DZIŚ JEST:   17   PAŹDZIERNIKA   2017 r.

Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
 
 
 
 

Jest reakcja Watykanu i papieża na krytykę za głoszenie herezji

Jest reakcja Watykanu i papieża na krytykę za głoszenie herezji
REUTERS / FORUM

„Synowskie upomnienie” grupy teologów świeckich i duchownych w sprawie „herezji” głoszonych przez papieża Franciszka doczekało się reakcji wpływowych hierarchów watykańskich, a nawet pośrednio Franciszka.

 

Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin zaapelował o „dialog” obu stron, oparty na wzajemnym zrozumieniu. Z kolei kard. Gerhard Müller, były Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaproponował przełamanie „impasu” przez powołanie specjalnej komisji.

 

Na początku tygodnia kard. Müller stwierdził, że „impas” pomiędzy papieżem a tymi, którzy mają poważne zastrzeżenia co do jego nauczania, może zostać rozstrzygnięty przez komisję, którą miałby powołać Ojciec Święty. Komisja kardynalska miałaby zaangażować się w „teologiczną dyskusję” z krytykami papieża.

 

Z kolei kard. Pietro Parolin powiedział w czwartek, że ci, którzy nie zgadzają się z papieżem, mogą naturalnie to wyrażać, ale „trzeba znaleźć sposób na zrozumienie się nawzajem”.

 

Hierarcha podkreślił, że opowiada się za „większym dialogiem” w Kościele katolickim. Komentarz kard. Parolina to pierwsza odpowiedź Watykanu na „synowskie upomnienie” grupy teologów, zarzucających papieżowi szerzenie herezji w siedmiu punktach adhortacji apostolskiej o rodzinie „Amoris laetitia”. Formalnie dokument przekazano papieżowi 11 sierpnia. Z powodu braku reakcji grupa duchownych i świeckich zdecydowała się go upublicznić w zeszłym tygodniu.

 

Adhortacja Franciszka „Amoris laetitia”, która powstała w roku 2016, wywołała ogromne zamieszanie szeregiem stwierdzeń kontrowersyjnych i obiektywnie sprzecznych z odwiecznym nauczaniem Kościoła.

 

We wrześniu 2016 roku, pięć miesięcy po opublikowaniu „Amoris laetitia” czterech kardynałów – Włoch Carlo Caffarra, Amerykanin Raymond Burke i dwóch Niemców: Walter Brandmüller oraz Joachim Meisner – poprosiło  Franciszka o klarowne odpowiedzi „tak” lub „nie” na wątpliwości powstałe wśród duchownych i wiernych (dubia). Gdy nie otrzymali odpowiedzi, dokument upublicznili.

 

Kard. Burke zastrzegł, że jeśli papież nie ustosunkuje się do „dubiów”, nastąpi formalna „korekta braterska”. Dwóch autorów „dubiów”: kard. Meisner i Caffara zmarło w tym roku.

 

Redakcja portalu „Rorate Caeli”, która opublikowała angielski tekst „upomnienia synowskiego”, będącego świecką inicjatywą, chociaż podpisali się pod nią duchowni, przekonuje, że „inicjatywa świeckich jest pierwszym krokiem, który najprawdopodobniej doprowadzi do inicjatywy o charakterze kanonicznym ze strony tych, którzy mają obowiązek działania”.

 

Pod „synowskim upomnieniem” podpisali się m.in. były prezes Instytutu Dzieł Religijnych (szef tzw. banku watykańskiego) Ettore Gotti Tedeschi oraz włoski Monsignor Antonio Livi, były dziekan filozofii Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Niedawno swój podpis złożył amerykański emerytowany biskup Gracida z Teksasu.

 

- Ludzie, którzy się nie zgadzają, wyrażają swój sprzeciw, ale w tych sprawach musimy myśleć, starać się zrozumieć siebie nawzajem - powiedział w czwartek watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.

