DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

IPN znalazł zobowiązanie Lecha Wałęsy do współpracy z SB. Jest podpisane odręcznie

Data publikacji: 2016-02-18 10:00
Data aktualizacji: 2016-02-19 08:00:00
IPN znalazł zobowiązanie Lecha Wałęsy do współpracy z SB. Jest podpisane odręcznie
fot. Jacek Szydłowski / Forum

Prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował na konferencji prasowej o tym, co znaleziono w domu Czesława Kiszczaka. Znajduje się tam odręcznie zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, które jest podpisane Lech Wałęsa Bolek” oraz pokwitowanie odbioru pieniędzy. Jak stwierdził Kamiński, dokumenty są autentyczne.


Komunikat w sprawie oględzin pierwszej partii materiałów, zabezpieczonych przez prokuratora IPN w dniu 16 lutego 2016:


Zgodnie z wcześniej przekazanymi informacjami 17 lutego 2016 r. rozpoczęto oględziny akt odnalezionych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku. Po otwarciu zapieczętowanego pakietu oględzinom poddano jego zawartość w postaci papierowej paczki zawierającej dwie teczki.

 

Na tej paczce była przyklejona koperta zaadresowana „Do Dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie do rąk własnych”. W kopercie znajduje się odręcznie napisany list z kwietnia 1996 r., w którym Czesław Kiszczak informuje o przekazaniu do Archiwum Akt Nowych akt dokumentujących współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. List jest odręcznie podpisany przez Czesława Kiszczaka. List wraz z paczką zawierającą obie teczki nie został wysłany.

 

Akta, które zostały poddane oględzinom, składają się z teczki personalnej i teczki pracy tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”.

 

W teczce personalnej znajduje się 90 kart dokumentów. Teczka jest w oryginalnych okładkach. W teczce personalnej, podzielonej na dwie części, znajdują się dwa spisy zawartości dokumentów. Opisy zawartości odpowiadają stanowi faktycznemu dokumentów znajdujących się w teczce. W teczce personalnej znajduje się koperta, a w niej odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”. Wśród dokumentów znajdujących się w tej teczce są również m.in. odręczne, podpisane pseudonimem „Bolek”, pokwitowania odbioru pieniędzy.

 

W teczce pracy tajnego współpracownika, liczącej 279 kart, w oryginalnych okładkach, znajdują się liczne doniesienia tajnego współpracownika pseudonim „Bolek” oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z tajnym współpracownikiem pseudonim „Bolek”. Część doniesień pisana jest odręcznie i podpisana pseudonimem „Bolek”.

 

Dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują okres lat 1970–1976. W opinii uczestniczącego w czynnościach eksperta-archiwisty dokumenty są autentyczne.

 

Wszystkie poddawane oględzinom dokumenty są precyzyjnie opisywane. Czynność ta będzie dziś kontynuowana. Niezwłocznie po jej zakończeniu zawartość pierwszego pakietu zostanie udostępniona zgodnie z procedurami opisanymi w ustawie o IPN. Kolejne pakiety, zawierające dokumenty zabezpieczone przez prokuratora IPN 16 lutego br., będą poddawane analogicznym czynnościom, a następnie sukcesywnie udostępniane.

 

Warszawa, 18.02.2016

 

