Czy ewolucja choroby uprawnia lekarza do działań przeciw choremu, na przykład, do podjęcia kroków mających na celu wykorzystanie ciała chorego dla ratowania kogoś innego, przy jednoczesnym przewidywaniu, że spowoduje to zgon dawcy? Odpowiedź na to pytanie jest negatywna – stwierdza ksiądz profesor Tomasz Kraj, bioetyk, kierownik Katedry Teologii Życia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w rozmowie z Kajetanem Rajskim.
Zazwyczaj sprzeciwu moralnego nie budzi transfuzja krwi czy oddanie jednego z parzystych narządów, na przykład: nerki. Problem zaczyna się w sytuacji pobrania nieparzystego fragmentu ciała od jednej osoby, aby przekazać go drugiej osobie. Czy jeśli istnieje jakakolwiek szansa, że człowiek, od którego lekarze chcą pobrać narządy, może przeżyć, etycznie dopuszczalne jest całkowite zaprzestanie podtrzymywania jego życia w celu pobrania odpowiednich tkanek?
– Nie! Nigdy nie jest etyczne pozbawianie kogoś życia, aby ratować innego człowieka. Nie jest także etyczne rozwiązanie, w którym stan zdrowia dawcy miałby się jakoś poważnie pogorszyć poprzez dawstwo organu lub tkanki. Nawet jeśli ktoś dla ratowania ukochanej osoby chciałby oddać tkankę lub organ i przez to oddanie poważnie pogorszyłby się stan jego zdrowia, to lekarz przeprowadzający taką operację musiałby dokonać poważnego zranienia osoby chcącej oddać swój organ lub tkankę, co jest działaniem etycznie niepoprawnym i sprzecznym z etosem lekarza. Z etycznego punktu widzenia mielibyśmy tu więc użycie złych środków do dobrego celu, zatem działanie takie w całości stawałoby się moralnie naganne...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.
Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.
Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.
„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.
Francuskie ministerstwo zdrowia przedstawiło dane dotyczące powikłań poszczepiennych u osób, którym zaaplikowano szczepionkę przeciwko COVID-19. Pięć osób zmarło, a u ponad 130 stwierdzono poważne przypadki skutków ubocznych.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI