DZISIAJ JEST
ŚRODA 23 SIERPNIA
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Filip, Ireneusz
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Bruksela planuje likwidację gotówki. Austriaccy politycy chcą się przed tym obronić

Data publikacji: 2016-02-23 07:00
Data aktualizacji: 2016-02-23 10:25:00
Bruksela planuje likwidację gotówki. Austriaccy politycy chcą się przed tym obronić
By Lotus Head from Johannesburg, Gauteng, South Africa (sxc.hu) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], v

Kilka tygodni temu w Davos szefowie największych banków i firm inwestycyjnych przekonywali, że w ciągu dziesięciu lat zniknie materialny pieniądz. Gotówkę zastąpią m.in. waluty wirtualne. 12 lutego ministrowie finansów państw UE podczas spotkania w Brukseli wezwali Komisję Europejską do uporania się z nielegalnymi przepływami pieniężnymi poprzez wycofanie części banknotów. Austriacy chcą wprowadzić prawo do posługiwania się gotówką do konstytucji.

 

Jako jeden z podstawowych argumentów na rzecz wycofywania gotówki bankierzy podają konieczność walki z fałszowaniem banknotów, a ministrowie - konieczność kontrolowania transakcji, by uniemożliwić unikania płacenia podatków i prania brudnych pieniędzy. Do mieszkańców Austrii to jednak nie przemawia. W mediach rozpętała się burza, a walkę uprzedzającą ewentualne decyzje Brukseli podjęli przedstawiciele praktycznie wszystkich ugrupowań politycznych.

 

- Austriacy powinni mieć zagwarantowane konstytucyjne prawo do korzystania z gotówki, aby chronić swoją prywatność – mówił wiceminister gospodarki Harald Mahrer. - Nie chcemy, aby ktoś mógł śledzić cyfrowo, co kupujemy, jemy i pijemy albo jakie książki czytamy i jakie filmy oglądamy – tłumaczył Mahrer w publicznej stacji radiowej Oe1. Minister zapowiedział zdecydowaną walkę z planami Komisji Europejskiej.

 

Podczas spotkania 12 lutego br. ministrowie finansów postanowili rozprawić się z „nielegalnymi przepływami pieniężnymi”. Wezwali Komisję Europejską, organ wykonawczy UE, by „zbadała potrzebę odpowiednich ograniczeń dotyczących płatności gotówkowych, przekraczających określone progi oraz podjęła współpracę z Europejskim Bankiem Centralnym, by rozważyć środki właściwe w odniesieniu do banknotów o wysokim nominale, w szczególności banknotów 500 euro”. Austriacki minister poinformował o tym fakcie opinię publiczną.

 

Natychmiast też w mediach pojawiły się liczne materiały na ten temat. Austriacka Partia Ludowa (OVP) zaproponowała wprowadzenie do konstytucji zapisu chroniącego prawo obywateli do posługiwania się pieniędzmi materialnymi. Chodzi o to, aby pozostawić ludziom swobodę wyboru i prawo do zachowania anonimowości w czasie dokonywania transakcji. Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ), Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) poparły propozycję OVP. Jedynie Partia Socjaldemokratyczna (SPO) nie widzi potrzeby podejmowania jakichkolwiek działań.

 

Kandydat na prezydenta Andreas Khol (OVP) stwierdził, że w trosce o obywateli jak najbardziej można wprowadzić odpowiedni zapis do ustawy zasadniczej. Jego zdaniem taki przepis zamieszczony w konstytucji miałby także istotny wpływ na dalsze działania UE w sprawie ewentualnego wycofywania banknotów i monet. Khol zapowiedział, że kwestię tę Austria zamierza podnieść na szczeblu europejskim.

