego liturgicznego eksperymentu oraz o umożliwienie mu kontynuowania odprawiania Mszy św. Piusa V. Gdy kardynał Bacci odwiedził go przywożąc odpowiednią zgodę, ? Ojciec Pio pozwolił sobie na wyrażenie skargi w obecności wysłannika papieskiego: ? ?Na miłość Boską, szybko zakończcie ten Sobór!?.
Wolnościowiec
@do Wolnościowca: Wyrok istotnie wykonali Rzymianie na "wniosek" Żydów, którzy nie mogli wykonywać kary śmierci. Rzymianie nie są winni. Nawet Piłat chciał wypuścić Jezusa, ale wiedział, że doprowadzi to nie tylko do samosądu nad Jezusem, ale i do rozruchów przeciwko Cesarstwu. A że żołnierze się znęcali, to inna historia. Żołnierze nad każdym przestępcą się znęcali zawsze w historii świata. Rzymscy żołnierze przecież nie wiedzieli, kim jest Jezus. Słyszeli tylko, że mówi o sobie, że jest królem żydowskim, a resztę dorobiła wyobraźnia i tak bardzo ludzka chęć pastwienia się nad ofiarą, którą wkrótce będzie można zabić w majestacie prawa.
Maria
@Bartosik - Być może, w latach 1962-1965 zmieniano mszały, więc może i było tak, jak Pan pisze.
Bartosik
Pani Mario, o. Pio NOM-u nie odprawiał. NOM wprowadzono w 1969/70 r., czyli już po śmierci świętego. Ta "ostatnia Msza" to był chyba tzw. ryt przejściowy.
Maria
Dla mnie to chora ta cała dyskusja - po łacinie czy nie po łacinie, na wschód czy nie. Kościół /przez papieża i Kolegium Biskupów/ decyduje o liturgii Mszy św.. Papież Paweł VI wraz z Ojcami Soborowymi zadecydował, że obok rytu trydenckiego /którego nie zniósł/ możliwy jest ryt NOM. I basta. O. Pio pod koniec swojego życia odprawiał już Mszę św. Novus Ordo / jest na You Tube nagranie z jego ostatniej Mszy/. Podobnie wielu świętych i błogosławionych, nasz Prymas Tysiąclecia i Ks. Jerzy Popiełuszko. Oni nie dyskutowali, jak niektórzy tu na forum ,czy to ważna Msza czy nie , czy prawidłowa liturgia czy nie. Takie dyskusje dzielą Kościół, zadają ranę, godzą w Jego jedność i są nieposłuszeństwem wobec Niego. Inną sprawą są nadużycia liturgiczne, które zaczęły pojawiać się później i są do dzisiaj, mniej lub bardziej akcentowane tu i ówdzie.
do Wolnościowca
"winniśmy Rzymianom wdzięczność, że to ich cywilizacja, a nie tych, którzy skazali Pana Jezusa na śmierć, rozprzestrzeniła naszą wiarę". Przecież to właśnie barbarzyńska cywilizacja Rzymian, czyli cywilizacja języka łacińskiego, oficjalnym wyrokiem skazała niewinnego Chrystusa na okrutną śmierć i własnoręcznie wykonała na nim wyrok. Kto się sadystycznie pastwił nad Chrystusem jak nie "żołnierze" rzymscy? Inna sprawa że żydzi jak zwykle kimś się wysłużyli, ale nie zmienia to powyższego faktu.
Bartosik
@do Wolnościowca - krótko i łopatologcznie: w Kościele od początku były (i nadal istnieją) różne ryty liturgiczne - grecki, mozarabski, mediolański, rzymski... I każdy z nich ma swój własny język, który go wyróżnia od innych - a także (w skrócie) inne obrzędy. My odprawiamy Najśw. Ofiarę według rytu rzymskiego, którego własnym językiem jest łacina (i nawet SWII tego nie zmienił, przynajmniej oficjalnie). Jeśli mamy Msze odprawiać po polsku, to może powinniśmy od razu stworzyć sobie własny, samodzielny ryt, a nie odprawiać "po rzymsku"? ;)
Wolnościowiec
@do Wolnościowca: Dlaczego łacina, a nie polski? Dlatego, że po pierwsze: łacina przez wieki była "naszym" językiem nr 1, po drugie: staro"katolicy" niewierni papieżowi odprawiają Msze Św. w językach narodowych od ponad wieku, po trzecie: bo Sobór Watykański II niszczy Tradycję.
