DZISIAJ JEST
ŚRODA 23 SIERPNIA
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Filip, Ireneusz
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Donatan i Luxuria. Pogaństwo i satanizm dla tłumów

Data publikacji: 2013-12-14 07:00
Data aktualizacji: 2013-12-18 11:05:00
Donatan i Luxuria. Pogaństwo i satanizm dla tłumów

Donatan i Luxuria Astaroth robią furorę w sieci. Nacisk kładzie się na popularny teledysk o Słowiankach, lecz zachwyt wzbudza też „rodzimowierstwo” Donatana. Mało kto zajmuje się jednak satanistycznymi inspiracjami najbardziej znanej modelki z klipu „My Słowianie”.


Buszując po Youtube można czasami znaleźć rzeczy naprawdę zdumiewające. Zdarza się nawet, że owe dziwactwa są wyjątkowo popularne. Wtedy zasługują one na zaklasyfikowanie do zjawisk bardzo groźnych. Tak jest niewątpliwie z przypadkiem teledysku Donatana i Cleo „MY SŁOWIANIE”. Kiedy obejrzy wierzący, niewątpliwie niezwłocznie poszuka różańca…


Na Donatana (Witolda Czamarę) trafiłem znacznie wcześniej, a konkretnie na jego „Nie lubimy robić” z albumu RÓWNONOC. Pomyślałem sobie, że to dziwne zjawisko – hip-hop pierwszego gatunku o polskiej wsi? O co tu chodzi?! Pamiętam, że w podstawówce i liceum noszenie przezwiska „wieśniak” bynajmniej nie było powodem do dumy. Oznaczało kogoś, kto rażąco nie pasuje do „cywilizowanej” popkultury z Zachodu, a zatem między innymi do hip-hopu. Jednak istnieje racjonalne rozwiązanie zagadki.


Po pierwsze, mam nieodparte wrażenie, że polska popkultura się usamodzielniła. Upewniła mnie w tym znajoma nauczycielka angielskiego, która stwierdziła, że młodzież nie jest już zainteresowana tym językiem. A przecież dobrze pamiętam, że była! Bo wszystko co POP, co popularne a zatem także co pożądane, było po angielsku. To był oczywiście efekt zmęczenia i znudzenia młodych PRL-owską siermięgą. Ale od czasów, kiedy każdy zdawał się myśleć „dobre, bo angielskie”, minęło wiele lat, więc należało się spodziewać zmian na tym polu. Ot i rodzima popkultura! Być może ktoś zaprotestuje, że nie ma czegoś takiego jak „pop” przypisany do narodowości, jednak przyznać trzeba, że tak właśnie przebiegła ewolucja popkultury w Polsce. Dziś mamy polskie filmy, muzykę, gry komputerowe, czasopisma nawet „sztukę” niewiele różniącą się od obcojęzycznego pop-u.


Po drugie, każdy chyba zauważył nasilenie nastrojów narodowych w Polsce. Marsz Niepodległości podobnie jak „awaryjny” marsz prezydencki nie wzięły się znikąd. Ale co by to było, gdyby polska młodzież stała się zwyczajnie patriotyczna? Ba, a co by to było, gdyby obok tego wierzyła w JEDEN, ŚWIĘTY, POWSZECHNY I APOSTOLSKI KOSCIÓŁ? Niektórzy mądrzy inaczej uznaliby to za katastrofę! Z ich punktu widzenia nie może być zwyczajnego patriotyzmu, prostej i szczerej miłości do ojczyzny: do jej tradycji, religii i kultury, do miejsca gdzie mam dom, żonę i dzieci; do ziemi, która nas żywi i granic, które nas chronią.


Co więc zamiast tego? Jak wykoślawić ten - zdrowy skądinąd – patriotyczny trend, jaki kolejny „prezydencki marsz” należy zafundować Polakom, by opanować sytuację? Historia znów rechocze: wraca znane nam doskonale „narodowe” i „rodzime” pogaństwo, które już raz pokazało na co je stać, produkując niejakiego Adolfa H i jego wesołą gromadkę.


W kraju biednie, a Donatan występuje w drogich teledyskach opiewających wieś - ale nie tą sympatyczną, którą pamiętam z dzieciństwa. Na jego „polskiej” wsi stoi ferrari, kręcą się wyuzdane dziewczyny i zaciągają po ludowemu o tym, że nic im się nie chce, albo że są ładniejsze od rywalek z innych części świata. Hmm… Przypomina mi się impreza ze słoniami, rycerzami i nagimi kobietami jaką wspomniany już Adolf H. swego czasu zafundował Niemcom na „dobry początek”. Ale, ale… czy aby nie przesadzam w tym brunatnym zestawieniu?


„MY SŁOWIANIE” to zupełnie niewpadająca w ucho linia melodyczna, drażniący wokal Cleo i… jeszcze więcej seksu. Na dodatek – niestety - piękny polski strój ludowy został tak zbrukany! Abstrahując od „głodnego” grania, warto zastanowić się, czy jest w tym produkcie jakiś głębszy sens? Otóż niewątpliwie jest! Zacznijmy od tego, że równonoc to nie tylko zjawisko w przyrodzie ale także pogańskie święto. A na płycie RÓWNONOC znajdziemy piosenkę „Noc Kupały”Co więc o pogaństwie powie nam sam Donatan?


Pogaństwo to brzydkie słowo narzucone przez Kościół. Jestem rodzimowiercą. Ludzie, którzy starają się mnie przekonać, że wiara katolicka jest jedyną słuszną, nie są w stanie mi tego udowodnić. Tymczasem ja mogę pokazać, że to, w co wierzę, czyli siły przyrody, cykliczność pór roku, to że dzień zmienia się w noc, po prostu istnieje. To jest nasza wiara. Bez żadnych smrodków dydaktycznych. – powiedział Czamara w wywiadzie dla Wprost.


To bardzo optymistyczne przedstawienie pogaństwa kontrastuje z tym, co mówi psalm 95.: „wszyscy bogowie pogańscy to demony”. I tak się składa, że w tym przypadku związków z demonicznym pogaństwem daleko szukać nie trzeba. Jest nim 18-letnia modelka Kamila Smogulecka.


Karierę modelki Kamila zaczęła już w wieku 15 lat (sic!), a dziś – jak informują media - „cała Polska kocha się w jej dekolcie”. Kiedy trafił na nią Czamara, zagościła w jego twórczości na dobre. Wystąpiła w „Nocy Kupały” (jako wpółżywy topielec), „Budź się”, „Słowiańskiej krwi”, „Niespokojnej Duszy” (jako zjawa prześladująca mężczyzn), „Nie Lubimy Robić” i „MY SŁOWIANIE” – w dwóch pozostałych jako ucieleśnienie seksu. Jakby tego było mało, można podejrzeć jej makabryczne zdjęcia na facebooku, na których jawi się jako demon, czy wampir pożywiający się krwią.


Jednak najcięższym argumentem jest jej pseudonim – Luxuria Astaroth. Luxuria oznacza grzech nieczystości. Astaroth zaś to imię demona (również Ashtaroth, Astarot i Asteroth).  Opisywany jest jako „wielki książę rządzący 40 legionami duchów” i „ohydny anioł ujeżdżający piekielną bestię trzymający w ręku węża”. Może dręczyć śmierdzącym oddechem, ale daje poznanie tego, co było, jest i będzie oraz odkrywa sekrety. Zna historię stworzenia i upadek aniołów. Wspiera w Sztukach Wyzwolonych, a także pomaga zdobyć przychylność wielkich panów.


To ostatnie jest bardzo intrygujące, jako, że ostatnio widzowie w Polsce mieli okazję oglądać Kamilę w programie Dzień Dobry TVN. Dziewczyna bynajmniej nie popisała się tam erudycją, a jednak jakoś się tam znalazła. Ba, stwierdziła, że w aktorstwie ma większe szanse niż ktokolwiek inny, a jej wymarzonym zawodem po byciu modelką jest adwokat! Zastanawia również jej dwuznaczna odpowiedź, kiedy prowadzący zapytał ją o oddawanie czci belzebubowi. Wykręcając się powiedziała, że ma swoje osobiste powody by używać demonicznego pseudonimu, ale to nie jest czas by o nich mówić. Jednak uważa się za „personifikację grzechów, za które umierał Chrystus”.


Przy tym wszystkim wyznanie, że jej idolem jest Doda, to już tylko wisienka na czarnym torcie. Darski ps. Nergal pewnie jest dumny z młodej gwiazdki…


Oto więc doczekaliśmy się prawdziwego POP-pogaństwa dla mas, które ma 23 miliony wyświetleń na YouTube! Donatan twierdzi, że potrzeba takiej alternatywy dla Zachodu i katolicyzmu. Tak wiec słowiańskie pogaństwo jako alternatywa nie tylko dla Kościoła Powszechnego, ale również dla Zachodu. Tego samego Zachodu - który poddał się innemu pogaństwu spod znaku rozumu zbuntowanego przeciw Bogu i Kościołowi. Tak więc z jednej jak i drugiej strony chcą nas przerobić na neopogan! Strzeżmy się więc.


I jeszcze jedna uwaga. Ciekawe, że na króla polskiego hip-hopu wyrasta ktoś, kto do niedawna byłby zaklasyfikowany przez nastolatków jako „wieśniak”? Czy ten segment pop-kultury rzeczywiście wyrósł z ludu, czy raczej został stworzony dla ludu - przez kogoś i w jakimś celu?


A może Czamara to jednak nie do końca taki polski wieśniak, skoro za swoją drugą ojczyznę uważa Rosję – wszak tam, a właściwie w ZSRR spędził kawałek swojego dzieciństwa. „Równonoc” zdecydowałem się zrobić m.in. po to, by podkreślić podobieństwo między Słowianami. – mówi o swojej płycie.


Chyba jednak nie do końca rozumie duszę Polaka, która jest do szpiku kości katolicka i zachodnia - oczywiście w tym sensie, w jakim zachodni jest Kościół Katolicki i Rzymski – nie zaś pogańska i panslawistyczna! A kiedy widzimy ferrari stojące przed chałupą krytą strzechą, wcale nie myślimy o polskiej wsi, ale raczej o tzw. noworuskich w złotych zegarkach, ciasno ułożonych orderach na niekoniecznie bohaterskiej piersi i luksusie przemieszanym z siermięgą.


Na koniec taka refleksja. Czamara powinien poważnie się zastanowić, czy nie woli kręcić teledysków z udziałem bardziej słowiańskich aut niż włoskie Ferrari, bo jest tu niekonsekwencja: kościół rzymsko-katolicki „be” za to włoskie Ferrari „cacy”.  Eugeniusz Kosiński

