DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Cenckiewicz o rewolucji francuskiej: Zgilotynowano całą cywilizację. Miejsce Boga zajęła nierządnica

Data publikacji: 2016-07-15 09:00
Data aktualizacji: 2016-07-15 21:11:00
Cenckiewicz o rewolucji francuskiej: Zgilotynowano całą cywilizację. Miejsce Boga zajęła nierządnica
Fot. Andrzej Hrechorowicz/Forum

Każdy przyzwoity i w miarę wykształcony człowiek ma o rewolucji francuskiej jasne zdanie. Była to zbrodnia na ciałach i duszach milionów Francuzów oraz Europejczyków. Swoimi przemyśleniami o tym zbrodniczym dziele czasów oświecenia podzielił się na Facebooku profesor Sławomir Cenckiewicz, członek kolegium IPN.

 

„Dziś rocznica wybuchu rewolucji (anty) francuskiej. Ale 14 lipca 1789 r. jest w kalendarzu datą tragiczną i straszną dla nas wszystkich. Zgilotynowano nie tylko Francję, ale i całą cywilizację łacińską. To rebelia przeciwko Kościołowi katolickiemu (jakby dopełnienie rewolucji protestanckiej), rebelia przeciw Tradycji, monarchii, porządkowi społecznemu i moralnemu” – ocenił wydarzenia sprzed ponad 200 lat historyk.

 

„Miejsce Boga - w sensie tyleż symbolicznym co realnym - zajęła nierządnica ustawiona na świętym ołtarzu w katedrze paryskiej. Całe zło dzisiejszego świata stoi właśnie na fundamencie tej ohydnej rewolucji. Nie ma Marksa, Lenina, Stalina, Mao i Hitlera, ich wszystkich zbrodni, bez rewolucji 1789 r.” – przypomniał w swoim wpisie Sławomir Cenckiewicz.

 

„Pamiętajmy o tysiącach męczenników, naszych braciach topionych w Sekwanie, wieszanych, ścinanych gilotyną, zadźganych bagnetami, morzonych głodem...” – zaapelował członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, cytując w dalszej części wpisu świętego Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa przemyskiego.

 

„Przyszła rewolucya i rozpoczęła straszny swój taniec. Gdy bowiem w wielu umysłach zagładzono wiarę w Boga i cześć dla władzy, gdy urok majestatu królewskiego zniweczyły bezwstydne orgie Ludwika XV, cyniczna polityka Fryderyka II, i krzyczące bezprawia Katarzyny II, gdy klasy wyższe, nadużywając swoich przywilejów, nieznośne jarzmo wtłoczyły na karki warstw niższych: powstała w tychże warstwach gwałtowna żądza obalenia ówczesnego porządku” – opisywał przed dekadami hierarcha.

 

„Rewolucya francuska, podobna do wezbranej rzeki, poniosła na swych lalach nie tylko ołtarze i klasztory, nie tylko tron nieszczęśliwego Ludwika XVI, ale także zamki i głowy tych samych wolnomyślicieli, co niedawno przedtem (1778) wprowadzili do Paryża w tryumfie patryarchę bezbożności Voltaire’a, i co entuzyastycznie unosili się nad rewolucyjnemi ideami filozofa genewskiego Jana Jakóba Rousseau’a. W imię tychże idei zniwelowano wszystkie stany, zagrabiono dobra kościelne, zniesiono klasztory, narzucono duchowieństwu konstytucyę cywilną, wreszcie proklamowano rzeczpospolitą i poprowadzono króla na rusztowanie, za królem zaś wielką liczbę duchownych, uczonych i możnych” – celnie zauważył bp Józef Sebastian Pelczar.

 

„Gilotyna dzień i noc pracowała, a kiedy stępiły się topory, topiono nieszczęśliwych setkami w Sekwanie lub Loarze. W imię idei Voltaire’a i Rousseau’a ogłoszono jawnie ateizm, zburzono lub zbezczeszczono pięćdziesiąt tysięcy kościołów, a na ołtarzu kościoła Notre-Dame postawiono ohydną nierządnicę, mającą wyobrażać rozum, jedyne bóstwo Francyi” – zauważył duchowny, przypomniany w rocznicę rewolucji francuskiej przez Sławomira Cenckiewicza.

