DZIŚ JEST:   25   MAJA   2018 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Echa fali przemocy w Charlottesville. Lewacy i czarnoskórzy aktywiści chcą usuwać pomniki

Echa fali przemocy w Charlottesville. Lewacy i czarnoskórzy aktywiści chcą usuwać pomniki
Starcia w Charlottesville. źródło: kresy.pl

Zamieszki w Charlottesville i dokonane tam przez neonazistę morderstwo wywołały falę krytyki pod adresem amerykańskiego nacjonalizmu. Nasiliły się też naciski na likwidację pomników dowódców Konfederacji w całych Stanach Zjednoczonych. Usunięto już między innymi znany pomnik w Baltimore, w stanie Wirginia. Część kongresmenów dąży też do usunięcia monumentów z budynku amerykańskiego parlamentu. Jak zauważył prezydent Stanów Zjednoczonych, jest to przejaw dążenia do wymazania historii.

 

Na fali wydarzeń w Charlottesville kongresmeni ze zrzeszającej czarnoskórych grupy Black Caucus („Czarny Wiec”) poparli usunięcie pomników przywódców Południa z Sali Posągów w siedzibie amerykańskiego Kongresu. Z kolei w Baltimore w stanie Maryland rada miasta zdecydowała się na usunięcie monumentów dowódców sił Południa z czasów Wojny Secesyjnej (1861-65). Wywieziono zatem pomniki generałów armii konfederackiej: Thomasa „Stonewalla” Jacksona i Roberta E. Lee.

 

Tymczasem Donald Trump na nieformalnej wtorkowej konferencji prasowej w nowojorskiej Trump Tower zwrócił uwagę, że winę za erupcję przemocy ponoszą obydwie strony, w tym również „alternatywna lewica”. Skrytykował akcję usuwania pomników, uznaną przezeń za zmienianie przeszłości i kultury. Potępił mordercę-neonazistę, odpowiedzialnego za śmierć jednej osoby i obrażenia wielu innych. Podkreślił jednak, wbrew lewicowej narracji, że wśród obrońców pomnika generała Roberta Lee znajdowali się także ludzie o innych poglądach. 

 

Z kolei luźno związany z alternatywną prawicą portal Breitbart.com krytykuje postawę znanych polityków Republikańskich polityków: Johna McCaina, Mitta Romneya i Marco Rubio. Ten ostatni w wysypie twitterowych postów zrzucał całą odpowiedzialność za ataki na obrońców pomnika generała Lee. Zdaniem Johna Haywarda z Breitbart.com, postawa ta świadczy o niewierze we współobywateli. Jego zdaniem bezsensowne jest bowiem wyolbrzymianie wpływu niewielkiej grupy rasistów na rodaków. Publicysta zauważa też, że Demokraci nie potępiają nigdy lewicowej przemocy.

 

Po liberalno-lewicowej stronie politycznej barykady dominuje oburzenie na białych nacjonalistów. Problemy w Charlottesville komentuje między innymi znany intelektualista Tom Friedman na łamach „New York Timesa”. Podkreślił on, że siła Stanów Zjednoczonych polega na różnorodności. „Popieram supremację pluralizmu” – napisał.

 

Podczas wydarzeń w Charlottesville, Thomas Friedman przebywał na Bliskim Wschodzie w towarzystwie wojskowych. Stwierdził, że panująca w armii i kraju wielokulturowość umożliwiła potęgę Stanów Zjednoczonych. „Ameryka to największa potęga w regionie, ponieważ nasza armia korzysta z pracy różnorodnych ludzi” – podkreślił. 

 

Zdaniem liberalnego intelektualisty „pluralizm to nasze prawdziwe źródło siły w kraju i zagranicą. Należy go pielęgnować, celebrować i chronić od wrogów wszędzie i zawsze”. Jego zdaniem z tego zadania nie wywiązał się Donald Trump. Tymczasem, zdaniem Toma Friedmana wojskowi „zasługują na dowódcę sił zbrojnych, niepotrzebującego trzech prób, by gruntownie potępić posługujących się przemocą zwolenników białej supremacji”.

 

Głos w sprawie zabrali także potomkowie konfederackiego generała Roberta Lee. „Życie generała Lee polegało na służbie obowiązku, honoru i kraju. Pod koniec Wojny Secesyjnej, błagał on naród, by zszedł się ponownie razem, by uzdrowić rany i iść naprzód w kierunku zjednoczenia. Nigdy nie tolerowałby pełnych nienawiści słów i czynów zwolenników białej supremacji, Ku Klux Klanu czy neonazistów” – napisali w oświadczeniu cytowanym przez CNN.

 

Zamieszki w Charlottesville potępił także prokurator generalny Stanów Zjednoczonych Jeff Sessions. – W żaden sposób nie możemy zaakceptować rasizmu, bigoterii, nienawiści, przemocy i podobnych zjawisk rozpowszechniających się w naszym kraju – powiedział na środowej konferencji prasowej w Miami.

 

W kontekście wydarzeń w Charlottesville głos zabrał także ciemnoskóry sekretarz Donalda Trumpa do spraw budownictwa i rozwoju miast, Ben Carson. Przyznał on w mediach społecznościowych, że w Ameryce istnieje „nienawiść i bigoteria”. Wezwał jednocześnie do ich zwalczania, choć przy użyciu „właściwych środków”.

 

Natomiast Robert Wright na łamach portalu „The New Yorker” zwraca uwagę na niebezpieczeństwo wybuchu wojny domowej w Stanach Zjednoczonych. Pisze o marcowej ankiecie przeprowadzonej przez magazyn Foreign Policy wśród ekspertów od bezpieczeństwa narodowego. Pytanie dotyczyło procentowego oszacowania ryzyka wybuchu wojny domowej w kraju w ciągu 10-15 lat. Średni wynik wyniósł 35 procent. „To było pięć miesięcy przed Charlottesville”, zauważa Robin Wright.

 

 

Źródła: edition.cnn.com / breibart.com / huffingtonpost.ca / nytimes.com / washingtonpost.com /  newyorker.com / kresy.pl / polskatimes.plmjend
  


DATA: 2017-08-17 13:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To początek wojny domowej w USA, potem pójdzie całe domino. Francja, Niemcy itd.
9 miesięcy temu / Pejot
 
A czy ktoś potepił czarny rasizm z "Black Lives Matter" ? Pytanie retoryczne...
9 miesięcy temu / GMO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.