 

Z propozycją wycofania gotówki – jak pisze portal Euractiv – wystąpiła grupa banków skandynawskich, które przekonują, że wycofanie środków płatniczych położyłoby kres napadom na banki, fałszowaniu i nielegalnemu obrotowi pieniędzmi. Argumentami najczęściej podnoszonymi przez ekonomistów przeciwko dematerializacji pieniądza jest to, że społeczeństwo nie jest gotowe zrezygnować z fizycznych wpłat gotówkowych. Gotówka pozostaje najszybszą i najbardziej powszechnie akceptowaną formą płatności. Może być stosowana przez wszystkich, nawet tych, którzy nie mają kont bankowych. Co jednak najważniejsze, fizyczny pieniądz umożliwia klientom bardziej efektywne monitorowanie swoich wydatków i chroni przed zadłużaniem się. Pod względem liczby przeprowadzonych transakcji, obroty gotówkowe są wciąż najpopularniejszą formą płatności w strefie euro, mimo wprowadzenia kart płatniczych.

 

Podczas ostatniego spotkania w Davos bankierzy i szefowie największych form inwestycyjnych przekonywali, że los gotówki jest już przesądzony. Materialny pieniądz ma zniknąć z obrotu w ciągu zaledwie 10 lat. Zastąpią go nowe instrumenty finansowe, w tym waluty wirtualne. John Cryan, z Deutsche Bank AG mówił, że w ciągu zaledwie dziesięciu lat, „prawdopodobnie” nie będziemy już oglądać gotówki. System, który opiera się na fizycznym pieniądzu – według niego – jest „strasznie nieefektywny”.  Środki pieniężne powinny być zdematerializowane – tłumaczył, dodając, że rządy „powinny być zainteresowane” tym procesem, gdyż pozwoli on na kontrolę przepływu środków i zwalczanie nielegalnego finansowania lub „prania brudnych pieniędzy”.

 

Dan Schulman, prezes PayPal, stwierdził, że „pieniądze dygitalizują się na naszych oczach” i chociaż „85 proc. transakcji (chodzi o liczbę, a nie wartość) wciąż dokonywanych jest w gotówce, proces odchodzenia od realnego pieniądza jest nieunikniony i już ma miejsce”. Schulman co prawda nie stwierdził, że w ciągu dekady gotówka zniknie, ale zaznaczył, że należy zrobić co się tylko da, by tak się stało.

 

Nawet dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde, zapowiedziała, że za około 10 lat w miejsce realnego pieniądza pojawią się i zyskają na znaczeniu waluty wirtualne. Chwaliła ich zalety, np. będą one bardziej dostępne dla osób, które mieszkają na obszarach bardzo odległych. Dodała jednak, że te nowe waluty mogą być również „wielkim narzędziem zbrodni”, ponieważ wciąż nie ma odpowiednich regulacji w tym zakresie. Mogą także stanowić „zagrożenie dla stabilności finansowej”, a nawet „zakłócić politykę pieniężną na świecie” - przestrzegała.

 

Zastąpienie realnego pieniądza transakcjami bezgotówkowymi pozwoli na dokładniejsze zbieranie danych o klientach i tworzenie zintegrowanych baz danych. A to według Toma de Swaana, prezesa Zurich Insurance Group, jest niezwykła okazją do rozwinięcia usług ubezpieczeniowych. Swaan przekonywał, że powszechne zbieranie danych i wprowadzanie ich do systemów komputerowych pozwoli na „bardziej szczegółowe” opracowanie polis, które będą korzystne nie tyle dla klienta, co dla firm ubezpieczeniowych. Wydaje się, że decyzja w tej sprawie już zapadła. Teraz pozostaje kwestia opracowania i uregulowania nowych instrumentów finansowych, na co zwrócił uwagę James Gorman - prezes banku Morgan Stanley.

 

 

Źródło: bloomberg.com, euractive.com, AS.

