DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Francuzi jak… cielęta

Francuzi jak… cielęta
Fot. PHOTOPQR / VOIX DU NORD / MAXPPP / Forum

Wyniki wyborów do parlamentu dają obozowi prezydenckiemu olbrzymią większość, jakiej nie miała jeszcze żadna partia w historii V Republiki. Emmanuel Macron będzie mógł przeprowadzać dowolne reformy.


Były już prawicowy kandydat na prezydenta i szef ruchu „Debout la France”, Nicolas Dupont Aiganan po ogłoszeniu wyników pierwszej tury zapowiedział „masakrę socjalną”. Sięgając do słów de Gaulle’a dodał zaś, że „Francuzi są jak idące na rzeź cielęta, przy dźwiękach arabskiej muzyki…”. Według niego, zwycięzca wyborów jest przedstawicielem oligarchii finansowej wyznającej lewicową ideologię społeczną.


Media pisały tymczasem o tsunami wyborczym, które zmiotło dwie główne partie Francji, czyli socjalistów i centroprawicowych Republikanów. Republika w Drodze (REM) w koalicji z centrolewicowym MoDemem może mieć od 400 do 440 deputowanych na 577 członków Zgromadzenia Narodowego. Stan posiadania Republikanów stopnieje tymczasem z 226 do co najwyżej 70-110 deputowanych. Dotyczy to partii, która wczesną wiosną mogła być niemal pewna wygranej i dojścia do władzy. Porażka Francois Fillona w walce o prezydenturę i „efekt” Macrona spowodowały tymczasem dekompozycję Republikanów i spadek jej znaczenia.


Można tu też mówić o błędach taktycznych. Wiele osób nie mogło zrozumieć, czemu kandydat „prawicowy” dziesięć minut po porażce w wyborach prezydenckich wzywał do głosowania na Macrona przeciw Le Pen? Trudno też zrozumieć dlaczego inny ważny polityk tej partii, Alain Juppe wspierał kandydatkę centrolewicowej Republiki w Drodze, przeciw kandydaturze prawicowego kandydata Poissona, którego to partia chadecka jest przecież z Republikanami w sojuszu? Podsumowując, Republikanie sami zapracowali na utratę wiarygodności.


Partia Socjalistyczna (w ostatniej kadencji miała 302 parlamentarzystów) może teraz liczyć najwyżej na 30 miejsc, a niewykluczone, że może mieć kłopot z nawet z utworzeniem odrębnej grupy w Zgromadzeniu. We wstępnej turze odpadli już: pierwszy sekretarz tej partii Cambadelis, a także jej niedawny kandydat na prezydenta – Benoit Hamon. Skrajna lewica Melenchona, czyli „Zbuntowana Francja” będzie miała od 8 do 18 deputowanych.


Porażkę poniósł także Front Narodowy. Jeszcze przed wyborami prezydenckimi, buńczucznie zapowiadał wprowadzenie do parlamentu nawet 100 przedstawicieli. Po porażce Marine Le Pen liczba ta stopniała do 25. Z kolei po I turze wyborów może to być jeden lub dwóch deputowanych (Le Pen wygrała w swoim okręgu w Nord-Pas-de-Calais I turę z wynikiem 46,02 proc.), zaś w najkorzystniejszej konfiguracji – najwyżej 5.


Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rekordowo niska frekwencja. Zagłosowało zaledwie 48,7 procenta uprawnionych. Brak zaufania do całej już klasy politycznej okazywali głównie wyborcy Frontu Narodowego i skrajnej lewicy. Tak niskiej frekwencji wyborczej w historii V Republiki jeszcze nie było. Co trzeci głos oddany na pro-prezydencki REM oznacza w liczbach bezwzględnych zaledwie 7 na 47 milionów uprawnionych wyborców. Duża część Francji nie jest już „zbuntowana”, ale pogodzona z losem, zniechęcona i nie ma zaufania do swojej klasy politycznej. Reszta uwierzyła w Macrona, czyli w pewien powiew jego młodości i wizerunek polityka nowego, spoza tradycyjnego układu. Nie trzeba jednak zapominać, że wielu wspierających go polityków to jednak już raczej towar „drugiej świeżości”.


Nie ulega wątpliwości, że francuska scena polityczna została niemal totalnie przemodelowana. W ciągu miesiąca Macron uzyskał nie tylko stabilne poparcie w parlamencie, ale olbrzymią przewagę, która daje mu nieograniczone możliwości reform. Zaufanie społeczne już jednak tak duże nie jest i każde potknięcie nowego rządu, okraszone np. kolejnymi zamachami terroru, może przynieść rozczarowanie, którego nie da się już przykryć kolejnym wyborczym kuglarstwem. Duży zakres władzy oznacza też znacznie większą odpowiedzialność za działania. Zbuntować zaś mogą się nawet… cielęta.