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
gość
Oczy bolą od fanatycznych przekonań i niewiedzy...
Hugon de Payns
Luksusowy artysta-jasno przedstawił swój i wielu postkatolików pogląd na życie.Sęk w tym że nie komentujemy tego że to jest biedna zagubiona 18 letnia dziewczyna lecz to co ona robi.Bóg wie o tym i o wielu jeszcze sprawach znacznie lepiej od nas,wie że jest to stworzenie Jego a jednak ocenia to co ono robi,za to właśnie zostanie osądzone i potępione,wcale nie za to że jest 18 letnią dziewczyną i podoba jej się brzmienie słowa Astaroth.Wszyscy grzesznicy potępieni są w słowach naszej Pani z Fatimy"biedni".Jeśli autor artykułu analizuje tę postawę to nie z powodu własnych lęków lecz dla sprecyzowania czym jest zło i co jest złe aby taki np.luksusowy artysta potrafił odróżnić czarne od białego bo Chrystus umarł też za niego.Bardzo trudno osiągnąć zbawienie i bardzo łatwo zostać potępionym, jeśli ulegamy "manipulacjom"takiej -szukającej siebie-młodzieży,już jesteśmy potępieni.
Luksusowy Artysta
Autorze artykułu. Z tego artykułu wyklułem jeden wniosek, autorze artykułu - Ty żyjesz w permanentnym strachu. Boisz się wszystkiego. 18 letnie dziecko jest dla Ciebie ucieleśnienie Szatana. Dziewczyne wybrali do teledysku bo jest ponadprzeciętnie ładna i tyle. Pewnie, jak każde dziecko w tym wieku, jeszcze szuka siebie i poznaje świat. Pseudonimy artystyczne czasem się biorą stąd, że dla kogoś fajnie brzmią, a nie dlatego - że ktoś chce promować jakąś ideologię. Natomiast Donatan widocznie nie jest katolikiem, ale przecież te piosnki nie powstała, by obrażać uczucia katolików. Ogółem - artykuł o niczym.
miro
Zgadzam się, nawet na zdjęcie tej "modelki" nie można patrzeć normalnie. Jedna uwaga formalna: jak już przywołujecie tę nazwę to piszcie proszę ZSRS a nie ZSRR. Bo to drugie niepoprawne określenie wtłaczała nam komuna. Na siłę przez pół wieku.
NN
W dzisiejszych czasach na każdym kroku spotykamy się z coraz większą tendencją do manipulowania, nakłaniania, a najlepsze jest to, że wcale nie zdajemy sb z tego sprawy, albo inaczej nie chcemy. Wolimy nic nie wiedzieć, bo tak jest po prostu wygodniej. Ludzie zacznijcie myśleć! Takie lekceważenie jest najgorszą postawą! Jeżeli to miałaby być jedynie niewinna piosenka i "reklama polskiej wsi", to po co ta Kamila wybrała sb akurat taki pseudonim ? Nic nie dzieje się bez przyczyny. Takie niby małe i niepozorne działania wywołują zamierzony efekt, który w najbliższej przyszłości na pewno będzie widoczny.
Mariusz
Dobry artykuł. Od początku miałem problemy, by patrzeć w ogóle na tą dziewczynę. Poza tym otworzyły mi się oczy w kwestii tego co Donatan produkuje. Alternatywa dla Zachodu i chrześcijaństwa?? Ja już dziękuję temu Panu.
ilia
do autora... i proszę o wyjasnienie..... dlaczego niby jako wierzący po obejrzeniu teledysku My Słowianie miałbym poszukać różańca? I w ogóle dlaczego miałbym szukać... jesli jestem wierzącym to wiem gdzie mam różaniec i nie tylko wiem ale modlę się nim....
och
podniecacie się? przecież to płytka bez sensu nawet nie nazwę tego piosenką raczej SZCZEKACZKĄ,a facio wygląda na ruskiego a nie na Polaka i wsztyd dla Polski że takie badziewie poszło w świat chyba przebiło kiepskich ,ale nie przyniosło Polsce chluby oj napewno
Szatan
To jest tak niesamowity bełkot że aż samo czytanie sprawia mękę... Autor nie ma pojęcia o czym pisze
Hugon de Payns
Z braku miejsca musze zabrać głos jeszcze raz.Osobiście nie spotkałem się z niszczeniem zabytków przedchrześcijanskich na terenie polski,nawet nie słyszałem o tym.Prosiłbym o jakieś fakty.linki itp.Widzę jednak różnicę między szacunkiem do historii a propagowaniem fałszywych religii.Nauka mitologii czy konserwacja zabytków starożytnego rzymu nie jest tym samym co teledysk na interwizję czy coś takiego,prezentujący naród włoski jako wyznawców boga-Nerona albo Apollosa.Tyle o sataniżmie a co do samego teledysku-można odnieść wrażenie że Polska to prymitywny kraj mający do zaoferowania jedynie ciała swych kobiet,to stara słowiańska chata(tradycja i patriotyzm)w nowej dostosowanej do obecnych potrzeb funkcji-burdelu,w którym alfonsem jest obcy mężczyzn, kobietami polki,klientami sexturyści z germanii,polskich mężczyzn nie ma, pracują na zachodzie a jedyni autohtoni stara kobieta i chłop są tak głupi że nic nie rozumieją.Super extra teledysk!
Hugon de Payns
Czuję się zobowiązany odpowiedzieć.Primo-ateizm czy innowierstwo-(z punktu widzenia wierzącego katolika-a tylko z takim mogę dyskutować)jest formą pozorną w rzeczywistości jest to kryptosatanizm.Wszystko co jest sprzeczne-przeciwne Bogu jest służbą przeciwnikowi Boga,czyli szatanowi.To chyba jest logiczne i zrozumiałe dla każdego umysłu.Owszem niezrozumiałe i nielogiczne dla kogoś kto nie rozumie o co chodzi w wierze katolickiej.Nie ma szarości,jest tylko czarne(grzechy)lub białe(cnoty) nie ma niczego pośrodku,nie można przeżyć swego życia zachowując dystans od tego-codzienie albo popełniamy grzech albo umacniamy się w cnocie,nawet gdy nic pozornie nie robimy.Ateizm to pozór,ateista uczciwy,porządny itd.lecz nie wierzący też umrze i spotka się ze Stwórcą to nieuniknione.Naturalnie można w to nie wierzyć i czekać na osobiste doświadczenie sądu i prawd wiary.Secundo-dobro nie jest towarem ekskluzywnym chrześcijan-w w związku z powyższym i nie tylko,twierdzę że jest.
Lampka
Drogi Hugonie, przedchrześcijańskie państwo Rzym również już nie istnieje, a mimo to nikt nie poddaje w wątpliwość wartości historycznej zabytków z tamtej epoki. Panteon, Koloseum, posągi itd. są chronione i konserwowane. Mają wartość choćby jako dzieła architektury, czy sztuki. A posągi Świętowida w Polsce? Są usuwane z miejsc, w których stały, bądź niszczone, ponieważ "rażą w oczy", "obrażają wiarę" i nie wiadomo co jeszcze. Wydaje mi się, że mieszanie polityki w postaci "ikony" z pistoletem i gumowym dildo w rękach do tej rozmowy jest wysoce zbędne. Wytykasz błędne wartości u tzw. "pogan" i to samo wobec Ciebie zrobiłby islamista, czy "brat starszy w wierze". Innowiercy, czy ateiści także są dobrymi ludźmi, tylko niektórzy błądzą i czynią zło. Ale czyż wśród chrześcijan nie jest podobnie? Dobro nie jest "towarem ekskluzywnym" wyznawców Chrystusa. Pozdrawiam.
Hugon de Payns
[email protected]ż nie jest napisane w liście św.Pawła"wszyscy bogowie pogan to demony..."?albo jak wygląda historia przedchrześcijańska na terenach polski albo gdzie indziej?Bynajmniej nie ma sie czym chwalić i czego wspominać.Pogaństwo można wytłumaczyć w sytuacji gdy nie ma ewnagelii,lecz gdy jest znana(już od 1000 lat)nie jest powodem do dumy.Zapewne jak zdecydowana większośc z nas,masz w historii swego życia chwile upadku o któych nie opowiadasz nikomu.Pogaństwo jest takim okresem w historii narodu-co ja piszę jakiego narodu.Polska jako naród powstała jako chrześcijańska-nigdy nie była poganska.Pogańskie były ludy wcześniejsze.Jeślibym dziś zaczął chwalić się swym grzesznym życiem z przeszłości i jawnie przyznawać do błędnie wyznawanych wartośći to tak jak bym chciał powiedzieć że to było dobre i wracam do tego.Palikot dałby mi za to całe 30 srebrników.
Lampka
Seks, rozpusta, pijaństwo oraz płaski poziom liryczny wesołej twórczości Donatana jak najbardziej można zarzucić, ale satanizm? Nie na wyrost trochę? Czy jak satanista przyjdzie do kościoła, to od razu wszyscy zebrani tam wierni również są źli, upodleni i zbrukani? Nie podoba mi się wymiennie stosowane pogaństwo i satanizm. To przecież są różne rzeczy i wypadałoby ich ze sobą nie mylić. Nie dziwię się, że Donatanowi nie podoba się słowo poganin, bowiem oznacza ono wieśniaka (w ten obraźliwy sposób) - stąd może, prześmiewczo, motywy agrarne. W Polsce można zaobserwować coś smutnego - zwalczanie historii. Grecy mają spuściznę po swoich przodkach, Rzymianie (Włosi) również, tak samo w Ameryce Południowej, czy w Chinach itd. A u nas? U nas demoluje się posągi, kaplice i miejsca spotkań dawnych Słowian "Bo to szatanisty są". Komplenty brak poszanowania. A chrześcijańskie tradycje są tu przecież młodsze niż rodzime.
Moja dusza
"Luxuria to głupi szczeniak z której bekę ma cała polska i nikt się nią nie przejmuje i każdy jest świadom że jej intelekt jest na poziomie powiedzmy gościa który nie skończył zawodówki" he he.. dokladnie. moze bys sobie szatanistka poganka praczka czy kimkolwiek sie jeszcze nazwie, ale do dojrzalosci jej bardzo daleko. nikt jej nie traktuje powaznie, zwykla pusta i wulgarna dziolcha
Moja dusza
"Chyba czytelnicy GW sie dorwali do PCh24 w komentarzach. Pełne nienawiści antyklerykały, szerzące propagandę o złym kościele. Marnujecie swój czas:)" Zauwaz drobny fakt, ze rodzimowiercy raczej nie siegaja po szmatlawce pokroju gazety wybiorczej.
retrsthr
panslawizm-rodzimowierstwo-neopoganizm-> kolejna utopia (wspomnijcie Jugosławię) BTW dziedzictwo słowiańszczyzny przedpaństwowej nie zostało porzucone, jednak były to proste formy organizacji kultury i państwowości -ergo- Donatan rodzimowierczym Pawłem Włodkowicem? Podziękuję.
Hugon de Payns
Po raz pierwszy warto skomentować nie tyle artykuł (ok)co masę komentarzy pod nim.Zdumiewa mnie treść wielu wpisów,-świat się zmienił-(ten cytat pochodzący ze wstępu do trylogii Władcy pierścieni-tu opisuje doskonale stan społeczeństwa polskiego po XX wieku).U nas zmienił się tak wskutek sił sowiecko-niemieckich-prawdziwi polacy musieli zginąć na syberii,w obozach koncentracyjnych III rzeszy albo w katowniach ubecji.To co pozostało to w większości widzimy w komentarzach (i pop-kulturze)elektorat palikociarni.Tak-jestem katolikiem i jestem z tego dumny,przez wieki ,powszechnie znanym(w kręgach ludzi inteligentnych)był fakt że,tylko katolik może być prawdziwym polakiem .Jeśli ktoś się z tym nie zgadza odsyłam do historii ,sugerowanie że polskośc to pogaństwo jest niedorzeczne i swiadczy o ignorancji.Fakt że tak wielu się z tym zgadza nie zmienia prawdy,to nie rzecz demokracji.Natomiast świadczy o katastrofalnym stanie wiedzy historycznej,moralnej i religijnej.Horror.
hggd
a ja myślałem ze polska to wolny kraj, każdy może wierzyć w co tylko mu się zapragnie i nikt nie ma praw go za to oceniac
kp
ludzie leczcie sie...
loodek
"satanizm" :DDDD
Rafał
Żal, żal, żal. Pan Eugeniusz nie ma kompletnie pojęcia o tym o czym pisze. Tragedia!
m
dokładnie!
PK
A pod artykułami o naszej świętej wierze, np. o wierze w moc gromnicznej, komentarzy w zasadzie brak. W zestawieniu z poniższymi, wniosek musi być taki, że lubieżność jest u Polaków poczytna. Stąd taki sukces portali konkurencyjnych (ile taki onet czy interia mają wejść dziennie, a ileż tam bezwstydu, fe). Skąd to się wzięło? Nie zawsze tak było. Ale czy dziewiętnastowieczne chłopstwo, pobożne po stokroć więcej niż dzisiejszy ludź, czyniło tak li tylko ze względu na zwyczaj. Nie to co z zewnątrz pochodzi, ale to, co z serca wychodzi, to czyni człowieka nieczystym. Czy wszystkiemu winne media, a może błąd tkwi w nas (rodzicach, dziadkach).
Maria Magdalena
nie moge uwierzyć w to co czytam ... skoro 23 miliony ludzi zlajkowało "Słowian" , dla których wy przedstawiacie sie jako opozycja ,to może w końcu dotrze do Kościoła, w jakim stopniu stracił ludzi.
Mg
Uwazam , ze teledysk jest antyslowianski. Pan Donatan swoje kompleksy przelozyl na Polki, ktore mu niedorownuja , a ktore przedstawil jako dziewczyny lekkich obyczajow. Zostawialam swoje oburzenie w komentarzach na YT i dostalam ogromne poparcie. Pan Donatan upokarza Slowianki !!! Jest to skandal .
strażnik
Powstała muzyka dowcipna, kolorowa i przemycająca pozytywne wątki tożsamościowe i nakłaniające do dumy z własnej kultury i już zgnojone... Mimo wspomnianych negatywnych stron jest to lepszy teledysk i muzyka niż 99% współczesnej muzyki popularnej, ale oczywiście na prawicy już szuka się dziury w całym. A wątek satanistyczny jest totalnie nie do obronienia, w pełni zmyślony...