Wolnościowiec
@do Wolnościowca: Zgoda. Podkreślam jedynie, że wiara chrześcijańska rozprzestrzeniła się poza basen Morza Śródziemnego dzięki Rzymianom. Przecież dziwactwem byłoby odprawianie Mszy Św. w językach semickich w regionach, w których nikt o nich nie słyszał. Łacinę znał każdy i winniśmy Rzymianom wdzięczność, że to ich cywilizacja, a nie tych, którzy skazali Pana Jezusa na śmierć, rozprzestrzeniła naszą wiarę.
Tomasz
Do Tomasza cd 70.55.Szymon Piotr nigdy nawet nie podejrzewał,że otrzymał nawet nie podejrzewał,że otrzymał od Chrystusa prymat w Kościele,71.56,Kościół Rzymski na mocy rozporządzenia Opatrzności Bożej,lecz mocy politycznej sytuacji,Kodeks Prawa Kanonicznego 1983[...] Kan 754- Wszyscy wierni mają obowiązek zachowywać konstytucje i dekrety,które prawowita władza kościelna wydaje w celu przedstawienia nauki i napiętnowania błędnych opinii.Odnosi się to w sposób szczególny do aktów wydawanych przez Biskupa Rzymskiego lub Kolegium Biskupów.
Tomasz
Do Tomasza Dekret ŚW Officium "Lamentabili"1907 o twierdzeniach modernistów 65.6 W określeniu prawd wiary,Kościół słuchający tak współpracuje z nauczającym,iż Kościołowi nauczającemu nie pozostaje nic innego,jak tylko sankcjonować wspólne opinie Kościoła słuchającego.66.7Kiedy Kościół potępia błędy,nie może wymagać żadnej zgody wenętrznej,która by godziła się na sądy przez niego wydane.67.52 Daleką była od Chrystusa myśl założenia Kościoła jako społeczności trwającej na ziemi w ciągu długiego szeregu wieków,a nawet -zdaniem Chrystusa - wkrótce miało nadejść królestwo niebieskie razem z końcem świata,68.53.Ustrój organiczny Kościoła nie jest niezmienny,lecz społeczność chrześcijańska,podobnie jak społeczność ludzka podlega ustawicznemu rozwojowi 69.54.Dogmaty,sakramenty,hierarchia,nie są niczym innym,jak tylko sposobem wyjaśniania i etapem ewolucji myśli chrześcijańskiej,która zewnętrznymi przyrostami pomnożyła i udoskonaliła mały zarodek ukryty w Ewangelia
Tomasz
Język łaciński jest językiem Świętej Matki Kościoła,
do Wolnościowca
Terytorialnie, nasza wiara pochodzi z terenów gdzie żył i nauczał Chrystus, czyli z terenów obecnej Palestyny i Izraela. Z cywilizacji łacińskiej wywodzi się przede wszystkim nasza kultura, a nie wiara, gdyż wiara została wszczepiona w kulturę języka łacińskiego wiele lat po śmierci Chrystusa. Skoro odrzucasz język aramejski w którym najprawdopodobniej Chrystus odprawił Ostatnią Wieczerzę, to odrzuć też język tych którzy skazali i ukrzyżowali Chrystusa. Pozostanie liturgia w języku polskim, który Chrystusowi nic nie zawinił. Dziwi mnie gdy Polacy patrioci wolą łacinę od języka ojczystego.
Wolnościowiec
@do Wolnościowca: Nasza wiara pochodzi z cywilizacji łacińskiej, a nie z Izraela. Dlatego średniowieczna liturgia jest jak najbardziej adekwatna do naszej wiary.
Radykalny
Leo, Ad maiorem Dei gloriam.
Leo
--->Radykalny, i mnie podobnie. Cieszy mnie fakt że ludzie przestają wspierać modernizm finansowo. Drgnęło. Cieszy mnie fakt iż ludzie stwarzają warunki dla kolejnych miejsc Mszy Świętej. Cieszy mnie fakt wielkiej modlitwy o katolickich kapłanów, katolickie seminaria, biskupów i kardynałów. Znane mi są przypadki kiedy z miłości do powrotu i odrodzenia Świętej Liturgii ludzie podejmują nawet miesięczne posty. To ostatnie ponad moje siły ale wspieram ile się da każde Środowisko dla Najświętszej Ofiary w Klasycznym Rycie Rzymskim.
