DZISIAJ JEST
PIĄTEK 22 WRZEŚNIA
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Maurycy, Joachim
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Francuska odsłona komitetu obrony Grossa - naukowcy napisali do prezydenta Andrzeja Dudy

Data publikacji: 2016-02-25 19:00
Data aktualizacji: 2016-02-25 19:44:00
Francuska odsłona komitetu obrony Grossa - naukowcy napisali do prezydenta Andrzeja Dudy
fot. Eugeniusz Helbert/FORUM

Do redakcji „Le Monde” trafił wystosowany przez blisko 50 francuskich naukowców apel skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie się z zamiaru odebrania Janowi Tomaszowi Grossowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP.


Zdaniem francuskich koryfeuszy nauki „dzięki swoim badaniom nad Zagładą i aktami przemocy polskich 'sąsiadów' wobec Żydów, dzięki swym książkom i wystąpieniom Jan T. Gross wniósł zasadniczy wkład do krytycznego spojrzenia Polaków na swoją przeszłość. Jego analiza historii i pamięci stosunków polsko-żydowskich była szeroko dyskutowana w instytutach naukowych i publicznych dyskusjach demokratycznej Polski. Liczne dalsze badania, prowadzone m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej w latach 2001-2002, potwierdziły wnioski jego prac”. Sygnatariusze apelu zachęcają prezydenta, by „odstąpił od swych zamiarów”.

 

Ewentualne odebranie Grossowi orderu – zdaniem luminarzy znad Sekwany - zagrozi swobodzie badań naukowych, a twierdzenia, że zaszkodził on „reputacji Polski (...) są też groźne same w sobie, zwiastując powrót do starej opowieści narodowej o 'niepokalanej', bohaterskiej Polsce, której hołdowano w latach Polski Ludowej. Oznaczałoby to radykalny krok wstecz”.

Sam Jan Tomasz Gross dał niedawno kolejną próbkę swoich „rozrachunkowych przekonań” w rozmowie z niemiecka rozgłośnią publiczną „Deutschlandfunk”. -To boli, ale łatwo policzyć ilu Niemców straciło życie z rąk Polaków w czasie okupacji: od 25 do 30 tysięcy. Liczba zamordowanych przez Polaków żydów jest wielokrotnie wyższa - mówił Gross.


Jego zdaniem 10 do 20 proc. mieszkańców gett z nich uciekło. Następnie „nastąpiła wielka fala, podczas której lokalna ludność zabiła swoich żydowskich sąsiadów”.

 

- W Jedwabnem i innych miastach to też były tysiące żydów. Podczas tak zwanej trzeciej odsłony Holokaustu, po likwidacji gett, po masowym mordzie w obozach zagłady, gdy 200 do 250 tys. ludzi usiłowało uciec i ukryć się wśród polskiej ludności, Polacy pomagali w polowaniu na żydów, zorganizowanego przez Niemców, ale wspieranego przez polską ludność. Tylko 40 tys. polskich żydów przeżyło – twierdzi autor „Złotych żniw”.

 

 

Źródło: interia.pl/wPolityce.pl

luk


 

 

 

 

 