 


Źródło: Facebook

MWł
   

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Pan_Buka
Czegoś równie idiotycznego nie czytałem od lat. Pan Cenckiewicz zdecydowanie powinien zająć się tym, co potrafi najbardziej - opluskwianiem Lecha Wałęsy, bo tylko dzięki Wałesie ktokolwiek w Polsce wie, kto to jest Cenckiewicz. A analizę przyczyn i skutków Wielkiej Rewolucji lepiej pozostawić historykom, specjalizującym się w tej dziedzinie - to nie jest zajęcie dla pętaków.
Lyberał
Miejsce boga? A kto to jest? Pyta PREZES.
Joanna Arc
Niestety, po usunięciu czci do Boga i proklamowniu bogiem Rozumu, tego ostatniego nie stało...
ankmak
Każda rewolucja ma to do siebie ,że najwięcej daje w kość tym w imieniu których występuje.w czasie Rewolucji Francuskiej najwięcej zamordowano chłopów i mieszczan,w czasie Rewolucji Bolszewickiej najwięcej zamordowanych zostało robotników i chłopów.A każda rewolucja przekształca się w dyktaturę ,tak te dwie wymienione jak i wiele rewolucji w Ameryce Płd i Afryce.Także rewolucja PIS-u najbardziej dotknie SUWERENA.
Bardzo interesujący artykuł dzięki któremu poszerzyłam swoją wiedzę na powyższy temat.
marek marecki
Wspolczesna Europa dalej realizuje to co zapoczatkowala rewolucja francuska. Co z tego wyniknie, czas pokaże.
Lech
To jest wszystko prawda tylko prof zapomnial dodac kto dokonal tej zbrodni na cywilzacji europejskiej.A dokonali tego Chazarowie ktorych 1000 lat wczesniej wypedzil z kaganatu ksiaze Swiatoslaw l ktorzy dzieki jezykowi idisch latwo przstosowali sie do zycia w Cesarstwie Rzymskim narodu niemieckiego.Oni przez ten tysiac lat skrupulatnie budowalu swa pozycje.Kilka razy wczesniej prubowali z mniejszym skutkiem .Zdominowali Watykan I elity Europy zachodniej .Stworzyli Rew.Francuzka.Faszyzm. Komunizm .obecnie dzieki petrodolarom zradykalizowali islam I zucili go na resztki cyw.eueopejskiej.Szamanizm .czarna magis ti ich atrybut .navich rdzennych terenach ostala sie enklawa lucyfera pi potopie.A ich najwiekrzym wrogiem sa potomkowie Ariow-Lechitow czyli my jyz kilka razy przeszkadzajac im w ich niecnych planach
pollux
gdy historyk mówi o wpływie boga..przestaje być historykiem.
amin
Wybiórczo....niestety.Pan Cenckiewicz zapomina o tym,że społeczeństwo robiło na księży i ich majątki ,samemu żyjąc w warunkach urągających.A od protestantów to niech się pan z daleka trzyma,bo jeszcze dowiemy się,że noc ŚW Bartłomieja to ich dzieło...Żałosne.
Wysoki
Do Ekonom: A kolega Ekonom to był łaskaw całe przeczytać? Czy tak dla sportu szkaluje pana Profesora?
Ekonom
Pan prof zapomnial o najwazniejszym-dlaczego rewolucja wybuchla. Nie dlatego, ze ktos chcial sobie postawic gdzies ladacznice ale dlatego, ze wiekszosc spoleczenstwa musialo robic na kasty w tym księży. Obowiazkiem chrześcijanina jest mowic prawde a noe manipulować faktami!
RICHI
Taki sam profesor jak Gliński i Pawłowicz
panda
Tak, najstarsza córa Kościoła stała się wielką nierządnicą. Z niej zrodziły się wszelkie systemy bezbożne, a więc i antyludzkie.Niech będzie przeklęta wszelka ideologia, której celem jest walka z Bogiem w ludzkich sercach, umysłach i duszavh.
do spostrzegawczy
To przytocz argumenty z KKK, że tym muzułmaninem kierował Pan Bóg, zamiast udawać mądrego i naginać Słowo Boże.
spostrzegawczy
"do spostrzegawczy" ! Nie mylę. Sięgnij po Katechizm Kościoła Katolickiego zamiast się wymądrzać i bagatelizować Słowo Boże.
Nestor
Bez Boga nawet do proga.
do spostrzegawczy
Nie myl Pana Boga z Allachem, na którego "sprawiedliwość" powoływał się muzułmanin - kierowca ciężarówki w Nicei.
John Bielanski
Duzo o Rewolucja francuskiej czytalem, wiem tez ze cala inteligencja zostala stracona, zadalem sobie jednak pytanie jak ja to widze I czemu tak sie stalo, otoz odpowiem krotko, wedlug mnie sprawiedliwosci stalo sie zadosc, Bo te trzy glosy ktoreialy przynosic sprawiedliwosci to bylo najwiekszym oszustwem biednego czlowieka, poniewaz on zawsze byl przegranym pomimo ze posiadal glos, Rewolucja to sprostowala, sprawiedliwosci I doskonalego wspolzycia miedzy ludzmi nigdy przenigdy nie bedzie, dlatego wzywam wszystkich rzadzacych I moznych tego Swiata nie zdzierajcie z ludzi mniej od was fortunnych Ile sie da Bo to zawsze jest niesprawiedliwe, a taki Stan rzeczy doprowadzi od czasu do czasu do ogromnych rzezi ktora to rzez ma zblizyc ludzi do siebie w imie sprawiedliwosci, choc wiemy ze to nigdy nie nastapi z powodu ludzkiej natury ktora sie rozni od onnych zwierzat.
