DZIŚ JEST:   21   MAJA   2019 r.

Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 

Żydzi znów niezadowoleni z polskich przepisów! Powód: restrykcje dotyczące uboju rytualnego

Żydzi znów niezadowoleni z polskich przepisów! Powód: restrykcje dotyczące uboju rytualnego
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Przyjęta przez Sejm 26 stycznia – praktycznie przy pełnej aprobacie posłów – ustawa zaostrzająca kary za znęcanie się nad zwierzętami, znacznie ogranicza metody uboju rytualnego stosowane przez żydowskie rzeźnie. Jeśli ostatecznie zostanie zaakceptowana, będzie miała – zdaniem Żydów – ogromny wpływ na eksport i dostawy mięsa koszernego w całej Europie, a także do samego Izraela – donosi „Times of Israel”.

 

Wobec nieustannych protestów ze strony organizacji żydowskich oraz rządu izraelskiego, dotyczących niedawno przyjętego prawem kryminalizującego przypisywanie winy za Holokaust narodowi polskiemu, rząd PiS zaproponował nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która nakłada surowe ograniczenia na koszerne uboje.

 

Europejskie Stowarzyszenie Żydowskie (EJA) oświadczyło w poniedziałek, że nowe prawo ograniczy eksport koszernego mięsa. Wpłynie na jego dostawy w całej Europie i Izraelu.

 

Ustawa co prawda nie zakazuje całkowicie rytualnego uboju zwierząt – taki zakaz pierwotnie wprowadzono w 2013 roku, ale potem go zniesiono z powodu orzeczenia sądu w 2014 – jednak „nakłada znaczne ograniczenia na praktykę i wywóz koszernego mięsa z Polski, które dotknęłoby bardzo dużą część społeczności żydowskich w Europie” – uważa EJA.

 

Zamknięcie polskiego koszernego przemysłu mięsnego wpłynęłoby na społeczności żydowskie m.in. w Holandii czy Francji, a także w samym Izraelu. Przykładowo aż 70 proc. eksportowanej wołowiny z Polski to żywność koszerna.

 

Ustawa „sprawi, że ​​bardzo trudno będzie dokonać koszernego uboju ze względu na pewne reguły Kaszrut, które zabraniają wywierania nacisku na nóż, aby chronić zwierzę przed niepotrzebnym bólem” – powiedział przewodniczący EJA, rabin Menachem Margolin. Zapobieganie temu ciśnieniu „nie jest możliwe, gdy zwierzę stoi, a jego głowa opiera się mocno o nóż” – dodał.

 

Przeciwnicy rytualnego uboju zwierząt twierdzą, że metody te są okrutne. Zarówno w judaizmie, jak i w islamie, zwierzęta muszą być świadome, gdy podrzyna się ich gardła. W przeciwnym razie ich mięso nie jest dopuszczone do spożycia przez wyznawców obu religii.

 

Zdaniem Margolina, ​​zakazanie uboju rytualnego wpłynie na podstawowe prawa społeczności żydowskiej. – Ograniczenia dotyczące uboju rytualnego są całkowicie sprzeczne z zasadą wolności wyznania w Unii Europejskiej – mówi. – Wzywam rząd polski, by nie ustanawiał tego haniebnego prawa i wziął pod uwagę fakt, że zaufanie narodu żydowskiego do polskiego przywództwa pogarsza się. Nie chcę sobie wyobrażać, jaki będzie następny etap po ustanowieniu ustawy o Holokauście i wprowadzeniu limitów w sprawie koszernego uboju w tym kraju – tłumaczył lider EJA. Margolin wezwał izraelski rząd do interwencji.

 

Gazeta „Yedioth Ahronoth” poinformowała, że zakończenie koszernego uboju w Polsce może mieć wpływ na rynek mięsa w Izraelu, gdzie trafia znaczna część wołowiny i drobiu wyprodukowanego w naszym kraju. Jeśli polska produkcja skończy się, może to doprowadzić do wzrostu cen mięsa w Izraelu, ostrzegł ukazujący się w Tel Awiwie dziennik.