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
wmo
@NN - \'Gross gwiżdże na te opinie, które tu niektórzy wypisują\'. To nie są opinie, tylko opis faktów widzianych oczyma naocznych świadków. To, czy Gross sobie gwiżdże na takie enuncjacje, czy będzie coś więcej, okaże się jeszcze. Na koniec takie kłamliwe podnoszenie sprawy morderców żydowskich i nazywanie tego procederu Grossa \'że odkrywa trochę prawdy o stosunku Polaków do Żydów\', świadczy wymownie o nieuctwie lub zwykłej prowokacji... cdn?
NN
Gross gwiżdże na te opinie, które tu niektórzy wypisują robi swoje bo wie,że odkrywa trochę prawdy o stosunku Polaków do Żydów w czasie okupacji hitlerowskiej.
wmo
ilość zdrajców z getta warszawskiego. Było ich ca 10 000 osób. Z tego w policji było (rotacyjnie) ca 2500. Specjalnych agentów Gestapo i ?Żagwi? było ponad 1000 osób. W kolaboracyjnej Gminie Żydowskiej było ponad 6000 osób; z tego za szczególnie zdrajczych, biorących udział w specjalnym wyzysku i ekonomicznym wyniszczeniu narodu, w wyniszczaniu przesiedleńców i skazywaniu ich na śmierć głodową uważano co najmniej 2500 osób. Te 10 000 stanowiło w 1940/41 ca 2% ogółu społeczności getta; zaś w skali krajowej dochodziło do tego dziesiątki tysięcy ludzi, gdyż byli oni w każdym getcie. Wywodzili się oni ze sfer zamożnych, plutokracji, inteligencji, dużo pracowników policji. Im mniejsze getto tym procent zdrajców większy. Nie ma możności ustalenia ich liczby, skoro sami Żydzi i ŻIH ich ukrywają, skoro Kneset w 1950 roku uchwalił nie pociąganie ich do odpowiedzialności karnej. To jest niemoralne! (...) Z książki ?Życie codzienne warszawskiego getta? Tadeusza Bednarczyka.
wmo
Panie Gross! Czy chociaż jeden żydowski zbrodniarz stanął przed sądem za udział w ludobójstwie na Żydach? Chodzi to takich oprawców: Józef Szeryński ? przedwojenny inspektor policji państwowej w Lublinie, który został szefem żydowskiej policji w warszawskim getcie. W czasie największego dramatu warszawskiego getta osobiście brał udział w selekcji Żydów do transportów ?śmierci", kierowanych do Treblinki. Pilnował, aby trafiły tam także dzieci i chorzy. Taką postacią był również zastępca Szeryńskiego ? przedwojenny adwokat Jakub Lejkin. On także osobiście nadzorował deportację warszawskich Żydów do Treblinki. Robił to szczególnie gorliwie na przestrzeni lipca i września 1942 r., z zapałem wyciągając swoich współbraci z mieszkań i kryjówek. Robił to na oczach obserwujących i fotografujących wszystko Niemców.
wmo
ciągle podejrzewam, że działalność Grossa i jemu podobnych, to przykrywka dla takich faktów: Chaim Rumkowski został mianowany przez Niemców szefem Judenratu w łódzkim getcie. Był prawdziwym królem getta, panem życia i śmierci tysięcy rodaków. Z niespotykaną gorliwością i bezwzględnością wykonywał wszelkie niemieckie polecenia. Za jego czasów działy się w łódzkim getcie rzeczy niewyobrażalne. Tak było m.in. 4 września 1943 r., gdy Rumkowski zażądał od mieszkańców getta oddania swoich dzieci po to, aby następnie wysłać je do obozów zagłady. Były przewodniczący izraelskiego Knesetu Szewach Weiss ? sam jako dziecko uratowany z Zagłady ? powiedział, że ?gdyby Rumkowski nie zginął w Auschwitz, stanąłby po wojnie przed sądem". Królami w swoich gettach było wielu innych szefów żydowskich Judenratów ? Mojżesz Meryn z Sosnowca, Efraim Barsz z Białegostoku, Jakub Gens z Wilna czy Józef Parnas ze Lwowa. Oni i ich Judenraty byli współsprawcami żydowskiej Zagłady
nobody
Leszek Żebrowski: W czasie okupacji niemieckiej, żydzi zabili więcej Polaków niż niemców!
wmo
