DZISIAJ JEST
ŚRODA 23 SIERPNIA
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Filip, Ireneusz
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

ks. Adam Martyna

Grzechy przeciw Duchowi Świętemu

Data publikacji: 2016-04-12 03:00
Data aktualizacji: 2016-04-12 08:21:00
Grzechy przeciw Duchowi Świętemu

Według katechizmu wyróżniamy 6 grzechów przeciw Duchowi Świętemu. Pan Jezus powiedział, że ten rodzaj grzechu jest szczególnie niebezpieczny, bo sprowadza na duszę stan zatwardziałości, która czyni ją niezdolną do przyjęcia Bożego przebaczenia. Przyjrzyjmy się zatem bliżej grzechom przeciw Duchowi Świętemu.

1. Grzeszyć zuchwale w nadziei Miłosierdzia Bożego.


To pierwszy z grzechów przeciw Duchowi Świętemu, tak jak podają nasze popularne katechizmy. Bywają tacy ludzie, którzy mówią: "Dlaczego mam pokutować w tak młodym wieku? Jak się zestarzeję, to się będę dużo modlił, a Pan Bóg jest miłosierny, to mi na pewno wybaczy". I tak bardzo często dopuszczają się bardzo ciężkich grzechów, w nadziei, że Pan Bóg im wybaczy, bo jest miłosierny.


Nie wolno jednak zapominać, że Bóg jest także sprawiedliwy, bo za dobre wynagradza, a za złe karze. Żaden dobry uczynek nie pozostaje bez nagrody i żaden zły bez kary.


Grzeszyć, dlatego, że Bóg jest miłosierny, jest równoznaczne z ubliżaniem Mu i lekceważeniem Jego dobroci.

2. Rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej.


Ktoś na przykład nie chce dać się skłonić do pokuty za grzechy, bo uważa, że dla niego nie ma już litości. Stan taki nazywamy rozpaczą. Jako że grzech ten zamyka drogę do zbawienia, jest grzechem przeciw Duchowi Świętemu. Tak samo jest, gdy ktoś dobrowolnie wątpi, że łaska Boża może go ocalić.

3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej.


Są tacy ludzie, którzy oszukują swoje sumienie. Mówią np. "Ja w Boga wierzę, nikomu nic złego nie robię, wierzę w to, czego uczą w Kościele, ale za nic nie uwierzę, by Bóg mógł być tak surowy, żeby mnie karać za to, że żyję bez ślubu". Jeśli ktoś utwierdza się w takim stanie, przeżyje całe życie w grzechu śmiertelnym i w końcu umrze bez pokuty i żalu. Wiadomo, że śmierć w takim stanie oznacza potępienie wieczne.

4. Bliźniemu Łaski Bożej nie życzyć lub zazdrościć.


W Starym Testamencie mamy przykład króla Saula, który zazdrościł Dawidowi łaski i upodobania Bożego. Zazdrościł do tego stopnia, że usiłował go zabić. Tymczasem łaska Boża jest dobrowolnym Bożym darem i powinniśmy być wdzięczni Bogu, że Swoich łask użycza nam i naszym bliźnim.

5. Przeciwko zbawiennym natchnieniom mieć zatwardziale serce.


Przypuśćmy, że ktoś popadł w grzechy śmiertelne. Brnie z jednego grzechu ciężkiego w drugi. Ale Boże miłosierdzie chce go ratować, bo może ktoś modli się za niego. Pan Bóg przypomina wtedy takiemu grzesznikowi o nagrodzie i karze wiecznej, czasem stawia na jego drodze kogoś, kto go wzywa do opamiętania. Wszystko na próżno. Grzesznik taki prawie siłą tłumi w sobie myśli o Bogu i życiu wiecznym, bo na przykład chce zaimponować swojemu bezbożnemu towarzystwu albo boi się, że będzie musiał zrezygnować z popełniania takiego czy innego grzechu, do którego już jest mocno przywiązany.


Zresztą powody mogą być różne. Jednak uporczywe odrzucanie myśli o pokucie, prowadzi do zatwardziałości sumienia i w efekcie do śmierci w grzechu śmiertelnym.

6. Odkładać pokutę aż do śmierci.


Iluż to się zawiodło i przegrało swoje życie na wieki, bo liczyli na to, że dopóki śmierć jest daleko, to można grzeszyć. "Jak śmierć będzie blisko, to się nawrócę" - mówili sobie. A tymczasem śmierć przyszła niespodziewanie, wcale nie czekała na starość ani chorobę. Pomyślmy, iluż to ludzi wychodzi rano w zdrowiu ze swego domu, by do niego już nigdy nie wrócić. Śmierć przychodzi nagle i niespodziewanie: zawał serca, wylew krwi do mózgu, wypadek... Przyczyn może być mnóstwo. Jakże bardzo oszukują się ci, którzy nawet nie pomyślą o pokucie za swoje grzechy, bo liczą na to, że będą żyć długo... A tymczasem ona przyjdzie jak złodziej, kiedy się jej nikt nie spodziewa i nie ma czasu na nawrócenie w ostatniej chwili.


