DZISIAJ JEST
ŚRODA 20 WRZEŚNIA
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
Imieniny obchodzą:
Eustachy, Faustyna, Filipina
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Brytyjczycy Frankensteinem XXI wieku. Biorą się za genetyczne projektowanie dzieci

Data publikacji: 2016-12-16 08:30
Data aktualizacji: 2016-12-16 10:19:00
Brytyjczycy Frankensteinem XXI wieku. Biorą się za genetyczne projektowanie dzieci

Brytyjska państwowa agencja Płodności Człowieka i Embrilogii (Human Fertilisation and Embryology Authority), która kontroluje wszystkie kliniki in vitro w Wielkiej Brytanii i zajmuje się badaniem zarodków ludzkich, zaaprobowała metodę sztucznego zapłodnienia  materiałem genetycznym DNA mężczyzny i dwóch kobiet jednocześnie.

 

Twórcy tej zupełnie odhumanizowanej metody in vitro chcą wyeliminować choroby związane z nieprawidłowościami w mitochondriach, czyli składnikach komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie energii. Uważają oni, że takie stosowanie in vitro pozwala wyeliminować u dziecka ciężkie choroby genetyczne. Metoda wywołuje ostry spór, nie tylko wśród biologów i etyków. Wielu naukowców nazywa tą metodę „działaniem doktora Frankensteina” i mówią oni o „genetycznym projektowaniu dzieci”.

 

Wcześniej eksperymentalna metoda zyskała poparcie brytyjskiego parlamentu i aprobatę komisji etycznej. Teraz zatwierdził ją Human Fertilisation and Embryology Authority. Choć urodzone dzięki takiemu zabiegowi dziecko ma domieszkę mitochondrialnego DNA dawczyni, procedurę uznano za legalną, etyczną i dopracowaną pod względem naukowym. - To decyzja o historycznym znaczeniu – powiedziała BBC Sally Cheshire, przewodnicząca Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA), rządowej komisji, która w Wielkiej Brytanii nadzoruje i reguluje kwestie związane m.in. z badaniami na zarodkach ludzkich.

  

Zalegalizowana w Anglii metoda in vitro polega na tym, iż od dwóch kobiet pobiera się komórki jajowe. Z jednej komórki usuwa się jądro i pozostawia komórkę jedynie z DNA mitochondrialnym. Następnie wszczepia się do komórki jądro pobrane z komórki jajowej drugiej kobiety. W ten sposób tworzy się komórkę jajową zawierającą materiał genetycznych dwóch kobiet. Ostatni etap procedury przebiega dokładnie tak samo jak przy standardowym zapłodnieniu in vitro do takiej zmodyfikowanej komórki jajowej wprowadza się plemniki lub przeprowadza transfer pojedynczego plemnika.  W ten sposób „skonstruowane” dziecko ma jakby dwie matki i ojca. Pierwsze poczęte w ten sposób dziecko może się urodzić najwcześniej przed końcem roku 2017.

 

Źródło: onet.pl

AB
 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
do Stormer
Gdybyś rozumiał znaczenie słów "racjonalny" i "naukowy", wiedziłbyś że na temat - na temat twojej tradycyjnej ignorancji :-D
Stormer
@do Stormer: ciekawe rzeczy opowiadasz ale jak zwykle nie na temat. :-D
do Stormer
Skoro mimo udzielenia ci informacji dalej nie wiesz i dalej cię twoja niewiedza nie obchodzi, to tylko potwierdza że nie masz pojęcia o racjonalności i o naukowości :-D
Stormer
@do Stormer: nie wiem co uważał na ten temat Hitler, Stalin i dynastia Kimów i mało mnie to obchodzi. Ja podzielam racjonalną opinię większości naukowców.
do Stormer
Uważasz jak Hitler, Stalin i dynastia Kimów. Nic nowego :-D
aaa
To nie jest żadne leczenie, gdyż pacjent przed tym zabiegiem jeszcze nie istnieje. Istnieją tylko haploidalne komórki. Ale prędzej czy później takie rzeczy nastąpią. To było do przewidzenia, tylko że myślałem, że zacznie się gdzieś w Korei Północnej, a tu proszę, UK.
MiniMax
Tak, to narodzenie może być związane w 2017 roku z 3- trz setną rocznicą powstania masonerii.
zorro
mason Huxley to zapowiedział- nic nowego, ale biada naszym czasom
Klaudia
Dzieki tej metodzie urodzone dzieci maja szanse byc zdrowe. Co w tym zlego? Jesli mialabym miec zanik nerwu wzrokowego lebera, ktora jest przykladowa choroba mitochodrialna, wolalabym sobie wymienic mitochodria od dawczyni. Dzieci maja prawo rodzic sie zdrowe, jesli jest taka mozliwosc. Skazywanie je na chorobe, ze wzgledu na poglady religijne innych ludzi jest moim zdaniem nieetyczne.
Stormer
Postępu nie da się zatrzymać. To akurat od dawna wiadomo :-)
humanoidy GMO
Oni się nie kryją z tym że chcą robić ludzi GMO ! To jest w ich doktrynie ! Wystarczy posłuchać doktora Krajskiego albo przeczytać ich wypowiedzi ! Chcą przerobic całą ludzkość na swoją modłę, a może bardziej na modłę tego który "niesie światło" !
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.