DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 20 SIERPNIA
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
XX Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Bernard, Samuel, Sobiesław
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Bogdan Dobosz

Francuzi jak… cielęta

Data publikacji: 2017-06-13 08:30
Data aktualizacji: 2017-06-15 10:07:00
Francuzi jak… cielęta
Fot. PHOTOPQR / VOIX DU NORD / MAXPPP / Forum

Wyniki wyborów do parlamentu dają obozowi prezydenckiemu olbrzymią większość, jakiej nie miała jeszcze żadna partia w historii V Republiki. Emmanuel Macron będzie mógł przeprowadzać dowolne reformy.


Były już prawicowy kandydat na prezydenta i szef ruchu „Debout la France”, Nicolas Dupont Aiganan po ogłoszeniu wyników pierwszej tury zapowiedział „masakrę socjalną”. Sięgając do słów de Gaulle’a dodał zaś, że „Francuzi są jak idące na rzeź cielęta, przy dźwiękach arabskiej muzyki…”. Według niego, zwycięzca wyborów jest przedstawicielem oligarchii finansowej wyznającej lewicową ideologię społeczną.


Media pisały tymczasem o tsunami wyborczym, które zmiotło dwie główne partie Francji, czyli socjalistów i centroprawicowych Republikanów. Republika w Drodze (REM) w koalicji z centrolewicowym MoDemem może mieć od 400 do 440 deputowanych na 577 członków Zgromadzenia Narodowego. Stan posiadania Republikanów stopnieje tymczasem z 226 do co najwyżej 70-110 deputowanych. Dotyczy to partii, która wczesną wiosną mogła być niemal pewna wygranej i dojścia do władzy. Porażka Francois Fillona w walce o prezydenturę i „efekt” Macrona spowodowały tymczasem dekompozycję Republikanów i spadek jej znaczenia.


Można tu też mówić o błędach taktycznych. Wiele osób nie mogło zrozumieć, czemu kandydat „prawicowy” dziesięć minut po porażce w wyborach prezydenckich wzywał do głosowania na Macrona przeciw Le Pen? Trudno też zrozumieć dlaczego inny ważny polityk tej partii, Alain Juppe wspierał kandydatkę centrolewicowej Republiki w Drodze, przeciw kandydaturze prawicowego kandydata Poissona, którego to partia chadecka jest przecież z Republikanami w sojuszu? Podsumowując, Republikanie sami zapracowali na utratę wiarygodności.


Partia Socjalistyczna (w ostatniej kadencji miała 302 parlamentarzystów) może teraz liczyć najwyżej na 30 miejsc, a niewykluczone, że może mieć kłopot z nawet z utworzeniem odrębnej grupy w Zgromadzeniu. We wstępnej turze odpadli już: pierwszy sekretarz tej partii Cambadelis, a także jej niedawny kandydat na prezydenta – Benoit Hamon. Skrajna lewica Melenchona, czyli „Zbuntowana Francja” będzie miała od 8 do 18 deputowanych.


Porażkę poniósł także Front Narodowy. Jeszcze przed wyborami prezydenckimi, buńczucznie zapowiadał wprowadzenie do parlamentu nawet 100 przedstawicieli. Po porażce Marine Le Pen liczba ta stopniała do 25. Z kolei po I turze wyborów może to być jeden lub dwóch deputowanych (Le Pen wygrała w swoim okręgu w Nord-Pas-de-Calais I turę z wynikiem 46,02 proc.), zaś w najkorzystniejszej konfiguracji – najwyżej 5.


Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rekordowo niska frekwencja. Zagłosowało zaledwie 48,7 procenta uprawnionych. Brak zaufania do całej już klasy politycznej okazywali głównie wyborcy Frontu Narodowego i skrajnej lewicy. Tak niskiej frekwencji wyborczej w historii V Republiki jeszcze nie było. Co trzeci głos oddany na pro-prezydencki REM oznacza w liczbach bezwzględnych zaledwie 7 na 47 milionów uprawnionych wyborców. Duża część Francji nie jest już „zbuntowana”, ale pogodzona z losem, zniechęcona i nie ma zaufania do swojej klasy politycznej. Reszta uwierzyła w Macrona, czyli w pewien powiew jego młodości i wizerunek polityka nowego, spoza tradycyjnego układu. Nie trzeba jednak zapominać, że wielu wspierających go polityków to jednak już raczej towar „drugiej świeżości”.


Nie ulega wątpliwości, że francuska scena polityczna została niemal totalnie przemodelowana. W ciągu miesiąca Macron uzyskał nie tylko stabilne poparcie w parlamencie, ale olbrzymią przewagę, która daje mu nieograniczone możliwości reform. Zaufanie społeczne już jednak tak duże nie jest i każde potknięcie nowego rządu, okraszone np. kolejnymi zamachami terroru, może przynieść rozczarowanie, którego nie da się już przykryć kolejnym wyborczym kuglarstwem. Duży zakres władzy oznacza też znacznie większą odpowiedzialność za działania. Zbuntować zaś mogą się nawet… cielęta.