proboszcz
czarna mafia
ateista
... za robote byście się wzięli :)
Słowianka
Teledysk nie jest o Słowianach tylko o modelkach przebranych w stroje ludowe... To nie ma nic wspólnego z tym co ja uznaję za tzw.słowiańską duszę. To tylko komercja i do tego niesmaczna.
Leszek
jua @ Naucz się czytać ze zrozumieniem i nie pisz głupot!
elli
jakkolwiek mi również teledysk Pana Donatana nie przypadł do gustu, jakkolwiek twarz Panny Kamili uważam za conajmniej nietwarzową, to szeroko pojęta wolność istnieje, w tym również wolność wyboru "sztuki", którą się karmimy; dyskusja o gustach czy dobrym smaku jest bezsensowna, podobnie jak zastanawianie się, czy ferrari podnosi ton słowiańskiej estetyki teledysku, czy nie.wszystko to jest mało ważne - kto nie chce, nie ogląda, kto chce - będzie oglądał i tak.jako osoba głęboko wierząca, praktykująca i młoda, najbardziej zdegustowana jestem faktem, że katolicy w naszym kraju (i nie tylko), biorą się za to, co nie trzeba.czyli np. za pisanie bzdurnych, nic nie wnoszących w życie artykułów o jeszcze bzdurniejszych teledyskach i niby-satanizmie jakiejś gówniary, która jest kolejnym produktem dobrze działającego marketingu.zgodzę się, tandemem tego marketingu są tłumy, pogaństwo jest tu może nawet sprzyjające, ale co z tego?
4don
łomatko czy Was pogięło?
inna
Teledysk, jak normalny teledysk w XXI wieku, piosenka na równie niskim poziomie jak disco polo. Nic nowego w świecie mass mediów z wyjątkiem tych strojów ludowych. Ciekawym elementem jest ostrzeżenie na początku utworu z podkreśleniem słowa IRONIA i chyba tak należy rozumieć całość jako żart.
Śmiesław
Oglądałem ten teledysk. Całe to rzekome słowiaństwo sprowadzało się do erotycznych tańców rozwydrzonych dziewuch. Przesłanie teledysku to min. to że panowie z zachodu szukają sobie tutaj żon (i to jest powód do dumy dla pań - typowy kompleks wobec zachodu). Cała impreza sprowadza się zatem do psucia polskich dziewcząt, rozbudzania pożądliwości i próżności. A za odbiorców tej nędznej piosenki 10 x Ave Maria.
zenon
Nie mam zamiaru być tolerancyjny wobec nietolerancyjnych, promujących antykulturę, niszczących poprzez szkalowanie kulturowe dziedzictwo naszego słowiańskiego narodu. Uważam, że precz z nimi z naszej ziemi!
Do jadowitego Lolo
Kiedyś mocno reklamowano Poloneza jako symbol luksusu.
Lolo
Panie Eugeniuszu. Doszukuje się Pan szatańskich symboli, ale zapomniał Pan o najważniejszym. Proszę wskazać mi JEDNO słowiańskie auto, które byłoby synonimem LUKSUSU. Jak już symbolizujemy , to wypadałoby być obiektywnym, a tu w treści widać wyłącznie jad. Sporo katolickiego jadu...
Rozczarowany
Intelektualisto, jesteś niepoprawny politycznie. Nie wolno wytykać prawdy upośledzonym, nawet jeśli sami dobrowolnie się upośledzili i chwalą się swoim upośledzeniem! :)
jakub
Wow, tego się nie spodziewałem ale jest w tym sens. Dziękuję za ciekawy artykuł :)
Intelektualista
No i tradycji stało się zadość. Jak zwykle komentarze pokazują że nienawidzący Chrystusa poganie, sataniści, ateiści, a często osoby łączące w sobie kilka upośledzeń, to prostactwo, prymitywne zarówno intelektualnie jak i kulturalnie.
Zwykła Dziewczyna
Właśnie dlatego nienawidzę Kościoła. Jego tępe, zabobonne i przestarzałe wierzenia sprawdzały się w poprzednich wiekach. Ale nie teraz. Ludzie zaczynają sami ściągać sobie klapki z oczu które założono nam wraz ze chrztem. I jak autor tekstu śmie mówić, że nauka to zło! Był taki piękny obrazek odnośnie chłopca, który stracił nogę. Co robi wtedy katolik? Modli się, a chłopiec nadal nie ma nóg! A co robi wtedy nauka? Usiłuje rozwiązać problem i po wielu próbach powstaje robotyczna noga złożona z nanomechanizmów która pozwala chłopcu poczuć się normalnym!
poganin
Nie wierze w to co czytam!!!!!!! Ciekawe dlaczego autor nie napisal o ksiezach molestujacych dzieci... No tak przeciez one same prowokuja....
MR
@Fishbone: ależ nikt cię nie zmusza, skoro nie masz argumentów to nie rozmawiaj :) Bo pseudoargumenty które podajesz są to albo bajeczki (np. ta o przypadkowym powstaniu życia na Ziemi), albo faktycznie są to teorie naukowe, ale po pierwsze (jak to teorie) nie są wiedzą pewną, choć są błędnie przyjmowane przez ateistów jako wiedza pewna na zasadzie ostatniej dla nich deski ratunku :) Bądź też, teorie te w najmniejszym stopniu nie podważają prawdziwości religii katolickiej, bo kwestie w stylu czy Ziemia krąży wokół Słońca nie są elementami religii katolickiej :)
Fishbone
@MR... Nie wiem, czy warto z tobą rozmawiać, bo jeśli twierdzisz, że nauka nie podważyła prawdziwości religii katolickiej (bynajmniej prawdziwości przekazu Biblii) to cóż mogę rzec? Wcale nie odkryła pochodzenia życia na ziemi jak i pochodzenia całej ziemi (mgławicy gwiezdnej, gęstość, grawitacji, odległości od słońca łącznie z tym, że to ziemia krąży wokół słońca obalając tym samym myślenie egocentryczne skutkujące wierzeniem w to, że ziemia ma monopol na Boga). Wcale nauka dzięki rozwojowi laserowej technologii nie prostuje wszelkich dat spisanych w Biblii łącznie z datą rzekomej śmierci Chrystusa). Wcale historia i archeologia nie udokumentowała prawdziwości manuskryptu Judasza jak i innych. Mógłbym tak wymieniać i wymieniać, kończąc pewnie na złym założeniu jakoby to w stajence narodził się Chrystus, podczas gdy musiała być to jaskinia.
v8tatra
za krzywde krwawego rugowania naszej rodzimej wiary upadniecie;) trza było czekac tysiac lat,ale oliwa żywa;)
MR
Onsam, jeśli jesteś katolikiem to nie masz prawa być obojętnym wobec zła, a w imię miłości bliźniego masz obowiązek ostrzegać bliźnich że idą drogą prowadzącą na zatracenie. A tak przy okazji - katolicy nie oburzają się że poganie czy sataniści wierzą w demony, bo katolicy też wierzą w demony. Różnica polega na tym że katolicy prawidłowo uznają demony za szkodzące człowiekowi, a poganie/sataniści błędnie uważają je bądź za neutralne, bądź nawet za przyjazne człowiekowi.
ea
[email protected] Jak jesteś katolikiem to nie powinno to Ci być obojętne.
ZU
Wrzućcie na luz,ludzie!!!
Onsam.
Dlaczego autor tego tekstu stara się obrócić internautów przeciwko "Donatanowi" oraz "Luxuri"? Przecież nikogo nie powinno obchodzić w co wierzą oraz jaką muzykę tworzą ( w jaki sposób pokazuje się w teledyskach ) to ich sprawa jeżeli wam to nie odpowiada to nie musicie oglądać/słuchać.Nie można również nikogo zmuszać do wyznawania tej samej religi co my ( też jestem Katolikiem ) więc skąd się bierze oburzenie, że wierzą w demony - to jest ich sprawa i wam nic do tego.
MR
@Puzu, cz.1: No widzisz, wcześniej pisałeś "jedynie" (czyli o wszystkich), a teraz piszesz "większość" - czyli pomału zaczynasz przeglądać na oczy :) No to kolejna możliwość przejrzenia, która udowodni że odchodzisz od antykatolickiego fanatyzmu w stronę realizmu - zacytuj kto konkretnie z katolików w tym wątku dyskusyjnym pokazał ZAWIŚĆ wobec Luxurii, bo sorki, ale ja jakoś nie zauważyłem :)
MR
korekta: zamiast "o równości POGLĄDÓW a nie LUDZI" powinno być o "w kwestii równości POGLĄDÓW a nie LUDZI"
MR
@Puzu, cz.2: Ocenianie Luxurii odbywa się tutaj na podstawie faktów dotyczących jej zachowania. Luxuria stosując elementy satanistyczne albo dobrowolnie chce by ją uważano za satanistkę (więc w czym widzisz problem że ludzie realizują jej marzenie???), albo robi to z głupoty, co na katolickim forum zasługuje na ostrzeżenie, na zasadzie: "jak się bawisz zapalniczką w stodole pełnej siana bo uważasz że suche siano jest niepalne, to jesteś głupi". Czy zmieni to jej podejście? Jeśli dobrowolnie wyznaje satanizm, to zapewne nie, ale jeśli robi to z głupoty, to jest szansa że ostrzeżenia doprowadzą ją do refleksji gdy podrośnie i zmądrzeje. Co do ostatnich słów, to nie zrozumiałeś, a przecież pisałem wyraźnie o równości POGLĄDÓW a nie LUDZI - nie ludzie-katolicy są lepsi od ludzi-pogan, ale katolicyzm jest duuużo lepszy od pogaństwa, bo jest duuużo bliżej prawdy :)
ewa
[email protected] A ja ci współczuję. Ciężko jest żyć z takimi poglądami. Odnośnie Luxurii, też jej współczuję. Dziewczyna powinna jeszcze chodzić do szkoły.
OwieczkiBoga
Cóż, ludzie nie chcą chodzić do Kościoła. Kośócił się ratuje jak może, Dobrze by było zęby księża sami tak żyli jak głoszą w kazaniach. Niech najpierw zaczną zmiany od siebie, potem mogą zaczną wymagać tego od innych.
Zacheusz
Demon niekoniecznie musi dawać świadomość tego, że kimś owładnął. Nawet nie wiemy, jak bardzo możemy być oddaleni od Boga - demon zakłada "okulary" na nasze oczy, zmysły, przez co widzi ta osoba świat zupełnie inaczej niż powinna. Zakłamany obraz prawdy.
Puzu
Ale wystarczy byś przejrzał na oczy, większość osób udających świętoszków robi więcej złych rzeczy niż zwyczajni ludzie, spotkałem się niejednokrotnie z tą chorobliwą zawiścią, nienawiścią do ludzi - na zasadzie, kto z nami ten przyjaciel, kto nie jest z nami ten na śmierć. I nie, nie mówię tak z przypuszczeń tylko już niejednokrotnie się z tym spotkałem. Nie mówię, że nie ma normalnych katolików - ba, są ludzie, którzy potrafią rozróżnić wiarę i zwyczajne życie ale jest też sporo fanatyków, którzy sami robią więcej gorszego niż dobrego. Co do samej Luxurii - oczernianie jej w ten sposób jest normalne? To, że zostanie tutaj zwyzywana od satanistek to nie zmieni jej podejścia i nie skieruje jej na \'\'dobrą stronę". Zaś ostatnie słowa zabrzmiały jakby faktycznie katolicy mieli być lepsi od reszty ludzi - a każdy człowiek jest sobie równy, to czy jest dobry czy zły, nie jest określane jedynie mianem jego wiary, pamiętaj ;)
MR
@Puzu: Jeśli ze strony katolików widzisz, jak piszesz, JEDYNIE nienawiść i zawiść (?????? - hehehe, ale przyfantazjowałeś z tą zawiścią), a nie zauważasz troski katolików o dobro ludzi idących na zatracenie, to znaczy że widzisz selektywnie jedynie to co chcesz widzieć, niezależnie od faktów. Nie określaj się więc jako realista, no chyba że wyznajesz jakąś własną, odmienną definicję słowa "realista" :) Sugeruję też byś nie wypowiadał się w kategoriach podejścia religii katolickiej do grzechu, kultu szatana, itp., gdyż jako ateista masz pełne prawo nie rozumieć tego podejścia w sposób prawidłowy. No a w kwestii równości poglądów - skoro jesteś zwolennikiem tezy że wszystkie poglądy są równe, to znaczy że pogląd "2+2=4" uważasz za równy poglądowi "2+2=5"? :)
Puzu
Jak dla mnie to co się dzieje w naszym państwie jest co najmniej śmieszne. Spójrzmy prawdzie w oczy - ludzie są wolni, dokonują wyborów, żyją jak chcą, a ponoć chrześcijanie mają kochać wszystkich bez wyjątków, zaś tutaj widzę jedynie nienawiść, zawiść i Bóg wie jeszcze co. Osobiście jestem ateistą, realistą, bo żadna z religii i jej założenia do mnie nie przemawiają, ludzie od początku świata ślepo w coś wierzyli, by wierzyć, by móc się na tym wspierać i przy tym potęgować swoją siłę. Skoro dziewczyna przybrała takie imię miała w tym jakiś cel a jakoś niezbyt chce mi się wierzyć by miała się zagłębiać w satanizm, bo oszczerstwa i oskarżanie kogoś o tego typu rzeczy też jest grzechem (przypominam szanownym redaktorom i katolikom, którzy rzucają wyzwiskami i osądami na nią). Zastanówcie się nad tym co robicie bo to nie na takiej zasadzie miało być - każdy jest równy, a nie katolik = człowiek wyższy, ktoś kto nie wierzy albo wierzy w coś innego = gorszy.
MR
@Fishbone: Porównanie którego użyłem jest bardzo dobre, czego dowodem jest choćby to że nie potrafisz podać merytorycznego argumentu DLACZEGO uważasz że jest niedobre :) No to ja podam argument. Pogaństwo jest prymitywną religią bazującą na niewiedzy o podstawach otaczającego świata, np. o mechaniźmie powstawania wyładowań atmosferycznych i przez to przypisywania mu czynnika nadprzyrodzonego. W merytorycznej dyskusji byle ateista potrafi bez problemu ośmnieszyć pogańskie wierzenia. Natomiast katolicyzm doprowadza ateistów do pasji, bo nie potrafią nie tylko obalić, ale choćby podważyć podstaw tej religii, gdyż odkrycia współczesnej nauki nie tylko nie obalają, ale wręcz utwierdzają prawdziwość katolicyzmu. Dlatego porównanie pogaństwo - przedszkole i katolicyzm - szkoła wyższa jest jak najbardziej na miejscu :)