 

Jeden z autorów „synowskiego upomnienia” mówił portalowi LifeSiteNews, że ma nadzieję, iż komentarz kard. Parolina dot. „dialogu” oznacza otwartość papieża, aby stawić czoła obawom podnoszonym przez jego krytyków.

 

- Naprawdę mam nadzieję, że odpowiedź kardynała Parolina na „Filial Correction” oznacza przełom w lodowatej ciszy, która dotychczas spotkała wszystkie apele od duchowieństwa i świeckich w sprawie „Amoris laetitia", mówił Nick Donnelly.

 

Donnelly zastanawia się, czy reakcja watykańskiego sekretarza stanu to również odpowiedź na propozycję kardynała Müllera, dotyczącą debaty o „Amoris laetitia” między kardynałami powołanymi przez papieża Franciszka a autorami „dubiów” i „synowskiego upomnienia”.

 

O inicjatywie świeckich, którzy zarzucili papieżowi Franciszkowi sianie „herezji”  informowały główne media na świecie, w tym: agencja AP, BBC, CNN, Fox News, „Drudge Report”, „Huffington Post” i „Daily Mail”.

 

Historia wciąż się rozwija. Liczba osób, które podpisały się pod "upomnieniem", wzrosła dwukrotnie w ciągu pierwszych kilku dni, zwiększając się z 62 do 146. Krytycy próbowali umniejszyć jego znaczenie twierdząc, że sygnatariusze w dużej mierze to „czarne charaktery”, „lefebryści” itp. Mówiono, że listu nie podpisali kardynałowie i samo „upomnienie” jest pełne hipokryzji.

 

Autorzy listu odpowiadają, że ich krytycy nie mają argumentów i uciekają się do ich obrażania.

 

„Dubia” oraz „synowskie upomnienie” rezonują jednak bardzo w samym Watykanie. Portal „Vatican Insider” właśnie opublikował tekst, w którym zachęca do przeczytania „od deski do deski” najnowszego wywiadu papieża udzielonego w Kolumbii i opublikowanego w ostatnim numerze jezuickiego magazynu „Civiltà Cattolica”.

 

Papież odniósł się do krytyki i zapewnił, że jest „tomistą”, jeśli chodzi o moralność. - Słyszę wiele uwag – szanuję je, bo pochodzą od dzieci Bożych, ale są mylne – dotyczących postsynodalnej adhortacji apostolskiej. Aby zrozumieć „Amoris laetitię”, trzeba ją przeczytać od początku do końca. Począwszy od pierwszego rozdziału, przechodząc do drugiego i kolejnych (...)i  trzeba się nad nimi zastanowić. Przeczytać, co zostało powiedziane na Synodzie.  

Druga sprawa: niektórzy twierdzą, że u podstaw „Amoris laetitia” nie ma moralności katolickiej, a przynajmniej nie ma pewności moralnej. Powtarzam wyraźnie, że moralność „Amoris laetitia” jest tomistyczna. Jest to moralność wielkiego Tomasza. Możesz porozmawiać o tym z wielkim teologiem, jednym z najlepszych dzisiaj i jednym z najbardziej dojrzałych, kardynałem Schönbornem – zachęcał Franciszek.

 

Papież dodał: - Chcę to powiedzieć, aby móc pomóc tym, którzy uważają, że moralność jest czysto kazuistyczna. Pomóż im zrozumieć, że wielki Tomasz posiada największe bogactwo, które wciąż jest w stanie nas zainspirować. Ale na kolanach, zawsze na kolanach.

 

Franciszek w wywiadzie udzielonym jezuickiemu pismu stwierdził jednak, że teologia i filozofia nie mogą opierać się na „refleksji laboratoryjnej”. - Widzieliśmy, jakie były szkody, gdy wielcy i genialni scholastycy podupadali, coraz bardziej się staczali w dół, aż doszli do scholastyki pozbawionej życia, do zwykłych idei, które przekształciły się w kazuistyczne podejście duszpasterskie – mówił.

