DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Żydzi, Grecy i Amerykanie. Dlaczego wspólnie ćwiczą na Morzu Śródziemnym?

Żydzi, Grecy i Amerykanie. Dlaczego wspólnie ćwiczą na Morzu Śródziemnym?
Korweta rakietowa typu Saar 5 w służbie izraelskiej floty. By Ilan Rom (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
#ATENY    #FLOTA    #TEL AWIW    #GRECJA    #HANIT    #MANEWRY    #WASZYNGTON    #USA    #HEZBOLLAH    #IZRAEL    #MORZE ŚRÓDZIEMNE    #HAMAS

Izraelskie okręty wraz z jednostkami greckimi i amerykańskimi ćwiczą na wodach Morza Śródziemnego, przygotowując się na ataki łodzi samobójczych, wrogich okrętów podwodnych i ostrzał ze strony Hamasu oraz Hezbollahu – donosi „Times of Israel”.

 

W manewrach od kilku dni bierze udział okręt „Hanit”, który został zaatakowany przez Hezbollah z libańskiego wybrzeża w roku 2006, zabijając czterech żołnierzy.

 

Był to pierwszy bezpośredni atak na okręt wojenny Izraela od dziesięcioleci, a Hezbollah świętował to jako jedno z największych zwycięstw w 34-dniowej wojnie. W trwającym wówczas konflikcie zginęło łącznie ponad 1,1 tys. Libańczyków (w większości cywili), bojowników Hezbollahu oraz 165 Izraelczyków, w tym 44 cywilów. W Izraelu wojna była powszechnie postrzegana jako „niewłaściwa”, bo nie osiągnęła celów wyznaczonych przez ówczesnego premiera Ehuda Olmerta, jakim było zniszczenie Hezbollahu.

 

Ostrzał „Hanit” Izraelczycy uważali za wielkie niepowodzenie. Okręt mógł zatonąć, gdyby pocisk przeciwokrętowy trafił w inne miejsce niż lądowisko.  Dochodzenie wykazało, że do trafienia okrętu doszło wskutek wyłączenia systemów antyrakietowych. Wojskowi nie wierzyli w to, by Hezbollah mógł posiadać wyrafinowaną technologię.

 

Podczas manewrów Novel Dina 17 izraelscy marynarze ćwiczyli szybką reakcję na zbliżające się łodzie samobójców, z jakimi mają do czynienia amerykańskie statki w pobliżu Jemenu. Walki toczą tam bojówki z jednej strony wspierane przez Arabię Saudyjską, a z drugiej – przez Iran.

 

Statek jest obecnie wyposażony w systemy obrony antyrakietowej i zaawansowane pociski.

 

Chociaż ponad 90 proc. importu Izraela przybywa za pośrednictwem mórz, w wojnach z arabskimi sąsiadami w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych to wojskowe siły powietrzne odgrywały główną rolę w obronie. Po wojnie w roku 2006 nastąpiła kluczowa zmiana. Izrael odkrył znaczne pola gazu w pobliżu swojego wybrzeża. Zadaniem izraelskich żołnierzy jest jednak nie tylko osłanianie platform gazowych na Morzu Śródziemnym, lecz przygotowanie się na „każdy rodzaj zagrożenia”.

 


Źródło: timesofisrael.com

AS
 


DATA: 2017-04-12 07:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.