szatańskiemiedia
W mediach panuje moda na seks, narkotyki, kasę, tak więc nie dziwcie się że są potem aborcje, napady i zabójstwa.
Fishbone
@kasia Dziewczyna robi to, co lubi. Boli Cię, że nie robi tego co Ty chcesz by robiła? Zresztą chyba nikt nie wziął pod uwagę pierwszych 15 sekund. Cały kawałek podoba mi się średnio, ale jak widzę takie komentarze... @MR Mhm, czyli kiedyś byliśmy głupi, teraz to szkoła wyższa? Gratuluję polotu i radzę popracować nad porównaniami. No i nad stwierdzeniem, że nie warto wracać do historii...
jua
[email protected] Chcesz powiedzieć, że włóczenie się po spelunach to jest życie po chrześcijańsku?. Łatwo wtedy zboczyć na manowce.
Leszek
Moja znajoma, Paulina (lat 23) bardzo lubi te piosenkę i lubi włóczyć się po spelunach. I co w tym wszystkim dziwnego, to że ta sama dziewczyna bierze udział w pielgrzymkach na Jasną Górę i poucza innych, że nie żyją po chrześcijańsku. Szok!
@DEMONICAN ALBETAN SUPERO
Sama jesteś hipokrytką i wariatką. Wariatką - bo nie możesz być jednocześnie wierząca i bez wiary. Hipokrytką - bo nienawidzisz fanatyków religijnych, a sama jesteś fanatyczką pogaństwa nienawidzącą chrześcijan.
Mis83
Bardzo dobry tekst.
arek
[email protected]śli młodzi czują dumę słuchając i patrząc na to, to jest dowód , że genderowcy osiągnęli swój cel. A ta opinia świadczy m.in. o tym, że jej autor chyba nie oglądał tego klipu. To podobno jest żart. Chociaż ja nie wiedziałem z czego mam się śmiać. Dla mnie to było niesmaczne.
DEMONICAN ALBETAN SUPERO
Autor wydaję się być hipokrytą. Piszesz o popkulturze opisując ją z początku w miarę obiektywnie, po czym zarzucasz autorom owych piosenek o zbesztanie stroi ludowych, przeinaczenie polskiej wsi. Czymże byłaby popkultura bez owych "błyskotek". Te "kawałki" są dobre, bo docierają do młodych ludzi i sprawiają, że czują oni dumę z naszej kultury. A co najważniejsze, ten projekt wzbudził w młodzieży ogromne zainteresowanie kulturą polskiej wsi, Słowian czy religii. A jakby nie było pogaństwo TEŻ NIĄ JEST i jestem pewna, ze Twój prapradziad czy inny krewny Słowianin właśnie był poganinem. Poza tym gdyby w klipie tańczyli w nim księża w habitach i brzydkie baby dojące krowy kto by chciał to oglądać? Trochę dystansu do świata. Skoro dzieciaków ta muzyka zapędziła do czegoś dobrego, do chęci łaknienia wiedzy na te tematy, to czemu to besztać. Nienawidzę fanatyków religijnych takich jak ten autor. Ps. jestem wierzącą bez wiary, ZBESZTAJ MNIE. Banda hipokrytów i wariatów.
Anna
jak to jest demoniczna piosenka to co mówic o "cztery razy po dwa razy" itd. tego się nikt nie czepiał??? To było zgodne z naszą wiarą ? Piosenka jest bardzo wpadająca w ucho i nie widzę w niej niczego złego, zaznaczam, że bóg i Kościół oaz wszelkie sakramenty są dla mnie odstawą życia
Venatrix
Z całym szacunkiem, ale ten "artysta" jest wieśniacki pod względem poziomu "twórczości", a nie nawiązań do folkloru. Poza tym Donatan i Luxuria (tradycyjnie słowiańskie imiona) uprawiają muzykę rodem z afroamerykańskiego Bronksu - white power po byku.
MR
@Poganka: i co z tego że wywodzimy się z pogan? Większość z nas przechodziła też przez etap przedszkola - czy to oznacza że jako dorośli powinniśmy wrócić do przedszkola? :)
kasia
[email protected] Czy to znaczy wg Ciebie, że musimy się cofać wstecz? I czy to znaczy, że godne polecenia jest, że 17 letnia dziewczyna występuje w teledysku gdzie sugeruje seks. A może byłoby lepiej aby wcześniej skończyła chociaż średnią szkołę, a potem zajęła się występami?
Poganka
Ale my wywodzimy się z pogan! http://glosberlina.tumblr.com/post/69777486007/polacy-chrzescijanie-czy-poganie
stefan
Pewnie opłacone przez genderowców.
Do Azagnioth
Jesteś świetnym dowodem na to że prymitywna retoryka antychrześcijańska prowadzi prosto do nienawiści i morderstw. Gdybyś człowieku poddał się nauce na lekcjach historii, nie prezentowałbyś poziomu z epoki neandertalczyków i być może poczułbyś w końcu smród swoich "korzeni".
Ekspert
Teledysk My Słowianie to jeden z objawów postępującej seksualizacji
xyz
I o co tyle szumu? Ani specjalnie udana piosenka ani teledysk. Doszukiwanie się w nim pornografii bez mała lub satanizmu to nadinterpretacja. Z innej strony nasza wieś się zmieniła i bliżej jej do dobrych samochodów i seksownych dziewczyn niż do wsi dzieciństwa autora artykułu. Może i byłoby pięknie: dziewczyny w strojach ludowych, cały rok na bosaka na pańskim polu, kłaniające się w pas przed proboszczem...
Paweł
Coś tu dużo ateistów się uczepiło a to znaczy że temat dobrze opracowany i trafia w sedno. Swój swego broni "Kto się nie modli do Boga modli się do szatana" A teledysk... no cóż prymitywne pogaństwo i kult ciała. Machanie wymionami i kuprami - tak można to streścić. Do sodomy bardziej podobny niż do polskiej, katolickiej wsi.
AI
LOL
Azagtoth
Współczuję pokręconej retoryki rodem właśnie z kościoła katolickiego. Dokładnie w ten sposób powstaje język nienawiści, faszyzm i nacjonalizm. Gdybyś człowieku postarał się zrozumieć swoje korzenie i poczuć co zostało ci odebrane m. in. przez krucjaty i indoktrynację, może byłbyś bardziej łagodny w ferowaniu swoich opinii.
słowianin
Jak autor widzi satanizm u Donatana to proponuję obejrzeć na youtubie serię koncertów Tommorowland. Przy odrobinie cierpliwości widać tam tańczący tłum półnagich młodych ludzi w extazie, jednego-dwóch kapłanów prowadzących misterium zza konsoli dj-a. Wystrój sceny jest typowo pogański-kwiaty, cztery żywioły-wodospady, wulkan, dymy. Nad tym wszystkim ekran z wyświetlaną na zmianę GAI-ą, lub ewidentnym demonem ziejącym ogniem (koncert Armina van Burena), po bokach dodatkowe ekrany gdzie widać coś jak postacie kobiet w płomieniach co przy wystroju całości każe myśleć o czarownicach, do tego widoczny tylko z góry leżący na ziemi krzyż. Poszukajcie a znajdziecie ;)
ada
brawo za artykuł :) a komentującym nieznających pewnych faktów polecam uzupełnić wiedzę :D
Vinterriket
Ten cały Donatan i ta Luxuria to chwilowa moda, zawsze byli ludzie wzbudzający krótkotrwały zachwyt z nie do końca znanych powodów. A to ich pogaństwo/słowiaństwo to czysto komercyjny zabieg. Ludzie wyznający rodzimą wiarę śmieją się z tego. Wg. mnie twórczość Donatana nalezy traktować jak twórczość Dody czy innego Feela, czysto rozrywkowo o ile ktoś rzecz jasna lubi taką zbawę. A Luxuria Astaroth - biedna dziewczyna, nie za bardzo wie czym jest satanizm, słowiaństo i cała reszta. Pewnie naczytała się Laveya i Gieysztora może poprawiła Gołubiewem choć o takie zainteresowania literackie tej prostej dziewczyny bym nie posądzał. Namąciło jej się w biednej główce i wydaje sie jej ze będzie robić karierę. Za rok nikt nie będzie mówił, pisał ani nawet myślał o Donatanie i Luxurii. Kolejni bohaterowie jednej akcji :)
Anonim
Piosenka nie wpada w ucho? Tutaj mogę się nie zgodzić. Reszta też jest naciągana i według mnie pisana w afekcie ;)
boguś
Tak, tak, wyrzekaj się pogaństwa, wierz w pogańskie święto "zaduszki". Tak trzymaj się autorze swojej obłudnej wiary.
Jacek z Psiej Wólki
Teledysk jest do bani, pozdrawiam oponentów buchahahah
Świętobliwy93
Witam.Moim zdaniem autor tego artykułu z deka przesadził oceniając teledysk "My Słowianie" jako satanistyczny i propagujący zło wobec kościoła.I pytanie czemu akurat ten klip został skrytykowany? Przypadek? Nie sądzę.Według mnie krytykowanie sztuki współczesnej przez osoby nieznające się mija się z celem, ponieważ ma ona nieobiektywne zdanie na ten temat.Nie róbmy sprawy z byle czego.Zajmijmy się swoimi sprawamiPozdrawiam
Jacek z Łodzi
Teledysk jest miodzio , pozdrawiam oponentów , buchahahahah
Spec
Klip My Słowianie bardziej wygląda jakby był przeznaczony na rosyjski rynek a nie Polski
Andrzej
Ciekawe dlaczego feministki nie podniosły larum, przecież ten teledysk My Słowianki poniża kobiecą godność robiąc ze słowianek prostytutki
wierzący_praktykujący
Ilość odsłon tego teledysku pokazuje jakie mamy zboczone społeczeństwo. Wystarczy pokazać trochę golizny i ludzie zaczynają się ślinić! Żal. Radzę zamiast takiej tandety posłuchać radiowej Trójki.
MR
@wilk z lasu: wielu ludzi zostało wychowanych w rodzinach katolickich, a następnie (w ramach prawa do wolnego wyboru które każdemu wyznawcy daje katolicyzm) spoganieli, odwrócili się od wartości katolickich i sieją nienawiść powołując się na "bogów" którzy są wrogami Boga. Ot, choćby niektóre trolle w tym wątku. Tym lepiej świadczy to o katolicyźmie :)
Zwykły
Niczym specjalnym ten teledysk sie nie wyróżnia. Ot, Niezły bit, ładne zdjęcia i kolory, dziewczyny ładne. I brawo że nie za chude! Brawo że nie poszli w strone mody anorektycznej. To dopiero byłby satanizm.
maja
"Karierę modelki Kamila zaczęła już w wieku 15 lat (sic!)" Straszne..
TheModern
Ta piosenka jest żałosna.
laryngologAmator
Były już takie stowarzyszenia słowiańskie na których czele stali Rosjanie.Oczywiście z przywódczą rolą Słowian moskiewskich.Nie dajcie się nabrać na takie nowinki muzyczne,które usilnie lansują media mętnego nurtu.
wahadło
poprawny stylistycznie rzecz jasna :)
elo elo
Myślę, że najbardziej w tym artykule brakuje "według mnie" :)
XXX
A co jest złego w propagowaniu satanizmu ? Większość osób nie ma nawet pojęcia co to takiego jest tak naprawdę.
daneczka89
Myślę, że cały ten artykuł jest nieźle naciągany biorąc pod uwagę fakt iż oglądałam wywiad z modelką grającą w teledyskach Donatana. Donatan jest zły - ale wielcy wokaliści i artyści światowi też mieli różne piosenki - Michael Jackson - Triller - np. tutaj też są zombie - kurczę, strach się bać. Teledysk to teledysk. A to, że słowianie są do siebie podobni nikogo nie dziwi - co z tego, że jesteśmy krajem katolickim. Nikt tu nie mówi o czczeniu bożków - Donatan mówił tylko o tym, że wierzy w to, co widzi, jak widać ktoś bardzo pochopnie zinterpretował jego słowa a dokładniej osoba, która pisała ten tekst. Czy jest on poprawny? Stylistycznie napewno. Treściowo z większością się nie zgadzam. Bądźmy mniej stronniczy w swoich osądach. Pozdrawiam.
wahadło
Myślę, że w większości artykuł jest poprawny. Pamiętać jednak należy, że muzyka rządzi się swoimi prawami. Tak samo jak i nagrywanie klipów. W większości jest to autokreacja postaci dlatego też ściśle nie trzymał bym się zdania, że przesiąka to złem i jakimiś demonizmem. Drugie dno tak, jednak na pierwszym planie jeszcze długi czas w tym kraju będą liczyć się walory fizyczne, proste, często mało sensowne teksty i przerost formy nad treścią - niestety. Pozdrawiam
Jogurt
Twórczość Donatana doskonale kompiluje się z teoriami Aleksandra Dugina, czołowego ideologa euroazjatyzmu. Poniżej fragmenty jego wypowiedzi z wywiadu udzielonego dla Frondy w 1998 roku. "Polska musi wybrać: albo tożsamość słowiańska, albo katolicka. Rozumiem, że ciężko jest oderwać jedno od drugiego, ale to nieuniknione. (...) Trzeba rozkładać katolicyzm od środka, wzmacniać polską masonerię, popierać rozkładowe ruchy świeckie, promować chrześcijaństwo heterodoksyjne i antypapieskie. Katolicyzm nie może być wchłonięty przez naszą tradycję, chyba że zostanie głęboko przeorientowany w kierunku nacjonalistycznym i antypapieskim. (...) Polska znajduje się w tragicznej sytuacji geopolitycznej. Zarówno oni (tzn. Nowy Światowy Porządek), jak i my (Eurazjaci) chcemy pozbawić was waszego katolicyzmu. Nasza oferta jest jednak lepsza, ponieważ przy nas będziecie mogli przynajmniej rozwijać i realizować swoją słowiańską tożsamość." (Google: Czekam na Iwana Groźnego)
