DZIŚ JEST:   25   MAJA   2018 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Co kryje „teczka Jaruzelskiego”? Według Cezarego Gmyza to dla niej IPN wszczął śledztwo w sprawie szafy Kiszczaka

Co kryje „teczka Jaruzelskiego”? Według Cezarego Gmyza to dla niej IPN wszczął śledztwo w sprawie szafy Kiszczaka
fot. Adam Chelstowski/FORUM

Powodem wszczęcia śledztwa IPN w sprawie dokumentów ukrywanych przez Kiszczaka nie była sprawa Bolka, lecz TW Wolskiego-Jaruzelskiego – poinformował na Twitterze dziennikarz „Do Rzeczy” Cezary Gmyz.


Pytany o szczegóły doniesienia Gmyz napisał: „IPN dysponował informacją, że Kiszczak jest w posiadaniu teczki Jaruzelskiego, który był kapusiem Informacji Wojskowej”.  Jak przypomina portal Niezalezna.pl wejście i przeszukanie domu Czesława Kiszczaka było możliwe właśnie w ramach tego prowadzonego od 2015 r. śledztwa.

 

O odnalezieniu dokumentów potwierdzających współpracę Jaruzelskiego z Informacją Wojskową informował już w 2006 r. prezes IPN  śp. Janusz Kurtyka. Do dokumentów dotarły telewizyjne „Wiadomości”. W centralnym rejestrze agenturalnej sieci organów Informacji Wojska Polskiego pod numerem 22858 znajduje się zapis wskazujący, że tajnym współpracownikiem pod pseudonimem „Wolski” był od 1946 roku gen. Wojciech Jaruzelski.

 

Jaruzelski miał rozpocząć współpracę z „zieloną bezpieką” w 1946 roku, a Informacja Wojskowa była ściśle powiązana z radzieckim NKWD. Według telewizyjnych "Wiadomości", współpraca z tą formacją pomogła Jaruzelskiemu w karierze.

 

W filmie Grzegorza Brauna pt. „Tworzysz Generał” historyk Paweł Wieczorkiewicz mówiąc o Informacji Wojskowej stwierdził: „Informacja Wojskowa, czyli kontrwywiad wojskowy tak naprawdę, czyli UB do kwadratu. (...) Ludzie, którzy przeszli przez więzienia UB (a byli tacy) i więzienia Informacji, modlili się, żeby trafić do UB, mimo że tam był osławiony pułkownik Różański, bo wszystko było lepsze niż Informacja Wojskowa. Tam naprawdę siedzieli sadyści przez duże S i mordercy przez wielkie M". Było sie czego bać”.

 

Główny Zarząd Informacji Wojska Polskiego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego - zwany Informacją Wojskową - odpowiedzialny jest za masowe represje wśród żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Krajowej (AK), Wolności i Niezawisłości Narodowych Sił Zbrojnych  oraz ludności cywilnej.  W latach 1943–1945 w organach informacji Wojska Polskiego służyło 750 oficerów kontrwywiadu wojskowego Smiersz (działającego również w Armii Czerwonej), do sierpnia 1944 stanowili 100 proc. oficerów informacji w Wojsku Polskim.


W 1944 roku oficerami informacji zostało pierwszych 17 obywateli Polski.

 

luk

 

 

 


DATA: 2016-02-25 10:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę, że wiele z tych bandytów jeszcze żyje i dostaje wysokie emerytury. Ale gruba krecha obowiązuje !
ponad 2 lata temu / wkurzony
 
i pomyśleć tylko, że tego bandytę pochowano na Powązkach i do tego z honorami; wstyd i hańba, praktycznie nie do wymazania; czy my jesteśmy wolnym krajem? - pytanie oczywiście retoryczne;
ponad 2 lata temu / JARO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.