DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 WRZEŚNIA
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Imieniny obchodzą:
Eustachy, Faustyna, Filipina
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Decyzja ws. Franciszkanów Niepokalanej „raną” dla Summorum Pontificum

Data publikacji: 2013-10-08 13:00
Data aktualizacji: 2013-10-08 13:24:00
Decyzja ws. Franciszkanów Niepokalanej „raną” dla Summorum Pontificum
By James Bradley (IMG_5987 Uploaded by gugganij) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Jak donosi watykanista Sandro Magister, papież-emeryt w prywatnej rozmowie skrytykował decyzję nakładającą na Franciszkanów Niepokalanej „zakaz” odprawiania Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Zdaniem Benedykta XVI, to decyzja „krzywdząca” i naruszająca motu proprio „Summorum Pontificum”.


Zakaz celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, nałożony przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego za wyraźną aprobatą papieża Franciszka na Zgromadzenie Franciszkanów Niepokalanej, narusza prawo ustanowione przez Benedykta XVI. Włoski dziennikarz wskazuje, że taka opinia wyrażona została, ale w prywatnej rozmowie z papieżem-seniorem. Decyzja w sprawie Franciszkanów Niepokalanej ma być „krzywdząca”.


Magister przypomina słowa Franciszka z ostatniego wywiadu udzielonego jezuickiemu magazynowi „La Civilta Cattolica”. - Myślę, że decyzja papieża Benedykta w tej sprawie (chodzi o list Summorum Pontificum – przyp.red) była podyktowana roztropnością i wiązała się z chęcią pomocy osobom mającym tę szczególną wrażliwość. Uważam jednak za niepokojące i niebezpieczne zjawisko ideologizacji Vetus Ordo, jego zinstrumentalizowanie – powiedział wówczas papież Franciszek. Jak podkreśla watykanista, Benedykt XVI uważał jednak, że „obie formy rytu mogą się wzajemnie ubogacać”.


W tym samym wywiadzie Franciszek określił posoborową reformę liturgiczną jako „misję w służbie ludu Bożego”. „Sobór Watykański II był powtórnym odczytaniem Ewangelii w świetle współczesnej kultury”– podkreślał. Zdaniem Sandro Magistra, papież Bergoglio zaprezentował wizję liturgii ubogiej, będącą przeciwieństwem „perspektywy Ratzingera”. Dodał także, że 26 września Franciszek „pozbył się” pięciu doradców ds. papieskich celebracji liturgicznych. Wśród usuniętych osób znalazł się o. Uwe Michael Lang, główny liturgista Benedykta XVI.


Warto zauważyć, że emerytowany biskup Rzymu po długim milczeniu zaczął nie tylko odnosić się do propozycji swojego następcy, ale w oóle podejmować publiczne polemiki. Skierował np. list do znanego włoskiego matematyka i filozofa, Piergiorgio Odifreddiego, w którym skrytykował postawę ateistyczną wskazując na „agresywność i nieprzemyślaną argumentację”. Polemizował przede wszystkim z twierdzeniami jakoby teologia nie zasługiwała na status nauki. Podkreślił, że teologia jest nauką, która stosuje metody możliwe do zweryfikowania, wykluczając arbitralność sądów.


Emerytowany biskup Rzymu wskazał także na silny związek rozumu z religią. Odnosząc się do molestowaniu nieletnich przez niektórych duchownych napisał: „Nigdy nie próbowałem ukryć tych rzeczy. Cierpieniem jest dla nas fakt, że siła zła przenika aż do tego stopnia wewnętrzny świat wiary. Z jednej strony musimy to cierpienie znosić, natomiast z drugiej musimy uczynić wszystko, co możliwe, aby takie przypadki nie miały więcej miejsca. Nie można się też pocieszać, że według badań socjologów odsetek księży winnych takich przestępstw nie jest wyższy od tego, jaki odnotowuje się w innych, porównywalnych kategoriach zawodowych. W każdym razie nie należy przedstawiać ostentacyjnie tej dewiacji, jakby była podłością typową dla katolicyzmu”.