wilk z lasu
Śmiech przez łzy, co za głupoty wypisujecie: " Historia znów rechocze: wraca znane nam doskonale ?narodowe? i ?rodzime? pogaństwo, które już raz pokazało na co je stać, produkując niejakiego Adolfa H i jego wesołą gromadkę"... proszę przestudiować ponownie historię. Hitler został wychowany w rodzinie katolickiej i często powoływał się w swoich przemówieniach na "boga"... P.S. Nie podoba mi się ani piosenka ani teledysk ale śmiać mi się chce, jeżeli ktoś doszukuje się jakiś satanistycznych podtekstów...
Marek2200
Ale trolli się zleciało! A teledysk? No cóż, wygląda na to, że zrobiony został wedle talmudycznych wskazań aby ośmieszyć i upodlić gojów (w tym przypadku Polaków). A goje to "łyknęli". Podstępne to wszystko bo niby polskie, takie wiejsko-swojskie, tradycyjne (ci staruszkowie), chwali piękno polskich dziewczyn i mamy być z tego ponoć dumni. A tak naprawdę to kto z was chciałby widzieć w tym klipie swoją córkę? O tej Luxurii nie warto już nawet pisać. Biedna ofiara. Teledysk spełnia funkcję pt. tresujemy i upadlamy Polaków. Podrzucimy im trochę słowiańszczyzny, golizny, rytmu z remizy - niech się bawią i z tym identyfikują. Jeśli to ma być polskość to ja z chęcią z tego się wypisuję.
małe sprostowanie
Mało kto wie, że jeśli chodzi o Ferrari Califotnia to wygląd przodu tego auta zawdzięczamy naszemu rodakowi- Januszowi Kaniewskiemu- Nie wiem czy to celowy zabieg ale doskonale trafione :)
tarara
przesada
MKr45X7
katoliku: a pornograficzna konwencja ci nie przeszkadza?
PolakKatolik
Pełna zgoda z autorem. Podziękowania za artykuł i tak trzymać. My Katolicy dobrze wiemy o co chodzi a w przestrzeni publicznej ma być jasne co jest dobre a co złe. Dzięki
P
hahahahah
krycho
Świetny artykuł! Dobrze że znalazł się ktoś kto zauważył drugie dno! Trzeba mówić jak jest. I uświadamiać ludzi że SZ. P Donatan nie jest wzorcem a raczej kimś kto chce namieszać w głowach ludziom. A o "Astaroth " nie wspomnę ...
Teofil
Tacy z nich słowianie jak z... wiadomo. Pomyślał dzieciak, że jak założy szerokie spodnie, nagra klip z erotycznymi aluzjami i pogada głupoty o słowiańszczyźnie to mu skapnie trochę złotych... pewnie za budowanie "przyjaźni" polsko-rosyjskiej. Żal człowieka i tych co takiej "muzyki" słuchają.
Lucius Christopherus Reprobus
Nieprawda. Nie! Katolik nie rzuci się do różańca jak strachliwy idiota na widok ludzkiej głupoty i nie będzie powielał lęków wpajanych im przez monarchicznych zdrajców, ale po prostu uzna kretynów za kretynów i pajaców, za pajaców, i nie kupi pierwszej lepszej szmiry. Ani tzw. "rodzimowierskiej", ani gadzinówki powielającej najgorsze tradycje serwilizmu.
fanfan
Donatan tutaj uprawia jakąś podwójną grę, przed teledyskiem "My Słowianie" jest napisane żeby nie barć na poważnie teledysku ale już w wywiadach przecież sam przyznaje że jest poganinem, teledysk ocieka seksem i może dlatego właśnie odniósł taki sukces... wiadomo na promowaniu seksu jest najłatwiej się wybić, a nie na prawdziwej sztuce, tłumy chcą łatwej i seksownej rytmicznej łatwej rozrywki
stefan
W tych występach przydałoby się trochę więcej kultury i smaku. I po co mieszać gatunki, jak folklor, to folklor dla wszystkich, a jak golizna, to golizna dla starszych wieczorem (jeśli już bez tego obejść się nie mogą).
Strażnik
Myślę, że ta dziewczyna nie ma związków z s......m, bo mówiła że pluje mu w twarz (w tym samym wywiadzie). Pewnie tylko stara się to wykorzystać taką stylistykę do zrobienia kontrowersji i co za tym idzie zdobycia sławy... Choć wiadomo, że w takim starciu prędzej czy później się zatraci i popadnie w jego zależność.
niezależny
Świetnie że ktoś w końcu opisał tą kapele tak jak należy. Pamiętam jak w tv publicznej występowali. Program był na żywo i zaczynał się ok godz.20. Standardowo donat pokazał ręką "różki" a potem zaśpiewali utwór z licznymi k... itd. Jak już jesteśmy przy reprezentowanym m.in. przez ten teledysk neopogaństwie to proszę zwróćcie jeszcze uwagę na "lody" jakie ktoś próbuje ukręcić na masywie Ślęży, w imię której to doszło do zbierania podpisów przeciwko proboszczowi który "psuje krajobraz" tworząc drogę krzyżową. Podpisy + list intencyjny ma zostać przesłany do...papieża. Popleczników inicjatorzy tej akcji łowią wśród...ateistów, bo pięknie skonstruowane pismo pokazuje że ksiądz katolicki jest "be", a jak wiadomo większości z nich KK niczym ość w gardle stoi. Ateiści nie zauważają drobnej rzeczy że jako niewierzący wchodzą w konszachty z wyznawcami światowida.
katolik
no bez przesady, we wszystkim musimy na siłe szukać szatana, zła itd?? Zaśpiewali o Polkach i super, mi nie odpowiada osobiście ta melodia, tekst jakiś taki sobie, ale nie wpadłam na to, żeby zaraz czosnkiem, krzyżem i różańcem zbywać ten teledysk...
Vadic
Troszkę przesada. mi osobiście też to się nie podoba, ale to jest kwestia mojego gustu a nie tekstu. troche autor dramatyzuje
Gulczas
Ta wieś którą pokazuje Donatan nie jest prawdziwa, prawdziwa wieś jest wierząca uznająca wartości Bóg Honor Ojczyzna, dlaczego w wystroju chat usunięto święte obrazy? Donatan pokazał jakąś bajkę ludową a nie prawdziwą Polską wieś...
berti
autor troszkę przesadza... polecam jeszcze raz obejrzeć, szczególnie pierwsze 15 sekund
Adam
Bardzo dobry i potrzebny tekst. Dzięki!
kasia1
[email protected] To chyba nie ta kasia, czyli ja. Na tej samej zasadzie można się całkiem rozebrać i nagrać filmik do piosenki, my jesteśmy jaskiniowcy, ludzie prymitywni.
mak
To i od siebie słów dodam kilka, po pierwsze, bo to aż raziło, odnośnie języka angielskiego. Ot, mała rzecz, ale jako, że lubię ten język niezmiernie, to jednak bardzo dla mnie rażąca. Młode pokolenie nie odwraca się od niego dlatego, że więcej ma rodzimych alternatyw, ale dlatego, że produkcje zagraniczne - niegdyś rzeczywiście dostępne tylko i wyłącznie po angielsku - doczekały się na gwałt wypuszczanych masowych tłumaczeń i dubbingów (w dodatku zwykle naprawdę BARDZO marnej jakości w zestawieniu z oryginałem - gdzie te dobre czasy gdzie gier tłumaczonych i z polskimi głosami było niewiele, ale za to poziom miały niejednokrotnie wyższy od oryginałów?). Innymi słowy nie ma potrzeby się uczyć bo to, co "fajne i zachodnie" jest po prostu podane na tacy jak fast food, przetłumaczone byle dało radę zrozumieć. A po drugie, bo tu historia u autora leży. Polska w swych korzeniach była pogańska. Chrzest to dopiero rok 966 był, bądź co bądź a i to króla, nie ludu ;)
kasia
wierzę w Boga, chodzę do kościoła... ale ten artykuł rozbawił mnie do niewyobrażalnych rozmiarów! W tym kraju nic nie można zrobić, bo zaraz przyczepi się rząd albo Kościół. Nie wpadający w ucho? To chyba jakieś żarty! Każdy to nuci, a jak już powiedział Donatan- ten teledysk to żart. Z całym szacunkiem, ale widzę, że cierpi Pan na brak poczucia humoru i dystansu do świata. Jak już tu ktoś wcześniej napisał, nie każdy patriota jest wierzący. Pozdrawiam
Ewa
Ciekawe co kryje się pod okularami donatana-danonka, ja wam powiem co, tam się kryje 100% fałszu, człowiek uczciwy patrzy prosto w oczy i nic nie ukrywa
Kamil
Każda osoba, która uważa się za katolika i osobę wierzącą, powinna przeczytać ten artykuł kilka razy i wyciągnąć z niego wnioski. Osoby, które atakują kościół i które chcą być neopoganami - bardzo proszę droga wolna - nikt was na siłę nie zatrzyma. Ktoś wspomniał o pedofilii - zgodnie ze statykami policji na 1000 pedofilii - księży jest 3 gdzie pozostałe 997? Tak więc jak ktoś się nie zna to proponuje poszukać informacji. Co do samego artykułu - każdy odbierze go na własny sposób - muzyka mi się podoba -teledysk niestety nie bo obraża kobiety. Donatana właśnie za Równonoc nie lubiłem - teraz znając pewne fakty o członkach tego teledysku - jestem pewny że nie będę oglądał i słuchaj już więcej jego teledysków.
Boro
Weź człowieku niepublikuj takich rzeczy... Z jednej strony mamy promocje kultury Polskiej wśród Młodzieży - z czego powinniśmy być dumni... Od 20 lat nasz kraj zamienia się w zagraniczny market w którym nie ma miejsca na to o Słowiańskie. Po co mieszać do tego wiarę w BOGA?! Ja osobiście nie wierze i co? Oznacza to że jestem mniej Polski niż Ty lub kto kolwiek inny... Osobiście uważam że autorowi się nudziło i tyle...
Krav
Haha, nie wierzę! Najbardziej podoba mi się kontra na wypowiedź Donatana o pogaństwie. Przypomina dzieciaczka, który przegrywa wyścig i krzyczy "wygrywa, kto ostatni dobiegnie do mety". No tak, po co słuchać racji drugiej strony, skoro po mojemu to on jest głupi. No i oczywiście ostatni akapit to mistrzostwo - słowiańskie auta, przyrównywanie religii do samochodu. A pan Eugeniusz pisze, że to Luxuria się nie popisała erudycją...
Jacek
Ten kawałek ma proste przesłanie: wszystko co na wschód od niemiec (spcejalnie z małej) to burdel.
vdbikd
Inspirowali się chyba koko euro spoko. słabiutkie ;)
23 letni NORMALNY chłopak
I może na koniec do P. Eugeniusza Kosińskiego. Pisząc taki artykuł, który miał trafić do ludzi i naświetlić bardzo poważny problem (bo tak go tu Pan opisał), mówiąc do wiernych, radzę dobierać lepsze słowa, bo jeśli taki jest przykład Katolika wyśmiewcy, to pasuje idealnie. "Przy tym wszystkim wyznanie, że jej idolem jest Doda, to już tylko wisienka na czarnym torcie. Darski ps. Nergal pewnie jest dumny z młodej gwiazdki?" - Co to przepraszam za zdanie? Tak pisze poważna osoba? A Luxuria to w końcu wcielenie zła czy "gwiazdka" ? Pozdrawiam i radzę przemyśleć.
Obiektywny
Rodzimowierców w Polsce jest więcej niż się wydaje. Ale nie w tym rzecz. Nie widzę nic złego w poznawaniu "Pogańskiej" kultury Polski. Wiele obrzędów i obyczajów obecnie związanych ze świętami chrześcijańskimi czerpie z tego, co było zanim na tę ziemie przyszło Słowo Boże. Wieczerza wigilijna, kolędnicy, malowanie pisanek, święto zmarłych, śmigus dyngus, noc świętojańska i wiele im podobnych. Warto poznać skąd to się wszystko wywodzi. Mamy bogatą kulturę, a chcemy ja wypierać. Przecież dzięki niej chrześcijaństwo na ziemiach polskich ma charakter szczególny: bardziej rodzinny, tradycyjny. Niestety czerpiemy coraz częściej z zachodnich wzorców : Boże Narodzenie w Egipcie pod palmami, Halloween czy chociażby coraz mniej tradycyjne dania na wigilijnym stole. Dystansu. Nie można demonizować wszystkiego co związane jest z kulturą pogańską. A nieprzykładne prowadzenie się tej oto panny, to zupełnie inna kwestia...
Tadeusz_Warszawa
słusznie, że pojawił się głos krytyki w sprawie tej niewiasty i poszedł szeroko w świat... bo najczęściej tak się to odbywa, że pojawia się jakaś nowa gwiazda, wpada w ucho milionom ludzi i staję się od razu celebrytką, autorytetem moralnym i ideałem kobiety w jednym. Trochę zimnej wody na rozgrzane głowy nie zaszkodzi.
kędzior
uśmiałem się :D
PePe
ign zgadzam się :) Akurat ten teledysk nie ma sobie nic do zarzucenia! TELEDYSK a nie Donatan ^^
Jerry
Dobry artykuł. Zwraca uwagę na szczegóły, które powszechnie nie są znane. A właśnie w szczegółach lubi tkwić diabeł. Co oczywiście nie dociera do ludzi, którzy w diabła nie wierzą.
ign
ktoś ma nie banalny pomysł odnosi sukces , to od razu jest satanistą illuminata albo nie wiadomo kim złym
rock
Swietna dziewczyna, super teledysk :) brawo Polacy, prawdziwe, rdzenne korzenie są najważniejsze.
stefan
A dla mnie jest to przyciąganie widzów przez szokowanie. Podobnie działa Nergal i niektóre teatry. Pomijając wszystko inne, jest to obniżanie poziomu kultury. Jest to po prostu niesmaczne.Uważam to także za zły przykład. Dorosły się roześmieje ale młody może to potraktować poważnie, jako wzór do naśladowania.
Monitor
Uważam się za patriotę i Polaka, ale to co tu piszecie woła o pomstę do nieba. Takiego steku bzdur nie widziałem od czasu expose premiera, naprawdę. Modelka musi być znana, modelka musi być kontrowersyjna. I zdecydowanie lepiej w ten sposób, niźli jakby miała wbiegać nago do kościołów, a przecież byli już tacy ludzie ; ) I proszę uwierzyć, że nie każdy patriota jest wierzący, bo Polska jest krajem świeckim i mimo, że dziś religią dominującą jest chrześcijanizm, tak kiedyś były to wierzenia słowiańskie. Dla mnie Donatan wykonał kawał fajnej pracy, pokazał przywiązanie do tradycji Polski i do naszej rdzennej krwi, a także pokazał, że bycie ze wsi wcale nie musi być złe.
tarzan131313, Artur Szczeparski
Nie wierzę w to co czytam xD Ktoś musi naprawdę cierpieć na brak czasu, żeby doszukiwać się takich wartości w tak płytkiej piosence, zrobionej po prostu dla pieniędzy. Cały artykuł przeczytany z otwartymi ustami z podziwu dla zawziętości autora artykułu w doszukiwaniu się podtekstów i zdolnej interpretacji wypowiedzi, które wybiórczo zacytował ;)
corv
o rany... nikt przecież nie każe wierzyć w bzdury w które wierzy sobie donatan, a tu jakieś wielkie oburzenie, tendencyjny artykuł, wyciąganie historii jakiejś średnio rozgarniętej laski, która nikogo nie interesuje w tym kraju, oburzanie się samochodem ferrari czy porównywanie narodowców do Hitlera. Gratuluję, poziom faktu lub super expressu
madamery
przykro mi to pisać, ale nie popisał się Pan tym tekstem, teraz to jest powód dla przeciwników Kościoła do wyszydzania. Przecież na pewno, żadna Kamila, nawet jak się nazwie Luxurią nie będzie demonem, ani też Donatan mimo, że jest poganinem (?). Wiara w pory roku?, przecież to śmieszne i ujmująco płytkie, każdy trzeźwo myślący nie porówna tego do naszej wiary w Dobrego Zbawiciela. Do tego ferrari w teledysku, taakie polskie. Koleś śmieje się ludziom w twarz. Przecież mówi jasno: ma się hajs zgadzać. Cały szum wokół jego piosenek napycha mu kieszeń, nawet jeśli ten szum jest niepochlebny, on tylko dba o względną renomę - "przecież to ironia".
cmx
O jaki żałosny artykuł... i jeszcze porównywanie elementów narodowych do hitlera. Dziwić się wyborczej jak tu taki artykuł się pojawia...
Sq
Jak dla mnie autor kompletnie nie ma pojęcia o czym pisze, i szuka na siłę drugiego dna, plus dla niego, że nie wciągną w to całej loży masońskiej która za tym stoi :)
kasiek
I chłopaki z Eneja z nim współpracują przy wspólnym singlu... Mam nadzieję, że Eneje go na dobrą drogę sprowadzą! A Donatan i Cleo nie zniszczą ich swoim teledyskiem..
Pola
Kościół sam się pogrąża, odsuwa ludzi od siebie, i nadal broni średniowiecznych doktryn. Cyrk nie wiara. "Zupełnie niewpadająca w ucho linia melodyczna, drażniący wokal Cleo"- pan organista zrobiłby to lepiej.
Tinky Winky
A jakie to są słowiańskie auta? Znany z polskich ulic fiat? No cóż, to też włoska robota... Więc pytam jakie auto jest słowiańskie?
bogna
Bardzo dobry artykuł. Lewacy zaśmiecają tutaj komentarze nie patrząc zupełnie na fakty! Fakty są takie - Donatan w wywiadach mówi o swym pogaństwie. Luxuria Astaroth oznacza to co oznacza. A goście tego nawet chyba nie czytają, tylko widzą tytuł i jadą w komentarzach.
AntyE
Brawo p.Eugeniuszu potrafi pan jako "prawdziwy katolik" obrażać. Radze zrobić rachunek sumienia, bo sporo pan nagrzeszył.
cortazarr
to jest po prostu taki chwyt na "coś nowego" w popkulturze - nie widzę w tym niczego więcej.
Blablabla
Po co w ogole ten artykul? Idac waszym tropem wszedzie sie mozna czegos doszukac i wszystko powinno byc zakazane. Jesli wam nie pasuje to po prostu nie ogladajcie i koniec.
Vorgav
Mocno subiektywny to mało powiedziane.. Dziwi mnie bardzo że autor odnosi się ze swoimi spostrzeżeniami na temat tego jak powinni wyglądać Słowianie tylko do jednego utworu, nie zaś do całego albumu, następnie mieszając pojęcie Słowian oraz współczesnych Polaków wkładając ich do jednego koszyka "dom szpiku kości katolickich i zachodnich" Nie zważa na to że Słowianie byli! właśnie tymi "poganami" Tak wnioskując można o innych utworach z albumu napisać np. że skoro pokazuje wojów walczących ze sobą to promuje tłuczenie się mieczami po gębach wśród polskiego społeczeństwa.. Brawa też dla autora za wyrażenie opinii: ?MY SŁOWIANIE to zupełnie niewpadająca w ucho linia melodyczna". Ciekawi mnie więc skąd w takim razie wzięły się te miliony wyświetleń. Dzięki modelkom? - niewykluczone, z innej strony jednak skoro autor wspomniał o nocy kupały, czemu więc się temu dziwi że tak powszechnie okazują swoje wdzięki? W końcu była to noc rozkoszy dla młodych..
Zabłąkany Ministrant
"Ba, a co by to było, gdyby obok tego wierzyła w JEDEN, ŚWIĘTY, POWSZECHNY I APOSTOLSKI KOSCIÓŁ?" Autor artykułu zapomniał chyba że zgodnie z religią Chrześcijańską jak i z Dekalogiem wyzajemy wiarę w Boga a nie w kościół który jest tylko instytucją.
Aneta
Amerykańskie - źle, robimy swoje - też źle. Polaczek wiecznie nie zadowolony, zawistny i wredny. Cóż to za bełkot!
KtośTaki
Możecie mnie uznać za poganina czy też satanistę, ale moim zdaniem Donatan w swoich kawałkach pokazuje to, że mimo iż dzisiaj jesteśmy krajem w którym są nowe technologie i wspominane ferrari, to drzemie w nas prawdziwy Słowianin: trochę dziki i więżący w słońce. Nie oszukujmy się jesteśmy chrześcijanami dzisiaj, kiedyś byliśmy poganami.
Poki
W "Chłopach" też była taka co symbolizowała siły natury, ot i mamy teraz z tego lekturę szkolną...
kozz
we wszystkim znajdziesz to czego chcesz sie doszukac... a prawda jak zwykle ta sama - ktos robi kase na naiwnosci tlumu :)
Abbadon
Panie Eugeniuszu Kosiński. Gratuluję Panu, jakże błyskotliwego toku myślenia. Nawiązuje Pan do paradoksalnych aspektów naszych czasów, zaś swoim zachowaniem i ślepym Augustynizmem, sprawia Pan wrażenie urwania się z średniowiecza. Polska nie jest w 100% katolickim państwem. Trzeba być tolerancyjnym dla wszystkich wierzeń, bo wracając do inkwizycji i krucjat, zezwierzęcilibyśmy się i wrócili do średniowiecza lub jeszcze wcześniejszych czasów. Moim zdaniem jest Pan po prostu człowiekiem, który nie ma szans na czerpanie jakichkolwiek przyjemności z życia doczesnego, dlatego na siłę chce Pan się przypodobać Bogu, szerząc ślepe chrześcijaństwo. A jak mówi słynne chrześcijańskie powiedzenie : " Kochaj bliźniego swego jak siebie samego. " Tak więc te niepotrzebne porównywanie Donatana do wieśniaka jest nie na miejscu.
Edek
Bez trudu można dotrzeć do zdjęć pani Luxurii Astaroth na których bezpośrednio odwołuje się do symbolistki satanistycznej: odwrócone pentagramy i trzy szóstki. Ale zapewne jest to tylko środek wypowiedzi artystycznej i część artystycznego wizerunku, który nie może być traktowany serio tak jak i w przypadku pana Nergala. Może nawet znowu znajdzie się jakiś zakonnik lub ksiądz broniący tej pani?
ere
Część artykułu jest słuszna, nawet w sumie o tym nie pomyślałem, fajnie że ktoś zwrócił na to uwagę, ale z drugiej strony, to tylko muzyka. Obejrzałem ten klip raz bez zachwytu bo faktycznie dzisiaj na topie jest eksponowanie seksapilu, seksizmu, porno i po prostu przyprawia mnie to o mdłości. Donatan zobaczył że na tym faktycznie może zrobić furore i robi to dalej.
kalasanty
Neopogaństwo dla współczesnej przesiąkniętej materializmem gawiedzi.
Maestro
Można by z autorem podjąć dyskusję ale nie ma sensu. Zgodnie z prawem Godwina w momencie kiedy autor artykułu użył porównania do Hitlera przegrał dyskusje na samym wstępie. Dziękuje, dobranoc.
tak
A już w ogóle nie rozumiem zdania ?MY SŁOWIANIE? to zupełnie niewpadająca w ucho linia melodyczna, drażniący wokal Cleo"
STOP
I komunizm, prezentowany przez Donatana.
Śmiechłam
Powiem tak: BARDZO ale to BARDZO wpadajaca w ucho linia melodyczna, piekne dziewczyny, przepych kolorow, egzotyczny wokal Cleo, oraz jedna z nielicznych piosenek bez refrenu \'aj low ju bejbi\' TO wszystko wlasnie spowodowalo ze licznik piosenki podbil do ponad 20 mln wyswietlen. Panie Eugeniuszu zluzuj Pan troch poslady, piosenka jak i teledysk jest naprawde swietna i nie wszystko musi byc robione dla gleebszego sensu, czasem ludzie chca po prostu posluchac i obejrzec dobry klwalek bez rozmyslania nad drugim dnem przekazu. Tyle , dziekuje, przepraszam, zegnam.
ktoś
widać w tym "wielką tolerancję", bzdury, nudy, 3 razy nie, nie zabłysnąłeś :)
Daniel
Swoją drogą dobry pomysł na reklame strony. Powodzenia.
rr
Odnosząc się do treści artykułu, rzeczywiście w teledyskach Donatana polskie są tylko stroje ludowe, a prezentowane wierzenia są wschodniosłowiańskie, nie mające bezpośrednio wiele wspólnego z polskimi wierzeniami ludowymi. Jednak i wierzenia polskie posiadają charakter rodzimy! Dlaczego nikt o tym nie mówi? Bo nie pasuje to do ani jednego ani drugiego światopoglądu i ich wdzięcznego starcia w prezentowanej opinii?
Yataman
Tekst dobry, ale delikatnie trzeba według mnie go znegować. Odnośnie włoskiego ferrari myślę, że chodzi oto, że na wsi niekoniecznie mieszkają biedni wieśniacy i oto chodziło raczej Donatanowi. Myślę również, że na polskiej wsi można spotkać ogarnięte i ładne dziewczyny a nie jak to w większości przypadków w miastach spotykamy dziewczyny ładnie wyglądające ale nie nadające się do niczego. Jeśli chodzi o demonizm i pogaństwo .... Kamila ma swój styl jak większość młodych ludzi... To, że przyjęła sobie przydomek Astaroth to tylko i wyłącznie jej inwencja. Odnośnie wokalu Cleo myślę, że jest fajny i pasuje do numeru. Kawałek też jest fajny. Jeżeli jednak chodzi o ,,słowianki" jak cały świat wie są najładniejsze... Więc jeśli chodzi o ,,polskie dziewczyny i polską wódeczke" zgadzamy się wszyscy... Za granicą na stokach narciarskich ( Włochy, Austria, Francja ) wódką numer jeden jest polska Wyborowa i Gorzka żołądkowa - stąd ,,wódeczka lepsza niż whisky i gin-y". pzdr
Panicz
Autor artykułu jest nijak rozeznany w specyfice rapu i tego co z nim związane. Gdyby był - liczba argumentów byłaby mniejsza przynajmniej o połowę.
zjastrzębia
Pozdrowienia dla wszystkich chrześcijan :) ale dlaczego kościół wchodzi w muzykę ? Mamy wolność słowa, czynu więc nie wiem dlaczego sie spinacie. pozderka AVE!
D00M
Uważam że wyżej zamieszczony artykuł uderza zarówno w postać Donatana, jak i Kamili, ale nie jest to łamanie zasad portalu ponieważ są oni przedstawieni dokładnie jako odwrotność katolicyzmu. Najbardziej podoba mi się zestawienie osób przedstawionych na planie teledysku do boku pana A.Hitlera Absurdalny początek artykułu odnoszący się do tematyki gatunku muzycznego jakim jest Hip-Hop, osobiście mnie obraża. Jakim prawem pan Eugeniusz przedstawia osoby pochodzące, lub mieszkające na wsi za zacofanych i gorszych od innych.To że naśmiewali się z autora w szkole odnośnie jego pochodzenia, lub zabierali mu kanapki nie uprawnia go do oceniania ludzi, których niezna. Odnosnie dekoltów i sex\'u: na początku świata ludzie biegali z gołymi "dupami" ale do tego przytyków niema,no chyba że autor artykułu przyszedł na świat w garniturze i pantoflach.Następne drastyczne wydarzenie to przedstawienie na klipie Ferrari. Ksiądz w mojej parafii ma podobne auto ale wszystko jest "cacy"
ferrari
a co ma wspólnego kościół rzymsko- katolicki a ferrari bo nie rozumiem...
Młoda słowianka
Ten artykuł to jedna wielka żenada. Brakuje jeszcze zeby co msze w kosciele zaczeli nakłaniac do znienawidzenia zarowno Donatana jak i Luxurii i innych artystów biorących w tej produkcji udział. Żałosne, jak i w przypadku krytykowania Harrego Pottera i .. dobrze pamietam Teletubisiów? No cóż Polski kościół zatrzymał sie sto lat za murzynami i obrzuceniem błotem wszostkiego co udważne, modne i podoba sie młodym jest regułą. Jako że Kościół nie przywykła też do krytykiw stosunku do siebie, spodziewam sie ze komentarz zostanie szybciutko usunięty :) a autor artykułu? No cóż, z całym szacunkiem, ale nic innego jak śmiech na sali :)
Paulina