Zaplanowana na 18 czerwca druga tura wydaje się tylko formalnością, spełnioną przy jeszcze niższej frekwencji. W I odsłonie wybrano zaledwie 4 deputowanych (uzyskali oni ponad połowę głosów) – dwóch z REM i po jednym z tzw. lewicy różnej oraz z centrowej UDI (koalicjant Republikanów). Reszta musi jeszcze na swój mandat poczekać.


Niska frekwencja spowodowała, że nie będzie dogrywek z udziałem trzech kandydatów (dzieje się tak, jeśli trzeci najlepszy wynik przekroczy 12,5 proc. uprawnionych do głosowania), co pośrednio premiowało np. kandydatów Frontu Narodowego. W starciu „jeden na jeden” zadziałają „republikańskie zapory” i zblokowanie głosów wszystkich przegranych przeciw kandydatom Frontu. Tym razem prognozy sondaży raczej się spełnią, a Francja powoli się „makronizuje”…

 

Bogdan Dobosz

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
sg
A banderyzacja młodych Ukraińców na ich portalach społecznościowych i w internecie idzie pełną parą... Za rok nikt tego nie odwróci.
dert
@konserwa: Na jakiej podstawie sądzisz, że poradzimy sobie z banderowcami skoro oni są wspierani przez Niemcy, Wlk.Brytanię i Izrael a może i Rosję, kto wie? Dodatkowo w policji masa Ukraińców. Bagatelizowanie tego najbardziej realnego zagrożenia jest zamysłem probanderowskiego rządu. Taki mają nakaz z góry - czytaj od USA. Niewprowadzony zakaz banderyzmu w Polsce jest tego najlepszym dowodem. Rząd ma pełne prawo i obowiązek przeprowadzić to ustawowo, nie ingeruje tą ustawą w byt i prawa Państwa Ukraina. Wyrządza krzywdę tylko nam.
Pejot
nasza sytuacja wcale nie jest lepsza. Ci co wierzą w dobrą zmianę bardzo mocno się rozczarują.
konserwa
A Tobie Wołyniu te teksty finansuje Putin czy rozum dyktuje? Bo jeśli to drugie to spieszę donieść, byś go gonił bo oderwał się od rzeczywistości, od realnego świata. Z Ukraińcami jesteśmy sobie w stanie pradzić, zwłaszcza jeśli przetrwamy jako Naród a na to się coraz bardziej zanosi i zwłaszcza że banderowcy którymi sponsorzy kazali Ci straszyć to raptem 5-10% społeczeństwa i to w bardzo pesymistycznych szacunkach. Zachód z Arabami sobie nie poradzi bo to nie tylko miliony, nie tylko bomba demograficzna która te miliony mnożyć będzie przez trzy, to nie tylko radykalizm i fanatyzm religijny to przede wszystkim zepsucie i totalny zanik poczucia narodowego na Zachodzie.
agricola
"jak cielęta", już nie za długo nastąpi rytualny ubój. @wołyń(?)...to jedź kupować te markowe buty. Żabojady przesrywają właśnie kasę, którą w pocie czoła zdobywali ich rodzice. Żyją i kupują markowe buty bo jeszcze mają kasę na kontach, ale to się kończy i skończy. Wtedy nastąpi rytualny ubój tych cieląt.
WOŁYŃ
Jak się czyta komentarze typu 'tego narodu już nie ma', to ja się pytam a Polacy są? Im Arabowie, wam banderowska swołocz pluje w twarz. Arabowie obżerają ich, was - banderowcy. Arabowie są ideologicznie przystosowani do mordowania, banderowcy też. Różnica jest taka, że we Francji człowiek pracujący nie zdycha z głodu i może sobie pozwolić na nowe markowe buty. Żal mi polskojęzycznych ślepców, którzy uważają się za takich bezpiecznych, niezagrożonych i mając perspektywę dostania ukraińską siekierką w głowę (jedna z metod wołyńskich), poświęcają swój czas na poniżanie Francuzów.
???
Macron człowiek znikąd. Po ukończeniu studiów filozoficznych nagle staje się ekspertem z ekonomii i inwestycji bankowych, grubą rybą pracującą na najwyższych stanowiskach. Życzę naszym absolwentom filozofii takiej kariery, bo zwykle kończą na zmywaku w Anglii lub na kasie w supermarkecie.
Krzysiek
A ja uważam że "demokratyzm" to znaczy przeświadczenie że ludzie albo raczej "człowieki" mają jakieś tam prawa się wyczerpał. Widać gołym okiem że nikt już nie wie komu co wolno a komu nie. Rewolucje społeczno-poliytczne podeptały zasady moralności i obyczaju ktore wyrobiła europa państw chrześcijańskich (jako takimi)i zastąpiono je "prawami". Ja mam prawo do tego, my mamy prawo do tamtego, ty nie masz prawa, oni nie mają prawa itd, itd. Prawo wydumane obok Dekalogu rządziło "narodem wybranym" od którego całkowicie zgłupiało. Dziś prawo wydumane przez "mądrali" rządzi europejczykami od którego zgłupieli. Prawa wydumane przez ludzi tylko ogłupiają. Natomiast moralność Chrystusowa tylko wybawia to znaczy czyni człowieka prawym i wolnym który wie jak ma postępować by się nie potępić i by nie skrzywdzić bliźniego swego. Wszystkie prawa bez tej moralności są śmieciami intelektualnymi i skończą na wysypisku śmieci.
do NN
Przecież dokładnie tak było za waszej młodości którą tak chwalicie, obłudny towarzyszu Czesławie. Więc w czym problem?
Mirek
Wybory generalnie są fałszowane w tzw wolnym świecie. Media przedstawiają nieprawdziwy stan nastrojów społeczeństwa i uwiarygadniają to sondażami . Póżniej komisje wybrcze dostosowują wynik do potrzeb . Stan Wyjątkowy i zamieszanie wywołane kolejnymi zamachami sprzyjają oszustwom wyborczym dokonywanym przez rządzących we Francji. W Polsce widzimy to na własne oczy . Partie opozycyjne , oprócz Kukiza ,w najmniejszym stopniu nie starają się uzyskać przychylność wyborców . Jedyne , co obiecują, to zdecydowane pogorszenie naszego poziomu życia i wolności , gdy zaczną rządzić. To jest dowodem wprost, że wynik wyborów w Polsce nie zależy od decyzji wyborców. Szkoda , że autor nie napisał , ilu posłów Frontu narodowego było w poprzednim parlamencie
lolas
Czy autorka tego artykułu nie ma pojęcia o sytuacji społeczenstw na Zachodzie? Przecież nie od dziś wiadomo że demokracja czy inaczej wybory to już tylko fikcja. Tak naprawdę te wybory miał wygrać Macron i spółka bo ustalone zostało przez masonerię.Nawet sfałszować wyniki wyborów dziś nie jest trudno.Mając po swojej stronie p[olityków którzy w osiągnięciu celu niczym się nie różnią czy to zwane będzie prawica czy lewica wszystkie środowiska sa marionetkami Loży.Jedynym środowiskiem które "zagroziłoby" planistom to jest Front Narodowy z Le Pen. I wsztscy są zgodni-ona musiała przegrać.A reszta to formalność.Chodzi o główne zadanie czyli przyjmowanie kolejnych milionów muzułmanów.Macron i spółka to zrealizują.Dlatego nie można drwić sobie z Francuzów czy Niemców.To nie ich wina.Tam poprawnośc polityczna i zakłamanie mediów w sprawach imigrantów jest gorsze niż w PRLu.Rdzenni mieszkancy Europy poddawani sa tresurze.Trzeba się modlić za Europę a nie drwić z nich.
czesiek
Gdy w Polsce wygrywa ten,który potem prowadzi politykę po swojemu do jest styl demokratyczny,gdy inni mają podobne sukcesy, a nie po myśli naszych władz,to jest źle.
sas
Tego narodu już nie ma. Jest bezwiedna masa kierowana na rzeź.
konserwa
Niepokoi mnie ten człowiek. Politycznie niemal znikąd, kariera jak wytyczona cyrklem i ekierką, nietypowa "konwersja" w wieku 12 lat, biblijne imię, majątek wciskany mu niemal na siłę przez multimilionerów, Rotschildowie, a teraz znowu ten triumf który jest kwintesencją głupoty francuskiego systemu wyborczego. Chyba jeszcze nigdy w demokracji tak mała część elektoratu nie zapewniła tak ogromnej władzy tak niewiadomemu człowiekowi. Poza demokracją ostatni raz taką władzę miał we Francji Napoleon. Jak obserwuję Macrona siłą rzeczy stają mi przed oczami bohaterowie z prozy Sołowjowa lub "Władca Świata", Benssona.
Pokręć
VI Republiki już nie będzie. Albo odrodzi się normalna Francja, albo zginie.
proc
Kiedy nasza tv wyświetlała "allo;allo",to oglądało się ten film z przymrużeniem oka.Tym bardziej się to oko nam przymrużało ponieważ była to produkcja angielska.Ale charakter francuski był tam doskonale oddany i nic nie stracił na aktualności:ten naród pójdzie,dla świętego spokoju,na każdy układ.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.