Grzechy przeciw Duchowi Świętemu są wyjątkowo niebezpieczne, bo bezpośrednio narażają nas na utratę wiecznego zbawienia. Wszystkie prowadzą do zatwardziałości serca, a więc stanu, w którym człowiek nie jest zdolny żałować za swe grzechy albo z rozpaczy, albo z niewiary i cynizmu. Powinniśmy często prosić Boga, aby nas od tych grzechów zachował.

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Lubcok
który numer KKK o tym traktuje?
Paszyn.pl
1. Dobrowolnie zostałeś księdzem, celibatariuszem. Jednak później zamiast służyć Bogu i ludziom w prawdzie i miłości. Tworzysz sobie swój świat, pełny mamony i kobiet, a swoje upadki i winę przerzucasz na innych. Spowiadasz się i dalej to samo robisz. Masz podwójne życie w koloratce i bez majtek. Stajesz przed Bogiem i mówisz słaby jestem, ale, że głupi, to już tego mu nie powiesz. Nic nie zmieniasz w swoim życiu... Wtedy grzeszysz przeciwko Duchowi Świętemu. Jesteś potępiony na wieki. 2. Dobrowolnie ozeniles się czy wyszlas za mąż. Dobrowolnie slubowales wierność i miłość. Po kilku latach stwierdzasz, że to pomyłka. Nie poszło po twojej egoistycznej myśli, zdradzasz, unikasz swoje dzieci. A Chcesz być przed ludźmi czysty, załatwisz sobie za pieniądze i układy kościelne unieważnienie ślubu. Dostajesz, bo nie mówisz prawdy. Wtedy grzeszysz przeciwko Duchowi Świętemu. Jesteś potępiony na wieki. 3. Grzeszysz tak jak ja i ty, jak każdy z nas. Widzisz grzech, zło, które Cie zniewa
to nie tak
źle to interpretujecie
Niebieska lala 2314
Bardzo dziękuję za pomoc!
J17
Na youtube jest wiele ciekawych filmików, które to wyjaśniają m.in. kazania. Należy pamiętać że podważanie nauk Kościoła jest również odrzuceniem Boga który ten Kościół stworzył, a prawa chrześcijańskie to nie ''ludzkie wymysły''.
J17
Grzech przeciwko Duchowi Świętemu jest postawą w której nie możemy otrzymać przebaczenia ze względu na brak żalu i postanowienia poprawy tak jak w wyżej wymienionych przykładach, ale gdy człowiek się nawróci i zrozumie swój błąd to przeszkoda znika. Ten grzech jest po prostu stanem w którym sami odrzucamy Boga i jeśli człowiek np. przez całe życie liczy na nawrócenie na starość to ma już tak zatwardziałe serce że nie potrafi szczerze żałować.W sytuacji w której żałujemy szczerze i boimy się tego grzechu, ten grzech nie występuje.
Jan
Wydaje mi się ,że zgrzeszyłem przeciw Duchowi Świętemu co mam robić skoro on jest niewybaczalny
Odkładać pokutę aż do śmierci.
Naprawde polecam nigdzie indziej nie mogę znaleźć
robercik521
Prosze Cie Jezu wybacz moje grzechy za to ze przestalem tobie ufac I wierzyc I zazdroscilem wielu ludziom szczescia, bylem bardzo glupi nie wiedzialem co robie. Przepraszam ze przez tyle lat nie chodzilem do kosciola na msze swiete I do spowiedzi. Prosze wybacz mi I wybaw mnie od smiertelnego grzechu!
Brixxxxxon
Problemem jest to, że te grzechy są w sumie bardzo, może nawet za bardzo, codzienne i łatwe do popełnienia. Oby dobry Bóg miał dla nas dużo litości, bo boję się nie tylko o siebie, ale i o bliskich czy po prostu obcych ludzi, którzy są na nasze ziemskie warunki dobrymi ludźmi, mają takie samo życie, problemy i zmartwienia jak ja, jesteśmy przecież wszyscy tak bardzo podobni a nawet starając się być pomocnym innym i nie wyrządzając krzywdy nikomu, jesteśmy zagrożeni wiecznym potępieniem - to jest naprawdę smutne. Proszę o modlitwę za zwykłych ludzi i za mnie też niech się ktoś pomodli! ;)
DS