Leo
Jeżeli nie jest zachowany w architekturze wschód prezbiterium to wtedy Krzyż Święty na Ołtarzu zwrócony pasyjką w stronę celebransa wyznacza Wschód. Pojęcie wschodu ukradli oczywiście masoni. To właśnie Jezus Chrystus jest Wielkim Wschodem, Światłem nie znającym zachodu i na tym tle złodziejstwo i przewrotność masonów jest super perfidna- przeciwko Wierze.
Tomasz
Do Tomasza "rozbójnik w sutannie"modyfikujący Doktrynę i Praktykę Świętej Matki Kościoła"Śpiew gregoriański Kościół za własny śpiew własny śpiew liturgii rzymskiej.Dlatego w czynnościach powinien zajmować pierwsze miejsce[Konstytucja o świętej Liturgii VATICANUM SECUNDUM VI Rozdz.116p 36 par 1 W obrządkach łacińskich zachowuje się używanie języka łacińskiego poza za wyjątkami określonymi przez prawo sczegółowe[...]Język łaciński jest językiem Świętej Matki Kościoła.Język aramejski nie jest językiem liturgicznym Kościoła Katolickiego,Św Pius X Encyklika "Pascendi"1907 O zasadach modernistów "modernizm jest źródłem wszystkich herezji"Błędy heretyckie modernistów egzystencjalizm symbolizm ewolucjonizm racjonalizm historycyzm.
peterka
@maja widziałaś filmy z o.Pio?
do Tomasz
Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy nie mówił do Apostołów po łacinie, która była wtedy językiem rzymskiego okupanta. Dlatego Msza nie powinna być odprawiana po łacinie. Jeśli nie po polsku, to prędzej po aramejsku.
Aga
Mam dziwne odczucia, gdy czytam na powyzszy temat. Cala ta organizacja i racjonalne argumenty sprawiaja wrazenie falszywej aksjologii, poniewaz tycza sie one wiary w boga, ktory znajduje sie poza czlowiekiem. Zdaje sobie sprawe czym jest kosciol w jego prawowitej formie, wiec uznaje jednoczesnie za naturalny kontakt z osoba boska.
Bartosik
@Peterka - Pan Jezus powiedział "to jest Ciało Moje, które za was będzie wydane". Nie odnosi się tu do tego, co się w tej chwili dzieje (czyli do kolacji), tylko do tego, co nastąpi już niebawem - tej Ofiary, przez którą zbawi świat. A tam, na Golgocie, jak to prorok Zachariasz wcześniej przewidział, wszyscy "patrzyli na Tego, którego przebodli". Więc czemu się Pan dziwi, że chcemy (i kardynał Sarah tak sugeruje), by wszyscy, włącznie z kapłanem, zwracali się do Boga (w tabernakulum lub w symbolu Krzyża)?
maja
@peterka Ojciec Pio zmarł w 1968 roku. W życiu nie odprawił NOM. Ten ryt celebracji wszedł na początku lat 70-tych.
erwT6458
Czy dobrze zrozumiałem , w kierunku Wschodu czyli w kierunku wyjścia z budynku kościoła ? Tam musi być jakaś cywilizacja ...
Radykalny
To ile czasu upłynie, zanim wróci Msza Święta w rycie klasycznym. Strach mnie ogarnął.
Tomasz
Peterka miało być REDEMPTORUM SACRAMENTUM
Tomasz
Peterka Posłuszeństwo Świętej Matce Kościoła to m in nie modyfikowanie obwiązujących Norm Liturgicznych jak Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego Pawła VI Instrukcja Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów REDMPTORUM SAKRAMENTÓW Konstytucja o Świętej Liturgii Sacrosantum Consilium VATICANUM SECUNDUM Encyklika Papieża Piusa XII MEDIATOR DEI Encyklika Papieża Jana Pawła II ECCLESIA DE EUCHRISTIA Encyklika Papieża Pawła VI 3 września 1965 MISTERIUM FIDEI Kodeks Rubryk Mszału Rzymskiego i Brewiarza Rzymskiego Papieża Jana XXIII 1960 do nowych wydań typicznych Mszału Rzymskiego i Brewiarza Rzymskiego z 1962 r oraz Instrukcje liturgiczne wydawane przez prawowitą władzę Kościelną.