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
ryszard f.
Obrót bezgotówkowy w postaci całkowitego wyeliminowania fizycznego pieniądza z rynku to super pomysł, dający bardzo dużo korzyści np. możliwość niemal zlikwidowania szarej strefy. Po początkowych kosztach wprowadzenia systemu w efekcie będą ogromne korzyści dla budżetu oraz dla rozwoju państwa. POCHWALAM I CZEKAM NA SZYBKĄ REALIZACJĘ!!!
Kasandra
LUDZIE! Wyjdźcie z matrixa. Przecież to jest postulat przywrócenia systemu niewolniczego, ze wszystkimi konsekwencjami!
goliath do rozczarowny
Aha,czyli cofniemy się do starożytności? W takim razie chyba Komisja Europejska za bardzo wzięła sobie do serca ponaglania o potrzebie \'\'powrotu do korzeni\'\' W następnej kolejności wycofane z użycia będzie koło :)
Rozczarowany
@goliath: nie, wróci handel wymienny. Usługa za usługę, towar za towar.
Łukasz
Jeśli to kiedyś wejdzie, to ludzie stracą resztki wolności jaka im pozostała na tym świecie, nie pisząc o wolności w duchu, to inna sprawa. Kontrola obejmie wszystko, a Banki staną się rzeczywistą ręka diabła. Trzeba ufać Chrystusowi, pomimo własnych porażek, słabości, ufać i czcić Boga w Trójcy Jedynego!
goliath
Czyli jeśli będę chciał kupić pietruszkę z działki od babci na bazarze która sprzedaje żeby dorobić sobie do nędznej emerytury to będę musiał zapłacić kartą? Spoko
Euzebiusz
Czip = znamię bestii z Apokalipsy Św. Jana. Każdy kto go przyjmie będzie męczony wiecznie ogniem i siarką.
Mafra
Austriacy maja racje , obrona pieniadza papierowego jest obrona naszej wolnosci. Pieniadz wirtualny nie jest bezpieczny, kradnie sie go o wiele latwiej niz ten papierowy. Jego wprowadzenie bedzie oznaczalo zniewolenie totalne ludzkosci i zwyciestwo szatana.
AnnaN
Różańce w dłoń.
Wolnościowiec
Eurokomunizm staje się faktem. Czy to nie czerwoni chcieli zlikwidować pieniądz? Nie udało się marksistom, uda się eurobolszewikom.
Rozczarowany
"położyłoby kres napadom na banki" - a w zamian pojawią się napady hakerskie.
Polak
To skandal.Wirtualny pieniądz to lewacka ofensywa na nasze portfele i naszą wolność.Dość z chorymi pomysłami lewackimi !!!
krzysztofsf
Złoto podrożeje.
bez najmniejszej żenady
Następny krok to czipowanie ludzi. W Polskim Radio nadawane są już słuchowiska dla dzieci w których przedstawia się konieczność chipowania ze względu na bezpieczeństwo (zagubienie się) dzieci.
Kris
Przepowiednia się spełnia na naszych oczach:numer bez którego nic nie można będzie kupić, to jeden ze znaków czasów ostatecznych.
Kogut
Hmmm. Likwidacja gotówki, a w zamian znamię bestii na rękę. Plany coraz bardziej się krystalizują. Wolna Polska już od dawna o tym pisze.
Grupa Bilderberg
17 lutego 1950 podczas powoływania komisji spraw zagranicznych w Senacie USA finansista i senator James Paul Wartburg stwierdził bez ogródek:"Będziemy mieli rząd światowy bez względu na to, czy się to komuś spodoba czy nie, dobrowolnie albo siłą". Równie niepokojąco brzmiała wypowiedź Davida Rockefellera, który stwierdził:"Znajdujemy się na granicy globalnej transformacji. Wszystko czego potrzebujemy, to porządny globalny kryzys, a narody zaakceptują nowy porządek świata".
erwin
Kolejny krok ku wprowadzeniu czipa. Czytajcie na Wolnej Polsce. Każdy wie do czego to zmierza.
Jarek
Demokracja bez wartości to mniej klub bardziej zakamuflowany totalitaryzm - grzmiał Jan Paweł II dawno temu...
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.