DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 25 WRZEŚNIA
Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
Imieniny obchodzą:
Ładysław, Aurelia, Kleofas
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Dlaczego Niemcy przechodzą na islam? Były salafita tłumaczy powody konwersji

Data publikacji: 2016-02-14 07:00
Data aktualizacji: 2016-02-12 13:39:00
Dlaczego Niemcy przechodzą na islam? Były salafita tłumaczy powody konwersji
fot. REUTERS/Thomas Peter/FORUM

 Salafici dają młodym, zagubionym Niemcom nadzieję i poczucie wartości. Młodzi muzułmanie wierzą, że albo zostaną kimś ważnym w Państwie Islamskim, albo zginą w walce i otrzymają w raju od Allaha 72 dziewice.


Dominic Schmitz to młody Niemiec, który przez sześć lat należał do ruchu radykalnych salafitów. Wkrótce ukaże się w Niemczech jego książka. Z tej okazji udzielił wywiadu „Süddeutsche Zeitung”, tłumacząc, co przyciąga rodowitych Niemców do skrajnej islamskiej ideologii.

 

- Większość ludzi, którzy wyjeżdżają z Europy do Syrii, to osoby, które przeżyły jakieś załamanie, nie mają wykształcenia ani perspektyw. Przyciąga ich, gdy ktoś mówi: Posłuchaj, pomożesz swoim braciom i siostrom w Syrii, awansujesz szybko w hierarchii ISIS, będziesz mógł stać się komendantem, sędzią albo radnym miejskim. A jeżeli umrzesz, będziesz bez grzechu i otrzymasz w raju 72 dziewice – wyjaśnia Schmitz.

 

Były salafita zapewnia, że islamiści biorą wyobrażenie o dziewicach w raju całkowicie poważnie. - W raju będzie seks z dziewicami, w piekle będzie się karmionym ropą i krwią, palonym, nieustannie bitym w głowę kamieniem przez anioła – tłumaczy mężczyzna.

 

Schmitz wyjaśnia, że kluczową rolę w ruchu salafickim odgrywa Internet. W filmach na YouTube oraz na portalach społecznościowych salafici zdobywają popularność i docierają do ludzi z problemami, którym oferują „szczęście”. Salafizm oferuje młodym ludziom „miłość, bezpieczeństwo, strukturę, reguły, nadzieję. Prostotę. Wszystko, czego szuka młodzież” – mówi były islamista. - Najgorszy salafita jest zawsze lepszy, niż najlepszy niewierny – dodaje.

 

Sam Schmitz do ruchu salafickiego przystąpił mając zaledwie 17 lat. Islam przyjął w jednym z meczetów z rąk radykalnego imama. Jak mówi były ekstremista, w jego grupie „braci” 90 proc. członków było ludźmi, którym w życiu się nie powiodło: Nie szła im nigdy nauka, nie mieli dobrej pracy ani wykształcenia. - Kto pochodzi z dobrego domu, robi maturę, studiuje, nie zostanie salafitą – przekonuje Schmitz.

 

Były islamista przekonuje też, że członkowie jego ruchu całkowicie podporządkowywali się swoim imamom, panicznie bojąc się choćby pomyśleć o czymś, co byłoby niezgodne z Koranem. - Imamowie reprezentowali w naszych oczach czysty jak łza islam. Szyici byli dla nas zdrajcami, chrześcijanie bluźniercami, by nie wspominać o żydach – mówi Schmitz.


Były salafita wyjaśnia też, że dzisiaj ruch salaficki staje się coraz bardziej radykalny. Przed rokiem 2010, gdy Schmiz odszedł z ruchu,  „czymś” było jeszcze choćby gorliwe praktykowanie wiary.  -Teraz jest się kimś tylko wtedy, gdy jedzie się do Syrii – mówi Schmitz. A tam walczy się dla ISIS i ucina głowy.

 

Jako były salafita mężczyzna otrzymuje groźby. O ile jego odejście z ruchu „braci” nie interesowało, to gdy próbuje teraz publicznie przekonywać innych muzułmanów do porzucenia radykalizmu, jest atakowany. Dostaje smsy, maile i listy, w których grozi mu się śmiercią, życzy przejścia przez ciężką chorobę. Zdarzyło się też, że ktoś przyszedł pod drzwi jego domu, chcąc najwyraźniej go pobić.

 

Schmitz nie ma też wielkich sukcesów w odciąganiu salafitów od radykalizmu. - Jest trudniej wytłumaczyć salaficie, że jest na złej drodze, niż przekonać nazistę, że czarni to całkiem mili ludzie – przekonuje.

 

 

 

 

Źródło: „Süddeutsche Zeitung”

Pach


 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Johny Mnemonic
Wszystkie religie są trzepnięte,a islam to jeszcze połączenie religii z systemem politycznym.Są różne mniej lub bardziej radykalne odłamy islamu,te radykalne wzajemnie się zwalczają nawet poprzez terroryzm.
AAA!
@Rozczarowany - no padłem :D
Rozczarowany
@pytacz: może z innych gatunków, nie tylko z Homo Sapiens? ;)
Aaron
Wybaczcie mi za swobodny język ale ci konwertyci na islam to ćwoki-łudzą się że dostaną w raju 72 dziewice! I takie obietnice są dla mnie dowodem że Islamiści nie wierzą w Boga-Allah to ksywka szatana, i żal mi że tak wielu ludzi zostało zwiedzionych przez szatana i jego fałszywego proroka Mahometa.
pytacz
Skąd Al-lach nabierze tyle dziewic? Pytanie całkiem poważne.
Iw
To ciekawe, że ci młodzi Niemcy tak często wyśmiewający się z wiary chrześcijańskiej czy też bardziej katolickiej, z wiary w Boga, w zmartwychwstanie, w wieczne niebo i wieczne piekło, widzące w tym ciemnotę i zabobon, tak łatwo łykają bajeczki o 72 dziewicach, które na nich czekają po śmierci. W tym nie widzą nic zabobonnego i ciemnego. Ciekawe, ze w dzisiejszych czasach tak często robi się k... z logiki. To chyba jakiś wyznacznik naszych czasów.
Rozczarowany
"Kto pochodzi z dobrego domu, robi maturę, studiuje, nie zostanie salafitą" - o tak, dla takich Niemców szatan zarezerwował inną ścieżkę do "raju Allacha". Lewacki ateizm. Ostatecznie lewacki protestantyzm. Najostateczniej modernizm.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.