Dziękuję za ten tekst. Jestem przekonany, że Pan Bóg nas prowadzi przez zycie, aby do Niego dotrzeć i ten tekst to taki drogowskaz, gdzie się kierować. Jeszcze raz dziekuję. Zapewniam o modlitwie.
ab
To teraz zagwozdka; czy żyjący w sytuacji \'nieuregulowanej\' grzeszy przeciwko Duchowi św,czy nie? Czy cudzołóstwo utrwalone w związku nieregularnym jest zuchwałym grzeszeniem, czy nie?
Rozczarowany
@m: A czytał Pan ten fragment Biblii: "Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać"(J21,25)? Dlaczego więc, bluźnierczo wbrew Biblii, uzurpuje sobie Pan prawo do ograniczania nauk Pana Jezusa TYLKO do Biblii? Upamiętaj się Pan!
m
Cały kościół rzymski bluźni przeciw Bogu.Do Biblii nic nie wolno dodawać, ani odejmować. Katechizm to bluźniercza książka oparta na ludzkich wymysłach. Upamiętaj się Babilonie!
lolek
Super
benia
bez BOGA ani do proga gdzie BOG na pierwszym miejscu tam wszystko na pierwszym miejscu lepiej wiezyc niz miezyc
Rafimaniaak
To jest bardzo fajna strona i pomaga w zadaniach z Religii.
Norbi
Mam prośbę idę jutro na spowiedź i aż mi żal się przyznać ale jak byłem mały w 2 klasie zniszczyłem obrazek z Jezusem i powiedziałem "skróce mu cierpienia" nie chce dyskusji czy był to grzech lekki czy nie ważne jest to że nie powiedziałem tego na komunii, szczerze żałuje z tego boje się żeby nie iść do piekła ale też chce być z bogiem i aby mnie od takiego czegoś bronił nie chce już tego nigdy więcej zrobić (narazie jeszcze mi się to nie powtórzyło). Wtedy jak byłem mały nie słyszałem nigdy o grzechu ciężkim i śmiertelnym oraz zatajeniu, obecnie mam 15 lat mam nadzieję że nie popełniłem grzechu śmiertelnego, naprawdę kocham Boga i chce być z nim i zdaje sobie sprawę że nic nie ma za darmo
patrysiak
moim zdaniem ta strona jest bardzo świetno strone
koteq
Czy o życiu bez ślubu autor miał na myśli tych, co mają partnera ale żyją bez ślubu czy tych, którzy żyją samotnie i nie mają partnera?
Bea
Cenny jest to tekst, zwlaszcza, ze grzechy przeciw Duchowi sw. sa lekcewazone.
***
Słowa Jezusa: " Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. 32 Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym".(Mt. 12: 31-32)
TFilip
@jkl To nie biurokracja. Świętość nie jest za zasługi, dobre uczynki, tylko za przyjęcie zbawienia, które wysłużył nam Chrystus na krzyżu. Dlatego, nawet gdybyś był najbardziej uczciwym człowiekiem na świecie nie zasłużysz sobie na niebo, dopóki odrzuciłeś Chrystusa poprzez grzech. Bóg może (i chce!) odpuścić każdy grzech człowiekowi. Ale te grzechy rzeczywiście nigdy nie zostaną wybaczone, bo zamykają człowiekowi drogę do nawrócenia. Jeśli człowiek nawróci się przed śmiercią, to oznacza, że nie popełnił grzechu przeciw Duchowi Świętemu.
Leo
Wielkie poruszenie. PCh24, Deo gratias za katechizację. Dziś wielu przywłaszczyło sobie patent na Trzecią Osobę Trójcy Przenajświętszej.I dlatego- "obmyj co nie święte". Domine, exaudi nos.
Ramona
Polacy to jeźdźcy Rohanu
Gość
Oj Panie, Panowie... Pisma Świętego się nie czyta? Sam Jezus powiedział, że bluźnierstwo przeciw jemu samemu może być odpuszczone, ale bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu nie. Droga jest prosta, ale najtrudniejsza jaką można sobie wyobrazić: Czytać Biblię i wierzyć jak dziecko... ufnie. Wszelkie wątpliwości, wszystko co Cię odciąga od Boga i Kościoła to po prostu działania złego. I to sobie w końcu uświadomcie: największy sukces szatana to to, że pozwolił ludziom nabrać przekonania, że go nie ma. Wasze wątpliwości mają podłoże w ludzkim egoizmie, zapatrzeniu na siebie. Pan Bóg z miłości do nas dał nam wolną wolę, a my czynimy z niej grzeszną samowolę. Można już prawie wszystko i najgorsze, że w zgodzie z majestatem prawa. Bóg dał Ci wolną wolę. I PAMIĘTAJ NAJGORSZE W PIEKLE JEST TO, ŻE TAK JAK NIEBO TRWA WIECZNIE. Wybierz samowolkę tu, chwile złudnej przyjemności by potem cierpieć WIECZNIE. Bądź ufny jak Dziecko, poproś Jezusa a on do Ciebie przyjdzie!
