DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 WRZEŚNIA
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Imieniny obchodzą:
Eustachy, Faustyna, Filipina
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Czechy mogą opuścić Unię Europejską. Jest zgoda prezydenta na przeprowadzenie referendum

Data publikacji: 2017-06-23 01:00
Data aktualizacji: 2017-06-23 01:28:00
Czechy mogą opuścić Unię Europejską. Jest zgoda prezydenta na przeprowadzenie referendum
Milos Zeman, fot. Mikhail Metzel/TASS

Prezydent Republiki Czeskiej Milos Zeman publicznie poinformował, że w przypadku ewentualnego wyjścia jego kraju z Unii Europejskiej, wcześniej wypowiedzieć w tej sprawie powinni się obywatele. Przyznał również, że popiera pomysł przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum dotyczącego „Czexitu”. Zeman skrytykował także politykę imigracyjną w wydaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel.


Podczas konferencji prasowej poświęconej priorytetom czeskiej polityki, prezydent Milos Zeman został zapytany o ewentualne wyjście z Unii Europejskiej. Jego zdaniem w tej sprawie powinni wypowiedzieć się obywatele. Dodał również, że osobiście popiera pomysł przeprowadzenia referendum poświęconego „Czexitowi”. – To obywatele powinni zdecydować – mówił Zeman.


Prezydent Czech podkreślił, że jest zdecydowanym zwolennikiem demokracji bezpośredniej i rozpisanie referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej jest możliwe do zrealizowania. – Opuszczenie Unii Europejskiej przez Czechy jest możliwe teoretycznie i praktycznie, jeśli ustawa o rozpisaniu referendum przedłożona parlamentowi, zostanie przyjęta – powiedział. Przyznał jednak, że on sam jest zwolennikiem pozostania Czech w strukturach Unii Europejskiej. Dodał jednak, że sceptycznie podchodzi do unijnego modelu zarządzania.


Milos Zeman w mocnych słowach skrytykował również politykę imigracyjną kanclerz Angeli Merkel. W jego opinii zaproszenie do Europy tzw. uchodźców było „tragicznym błędem”. Prezydent Czech podkreślił, że jego kraj krytycznie podchodzi do propozycji liderów UE dotyczących przymusowej relokacji imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Dodał, że Czechy złagodzą swoje stanowisko tylko i wyłącznie wtedy, gdy Bruksela będzie przedstawiać swoje pomysły jako propozycje działań, a nie odgórne dyspozycje.


Sprawa ewentualnego wyjścia Czech z Unii Europejskiej stała się obecna w przestrzeni publicznej po zdecydowanej wypowiedzi byłego prezydenta Vaclava Klausa. Polityk skrytykował wówczas politykę migracyjną przywódców Unii Europejskiej. Przyznał, że w związku z falą imigrantów, którzy stale przybywają do Europy, czas przygotować kraj do wyjścia ze struktur UE. – Nadszedł czas, by przygotować wyjście naszego kraju z Unii Europejskiej. To jedyna dobra ścieżka dla Czech, nasz głos jest ignorowany – mówił zdecydowanie Vaclav Klaus, który pełnił urząd prezydenta w latach 2003-2013.

 

 

Źródło: wprost.pl, PCh24.pl

WMa

 

 


 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
fit
Gdyby prez.Duda ogłosił to samo zaraz Niemcy i Francuzi by spokornieli. Czyją rację stanu prezentują wadze?
Robert
Ciekawe kiedy u nas będzie referendum w tej sprawie :)
Stormer
I kogo to obchodzi? Niech wychodzą! :-)
BP
Pytanie, czy Czesi faktycznie chcą wyjść z UE, czy raczej myślą jak ich prezydent, czyli chcemy zostać, ale na w miarę sensownych warunkach. Nie ma jeszcze nawet ustalonej daty ewentualnego referendum. Wydaje mi się, że tkwić w Unii zwyczajnie się nie opłaca, ale decyzja o wyjściu mogłaby być tak niemile widziana, że kraje starej Unii mogłyby nie chcieć nawiązać współpracy z takim państwem, nawet jeżeli sami by na tym stracili. Wielka Brytania jest w innej sytuacji, z nią trzeba się liczyć. Kraje Europy Środkowej jeszcze może przez kilka lat mogą obawiać się gospodarczego i politycznego ostracyzmu. Takie moje zdanie, specjalistką nie jestem.
Slawomir Tomasz Roch
Brawo Czesi! Nasi madrzy sasiedzi i nasi bliscy po krwi Bracia. Niech chocby po tych decyzjach wstydza sie i niech schowaja sie ci wszyscy, ktorzy upubliczniaja w publicznej przestrzeni ksywki typu: pepiki. Czesi jawia sie tutaj duzo mocniejsi, niz Polacy!
Piotr
A Polacy gremialnie za UE. Nawet mądrzy skądinąd ludzie twierdzą, że nie ma innego wyjścia, bo jesteśmy słabo gospodarczo a Rosją na nas czyha. Co o tym myślicie?
Leaf427
Niby dobra wiadomość ale to mogą być tylko pogróżki aby coś tam dla Czechów wywalczyć w negocjacjach.
Janusz z Kolonii
Po wyjsciu GB z eurokołchozu, nie dziwi mnie, że następni będą Czesi! Wszak perwszy bunt w Christianitas zrobił Henryk VIII, potem już były Czechy i Niderlandy Wilhelma z Oranje! Holandia też już była o krok od Wildersa i przewrot tam był, tyle że nie na taką skalę! Tam w Holandii łupy i łapuwy z rzeszy na moment przezwyciężyły akcję odzyskania niepodległości.
Stroke
No proszę - Czechy, kraj zsekularyzowany i pełen rozpusty (IMHO), a reprezentant narodu mówi (w tej sprawie) tak jak chciałbym aby prezydent katolickiego i niezwykle niepodległego kraju - Polski - mówił.
MyBędziemyNastępni!
No to teraz czas na nas !!! Wynośmy się z tego eroszamba póki jeszcze nie jesteśmy całkiem beżowi !!!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.