Leo
Po 50 latach czarny Kardynał z Czarnego Lądu dopuścił nieco prawdy do głosu. Jak mawiają Japończycy "dobre\'i\'to". A gdzie są koryfeusze rewolucji która zmiotła setki tysięcy kapłanów i zakonników, dziesiątki milionów wiernych którym zniszczono w duchu soboru i karykatury posłuszeństwa Katolicka liturgię? Kto przeprosi? Kto!!!
Drajkutek
Hm... Jak wyglądała Eucharystia w Wieczerniku... Czy to oznacza, że wierni powinni leżeć wokół ołtarza? Litości. Ryt Trydencki rodził się od początku chrześcijaństwa, swój stabilny kształt osiągając w V wieku. Ma 1500 lat. Jest uroczysty i piękny, a zarazem zostawia dużą przestrzeń do osobistej modlitwy. To nieszczęsne Vaticanum II skompresowało liturgię do duchowego hamburgera, byle szybciej, niech to się skończy, i idziemy do domu.
Stormer
Chyba nie widział ołtarza papieskiego w Bazylice Św. Piotra. Poza tym, jakie znaczenie ma w liturgii orientacja? Żadne! :-D
PETERKA
niesamowite, wszystko wszyscy wiecie a nie widzę nigdzie słowa na temat posłuszeństwa Kościołowi, posłuszeństwa nie debatowania i popisywania się pseudoznajomością praw, cokolwiek się dzieje dzieje się z woli Boga. Sami zaś wiecie jak wami szarpie wewnętrznie więc zastanówcie się bo może i do was są słowa Gamaliela skierowane.
do Wolnościowiec
"Nasza wiara nie wywodzi się z Polski, więc nie po polsku powinna być liturgia" - czyli nie powinna być też po łacinie, lecz po aramejsku.
Wolnościowiec
Mądry człowiek! To on powinien być papieżem, a nie? Światu potrzebny jest prawdziwy tradycyjny katolicyzm i Msza Wszechczasów, a nie te nędzne imitacje w językach narodowych. Nasza wiara nie wywodzi się z Polski, więc nie po polsku powinna być liturgia, ale właśnie w języku oryginalnym, apostolskim, kościelnym. Wiara katolicka znajduje się dziś na rozdrożu. Jak się nie wie, dokąd iść, należy wrócić do początku drogi.
Mazowszanka
Przy balaskach na kolanach można przyjąć Komunię św. w kościele pw. Św. Elżbiety w Powsinie (moja parafia). Niestety, nowy proboszcz zarzucił kazania z ambony. A najlepsze kazania, jakie słyszałam wygłasza proboszcz w kościele Św. Katarzyny w Łukomiu koło Sierpca.
Tomasz
Peterka cd powinny być wykonywane w języku Łacińskim w formie Zwyczajnej Rytu Rzymskiego Bł Pawła VI 1970 r wzorcowe liturgie Papieskie,
Tomasz
PETERKA HOC ETS CORPUS MEUM" nizmodyfikowny Kanon Rzymski Missle Romnum wydanie typiczne z 1962 Św Jana XXIII.BREVIARIUM FIDEI Wybór Doktrynalnych Wypowiedzi Kościoła Konstytucja o Lituggii SAROSANCTAM CONCILIUM 1168.Trzymając się wiernie Tradycji.Sobór święty oświadcza ,że Matka Kościół uważa za równe w prawach i godności wszystkie uznane obrządki;chce je zachować na przyszłość i zapewnić im wszechstronny rozwój.Pragnie też,aby w miarę potrzeby zostały one roztropnie i gruntownie zmienione w duchu zdrowej tradycji oraz aby nadano im nową żywotność stosownie do współczesnych warunków i potrzeb.[...] Co ciebie tak parzy język łaciński który jest językiem Świętej Matki Kościoła a nie języki narodowe,Sobór Watykański II dopuścił języki narodowe do liturgii ale nie nakazał,Części stałe liturgii Rzymskiej tj Panie Zmiłuj się nad nami akt pokuty spowiedź powszechna Chwała na Wysokości Baranku Boży Panie ojcze nasz,Panie nie jestem godzien [o...]modlitwa przed Komunią po
PETERKA
@PAULUS.. Jak wszyscy możemy przeczytać Jezus nie mówi to będzie ciało moje tylko to jest ciało moje. Tylko tyle. Natomiast stwarzasz przyjacielu pozory posługując się łacińską pisownią swojego nicku i myślisz, że to daje ci nieomylność i wiedzę, targają tobą emocje i nic więcej. Pozdrawiam
pl
Pobudowali stoły ofiarne rodem z synagog. Ołtarz jest tam, gdzie Tabernakulum. Kościół u katolików winien być w kształcie łacińskiego krzyża.