Zaplanowana na 18 czerwca druga tura wydaje się tylko formalnością, spełnioną przy jeszcze niższej frekwencji. W I odsłonie wybrano zaledwie 4 deputowanych (uzyskali oni ponad połowę głosów) – dwóch z REM i po jednym z tzw. lewicy różnej oraz z centrowej UDI (koalicjant Republikanów). Reszta musi jeszcze na swój mandat poczekać.


Niska frekwencja spowodowała, że nie będzie dogrywek z udziałem trzech kandydatów (dzieje się tak, jeśli trzeci najlepszy wynik przekroczy 12,5 proc. uprawnionych do głosowania), co pośrednio premiowało np. kandydatów Frontu Narodowego. W starciu „jeden na jeden” zadziałają „republikańskie zapory” i zblokowanie głosów wszystkich przegranych przeciw kandydatom Frontu. Tym razem prognozy sondaży raczej się spełnią, a Francja powoli się „makronizuje”…

 

Bogdan Dobosz

 

 


DATA: 2017-06-15 10:07
AUTOR: BOGDAN DOBOSZ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A banderyzacja młodych Ukraińców na ich portalach społecznościowych i w internecie idzie pełną parą... Za rok nikt tego nie odwróci.
10 miesięcy temu / sg
 
@konserwa: Na jakiej podstawie sądzisz, że poradzimy sobie z banderowcami skoro oni są wspierani przez Niemcy, Wlk.Brytanię i Izrael a może i Rosję, kto wie? Dodatkowo w policji masa Ukraińców. Bagatelizowanie tego najbardziej realnego zagrożenia jest zamysłem probanderowskiego rządu. Taki mają nakaz z góry - czytaj od USA. Niewprowadzony zakaz banderyzmu w Polsce jest tego najlepszym dowodem. Rząd ma pełne prawo i obowiązek przeprowadzić to ustawowo, nie ingeruje tą ustawą w byt i prawa Państwa Ukraina. Wyrządza krzywdę tylko nam.
10 miesięcy temu / dert
 
nasza sytuacja wcale nie jest lepsza. Ci co wierzą w dobrą zmianę bardzo mocno się rozczarują.
10 miesięcy temu / Pejot
 
A Tobie Wołyniu te teksty finansuje Putin czy rozum dyktuje? Bo jeśli to drugie to spieszę donieść, byś go gonił bo oderwał się od rzeczywistości, od realnego świata. Z Ukraińcami jesteśmy sobie w stanie pradzić, zwłaszcza jeśli przetrwamy jako Naród a na to się coraz bardziej zanosi i zwłaszcza że banderowcy którymi sponsorzy kazali Ci straszyć to raptem 5-10% społeczeństwa i to w bardzo pesymistycznych szacunkach. Zachód z Arabami sobie nie poradzi bo to nie tylko miliony, nie tylko bomba demograficzna która te miliony mnożyć będzie przez trzy, to nie tylko radykalizm i fanatyzm religijny to przede wszystkim zepsucie i totalny zanik poczucia narodowego na Zachodzie.
10 miesięcy temu / konserwa
 
"jak cielęta", już nie za długo nastąpi rytualny ubój. @wołyń(?)...to jedź kupować te markowe buty. Żabojady przesrywają właśnie kasę, którą w pocie czoła zdobywali ich rodzice. Żyją i kupują markowe buty bo jeszcze mają kasę na kontach, ale to się kończy i skończy. Wtedy nastąpi rytualny ubój tych cieląt.
10 miesięcy temu / agricola
 
Jak się czyta komentarze typu 'tego narodu już nie ma', to ja się pytam a Polacy są? Im Arabowie, wam banderowska swołocz pluje w twarz. Arabowie obżerają ich, was - banderowcy. Arabowie są ideologicznie przystosowani do mordowania, banderowcy też. Różnica jest taka, że we Francji człowiek pracujący nie zdycha z głodu i może sobie pozwolić na nowe markowe buty. Żal mi polskojęzycznych ślepców, którzy uważają się za takich bezpiecznych, niezagrożonych i mając perspektywę dostania ukraińską siekierką w głowę (jedna z metod wołyńskich), poświęcają swój czas na poniżanie Francuzów.
10 miesięcy temu / WOŁYŃ
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.