 

Wcześniej przeciw proponowanej ustawie protestowali rolnicy z Krotoszyna. W skali całego kraju ponad 200 zakładów mięsnych dokonuje uboju rytualnego. Mięso wołowe – którego ceny na rynku polskim sukcesywnie rosną – jest eksportowane w ilości 500 tys. ton do Izraela, USA, Holandii i Turcji. Rynek dynamicznie się rozwija. Aż 70 proc. eksportowanej polskiej wołowiny produkowane jest w zgodzie z zasadami judaizmu bądź islamu. W przypadku drobiu, ten odsetek wzrasta aż do 87  proc. Krotoszyńscy hodowcy obawiają się, że wypadną z rynku.

 

 

Źródło: timesofisrael.com / krotoszyn.naszemiasto.pl

AS

 

 


DATA: 2018-02-14 15:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żydzi powinni zabierać to bydło na swoją izraelską ziemię tam uczyć lub tłumaczyć tym zwierzętom sens i możliwość odmowy uczestnictwa w mordowaniu rytualnym a jeżeli się zwierzątko zgadza to go po izraelsku potraktować i do gara.
3 miesiące temu / Bieszczyn
 
Jak można sprzedawać się za mamonę? Czemu Żydzi i muzułmanie nie hodują i nie mordują u siebie zwierząt? Zachłanność chłopska, że na tym stracimy jest porażająca! Czy wszystko trzeba przeliczać na pieniądze? Sprawa podobna jak hodowla zwierząt na futra! Jak można robić WYJĄTKI dla muzułmanów i Żydów w polskim prawie!? Taki okrutny sposób zabijania wg przepisów żydowskich jest NIEZGODNY z polskim prawem! Jestem ABSOLUTNIE przeciwny narzucaniu Polsce wymogów handlu z Żydami i muzułmanami! Czy w tamtych krajach nie ma hodowców bydła i rzeźników? Nie dajmy się ogłupiać argumentami finansowymi! Gdzie nasz honor? Sprzedajemy się...za dręczenie i ból zwierząt! PROTESTUJĘ!
ponad 1 rok temu / Stan Poznań
 
Żydzi chcą rytuałów? to niech je sobie organizują w Izraelu! "Zwierzęta muszą być świadome gdy podrzyna im się gardła"... to mi wiele mówi o wyznawcach tych religii.
ponad 1 rok temu / magis
 
Oburzające jest wprowadzanie jakichkolwiek ustaw przeciwko znęcaniu się nad zwierzętami PRZED całkowitym zakazem aborcji. Dopóki pozwala się na bezkarne okrucieństwo względem dzieci, nie dajmy sobie wmówić że w tej ustawie dotyczącej zwierząt chodzi faktycznie o eliminację okrucieństwa. A poza tym: zakaz rytualnego uboju zwierząt to naprawdę jest o jeden most za daleko. Ani nie jest to uzasadnione moralnie, ani nie jest to dobre dla Polaków, bo przecież wielu żyje ze sprzedaży mięsa z uboju rytualnego.
ponad 1 rok temu / Jakub Majewski
 
Widziałem film z rzeźni jak wygląda ubój rytualny ... to jedno wielkie dręczenie zwierzęcia, okropne męki, ryk i rzężenie konających zwierząt. Tego nie da się obejrzeć drugi raz. Zakazać ubój rytualny w Polsce raz na za zawsze. Tradycyjny słowiański ubój, to ułamek sekundy zwierzę traci świadomość i równie szybko ginie. I każdy powinien mieć do tego prawo, kto hoduje zwierzęta, potem tylko szybkie badanie próbki w Sanepidzie i to wszystko. A teraz to stoi to wszystko na głowie, a wszystko przez ubój rytualny, który odbiera nam prawo do uboju w gospodarstwie rolnym.
ponad 1 rok temu / klopsik
 
zakazać uboju
ponad 1 rok temu / Gruby
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "58269"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.