peterka
Jakoś Ojciec Pio nie miał problemów z celebracją Eucharystii. To tak dla tych wszystkich wiedzących. Był człowiekiem posłusznymi.
lma
Powinna wrócić Modlitwa do Św.Michała Archanioła na koniec Mszy Św. Jeśli księża nie będą tego chcieli, można samemu zostać chwilę kościele i ją odmówić, co czynię za każdym razem.
klmaciej
@peterka chyba korzystałaś z niezbyt dobrych opracowań, bo Jezus spożywał z uczniami ucztę tak jak przewidywał to zwyczaj w tamtym czasie: tzn. wszyscy siedzieli (właściwie to leżeli) odwróceni w tym samym kierunku przy niskim stole w kształcie litery "u" bądź "sigma". Radzę więcej poczytać dobrych opracowań dotyczących kultury ludów zasiedlających tereny wokół Morza Śródziemnego.
Jurek
Trzeba wysłuchać i przemyśleć wykład ("Nasza walka w czasach ostatecznych") na VII kongresie dla społecznego panowania Chrystusa Króla, tytuł: Kościół walczący w służbie Chrystusa Króla
Tomasz
Aga nie widzisz jak moderniści zmieniają Kościół Katolicki w Polsce na Kościół Judeo-Protestancki Tańczący Klaszczący Komunia"na stojąco"Komunia"na rękę"Komunię Świętą czyli Najświętszą Eucharystię inaczej Ciało Chrystusa w Kościele Rzymsko-Katolickim w obu Formach Rytu Rzymskiego Zwyczajnej czyli Pawła VI oraz Nadzwyczajnej Św Piusa V przyjmuje się na klęcząco przy balaskach nakrytych białym płótnem z rąk Duchownego czyli Kapłana a nie z rąk świeckiego na siedząco Komunię Św przyjmują osoby na wózkach \\natomiast na stojąco ludzie w podeszłym wieku.Kapłan jest skierowany w kierunku Tabernakulum i Krzyża a nie \'tyłem do wiernych" .
mf
Aga Zapewne byłaś nieraz na adoracji Najświętszego Sakramentu...Wyobrażasz sobie, żeby kapłan klęczał tyłem do monstrancji a twarzą do ludu ?
Aga
Mnie sie to nie podoba. Kaplan zwraca sie do Boga, czyli wczesniej co robil? Nie zwracal sie do niego wczesniej? a powinien w kazdej chwili miec Boga w sercu, wtedy nie musialby nic wiecej robic. Po co zwracac sie do Boga? Bogiem trzeba zyc. Po co zwracac sie na wschod? Czyli do prawowiernych? Inna kwestia jest to w jakim kierunku rzeczywiscie zwracaja sie wierni. Obawiam sie, ze to kierunek drwi wyjsciowych z kosciola, ktorego otaczaja mury.
leo
Moderator Domowego Kościoła(ksiądz i do tego doktor)z Olsztyna na pytanie czy wierni powinni razem z celebransem zwrócić się do Chrystusa podczas celebracji Mszy Świętej odpowiedział krótko- NIE! Zachwalał przy tym NOM. Cuchnęło masoństwem...
Alka
Tabernakulum jest w głównym ołtarzu, przynajmniej w moim kościele. Jak można odprawiać Mszę św. tyłem do konsekrowanego wcześniej Ciała Chrystusa? Obrotowych ołtarzy nie trzeba, wystarczy aby kapłan stanął z drugiej strony "stołu", po zdjęciu dekoracji leżących u jego stóp. To etap pierwszy. Drugi, oby szybko, to powrót do Mszy Wszechczasów we wszystkich kościołach.