IRENA
I MAM NADZIEJE ZE PRZEBACZYSZ MI JEZU MOJE GRZECHY POPELNIONE POPROSTU JA SIE POGUBILAM ALE JESTEM DOBRYM CZLOWIEKIEM ZA ROK IDE NA PIELGRZYMKE NA JASNA GORE I BEDE SIE SPOWIADAC I BEDE DOBRA OSOBA BEDE CZYTAC PISMO SWIETE I KORONKE BEDE ODMAWIAC I GODZINKI BEDE ODMAWIAC I OBIECUJE POPRAWE PRZEPRASZAM CIE PANIE ZA WSZYSTKO
IRENA
A JA BYM BARDZO CHCIALA BOGA PRZEPROSIC ZA SWOJE ZACHOWANIE I ZA SWOJE GRZECHY MOZE ZLE ALE POSTANAWIAM SIE ZMIENIC I ISC DO SPOWIEDZI I ZYC PO KATOLICKIEMU I ZYC WZGLEDEM CIEBIE PANIE BO JA JESTEM DOBRYM CZLOWIEKIEM TYLKO COS MNIE ZGUBILO I PRZEPRASZAM CIE PANIE JEZU ZA MOJE SLOWA I ZA MOJE UPADKI BEDE SIE MODLIC OBIECUJE POPRAWE KOCHAM CIE PANIE JEZU CALYM SEREM
malina
Wierzę w Pana Boga,ale gdzieś w głębi duszy mam wątpliwości.Modlę się codziennie,ale mam niedosyt.Chcę wierzyć zawsze i do końca. Jak pozbyć się tych wątpliwości? Czy On naprawdę jest Wielki i miłosierny?TAK. w to wierzę.Ale te wątpliwości.....
Joanna
Ludzie, ja wierzę w Pana Boga, nie w ludzkie wymysły! Bóg jest Wielki!
Eterno Vagabundo
Gdy Ducha Świętego Co dzień nie wzywamy, To wtedy nadziei, Nijakiej nie mamy. Kiedy go wezwiemy, Bóg nas mocą mości, A Syn Boży, Jezus, Uczy nas miłości.
jkl
Czyli można być uczciwym, dobrym i kochającym człowiekiem, ale brak oficjalnej przysięgi skazuje na wieczne potępienie?? Toż to nie sprawiedliwość a biurokracja...
Darek
Rzeczywiście mamy pewne pomieszanie. Katechizm katechizmem, ale generalnie grzechy są lekkie, ciężkie, śmiertelne i wołające o pomstę. Te ostatnie, to zabójstwo z premedytacją, sodomia, uciskanie ubogich, wdów i sierot oraz niezapłacenie za wykonaną pracę (to ostatnie dedykuję Szanownym Rodakom Katolikom). Jedyny nieodpuszczalny grzech to "zasmucenie Ducha Św.", które jest równoznaczne z fundamentalnym zerwaniem więzów z Bogiem. Katechizmowa egzemplifikacja chyba idzie za daleko.
UndeadKing
Czy mi się wydaje, czy cześć jest lekko przekręcona? O 6 w życiu nie słyszałem dla przykładu. Poza tym, że właściwie to on ociera się o kopię. P.S. Tak właściwie to jednego nie rozumiem. Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu z definicji są niezbywalne, ale czy to samo przez się nie gryzie się z 2. z grzechów przeciwko Duchowi Świętemu? W końcu de facto Bóg może odpuścić każdy grzech, jeśli chce. Co nie znaczy, ze to zrobi, liczenie na to, że z całą pewnością to zrobi to znów łamanie popełnianie 1. z tych grzechów. Ale mógłby to zrobić widząc skruchę grzesznika. Tym bardziej, jeśli ktoś zwątpiłby pod wpływem depresji, albo innej choroby, bo to w sumie nie do końca jest dla niego świadome.
korwinista
... zaraz zaraz, grzechy przeciw duchowi swietemu nigdy nie beda odpuszczone, jesli ktos popadl w grzech smiertelny to koniec!!! cos sie autorowi chyba pokrecilo!!!
marta
dziękuję
ela251159
Do krótkiej modlitwy- "W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego"warto dodać równie krótkie-"Przyjdż Duchu Święty,ja pragnę"
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.