 

Papież przywołał swojego poprzednika Benedykta XVI wskazując, że Benedykt XVI mówił o prawdzie jako spotkaniu, to znaczy nie jest to już klasyfikacja, lecz droga. Zawsze w dialogu z rzeczywistością, bo nie możesz uprawiać filozofii za pomocą tablic logarytmicznych. Poza tym nikt ich już nie używa. To samo dotyczy teologii, ale nie oznacza to zepsutej teologii, pozbawionej czystości. Wręcz przeciwnie. Teologia Jezusa była najbardziej realną rzeczą.

 

 

Źródło: cruxnow.com, lifesitenews.com, lastampa.it

Agnieszka Stelmach

 

 DATA: 2017-10-02 08:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Skoro Franciszek uważa za wielkiego teologa kard. Schönborna, to wszelka dyskusja z nim nie ma sensu. Kard. Schönborn nie jest w ogóle teologiem, nie ma on o niej najmniejszego pojęcia. Doprowadził w Austrii do kompletnego zaniku KK, w którym członkami rad parafialnych są aktywni homoseksualiści i homomałżeństwa. Trudno się dziwić dziwnym wypowiedziom Franciszka, skoro takich ludzi uważa ona za autorytety.
19 godzin temu / Gość Janek
 
No i znowu mamy słowa, słowa, słowa... Odpowiedzi na dubia nie ma, odpowiedzi na list nie ma. "przeczytajcie od deski do deski..." Czyli co że nie przeczytali, czy tacy wszyscy głupi, że nie rozumieją? A ów kard. Schönborn już się wypowiedział, że komunia dla rozwodników w powtórnych związkach jest, czyli żadnych wątpliwości po prostu: "nie ma żadnej zmiany, tylko jest zmiana - kto tego nie rozumie niech czyta od deski do deski i tak do skutku!" I znowu wszystko jasne :)
3 dni temu / Kolega
 
Nieprawda że Franciszek prosto i jasno odpowiada. Amoris Laetitia zawiera wiele niejasności, których papież nie wyjaśnia, unikając odpowiedzi zarówno na dubia jak i na synowskie upomnienie. Nawołujesz do wyciągnięcia ręki by pomóc w drodze do piekła? Dziękujemy, ale nie skorzystamy z porad faryzeuszy. Niech faryzeusze spojrzą na swoje czyny zanim zaczną katolików osądzać.
4 dni temu / do magda.m
 
Jak słyszę słowo "dialog" robię się nerwowy. Albo jest prawda obiektywna, albo nie. Ja uważam, że jest i nie można poprawiać Pana Boga i jego przykazań.
5 dni temu / Poznańczyk
 
Nareszcie mamy prawdziwego Papieza.Prosto i jasno odpowiada wspolczesnym faryzeuszom.Wskazal im do kogo maja isc po wyjasnienia.AL papieza Franciszka rozwija mysl JP2,ktory pierwszy mial odwage wyciagnac reke do tych ludzi wykluczonych z kosciola.Teraz jak widze te dawniej wykluczone pary w Kosciele ,jak po odbytej pokucie wrocili ,dostali dostep do sakramentow jestem bardzo szczesliwa.W Polsce tez to jest juz mozliwe i nic tego naraie nic nie zmieni.W historii KK znany jest fakt,ze do podzialu w 11 wieku mozna bylo dostac rozgrzeszenie,zostalo to u braci prawoslawnych,teraz dzieki synodom i papiezowi,powrocilo.Faryzeusze byli i sa,niech spojrza na swoje czyny za nim innych zaczna osadzac.TRzeba sie modlic o jeszcze wiecej nawrocen oraz uproscic i skrocic proces stwierdzenie niewaznosci malzenstwa tak jak to jest w Europie i innych krajach do max 1 roku zgodnie z poleceniami Papieza.
6 dni temu / magda.m
 
W przyszłości kardynałowie powinni dogłębniej się zastanowić nad wyborem Papieża.
7 dni temu / Hanys Górnośląski
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
REKLAMA
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.

 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI