DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2018 r.

Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Behbud Dawid Mustafajew - muzułmanin, który został katolickim księdzem

Behbud Dawid Mustafajew - muzułmanin, który został katolickim księdzem
Ks. Behbud Dawid Mustafajew. źródło: CTV News

Musiały minąć prawie 2000 lat od pojawienia się chrześcijaństwa na terytorium dzisiejszego Azerbejdżanu, aby ziemia ta doczekała się swojego katolickiego kapłana. 35-letni Behbud Dawid Mustafajew został pierwszym w historii Azerbejdżanu księdzem katolickim. 7 maja 2017 roku otrzymał on święcenia z rąk papieża Franciszka.

 

Pierwszy azerski kapłan urodził się w 1982 roku w muzułmańskiej rodzinie. W młodości służył w tamtejszym wojsku pełniąc funkcję oficera sił obrony powietrznej. To zmotywowało go do nauki w Narodowej Akademii Lotniczej, po ukończeniu której pracował jako oficer Państwowego Komitetu Celnego.

 

Mustafajew nawrócił się, jak sam twierdzi, „przypadkowo”. Pewnego dnia wstąpił do nowo wybudowanego kościoła katolickiego w Baku, gdzie spotkał wielu wspaniałych i niezwykle życzliwych ludzi, dzięki którym postanowił iść dalej przez życie z Jezusem Chrystusem. W roku 2008 został ochrzczony i przyjął imię Dawid dołączając do grona katolików. W kolejnym roku, po wizycie w dawnym opactwie Keizersberg w Leuven (Belgia) postanowił, że zostanie kapłanem.

 

W roku 2011 Dawid został wysłany przez ks. Vladimira Fekete, administratora Prefektury Apostolskiej w Azerbejdżanie do Wyższego Seminarium Duchownego w Sankt Petersburgu. Ta decyzja wywołała ogromną radość w jego sercu, ponieważ to właśnie tam, po swoim nawróceniu, chciał pogłębić swoją wiarę i zostać duchownym.

 

Po zakończeniu nauk ks. Mustafajew wrócił do Azerbejdżanu i tam rozpoczął dalszą służbę Bogu i Kościołowi. – Myślę, że jest to moje powołanie, aby nieść światło Chrystusa w moim kraju. Wielu moich rodaków jest bardzo otwartych, aby przyjąć to światło. Jest więc wiele pracy, tylko trzeba tego chcieć i z Bożą pomocą realizować – powiedział w cytowanym przez tygodnik „Niedziela” wystąpieniu.

 

Dawid zdaje sobie sprawę, że jego nawrócenie i przyjęcie święceń kapłańskich dla wielu rodaków stanowi coś nieprawdopodobnego. Wie również, jak wielki ciężar spoczywa na jego barkach i w jak trudnych warunkach przyjdzie mu głosić słowo Boże. Wierzy jednak, że tak jak przekonał do swoich decyzji najbliższych, tak samo uda mu się zjednać z Chrystusem wielu Azerów.

 

Wspomóżmy go naszą modlitwą.

 

Źródło: Tygodnik „Niedziela”

TK


DATA: 2017-05-18 12:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Módlmy się o liczne i święte powołania kapłańskie!
11 miesięcy temu / Jerry
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.