DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Życie w rodzinie uszczęśliwia

Życie w rodzinie uszczęśliwia
fot. Evil Erin/commons/creative

Badania fińskich naukowców potwierdzają, znaną powszechnie prawdę, że osoby żyjące samotnie są zagrożone depresją w sposób nieporównanie większy niż osoby mieszkające z rodziną. Samotność zwiększa ryzyko depresji. Samotni ludzie w wieku produkcyjnym mają 80 proc. więcej szans na popadnięcie w depresję niż ludzie posiadający rodzinę.


Odsetek jednoosobowych gospodarstw domowych w ciągu trzech ostatnich dekad wzrósł trzykrotnie. Co trzecia osoba w USA i Wielkiej Brytania żyje sama. Szacuje się że do 2020 roku 40 proc. gospodarstw będzie miało tylko jednego mieszkańca. Tragicznym przykładem do czego prowadzi taki model gospodarstwa domowego ,może być fakt, że w 1995 gdy fala upałów zabiła wiele osób , z których większość z nich była samotna i starsza. Naukowcy podkreślają, że problem długoterminowych skutków samotności nie był badany, gdyż nigdy nie było takiej liczby ludzi samotnych.

 

Naukowcy odkryli, że ludzie samotni kupują zacznie więcej środków antydepresyjnych niż osoby posiadające rodziny. Ludzie mieszkający samotnie, nie mogą liczyć na wsparcie emocjonalne chroniące przed problemami ze zdrowiem psychicznym. Rodzi się poczucie izolacji i brak integracji społecznej. Obniżają się wskaźniki zaufania. To wszystko prowadzi do ruiny zdrowia. Uzasadnione są opinie, że przekłada się to na pogorszenie psychicznego stanu całego społeczeństwa.

 

Naukowcy polecają ograniczone zaufanie do środków antydepresyjnych, nie mają one tak zbawiennego wpływu na poprawę samopoczucia jak rozmowa, o tym co się czuje i jakie ma się problemy. Najbardziej korzystnym środowiskiem do takich rozmów jest rodzina. Powstaje pytanie, jak wobec tych badań wyglądają  środowiska walczące z rodziną. Proponują oni społeczeństwo „singli”, zapominając jakie konsekwencję ten model niesie ze sobą. Leki antydepresyjne i Internet, nie zastąpią nigdy rodziny.

 

 

Źródło: biomedcentral.com

 

luk


DATA: 2012-03-25 10:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.