wmo
Proste zestawienie dwóch aktualnych faktów: 1. We Francji 14 lipca świętuje się kolejną rocznicę wybuchu ateistycznego terroru, będącego jednym z fundamentów dzisiejszej ruiny moralnej i gospodarczej tego państwa. 2. We Francji 14 lipca jakiś osobnik, jadąc ciężarówką, zabija dziesiątki niewinnych ludzi i ginie, zastrzelony przez policję. Jaka przyszłość czeka ten kraj i tych ludzi?
spotrzegawczy
Jak można świętować rocznicę masowych, przerażających, bestialskich mordów na katolikach, na księżach katolickich - na wyznawcach Chrystusa ? To największy obraz zwyrodnienia !A niedowiarki nadal będą uważać, że Pan Bóg jest jedynie miłosierny, a zapomną o Jego Sprawiedliwości. Mimo namacalnych śladów - w Nicei.
jan
Ja jestem po zawodowej szkole lecz bardzo lubiłem i lubię historię.To dzięki ciekawości o przyczynach zdarzeń historycznych przekonałem się z całkowitą pewnością że jest PRAWDZIWĄ NAUCZYCIELKĄ życia. Co innego znać daty choćby najważniejszych zdarzeń a co innego znać dlaczego i jakie z tego były skutki. Jaka to TRAGEDIA osób nie znająca historii swej rodziny ,narodu, Kościoła św. nie mówiąc o tego opłakanych skutkach!!! Dlategodośc wcześnie przekonałem się czym była KOMUNA PARYSKA którą się inni SZCZYCĄ jako osiągnięcie POSTĘPU(czyt.PO(d)stępu!!!
cichy
Bez Pana Boga człowiek staje się bestią i to wyraźnie widać podczas rewolucji francuskiej,rewolucji październikowej, w czasie I i II wojny światowej i w dzisiejszych czasach.Zabijanie dzieci nienarodzonych przynosi hańbę naszemu pokoleniu.Pod fałszywymi hasłami wolności kobiet, dokonuje się na świecie największa zbrodnia w dziejach ludzkości , miliomy zamordowanych dzieci w łonach swoich matek na terenie tylko Europy.Widzę, że przywódcy UE i zachodnich krajów naszego kontynentu zatracili poczucie przyzwoitości, człowieczeństwa i z nakazu próbują grzech zabijania rozszerzyć na całą Europę ale zapomnieli, że nad nami jest Pan Bóg i tak jak została ukarana Sodoma i Gomora tak może zostać zmieciona z powierzchni ziemi cywilizacja śmierci i zatracenia człowieka w grzechu rozpusty. Mamy czas na opamiętanie i przypomnijmy sobie prawdę,że z prochu powstaliśmy i w proch się obrócimy.
@Maria Mróz
@Maria Mróz - Nie na leży mieszać tu tych dwóch tematów. Jedno, że tzw. rewolucja francuska to zło i tragedia, mająca skutki aż do dziś. A drugie to, że PiS coraz bardziej brnie w hipokryzję, deklarując z jednej strony monopol na płomienny patriotyzm i walkę z obozem zdrajców spod znaku KOD i PO (Partii Oszustów), a tymczasem dalej zezwala na zabijanie nienarodzonych dzieci, zadłuża kraj w komercyjnych bankach zachodnich, utrzymuje eksterminacyjne prawo podatkowe, które każe płacić podatek dochodowy od kwoty 3000 zł rocznie, gdy potrzeba 6000 zł rocznie, aby przeżyć. itd. itd. W tym działanie PiS jest kontynuacją wyczynów drani spod znaku PO. A będzie to w swoim czasie osądzone...
Maria Mróz
Prof.Centkiewicz jasno opisuje fakty historyczne i taka wiedza powinna byc w kazdej POLSKIEJ szkole.Bo nie ma przyszłosci zaden Naród bez przeszłości .Na takiej podstawie historycznej kazdy zrozumie do czego doprowadzają kraje ,okrzykujace sie jako ateisci i tu do głosu dochodzą inne wiary .Ale znamy to juz ,uczmy sie szybko na błedach poprzedników.Jest nadzieja dla Polski w Rzadzie PIS ,NASZ MISTRZ Jarosław Kaczyński z Prezydentem POMAŁU POSPRZATAJA PO POPRZEDNIKACH-SZKODNIKACH!
ZUZA
O rany! Litości!
abc
No nareszcie ktoś powiedział prawdę. Kult francuskiej rewolucji to w zasadzie kult satanistyczny.
cristero
No i niby mądry gość. Skąd więc ta fascynacja Lechem Kaczyńskim?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.