Nie wierzę w to co czytam. Totalny stek bzdur, nie byłam w stanie doczytać ich do końca. Kto to pisał, 15 latek?? Totalna żenada! Człowieku, porównujesz artystę do Hitlera, na podstawie kilku teledysków?? Znasz historię w ogóle? Potrafisz ogarnąć swoim małym umysłem kim tak naprawdę był ten zwrodnialec i co takiego uczynił światu?? Jak możesz w ogóle przywoływać imię, takiego człowieka nie bacząc na to, kto to będzie czytał. Tacy ludzie jak ty przynoszą tylko wstyd wszystkim prawdziwym i wierzącym chrześcijanom, nic dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi odwraca się od Boga i zstępuję na drogę ośmieszania wiary, gdy ma doczynienia z takimi jak ty. Co ty w ogóle wypisujesz? Negujesz człowieka za to, że wierzy w coś innego i nazywasz siebie prawdziwym chrześcijaninem? Bóg dał nam wolną wole, byśmy mogli szukać i wybierać tego co prawdziwe i nie tobie to oceniać a tym bardziej oczerniać człowieka. Oczerniać możesz w to co wierzy, jeśli się z tym nie zgadzasz, ale nie
antybolszewik
Bardzo dobry artykuł. Formułuje to, co odczuwałem oglądając ten teledysk. Bardzo niebezpieczna mieszanka, dlatego dobrze, że ktoś sformułował to, co większość z nasz czuje. Ale dobrze by było, gdyby redakcja PCH24 zwróciła uwagę na trollujących tutaj sowieciarzy, bolszewików, lewaków i tp. zwierzyniec, bo portal skończy tak jak Fronda, którą omijam od dwóch lat właśnie z powodu zadżumienia bolszewizmem.
Zdziwony
JEDEN, ŚWIĘTY, POWSZECHNY I APOSTOLSKI KOSCIÓŁ? To już nie wierzy się w Boga?
dgdgxv
@Zadumana w piosence jest użyta ironia:)
wierzacynaprawde
jestem jak najbardziej gleboko wierzacym czlowiekiem a tutaj wypisujecie totalne bzdury, Luxuria ma tyle wspolnego z diablem co autor tego artykulu, pozdrawiam normalnych
anndy
ocena relacji pomiędzy twórcą a odbiorcą nie została wspomniana. wolnorynkowe prawidło mówi że sztuki się nie reguluje. a ja osobiście jestem pod wrażeniem i samego bardzo wpadającego w ucho utworu jak i wiadra jadu jaki został wyciśniety w tym artykule...
Di
ahahahhaahhaha :D
Chrzescijanin
Czy Kościół Katolicki jest jedynie zbawczy?
gasia
Oczywiscie, że to wieśniak. Nienawidze "artystów" noszących okulary przeciwsloneczne na występach.. Wydaje sie, ze uwazaja sie za nie wiadomo kogo... Zgadzam sie z artykulem,jednak moglibyście sobie darować ciągłe nawiązywanie do tego co jest w Biblii.. I tych komentarzy "miala 15lat, gdy zostala modelka" BOZE TO STRASZNE :O modelka mozna byc w wieku 13lat... Pogarszacie swoja sytuacje takimi tekstami i ludzie potem baja z was bekę. A dokladniej z Kosciola. czepianie sie ze nazwa albumu to ROWNONOC, który jest świętem pogańskim... BŁAGAM..no i co z tego? Tzn. Ze jak cos nie jest boskie,to nie wolno o tym slowka pisnac? Przesadzacie... Tak samo jak przesadzacie z Harrym Potterem i tym ze J.K.Rowling podpisala pakt z diablem, oraz ze nie wolno czytac serii HP bo jest tam wzmianka o magii a o Bogu nic. To mnie rozwala.. W książce nie ma wzmianki o Bogu!skandal!".. Za nim cos napiszecie, zastanówcie sie czy nie pogorszy ie tym swojej juz i tak zlej opinii.
Wierzący
Większego steku bzdur nie czytałem, jak żyję.
Paula
To w końcu pogaństwo czy satanizm? bo to całkiem różne rzeczy.
Krisx700
\'Jeżeli masz problemy z poczuciem humoru i dystansem do świata lub cierpisz na nadciśnienie i uwiąd starczy - nie oglądaj tego teledysku. W każdym innym wypadku przed włączeniem klipu zapoznaj się z pojęciem słowa \'ironia\' i skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż teledysk niewłaściwie zrozumiany może zagrażać Twojemu życiu i zdrowiu.\' To Donatan powinien umieszczać na początku KAŻDEGO swojego teledysku, bo ktoś tutaj najwyraźniej nie zrozumiał przesłania i doszukuje się drugiego dna tam, gdzie go nie ma.
RaV
Wydaje mi sie ze autor "troche" przesadzil. Ze niby skoro wlaczylem Donatana to zaraz mam leciec sie z tego wyspowiadac? Znam paru ksiezy, ktorzy sluchali Rownonocy i im sie spodobala. Czy to oznacza, ze nie sa oni godni powolania, bo przez obejrzenie Luxurii w teledysku juz jakby czcili szatana? Prosze....
passion
Powiedzcie mi: dlaczego doszukujecie się zła, demonów i różnych pierdół tam gdzie ich nie ma? Człowiek (nie tylko Donatan, każdy człowiek) tworzy sztukę. Człowiek i jego twórczość jest składową kultury. Każdy robi taką sztukę, na jaką się czuję i jaka mu odpowiada. Nie jest powiedziane, że wychwala demony i to chce przekazać w swoim kawałku. Tak samo Luxuria. Ludzie nadają sobie różne imiona artystyczne. Jeśli wybrała sobie takie, to znaczy, że jej się takie podoba, fajnie dla niej brzmi i tyle. Jeśli ma sesje przebrana za demona, lub wampira i wam to nie odpowiada, to przestańcie oglądać horrory, filmy o wampirach, czy zombie, nie pozwalajmy dzieciom bawić się na halloween, bo to wszystko zło i trzeba zakazać. Trochę więcej korzystania z mózgu ludzie. Wiara.Wg was, wiara chrześcijańska, która jest najlepsza, super i w ogóle jedyna prawdziwa. W porządku, nikt wam nie broni takiej wiary. Wierzcie w co chcecie, ale nie mówcie innym w co mają wierzyć. To nienormalne
Hahahhahahaha
Większych bzdur nigdy nie czytałem XD gość się jara słowiańską kulturą i tyle, Ferrari w teledysku to element groteski tak samo jak gra na PS tymi kurami. Luxuria to głupi szczeniak z której bekę ma cała polska i nikt się nią nie przejmuje i każdy jest świadom że jej intelekt jest na poziomie powiedzmy gościa który nie skończył zawodówki(oczywiści nie obrażając tu nikogo) fakt faktem ma dobre cycki, ale szczerze wątpię żeby zrobiła jakąkolwiek karierę. Nie przepadam osobiście za tą jego płytą a znam Donatan duuuużo dłużej jak kulał tracki dla 3W, Mesa i wielu wielu innych. Jest dobrym producentem jak na polską scenę. Ten artykuł to nic innego jak nagonka. Jest gdzieś z jego strony hejt na kościół czy coś takiego? Ten temat jest ominięty szerokim łukiem więc nie rozumiem po co wy dziubiecie do niego. Czekam na recenzję Ekipy z Warszawy xD czuję że tam będzie dopiero śmiechowo:D
kościuł
xD jaki artylkulik
ktos
Przeczytałem początkową część tego i już mogę postawić pewne argumenty, np jakie, gdybyście śledzili twórczość donatana od początku byście wiedzieli że przy robieniu równonocy on tworzył same podkłady muzyczne, a jeśli chodzi o tekst i obraz co jak ma wyglądać, dawał na rękę raperom, to oni mieli napisać tekst jak czują się jako słowianie i wgl, A sam Donatan nie wtrącał się w to co kto ma napisać, powtarzał to wielokrotnie
poznaniak
Teledysk rozpoczyna się słowami: " Jeżeli masz problemy z poczuciem humoru i dystansem do świata lub cierpisz na nadciśnienie i uwiąd starczy, nie oglądaj tego teledysku. W każdym innym wypadku, przed włączeniem klipu zapoznaj się z pojęciem słowa ironia i skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż teledysk niewłaściwie zrozumiany może zagrażać Twojemu życiu i zdrowiu." - to tyle w tym temacie. Brednie w poważnym tonie szkodzą Kościołowi.
Krakus
Onet zauważył PCH24 dzięki temu artykułowi
Kevin
MY SŁOWIANIE należy traktować jako odskocznie, a nie jako satanizm i pogaństwo, bardzo mi przykro ale tekst nie zawiera żadnych treści o jakiejkolwiek religii. I radze też nie mieszać szatana do tego gdyż naprawde jest to zupełnie niezgodne z prawdziwym obrazem tego kawałka.
Kevin
Jestem Katolikiem od urodzenia, uczęszczam regularnie do kościoła mam prawie 18 lat, pochodzę z bardzo pobożnej rodziny i chciałbym się wypowiedzieć na ten temat do czego mam prawo. Otóż śmiem twierdzić że autor tego artykułu powinien się grubo zastanowić i przemyśleć to o czym napisał. Interesuję się muzyką nowoczesną, hip-hop, Rap (do czego tak przy okazji "MY SŁOWIANIE" nie należy). na sam początek przybliżyłbym wam trochę samego Donatana. Jest to najwiekszy producent w dziejach polski a swój debiut zawdzięcza rapowemu albumowi "Równonoc" na płycie wystąpiło wiele polskich przedstawicieli sceny rapowej. Pragnę poinformować wszystkich że temat główny to Patriotyzm, słowiańska krew, nasza ziemia. Autorzy tekstów mówią o Bogu, o sile ducha i sile fizycznej, o pięknych kobietach (czy chcecie czy nie ale słowianki właśnie tak za młodu wyglądały nawet kiedyś, wkońcu stroje są autentyczne).
MR
@justine: Zgadza się, chrześcijaństwo jest obrazą dla wszelkich odmian satanizmu. Koniecznie zgłoś to do prokuratury :)
kasia
A mnie bulwersuje m.in. to, że to taka młoda dziewczyna i że daje zły przykład innym młodym.
słowiański katolik
Obejrzałem ten teledysk i do takich Słowian to mnie nie ciągnie. Oj nie. Predzej się zamknę w watykańskich 4 ścianach i będę słuchał tylko pieśni po starołacinie. Disco polo w stylu Ona tąńczy dla mnie może być, wpada ten hit w ucho, taki klubowy, specyficzny dla tego gatunku teledysk, natomiast ta piosenka to jest jakiś gwałt dokonany na muzyce ludowej przez typowe blokowiskowe z lekka wyuzdane dziunie i hiphopowca .
cynik
@KRD.Że "elity" wojskowe i polityczne III Rzeszy wyznawały pogaństwo nie znaczy , że wszyscy prości żołnierze też.Obowiązkiem zaś kapłana jest być ze swoimi owieczkami. Mogli się zbuntować?A kto się buntuje obecnie Platformie przeciw nadmiernemu zadłużeniu państwa , które za chwilę doprowadzi Polskę do ruiny?
ewa
Taak. Ładne stroje i dziewczyny ale jaki to niesmaczny żart to podkreślanie ,że kraj to dom uciech, a kobiety dysponują tylko ciałem. Ciekawe czy nie protestują feministki? Chociaż jest też parodia w wykonaniu mężczyzn, gdzie podkreślają jakimi są strongmenami, pijakami i złodziejami. Żałosne.
lol
Masakra jak mozna napisac takie brednie...
Jogi
" gdyby obok tego wierzyła w JEDEN, ŚWIĘTY, POWSZECHNY I APOSTOLSKI KOSCIÓŁ?" A myślałem, że to w Boga należy wierzyć. No cóż, prosty człowiek jestem mogę się mylić.
m
bzdura. zwykły teledysk prześmiewczy, uspokójcie się
Dastan
Świetny artykuł. Nie ma co wiele się rozpisywać. Ludzie po prostu wszystko zrobią dla pieniędzy. Gdy są młodzi myślą, że cały świat należy do nich.. Jak dla mnie cały ten donatan i ten teledysk to beznadzieja. Nie każdy chce oglądać biust czy inne części ciała na teledysku. Mnie np. interesuje dobra muzyka (Czerwone gitary, Alan Jackson - coś gdzie, każdy dźwięk wydobywany jest dzięki swojemu talentowi manualnemu, a nie komputerowi) a nie taki chłam.
Janek
Teledysk jest zboczony i nie ma co do tego wątpliwości. Czy to są te polskie korzenie, do których należy wracać? Owszem nasi przodkowie byli niegdyś poganami, ale dopiero przyjęcie chrztu przez Mieszka I przyniosło Polsce rozwój i dobrobyt, więc jak to jest? Chcemy mieszkać w chacie krytej słomą, czy jeździć Ferrari?
Kuba
Panie Eugeniuszu, mam podobne zdanie, ale dziennikarstwo pozostaje dziennikarstwem. Nie róbmy mas mediów w takim miejscu, tekst dość bardzo stronniczy. Pozdrawiam :)
Zadumana
Ile w tym neopogaństwa to nie wiem, ale tekst w piosence :a w teledysku nie ma podtekstów, jak dla mnie jest pewnego rodzaju hipokryzją skoro i tak wszystkim się kojarzy a na ekranie oglądamy cycki. Widziałam stroje ludowe, raczej nie miały aż tak dużych dekoltów a wstążki nie wyglądały jakby zaraz miały pęknąć. Także tak...
hela
Artykuł strasznie naciągany, poza tym co do samej piosenki, a dokładnie linii melodycznej nie mam zastrzeżeń, bo mnie samej się bardzo podoba. Tekst, nie powiem, zalatuje burdelem i pisaniem tym, co akurat się wymyśli po pijaku, ale jest wiele "mądrzejszych" piosenek od tej i nikt się nie czepia. Luxuria nie podobała mi się od samego początku, twarz ma rzeczywiście jakąś taką demoniczną i wcale się nie zdziwiłam kiedy obejrzałam jej występ w DDTVN. Niech sobie będzie tą satanistką, a Donatan rodzimowiercą, będą mieli problem później, poza tym katolicyzm w PL ostatnimi czasy nie ma się zbyt dobrze przez te afery i w ogóle, nie dziwię się że teraz każdy jest ateistą, agnostykiem albo protestantem. Nie doszukujcie się tak wszędzie diabła, litości! O to mu właśnie chodzi! Katolik powinien być radosny a nie się rozglądać, czy przypadkiem za rogiem nie stoi jakaś diaboliczna propaganda! Wierzmy w Boga, ale nie wariujmy zanadto!
KRD
