DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Życie to tylko ekonomia? Pseudo-prawica zapomina, że człowiek ma duszę

Życie to tylko ekonomia? Pseudo-prawica zapomina, że człowiek ma duszę
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Konserwatywny myśliciel John Horvat II przestrzega przed myśleniem w czysto ekonomicznych kategoriach. Podkreśla też znaczenie troski o inne wymiary ludzkiego życia – religię, politykę czy kulturę.

 

John Horvat II przekonuje, że w Stanach Zjednoczonych sytuacja gospodarcza jest bardzo dobra. Świadczy o tym niskie bezrobocie, inflacja, a także wzrost pewności konsumentów. Czy Amerykanie są z tego powodu zadowoleni? Zdaniem Johna Horvata II – nie. Myśliciel przekonuje, że nigdy wcześniej Amerykanie nie byli tak silnie podzieleni, samotni oraz po prostu nieszczęśliwi.

 

Tymczasem na półki księgarskie trafiają ostatnio książki przedstawiające czysto ekonomiczny punkt widzenia. Na przykład F.H. Buckley, profesor na George Mason University uznaje się za „prawicowego marksistę”, a więc człowieka skoncentrowanego na gospodarce. Przyznaje wprawdzie, że kultura ma znaczenie, jednak uznaje, że polityka publiczna nie powinna się nią zajmować.

 

Tymczasem jak zauważa John Horvat II, człowiek jest istotą duchową. Skupienie się wyłącznie na ekonomii oznacza zepchnięcie na margines kwestii duchowości, nauki, polityki i kultury. Nawet w dobie współczesnego materializmu w debacie politycznej i decyzjach wyborców znajduje to swoje odzwierciedlenie. Wszak na przykład poparcie Hilary Clinton dla transgenderowych łazienek przyczyniło się do jej wyborczej przegranej.

 

W Stanach Zjednoczonych również istniały elity zdolne do poświęcenia w imię wyższych ideałów. Według Johna Horvata II Amerykanie pozostają „narodem podporządkowanym Bogu”. Zwrócenie się ku Stwórcy jest konieczne do rozwiązania trapiących Amerykanów problemów.

 

Trudno nie zgodzić się z Johnem Horvatem. Oparcie porządku społecznego wyłącznie na kwestiach ekonomicznych to prosta droga do upadku. Z drugiej strony nic tak nie buduje jedności narodu, jak wspólna wiara, historia, podzielane wartości. To one budują zaufanie, sprzyjające nawet samej gospodarce.

 

Na marginesie tekstu amerykańskiego myśliciela warto przytoczyć słowa Pana Jezusa, tak często zapominane przez wpływowych ludzi: „cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę?” [Mt 16,26]. 

 

Źródła: tfp.org / komentarz pch24.pl

mjend


DATA: 2019-03-08 08:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ostatni akapit ,kto jeszcze zapomniał o tych słowach Jezusa? czy nie KK?
4 miesiące temu / chichot
 
Największa żydowska kolonia świata nie jest miarodajnym przykładem. Amerykanie to syci durnie z Big Mac'iem w miejscu mózgu. Naród spolegliwy i posłuszny swojemu "panu".
4 miesiące temu / agricola
 
Może i tak będzie, a może nie. Historia Stanów Zjednoczonych oparta był i nadal jest głównie na kwestiach ekonomicznych czyli na dolarze. Można mieć poważne wątpliwości czy w USA również istniały elity zdolne do poświęcenia w imię wyższych ideałów, czego przykładem mogą być dwie wojny światowe. Owszem, istniały w USA obawy przed niewolą i nadmierną stratą swoich obywateli, ale z pobudek czysto ekonomicznych i politycznych. Tak się działo i nadal dzieje na całym świecie np. w Chinach, w Rosji, w Niemczech itd. O wyższych ideałach rozmawia się tylko w mediach i na salonach w ONZ, ale tylko po to aby przykryć złe wrażenie makiawelizmu i spekulacyjnej ekonomii. Moim zdaniem, te kwestię trzeba by było inaczej sformułować np. Czy w obecnej polityce światowej uwzględnione są potrzeby duszy ludzkiej? Czy polityka i przekaz marksistowski, bez Boga, stosowany obecnie w polityce, w kulturze, w sztuce, w nauce, ma coś wspólnego z potrzebami duszy ludzkiej?
4 miesiące temu / Sceptyk
 
No bo po co w ogóle wstawać z łóżka, jeżeli przyjmiemy,że życie kończy śmierć tak jak to określił biedny Lem:Zgaśnie światło! Dla niektórych na pewno, tyle że zamiast światła Prawdy, staną w świetle wiecznego ognie, który nie spala a boli! Sens życia nadaje tylko Nadzieja Zbawienia, wszystko inne to ułudy skołatanego umysłu zawieszonego na trampolinie zmysłów. Jak małe dzieci skaczą i skaczą bo coś się dzieje, ale dzieci się uczą, i tragedią jest jeżeli się nigdy nie nauczą żyć po Bożemu, TRAGEDIA!
4 miesiące temu / Andrzej BR
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.