Agnieszka Sopińska-Jaremczak 
Rzecznik Prasowy Instytutu Pamięci Narodowej
Źródło: IPN 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
rozsądny
Te śmiecie usiłowały mnie zabić, ale za głupie były łajzy. Na szczęście dla mnie. Zawsze gardziłem i gardzić będę donosicielami. Na to nie ma wytłumaczenia. Świnia to świnia. Ale zawsze było wyjście. podpisał coś, to się informowało kumpli i dawało fałszywki ubekom. Zawsze mnie wałęsa napawał obrzydzeniem, widać było, że kłamał. Łatwy do rozszyfrowania. Bo bardzo prosty. Wspomniano pułkownika Kuklińskiego. I to jest bohater. Człowiek honoru. Samotnie działał w gnieździe żmij. A o wałęsie opowiedziano mi trochę...
Lukasz z Warszawy
Jedyne wyjście z twarzą dla Wałęsy to spełnienie 5 warunków spowiedzi tj. Rachunek sumienia, szczere wyznanie grzechów, żal za popełnione winy, postanowienie poprawy i zadośćuczynienie z prośbą o wybaczenie tych, których się obraziło. Oczywiście ponieważ sprawa jest publiczna to w/w warunki spełnić też wobec narodu. Tylko prawdziwa pokora zjednać moze tych, którzy są pokrzywdzeni lub się na Wałęsie zawiedli. Kaźdemu zdarza się błądzić, ale trzeba mieć odwagę żeby się przyznać i przeprosić a nie iść w zaparte. Lukasz z Warszawy.
Rozczarowany
Grzegorz, a z jakiego jesteś narodu że tak opluwasz Polaków?
Grzegorz
Sprzedał za kasę - to grube pomówienie. Już jeden wyrok z Centkiewiczem Pan Wałęsa wygrał. Ale nie o to chodzi. Kukliński to również bohater, podobnie jak Piłsudski i Wałęsa. My Polacy zamiast wyciągać to co najlepsze z naszych pomników historii i oddawać im cześć na kazdym kroku robimy pod siebie i w tym się taplamy. Sam jestem historykiem i to w tym wielu że doskonale pamiętam czasy stanu wojennego i wiem co może robić z człowiekiem strach i obawa o najbliższych.
nunu
Grzegorz ! Dla mnie bohaterem to jest Kukliński, a Ty czcij tego swojego bolka...sprzedał nie tylko swoich przyjaciół za kasę, ale wszystkich Polaków, a teraz jeździ sobie po świecie.
Grzegorz
Polacy to dziwny naród. Mają tendencję opluwania i niszczenia własnych bohaterów narodowych... Ot paskudne przyzwyczajenie. Zamiast gloryfikować i zapominać drobne potknięcia (przykład Piłsudskiego, który też miał co nieco za uszami) to wyciągają i piorą brudy publicznie. Wstyd mi za takiego Centkiewicza, który mieni się być badaczem historii.
Aryk
Lechu miej trochę honoru i przyznaj się. I co tak do końca życia będziesz szedł w zaparte? Z Matką Bożą w klapie i Krzyżem na ścianie swojego gabinetu? Pamiętaj co powiedział Jezus: Nie każdy kto mówi: Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Bożego, ale tylko ten, który spełnia wolę Ojca Mego. Ponadto Ks. egzorcysta Piotr Glas mówi, że duma i pycha pochodzi od szatana. Od Boga pochodzi pokora, skromność i uniżenie.
Mirek
@ wwm , w dobrym tonie jest podawanie żródeł,tak ,żeby każdy naocznie mógł przekonać się ,co tam nawypisywano. Po drugie ,przytoczona przez ciebie opinia o Magdalence świadczy tylko o stanie wiedzy Lecha Kaczyńskiego i o niczym więcej.Może jeszcze o jego naiwności ,za którą słono zapłacił. Na zdrowy rozum zastanówmy się ,czy coś ,co nazywamy Magdalenką ,mogłoby rzeczywiście mieć postać zbiorowej libacji ?
Rozczarowany
+++Wolnościowiec :)
SEMPER FI
BRAVO WOLNOSCIOWIEC, NIE MOZNA TEGO LEPIEJ WYRAZIC!!!
Janosik
Banda osłów. Czemu nie ruszyli z lustracją gdy proponował to premier Jan Olszewski??? Gruba kreska się podobała. Do dziś boją się politycy ruszać SB-ków. A dzieci ich mają profity do teraz za to że współpracowali ich ojcy a oni zdradzają do dziś ojczyznę. Teraz będzie teatrzyk że PIS bohatersko uderza w komunistów. Walnijcie SB- cje.
Krzysiek
Dobrze że się tak stało bo jak stary rzymski etos mówi, oddać to co się komu należy. Za zdradę stanu powinna być szbienica. Prawda jest najważniejsza chociaż polacy i tak o tym dobrze wiedzieli bo stosunek do Prawdy w polsce jeszcze jest w dużej mierze chrześcijański. Podobnie potrzeba się rozprawić ze zdemoliberalizowanym pokoleniem które kontynuuje stary anty-chrześcijański i anty-polski stosunek do Prawdy.
Wolnościowiec