Ale czy w hitlerowskiej armii był choć jeden kapelan "pogański"? Nie. Za to była cała masa kapelanów chrześcijańskich ;)
Sulima
Dno i pornografia, a jeśli kto znieczulony, to dlatego, że jak pisał \'Nikt\' - naoglądał się darmowych filmów pornograficznych w internecie... Brawo za artykuł!
barteck
Chciałbym by nikt mi nie mówił o czym myślę widząc Ferrari przed chałupą, bo o tym wiem tylko ja
justine
"To bardzo optymistyczne przedstawienie pogaństwa kontrastuje z tym, co mówi psalm 95.: ?wszyscy bogowie pogańscy to demony?" Autor obraża tym cytatem uczucia religijne wiernych Kościoła -Rodzima Wiara. Przypominam, że Kościół Rodzimowierców jest oficjalnie zarejestrowaną wspólnotą do której zastosowanie ma : art. 196 kodeksu karnego: "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".
AlterEgo
Do Mantra: Artykuł nie krytykuje muzyki poza jednym fragmentem: "?MY SŁOWIANIE? to zupełnie niewpadająca w ucho linia melodyczna, drażniący wokal Cleo" - na muzyce się może nie znam, ale słyszałem, że o gustach się nie dyskutuje - wokal Cleo również nie sprawia mi przyjemności. Całej piosenki po dwóch dniach niesłuchania radia/youtube nie jestem w stanie zanucić z pamięci, a Jethro Tull, Oasis, czy DragonForce - bez najmniejszego problemu po latach niesłuchania (nie wspominając pieśni Legionów Polskich wyrytych na pamięć). Artykuł w porównaniu do autorów rodem z onetu i wp wprost poraża poprawnością językową i kunsztem dziennikarskiej sztuki. Do pełni szczęścia brakowało mi linków ze źródłami, ale poszukać w internecie na szczęście potrafię. Natomiast "niefajnie" powinno pisane być łącznie. I zgodzę się z Tobą: "Jakich to głupot (...) NIE PISZĘ by chociaż przez chwilę zwrócić na siebie uwagę". Tu masz rację.
Fan
Trochę dziwnie się czyta ten cały artykuł. Po pierwsze, przed Mieszkiem I były różne małe państwa I Donatan sobie nic nie wymyślił. Po drugie kto przesłuchał cała płytę Donatana RÓWNONOC i powie, że nie jest taki jak nas przedstawił donatan to chyba nie jest Polakiem A co do tych demonów i wgl nic to nie zmieni każdy chce sie jakoś wybić i tyle :D
Jacek
Trzeba być ślepym żeby nie widzieć bijącego diabelstwa z tego teledysku
marysia
a ja sluchalam tych piosenek... dziekuje za artykul.
Mateusz
Masoneria pełną gębą.
o. Tadeusz
Ale brednie ;d
bezimienny
Drogi autorze bardzo oceniasz i osądzasz tych ludzi i wysnuwasz za daleko idące wnioski. Dziwi mnie to, zwlaszcza ze mamy byc, jako chrzescijanie, wzorem. To tak delikatnie ujmując.
kvt
do zdziwiony: przed Mieszkiem nie było państwa polskiego, były jedynie niewielkie pogańskie księstwa: Polan, Wiślan itd. Radzę wrócić do szkoły, ew. do podręcznika od historii
zdziwiony
ja się tak zapytam: "Przy tym wszystkim wyznanie, że jej idolem jest Doda, to już tylko wisienka na czarnym torcie. Darski ps. Nergal pewnie jest dumny z młodej gwiazdki?" a przepraszam bardzo, co ma tu Nergal wspólnego? czy ona powiedziała, że uwielbia Nergala, czy że to Doda jest jej idolką? Pisanie głupstw od rzeczy tylko dla poparcia swoich racji. Cały tekst w klimacie fanatyzmu religijnego. Przesadzone. Polska "do szpiku kości katolicka"? Przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I jakoś nie była, a wtedy panowało wierzenie w Naturę i jej bogów. Drogi użytkowniku, który wpisałeś w swój nick "nieźle": Uwierz, że niejeden "odbiorca tego typu muzyki" zaskoczyłby Cię swoją inteligencją, ba! pobił Cię w intelektualnym boju. Refleksja w HipHopie jest bardzo ważna, a Tobie polecę sprawdzić jak to jest zanim się wypowiesz, bo dam głowę, że sam połowy kawałków byś nie zrozumiał. "Nie wiem czy wiesz, życie i rap ma głębszy sens" ~Szad, 3W, utwór "Balans" :D
patriot
Donatan i Cleo = nowa rozrywka dla troglodytów. Wielkiemu ziomowi Donatanowi przyśniła się wizja słowiańszczyzny jakiej nie zna historia, ale co tam - najważniejsze, że dziewczyny w klipie odpowiednio trzęsą czterema literamii strzygą oczkami.
kvt
Mantra: wielki znawco muzyki, pokaż w czym konkretnie autor się mylił albo czy przywołał błędne znaczenia słów. W tym kraju są miliony speców od muzyki, tak jak i miliony prawników i speców od polityki. Twoim wpisem pokazujesz, że jesteś taki sam jak te miliony, jak ta chmara gimbazy podniecająca się tempymi pseudoprodukcjami
Mantra
Jakich to głupot się nie piszę by chociaż przez chwilę zwrócić na siebie uwagę. Teraz całe zamieszanie z niewiarygodną ilością odsłon klipu Donatana zostaje odsunięte na bok bo jakiś "felietonista" za dychę (pff), wykorzystując moment w którym to wszystkie oczy zwrócone są w stronę producenta chce wypłynąć i pobyć przez na podeście. Rada moja: Jeśli chcesz naprawdę mieć sławę to weź się za pisanie porządnych artykułów i nie wypowiadaj się na temat muzyki skoro nie masz o niej bladego pojęcia, bo zamiast chodzić w czyichś butach przykleiłeś się tylko do ich podeszwy, jak pospolite coś, w co nie fajnie wdepnąć. Pozdrawiam, eMeM. Mantra
pepe
Zdecydowanie najbardziej katolickimi autami są MAYBACH i LEXUS .
y
Donatan inteligentny, Luxuria piękna, muzyka wpadająca w ucho, teledysk znakomity. Inaczej: świetna promocja polskiej kultury. Oby więcej takich dzieł, zamiast małpowania zachodnich osiągnięć lub gadających głów w telewizji o tzw. "wysokiej kulturze".
ok
W kraju biednie, a Donatan występuje w drogich teledyskach opiewających wieś - ale nie tą sympatyczną, Powinno być "nie tę sympatyczną". Łatwiej jest kochać wartości niż nauczyć się narzędnika i miejscownika, to wiem. Ale starać się trzeba!
DDDemon
Ale beka z tego arytkułu ;D
ehhhh
W odniesieniu do Anonim777: pentagram nie jest symbolem diabła, to symbol kobiecości, prawdawnej bogini-matki. Kojarzyć go należy z planetą Wenus (jej cykl wokół Słońca ma identyczną postać co pentagram). Przez to, że poganie wyznający dawną wiarę czcili ten symbol, jako wizerunek kobiecości, Kościół Katolicki zakazał jego użytkowania i napiętnował go pierwiastkiem szatańskim. Ma on tyle wspólnego z Szatanem co sfastyka (wyedukowani wiedzą, że to kolejny symbol "pogański" wywodzący się z Indii, a jak wiemy Słowianie - czyli także Polacy - pojawili się w Europie właśnie z INDII).
student M.R.
Duży plus za super artykuł
coosh
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Godwina ;)
Syriusz
Panie Eugeniuszu, jesteśmy rasą słowiańską, tak jak Czesi, Słowacy, Rosjanie, Ukraińcy i wiele innych narodów europy. Wkurza mnie to że w szkole tak mało się mówi o naszej przeszłości przedchrześcijeńskiej, a przecież to nasi praojcowie - w cokolwiek wierzyli, i tam są nasze korzenie. My Słowianie powinniśmy się bardziej razem trzymać ale niestety przez katolicyzm jesteśmy skłóceni, a szczególnie z czechami i rosjanami. Od czasu jak narody germańskie przeszły na protestantyzm to trzymają się razem.
bart
w takim razie ja polecam "demonologia2" :)
MaleMan
Panie Eugeniuszu... Zero wiedzy o muzyce, zero o zjawiskach kulturowych i niewiele wiedzy o Kościele. Żałuję, że ten tekst został opublikowany, bo daje tylko kolejny argument tym, którzy wyśmiewają katolickie media.
bokser
Chyba czytelnicy GW sie dorwali do PCh24 w komentarzach. Pełne nienawiści antyklerykały, szerzące propagandę o złym kościele. Marnujecie swój czas:)
nieźle
odnoszę wrażenie, że przeciętny słuchacz takich " kawałków" raczej się zachwyca tym, ze zobaczył trochę golizny u pań niż doszukuje się jakiegoś ukrytego sensu w pseudonimach gwiazd- wykonawców. nie oczekujmy po odbiorcach tego rodzaju muzyki wyższego poziomu inteligencji i zmysłu analitycznego czy próby refleksji nad głębszym sensem piosenki i teledysku.
jarass
"Jednak uważa się za ?personifikację grzechów, za które umierał Chrystus?. " Takie stwierdzenie w wywiadzie co prawda nie padło aczkolwiek zjawisko jest "ciekawe" i warto się temu przyglądać. A dla ludzi którzy tak ochoczo atakują tego typu artykuły jak i sam Kościół to proponuje przyjżeć się wierze od strony bardziej technicznej i zdobyć wiedze na pewne tematy. Bo szanuje to że ktoś nie przyjmuje wiary bo może nie miał mu tego kto wytłumaczyć czy pokazać bądź po prostu nie chce wierzyć w Boga ale obok Boga istnieje ktoś taki jak szatan i tego nie można bagatelizować. Ciekawostka z jego działania jest zawarta w filmie który można w prosty sposób znaleźć w internecie a mianowicie "Egzorcyzmy Analize Michaelle" ( mógł wystąpić błąd w pisowni-przepraszam) A co do sceny muzyczniej to polecam wpisać w google świadectwo Leszka Dokowicza. Proponuje poświęcić troche czasu pooglądać i posłuchać. Po tym wszystkim można pomyśleć czy aby na pewno ten artykuł napisał szaleniec
Realist
Ciekawe, kiedy Pan ostatnio na polskiej wsi był... :P
JP666
ferrari na wsi ? ksiądz po kolędzie jeździ
Tajemniczy Andrzej
co za idiotyczny i jednocześnie przerażający artykuł został tutaj wypocony. Takiego steku bzdur na jeden piksel to ja już dawno nie czytałem. To mi podchodzi pod fanatyzm religijny..
Nikt
Panie Eugeniuszu, klepnij się pan po głowie. Bardziej to mnie ten artykuł przeraża (a w niektórych momentach aż rozśmiesza) niż Donatan i jego twórczość. W jakim świecie Pan żyjesz? Nie widzisz co się w Polsce dzieje z kościołem? Bieda, a co drugi ksiądz wozi się wypasiona bryka. Pedofilia też do dobrych rzeczy nie należy. Coś tu jest chyba nie tak. A Pan się czepiasz teledysku kiedy każdy może wejść sobie na jakaś stronkę pornograficzną i oglądać filmiki do woli. A co do Luxurii czy jak jej tam to cóż, każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów itd. Może kiedyś dziewczyna zmądrzeje a jak nie to jej problem.
Jazeon
"?MY SŁOWIANIE? to zupełnie niewpadająca w ucho linia melodyczna, (...)" Moim zdaniem linia melodyczna BARDZO wpada w ucho i właśnie ona daje siłę przebicia temu utworowi.
wicio
To są kastraci kulturowi
wasyl
u nas w Rasii my toze lubim italianskie ferrari, i czto?
Kama
Cóż, na pewno bym się nie zgodził, że dusza Polaka jest "do szpiku kości katolicka i zachodnia". Zawsze uważałem bycie Polakiem za balansowanie między wschodem i zachodem. Gdyby piosenka "My Słowianie" nie była melodyjna i nie wpadała w ucho to na pewno nie miała by takiej ilości wyświetleń. Artykuł bardzo tendencyjny. Jednak doceniam informację o tej Luxurii Astaroth. Nie miałem pojęcia, co oznacza ten pseudonim. W zasadzie myślałem, że to jakieś wschodnie imię i nazwisko.
ja
Paskudztwo.
Dawid
Propagowanie rodzimowierstwa i pogaństwa nie jest fajne, ale piosenki Donatana podobają się mnie i wielu innym ludziom. Panu redaktorowi proponuję, żeby popatrzył na popularność jak to określił rodzimej popkultury również pod innym kątem - poza Donatanem istnieje wielu innych wykonawców wzorujących się na polskiej kulturze, tradycji oraz wsi. Wystarczy przyjrzeć się rosnącej popularnośći... disco polo, które jest niczym innym jak naszą wersją muzyki pop ( jeśli ktoś teraz się śmieje, radzę przetłumaczyć na polski piosenki np. Britney Spears.. ) Cieszy mnie, że w końcu Polacy przestali zachwycać się tym co zachodnie i spojrzeli na własne. Kultura zachodu ani sam zachód nie są dla mnie w żaden sposób atrakcyjne, nihilizm i nic więcej, poza tym obcy dla nas. Za to wschód bardzo mnie pociąga i uważam, że Nam Polakom bliżej jest właśnie do wschodu, nie ma w tym nic złego. Jedyne czego rzeczywiście brakuje to promowania katolicyzmu, ale i to się zmienia...
Asia
Niestety, ta "twórczość" to jedynie prymitywizm i zepsucie.
El sol 94
Zgadzam sie a Redaktorem, teledysk kojarzy mi się prędzej z tanim burdelem, na pewno nie z sztuką. Gdy pierwszy raz słyszałem o Donatanie, uważałem go za zwykłego fana "wiejskości", poszukiwacza czegoś nowego.Niestety, patrząc na to nowe, wolę zdecydowanie "stare".
Anonim777
Już nie mówiąc o tym że ta cała luxira ma na karku wytatuowany satanisyczny pentagram. Będąc uważnym można go spokojnie dostrzec w teledysku "My Słowianie"
M
Prymitywny teledysk i totalne bezguscie.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.