Paulus Martinus
peterka "A jak wyglądała pierwsza Eucharystia w Wieczerniku? Nie stwarzajcie wrażenia jakobyście byli jedyni prawowierni." Nooo, właśnie... a jak wyglądała? Poza tym Msza święta jest Ofiarą (!) a nie wieczerzą. Ostania wieczerza to nie jest Msza święta, a tylko część Misterium. Pełnia Misterium Najświętszej Ofiary dokonała się następnego dnia. Zasadniczym elementem Mszy świętej nie jest ucztownie i komunikowani Męka i Śmierć Chrystusa. Chrystus złożył ofiarę z Siebie Bogu Ojcu więc kapłan występujący in persona Christi zwrócony jest do Boga , bo to Bóg jest Obiektem przeblagania a nie wierni. Wierni nie mają nawet wpływu na Ofiarę Mszy świętej. Mogą ich być tysiące a może nie być żadnego wiernego, nie ma to zupełnie znaczenia. Ofiara jest ta sama i w ten sam sposób doskonała. Zanim coś Pani powie dobrze jest się zapoznać z nauczaniem Kościoła. Poza tym takimi stwierdzeniami zbliża się Pani niebezpiecznie (z pewnością nieświadomie) do herezji archeologizmu.
Paulus Martiunus
St: "Proponuję złożyć wnioski o przerobienie nowych ołtarzy, aby miały funkcję obracania :)" W jakimi celu?
mf
Dodam jeszcze, że sobór watykański II zaleca aby chociaż "Ojcze Nasz" było po łacinie.
SW
"peterka A jak wyglądała pierwsza Eucharystia w Wieczerniku? Nie stwarzajcie wrażenia jakobyście byli jedyni prawowierni" Raczej wszyscy byli zwróceni w kierunku Chrystusa, gdy dokonywało się Przeistoczenie (podobnie gdy konał na krzyżu).
hmm
@peterka: Nie wiemy, jak wyglądała Ostatnia Wieczerza. (W wieczerniku nie miała miejsce "pierwsza Eucharystia". Wieczernik był jedynie antycypacją pierwszej Eucharystii, która dokonała się na Golgocie). Możemy się domyślać, że w Wieczerniku Jezus, ówczesnym zwyczajem, leżał z Apostołami przy stole, przy czym wszyscy byli po jednej stronie stołu. Podczas uczt w starożytności z tej drugiej strony stołu z reguły nie umieszczano miejsc leżących dla biesiadników, aby osoby usługujące mogły swobodnie podawać posiłki, a biesiadnicy mogli wspólnie obserwować występy tancerzy, muzyków itp.
do peterka
na pewno nie wyglądała tak jak wygląda NOM. Wierni (na szczęście) nie zasiadają do posiłku przy Ołtarzu.
Ar
Deo gratias!!!
