DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Dokument boliwijskiego episkopatu

„Życie jest największym darem Boga”

„Życie jest największym darem Boga”
#DZIECI    #EPISKOPAT    #BISKUPI    #KOBIETA    #MATKA    #KONSTYTUCJA    #BOLIWIA    #TRYBUNAŁ    #NIENARODZONE

Boliwijski episkopat po raz kolejny zdecydował się zabrać głos w obronie ludzkiego życia od jego poczęcia. Dokument „Życie jest największym darem Boga” to reakcja na niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego tego kraju. Biskupi podkreślają, że organ ten potwierdził wyraźnie zapisy ustawy zasadniczej zabezpieczające prawo do życia. Jest to prawo podstawowe każdego człowieka, bez jakiejkolwiek różnicy wynikającej z rasy, koloru skóry czy wieku.

 

W duchu tego orzeczenia hierarchowie wskazują, że powyższe sformułowanie należy rozumieć jako znak uznania i szacunku dla życia od momentu jego poczęcia. Takie podejście jest zgodne z doktryną chrześcijańską, kulturą i stanowiskiem wielu religii na całym świecie. Dlatego też pasterze kolumbijskiego Kościoła apelują do rządu, a zwłaszcza do ministerstwa zdrowia, o usunięcie z pakietu powszechnej opieki zdrowotnej tzw. „tabletki dzień po”. W żadnym wypadku nie można jej uznać za środek antykoncepcyjny, lecz jest ona w pełnym tego słowa znaczeniu aborcyjna.

 

Biskupi wyrażają ubolewanie, że Trybunał nie wypowiada się wprost na temat przestępstw natury seksualnej, takich jak naruszenie czyjejś cielesności, gwałt, porwanie czy kazirodztwo. Wobec tych przypadków wciąż istnieją bowiem furtki interpretacyjne, pozwalające de facto kobietom w Boliwii na przeprowadzenie aborcji.

 

Episkopat z całą mocą potwierdza także, że Kościół zawsze stanowczo będzie się sprzeciwiał jakimkolwiek innym próbom interpretacji tego prawa. Dotyczy to także kwestii niekaralności za aborcję w sytuacji, gdy ciąża była wynikiem gwałtu czy zagrożeniem dla życia matki. Ponadto biskupi przypominają, że dla ludzi wierzących ochrona życia nie ma jedynie wymiaru prawnego, ale przede wszystkim moralny. Poczęte życie człowieka, niezależnie od tego, czy jest wynikiem przemocy, grzechu czy zła, powinno być zawsze chronione jako dar Boga i wartość absolutna.

 

Źródło: KAI


DATA: 2014-03-21 16:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+
ponad 6 lat temu / Asia
 
no proszę, tacy boliwijscy księża, często z głuchej puszczy, wiedzą dobrze co jest darem Boga, a u nas niektórzy zakonnicy z takich różnych zakonów, to nawet nie wiedzą, a raczej nie znają wszystkich przykazań bożych i jak je stosować w życiu doczesnym; aż żal na to patrzeć i słuchać
ponad 6 lat temu / jaro
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.