@wwm: Tak, słyszałem o tym, ale dziękuję za przypomnienie. Z komentarzem się wstrzymam. Sympatykiem PiS nie jestem, a dowalać zmarłemu prezydentowi nie będę.
wwm
@Wolnościowiec cd. Na krótko przed śmiercią, w rozmowie z Łukaszem Warzechą, Lech Aleksander nawijał tak: "Kiedy rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu, byłem nawet w jego nieformalnym kierownictwie, powołanym w styczniu 1989 roku. Znalazłem się w nim zresztą na wniosek Adama Michnika. (...) Nie było żadnego spisku w Magdalence! Każdy, kto uważa, że powołanie rządu Mazowieckiego było rezultatem jakichś tajnych uzgodnień, kompletnie się myli. Mogę o tym mówić z całą pewnością, ponieważ w Magdalence byłem na każdym posiedzeniu" (Lech Aleksander uczestniczył w siedmiu spotkaniach w Magdalence (czytaj: pił wódkę): 16 września 1988, następnie 27 stycznia, 2 marca, 7 marca, 29 marca, 3 kwietnia, 4 kwietnia 1989). Jak widać - nawet między bliźniakami nie było zgody co do tego, co i jak nawijać w sprawie "układu".
wwm
@Wolnościowiec "(...) to był jeden wielki układ, być może ten, o którym od ponad dekady (albo i dłużej) mówi Kaczyński". Mówić, to może i mówi - ale realnie nic z tego nie wynika. Sam jest częścią tego układu. Jeśli chodzi o "przekazanie władzy II Solidarności w zamian za zachowanie przywilejów przez aparatczyków PRL", to mamy dysonans poznawczy: Jarosław Aleksander nie ustalił jednej wersji z Lechem Aleksandrem. Lech Aleksander najpierw nawijał tak: "Okrągły Stół można i trzeba krytykować. Ale jako pewien etap był potrzebny, to było pewne porozumienie" (sierpień 2008) - czyli było jakieś "porozumienie". Ale po kilku miesiącach Lechowi Aleksandrowi się odmieniło: "Przy Okrągłym Stole nie doszło do żadnego porozumienia, w ramach którego ktoś obiecywał w krótkim czasie "Solidarności" władzę, a nomenklaturze własność" (luty 2009), "Uczestniczyłem we wszystkich posiedzeniach w Magdalence i mogę zaświadczyć, że nie było tam żadnego tajnego porozumienia" (maj 2009).
stasiu
Widzę to tak samo, jak pisze UPS. bo co do samego Wałęsy, to chyba już przestał w kimkolwiek budzić emocje i chyba nikt, nawet jeśli czuje doń jakąś sympatię, nie traktuje go poważnie. Bardziej porusza mnie Kotliński...
Wolnościowiec
Kiedy wolnościowcy mówili, że mamy II PRL, a nie III RP, wyśmiewano JKM i innych UPR-owców, a teraz wkrótce odtajnione zostaną dokumenty, z których wyjdzie, że wszystko: Solidarność, stan wojenny, przekazanie władzy II Solidarności w zamian za zachowanie przywilejów przez aparatczyków PRL - że to wszystko to był jeden wielki układ, być może ten, o którym od ponad dekady (albo i dłużej) mówi Kaczyński. Wolna Polska nie istniała po II wojnie światowej, ona dopiero rodzi się na naszych oczach po 43 latach komunizmu i 27 latach neokomunizmu / postkomunizmu. To fenomenalne uczucie, że mogę wreszcie poczuć woń prawdy i namiastki wolności, która się zbliża i która wyzwoli ten kraj spod socjalistycznej okupacji! Deo Gratias, jak napisał p. Zbigniew!
UPS
Cała sytuacja z "TW Bolkiem", jest co najmniej dziwna. Napewno świadczy o prowadzeniu przez, właśnie przez kogo?, gry operacyjnej, służącej przykryciu czegoś większego lub wysłaniu sygnału dla ekipy rządzacej,i nie tylko, o treści; mamy tego więcej. Poświęcenie "figuranta-ikony" Lecha W., ma świadczyć o determinacji grupy posiadającej kwity. Czy będzie to skuteczny straszak, dowiemy sie, oby, po decyzjach podejmowanych przez obecną władzę w najbliższym czasie. Nie dajmu sie nabrać na bajeczki, że posiadacze kwitów, po rewizji u Kiszcaków, zabiorą sie hurtowo za ich niszczenie.
nonpossumus
tu nie ma co komentować...większość Polaków wie to od czasów Magdalenki... tylko teraz są pisemne dowody...i elwu może podawać Naród Polski do sądu....zobaczymy jak się zachowa....
Soplica
I jak takiemu człowiekowi nogę podać? :)))))
anna
Nie chciałem ale musiałem ..
Piotr
Lolek zrobił Bolka na szaro.
John Galt
Ladies and gentlemen, we got him - powiedział P. Bremer o schwytaniu Saddama...
Zbigniew
Wreszcie prawda wyszla na jaw! Deo Gratias!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.