Tomasz
Tomasz cd poleca święty Sobór pasterzom i wszystkim sprawującym piczę na duszami,by często w czasie odprawiania Mszy Świętej czy to sami,przez kogoś innego -wyjaśniali nie które teksty czytane podczas sprawowania Mszy Świętej i między innymi żeby wyjaśniali jakąś tajemnicę tej Najświętszej Ofiary,szczególnie w niedziele i święta.328Rozdział IX [Wstęp do kanonów]-Ponieważ przeciw dawnej wierze,opartej na Ewangelii na tradycji apostołów i nauce świętych ojców, rozsiewa się obecnie wielu błędów i wielu naucza rzeczy róznych i dyskutuje ,[przeto] święty Sobór,po wielu poważnych na tymi rzeczami naradach postanowił za jednogłośną zgodą wszystkich Ojców w następujących kanonach potępić i usnąć z świętego Kościoła wszystko co sprzeciwia się tej najczystszej wierze i świętej nauce, Kanony o najświętszej ofierze Mszy Świętej[...] Kan .Jeśli ktoś twierdzi,że liturgiczne zarządzenie Kościoła rzymskiego,według którego część kanonu i słowa konsekracji odmawia się po cic
spd
do romeus celebracje w watykanie są sprawowane, zgodnie ze starożytnym zwyczajem na wschód, przypadkiem tylko do ludzi do peterka podczas eucharystii w wieczerniku, wszyscy znajdowani się po jednej stronie stołu :)
St
Proponuję złożyć wnioski o przerobienie nowych ołtarzy, aby miały funkcję obracania :)
Tomasz
CD aby przy Mszy Świętej pewne zdania były mówione po cichu[kan 9] inne głośniej.Zastosował też pewne obrzędy,jak święte błogosławieństwa,światła,okadzenie,używanie szat i inne tego rodzaju rzeczy oparte na zarządzeniach i tradycjach apostolskich.Dzięki temu ma być podkreślony majestat tak wielkiej ofiary,a dusze wiernych przez widzialne znaki religii i pobożności pobudzone do kontemplacji wzniosłych rzeczywistości zawartych w tej ofierze.[...]Rozdział VIII[Nie należy z własnej incjatywy odprawiać Mszy w języku narodowym,ale jej tajemnice trzeba ludowi wyjaśniać]-Choć Msza Święta zawiera w sobie bogatą naukę dla wiernych ,nie wydało się stosowne Ojcom by wszędzie była odprawiana w języku narodowym.Dlatego więc zachowujc wszędzie dawny obrządek,zatwierdzony przez Kościół Rzymski,który jest matką i mistrzynią wszystkich kościołów,oraz by owce Chrystusa nie cierpiały głodu i żeby nie było tak,by"dzieci proszące o chleb nie miały tego,kto by im udzielił"[ por Lm 4,4],p
Tomasz
BREVIARIUM FIDEI Wybór Doktrynalnych Wypowiedzi Kościoła wyd Św Wojciech 1988 Sobór Trydencki Sesja XXII(1562).Nauka o najświętszej ofierze Mszy Świętej. [...]Rozdział IV 323 942 1743 [Kanon Mszy Świętej]-A ponieważ wypada,by rzeczy święte sprawować święcie,a ze wszystkich ta ofiara jest najświętsza,[dlatego] w celu godnego jej składania i uczestniczenia w niej,Kościół katolicki przed wielu wiekami ustanowił święty kanon wolny od wszelkiego błędu,że niczego w nim nie ma,co by jak najbardziej nie tchnęło świętością i pobożnością i nie wznosiło się ku Bogu umysłów tych,którzy składają ofiarę.Na kanon składają się tak słowa samego Pana,jak tradycje apostolskie i nabożne modlitwy wprowadzone przez świętych papieży.324 Rozdział V [Uroczyste obrzędy Mszy Świętej ]-Ponieważ taka jest natura ludzka,że bez zewnętrznych pomocy niełatwo wznosi się do rozważania rzeczy Bożych ,przeto święta Matka Kościół ustanowił pewne przepisy w odprawianiu :np.aby przy Mszy Świętej pewn
Rzymski Katolik
Do Jurek. Pełna zgoda.
Anaja
Kard. Sarah jak zwykle ma rację! A tak przy okazji w Polsce i tak mamy pewien rodzaj (minimalnej) ciągłości, bo jesteśmy chyba jedynym krajem gdzie po SV2 nie odrzucono przedsoborowych pieśni!
peterka
A jak wyglądała pierwsza Eucharystia w Wieczerniku? Nie stwarzajcie wrażenia jakobyście byli jedyni prawowierni.
Jurek
Cieszę się na te słowa watykańskiego hierarchy, jako I krok ku kontr-rewolucji wobec SW2. Następnym powinno być powrót w seminariach filozofii św. Tomasza z Akwinu (trzeba wyrzucić "nauki" modernistów) i Mszy św. Wszechczasów. No i w międzyczasie rozpocząć prace nad przywróceniem społecznego panowania Chrystusa Króla (w odpowiedzi będzie wojna ogłoszona przez masonerię i wszelkie lewactwo, ale na życie wieczne trzeba sobie zasłużyć). A więc trzeba obrać Chrystusa Króla Królem Polski, jak król Jan Kazimierz obrał Matkę Bożą na Polski Królową. +++ Króluj nam Chryste, w Polsce i wszędzie!
Romeus
Najlepiej, żeby dobry przykład dały celebracje watykańskie...
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.