A może ten szum wokół Grossa i złych Polaków, którzy jego zdaniem wymordowali w czasie więcej Żydów niż Niemcy, jest robiony po to, aby nikt nie analizował zbrodni Żydów wobec Żydów i Polaków, którzy ratowali Żydów. "...Hannah Arendt w głośnej książce pt. ?Eichmann w Jerozolimie" z 1963 r. oskarżyła Judenraty o czynny udział w żydowskiej Zagładzie. Jej zdaniem bez ich udziału w rejestracji Żydów, koncentracji w gettach, a potem aktywnej pomocy w kierowaniu do obozów, zginęłoby dużo mniej Żydów>"
wmo
Skala hipokryzji i zakłamania pana Grossa jest tak wielka, jak kwota pieniędzy, którą środowisko żydów chciałoby wyciągnąć od polskich podatników za rzekome mienie utracone w przedwojennej Polsce. Pytam: jak wielka jest liczba Żydów i Polaków zadenuncjowanych przez Żydów? Polecam lekturę: http://www.uwazamrze.pl/artykul/995313/jak-zydzi-kolaborowali-z-niemcami "...Już we wrześniu 1939 r., gdy w Polsce toczyła się jeszcze kampania wojenna, żydowscy mieszkańcy wielu polskich miast i miasteczek witali uroczyście wkraczające oddziały Wehrmachtu. Tak było m.in. w Łodzi i Pabianicach, gdzie z inicjatywy miejscowych Żydów zbudowano nawet ukwiecone triumfalne bramy, a delegacje witały niemieckich żołnierzy chlebem i solą...17 września 1939 r. zajętych przez Sowietów. W wielu kresowych miasteczkach równie triumfalnie Żydzi witali okupantów sowieckich. W ich zachowaniu była niejednokrotnie nie tylko radość z upadku polskiego państwa, ale i drwina z samych Polaków."
akk
Powołam się na klasyka - prezydenta Francji Jacques\'a Chirac\'a - francuscy naukowcy stracili okazję, żeby siedzieć cicho.
Sweet Dreams
W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak ODEBRAĆ. Steki kłamstw zrobiły się niebotyczne, od "pl obozów zagłady" roi się w mediach, "naukowcy", publicyści i politycy zaczynają już mylić strony konfliktu II WŚ. Pozostawienie Grossowi orderu podtrzyma zamęt w percepcji wydarzeń na całe pokolenia. Natomiast odebranie orderu, zwłaszcza jeśli zrobi się głośne, będzie impulsem dla innych badaczy do poszukiwania prawdy. A udokumentowanych głupot Grossa jest wystarczająco dużo, żeby to zrobić.
tom
Czy Gross napisała prawdę o JEDWABNE , a może to naoczny świadek HIERONIMA WILCZEWSKA ma racje i należy odkłamać wypowiedzi Grossa???
ata
Czy pan Gross rownie skrupulatnie oblicza ofiary wsrod Palestynczykow?
Marguar
Ach, ci "Francuzi"....
BOBB
a hitlerowi i bismarkowi Legię cudzoziemska przyznali? jak nie niech spadają
archangelus
a co nas Polaków obchodzi to co Francuzi piszą jako apele do swoich gazet... bo rozumiem że napisali do redakcji jakiegoś swojskiego kolorowego pisemka a nie do kancelarii prezydenta RP...
ricob
Wcale się nie dziwię postawie żabojadów, bo im potrzeba wspólników, po tym jak wspólnie z Niemcami wycięli niemal w pień stosunkowo niewielką społeczność żydowską we Francji. To co Gross pisze i mówi oparte jest na półprawdach i zafałszowaniach, ale stawia Polaków i Polskę w złym świetle, w bardzo złym świetle. Skala pomocy żydom w Polsce była tak ogromna, że Niemcy w2prowadzili karę śmierci dla Polaków za pomoc Żydom. w żadnym innym kraju Niemcy nie zastosowali tak drastycznych środków. tysiące Polaków zapłaciło życiem za ratowanie swoich żydowskich sąsiadów, ale o tym ten sprawiedliwy nie pisze. Zabrać draniowi odznaczenie, bo na nie nie zasługuje.
Robokopo
Francuska? Nie sądzę. Już ja wiem, co to za "Francuzi" bronią swojego i JAKI mają w tym cel...
Mafra
Znajomosc historii Polski wsrod Francuzow jest mniejsza od zera, nic wiec dziwnego, ze biora Grossa za historyka.
ert
Nie rozumiem, dlaczego francuscy naukowcy uważają, że mają prawo nam się mieszać do spraw wewnętrznych. Ohyda.
xyz
Oj bliski jest dzień Gniewu Bożego skoro każda podłość i każde kłamstwo znajduje poklask, i nagrodę.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.