Joseph Ratzinger podkreślił również, że o ile nie wolno milczeć o złu w Kościele, to nie wolno też przemilczać wielkiej drogi dobra i czystości, jaką wiara chrześcijańska wytyczyła na przestrzeni wieków. „Trzeba przypominać - pisze - wielkie postaci wiary: Benedykta z Nursji, jego siostrę Scholastykę, Franciszka i Klarę z Asyżu, Teresę z Avila i Jana od Krzyża, wielkich świętych miłosierdzia, jak Wincenty i Kamil de Lellis, aż po Matkę Teresę z Kalkuty oraz wielkie i szlachetne postaci z dziewiętnastowiecznego Turynu. Prawdą jest, że również dzisiaj wiara pobudza wielu ludzi do bezinteresownej miłości, do służby innym, do uczciwości i sprawiedliwości”.Źródło: RorateCaeli, chiesa.espressonline.it., AS.

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Hania
To dobrze ze dowiedzielismy sie prawdy od emerytowanego Papieza Benedykta XVI ,bo tylko prawda nas wyzwoli ,to nie konflik wszystko musi byc czytelne. Dzieki Bogu ze juz duzo odprawia sie Mszy Trydenckich w swiecie,w tym tak trudnym czasie dla Kosciola i wyznawcow. Musimy duzo wiecej sie modlic i poscic,a Pan Bog nieopusci Kosciola.Zadne moce piekielne nie przemoga Kosciola
MMK
Przede wszystkim szacunek dla samego Boga i Eucharystii. W koncu nasza wiara przetrwala wieki cale dzieki Swietej Mszy Lacinskiej. Wiec ja szanujmy rowniez i moze nade wszystko, bo ona sie sprawdzila ! Wszyscy nasi przodkowie ja znali.
voxclamantis
zawsze myślałem, że to współczesną kulturę trzeba odczytywać w świetle i przez pryzmat Ewangelii, a nie odwrotnie. Cóż można zobaczyć przez ociemniałe oko? Człowiek zaś jest stworzenie skażone grzechem pierworodnym, mimo iż modernistyczni pasterze to negują.
MirPi
Kiedyś potrzeba było lwów, teraz wystarczy dwóch papieży :(
John Galt
Zatrważające są te wszystkie doniesienia! Wszystko to wskazuje, że Rzym (u)traci wiarę i nawet stanie się siedzibą..., jak powiedziała Matka Boża w La Salette.
iza
No właśnie. Dlaczego Benedykt nas zostawił. Pewnie go zakrakali.
ola
To co godnie służy Bogu, Kościołowi i jego członkom, powinno być popierane, a nie zabraniane.
kostek
A czy ktoś przekazuje nasze opinie "drogą służbową" do Papieża. To jest przecież także i nas Kościół. My nie jesteśmy petentami.
Mlody
A z drugiej strony, to kurcze, ci którzy twierdzili, ze to jednak przeciw summorum pontificum to dostawali zdrowo po uszach.
Mlody
Pytanie brzmi, kto i dlaczego ujawnił treść tej rozmowy. No i czy była przeznaczona dla innych uszu.
Cezar
I dlaczegóż Benedykcie odchodziłeś?- tylko tak można to skomentować...
Artur
Do Kamila. Jeżeli to jest prawda, to biskup Rzymu zdradził wiarę katolicką. Nadchodzi czas ostatecznej dewastacji nauki katolickiej. Schizma w Kościele jest faktem. Non possumus.
Piotr
obawiam się, że jednak będzie on fałszywym prorokiem
Jakub Majewski
Odkładając na bok wątpliwości co do różnych działań i słów papieża Franciszka, ta sytuacja jest bardzo niepokojąca. Jestem pewien że papież Benedykt nie powiedziałby tych słów gdyby wiedział że dotrą do prasy. Niedopuszczalne są plotki które tworzą wrażenie konfliktu na linii papież-papież. Choć z drugiej strony, taki konflikt przynajmniej dałby wszystkim do myślenia w kwestii pomysłu papieskiej emerytury.
ja
No właśnie.To jest krzywdzące i na pewno nie zrozumiałe m.in. dla Franciszkanów.
Kamil
Komunia dla rozwodników w Niemczech, zakaz Mszy w Nadzwyczajnym Rycie Rzymskim. Kim jest ten Papież?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.